[Upgrade to pro and remove adverts]

Richard Stead


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
27th Sep 1884 Leeds Contest Denby Dale 3   2
8th Sep 1884 Worsborough Dale Contest Denby Dale 4 4
6th Sep 1884 Staveley Contest Denby Dale 1
30th Aug 1884 Chapeltown Contest Denby Dale 2 3
16th Aug 1884 Sheepridge Denby Dale 3 7
26th Jul 1884 Lindley Contest Denby Dale 3 5
28th Jun 1884 Thurlstone Contest Denby Dale 4
15th Apr 1876 Great Horton Glee Contest Meltham Mills 4
Date Contest Winner
13th Jul 1912 Belle Vue July Contest (Second Division) Irwell Old
16th Jul 1911 Earl's Court Contest (Championship Section) Luton Red Cross
15th Jul 1911 Earl's Court Contest (First Section) Chesham
15th Jul 1911 Earl's Court Contest (Third Section) Kilburn Gas Works
15th Jul 1911 Earl's Court Contest (Fourth Section) Edmonton Temperance
15th Jul 1911 Earl's Court Contest (Second Section) St Albans City
1st Oct 1910 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
27th Aug 1910 Poulton-le-Fylde Contest Cleckheaton Victoria
1st Aug 1910 Hexham Contest Spencer's Steel Works
28th Mar 1910 Abergavenny Contest Fodens
24th Oct 1909 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Echuca Rangers (Vic)
24th Oct 1909 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) St.Kilda Brass (Vic)
23rd Oct 1909 Australian Championships (A Grade) Ballarat City (Vic)
19th Jun 1909 Thorne Contest Cleckheaton Victoria
31st May 1909 Sutton (Surrey) Contest, (First Section) Horsham Recreation
31st May 1909 Sutton (Surrey) Contest, (Second Section) West Crawley Temperance
31st May 1909 Sutton (Surrey) Contest, (Third Section) Egham and Englefield Green
15th May 1909 Darwen Contest Crosfield's Works
12th Apr 1909 Abergavenny Contest Crosfield's Works
21st Nov 1908 Nelson Contest Burnley Temperance
31st Oct 1908 Oldham Contest Pendleton Old
17th Oct 1908 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Luton Red Cross
6th Aug 1908 Batley Contest (Section 2) Carlton Temperance
6th Aug 1908 Batley Contest Heptonstall
13th Jun 1908 New Brighton Contest Irwell Springs
28th May 1908 Newchurch Contest Stacksteads
20th Apr 1908 Caernarvon Contest Llandulas
18th Apr 1908 Guisborough Contest (Second Section) Brotton Temperance
18th Apr 1908 Guisborough Contest (First Section) Grangetown Steelworks
14th Dec 1907 South Shields Contest Spencer's Works
28th Sep 1907 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Wingates Band
7th Sep 1907 Morley Contest Leeds City
19th Jun 1907 Hereford Contest Crosfield's Soap Works
8th Jun 1907 Lincoln Contest Cleckheaton Victoria
24th May 1907 Uppermill (Whit Friday) Boarshurst
7th Aug 1906 Aberystwyth Contest (First Section) Wingates Temperance
6th Aug 1906 Barnet Contest Callender's Cable Works
1st Jan 1906 Colwyn Bay Contest Nantlle Vale
26th Aug 1905 Dalry Contest Newmilns
29th Jul 1905 Llanidloes Contest Ferndale
16th Jun 1905 Bottom Mossley (Whit Friday) Holme Silver
27th May 1905 Milnsbridge Contest Holme
24th Apr 1905 Wednesbury Contest Dudley Town
1st Oct 1904 Crystal Palace (Grand Shield) Silverdale Silver Band
3rd Sep 1904 Border League (Galashiels) Hawick Saxhorn
20th Aug 1904 Kirkcaldy Contest Batley Old
4th Jul 1904 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Blaina Lancaster
4th Jul 1904 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Cwmparc
4th Jul 1904 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Ferndale
25th Jun 1904 Newtown Contest Ferndale
4th Jun 1904 Cliviger Contest Rochdale Public
5th Apr 1904 Pontypridd Contest Ferndale
4th Apr 1904 Abergavenny Contest Ferndale
1st Apr 1904 Pontypridd Contest (Class B) Merthyr Vale
1st Apr 1904 Pontypridd Contest (Class A) Ferndale
26th Sep 1903 Crystal Palace (Second Section) Pendleton Old
29th Aug 1903 Pontlottyn Contest Great Western Colliery
22nd Aug 1903 Brynamman Contest (Class A) Protheroe's
22nd Aug 1903 Brynamman Contest (Class B) Loughor
5th Aug 1903 Abertillery Contest Tillery Colliery
4th Aug 1903 Tonyrefail Contest (Class B) Lewis Merthyr Colliery
4th Aug 1903 Tonyrefail Contest (Class A) Tillery Colliery
5th Jun 1903 Bottom Mossley (Whit Friday) Wyke Temperance
1st Jun 1903 West Stanley Contest (Amateur Contest) Hebburn Colliery
1st Jun 1903 West Stanley Contest (Open Section) Wyke
25th Apr 1903 Stalybridge Contest Boarshurst
13th Apr 1903 Mountain Ash Contest (First Section) Aberaman
11th Apr 1903 Colne Contest Burnley Temperance
11th Apr 1903 Colne March Contest Burnley Temperance
11th Apr 1903 Mountain Ash Contest (Second Section) Cory Workmen
27th Sep 1902 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Black Dyke Mills
20th Sep 1902 Cardiff Contest Tonyrefail Silver
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Black Dyke Mills
2nd Aug 1902 Cardiff Contest Ferndale
14th Jun 1902 Batley Contest Cleckheaton Victoria
19th May 1902 West Stanley Contest Wyke Temperance
19th May 1902 West Stanley Contest (Amateur Contest) Murton Colliery
17th May 1902 Backworth Contest Blyth and District
12th Oct 1901 Holmfirth Contest Boarshurst
21st Sep 1901 Darwen Contest Pickup Bank
3rd Aug 1901 Hyde Contest Kingston Mills
27th Jul 1901 Ripponden Contest Hebden Bridge
6th Jul 1901 Ashton-under-Lyne Contest Irwell Bank
8th Jun 1901 Slaithwaite Contest Lindley
31st May 1901 Bottom Mossley (Whit Friday) Batley Old
27th May 1901 West Stanley Contest Lindley
18th May 1901 Marsden Contest New Mills Old
9th Mar 1901 Stalybridge Contest Lea Mills
25th Aug 1900 Kirkcaldy Contest Besses o' th' Barn
25th Aug 1900 Ripponden Contest Mossley
14th Jul 1900 Victoria Garesfield Contest South Derwent
8th Jun 1900 Bottom Mossley (Whit Friday) Mossley Borough
4th Jun 1900 West Stanley Contest (Open Section) Besses o' th' Barn
4th Jun 1900 West Stanley Contest (Amateur Contest) West Pelton
19th May 1900 Marsden Contest Mossley
16th Apr 1900 Kidsgrove Contest Besses o' th' Barn
23rd Sep 1899 Alexandra Palace Contest (Open Section) St. Alban's City
23rd Sep 1899 Alexandra Palace Contest (Third Section) St. Alban's City
19th Aug 1899 Kirkcaldy Contest Besses o' th' Barn
Besses o th Barn
12th Aug 1899 Dundee Contest Wyke Temperance
7th Aug 1899 Treorchy Contest Arael Griffin
29th Jul 1899 New Mills Contest Glodwick
15th Jul 1899 Victoria Garesfield Contest Consett Ironworks
1st Jul 1899 Shotley Bridge Contest Cleveland Steel Works
10th Jun 1899 Ashington Contest Consett
10th Jun 1899 Northern Band Association (Championship Section) Consett Ironworks
3rd Jun 1899 Waterhouses Contest Westwood
27th May 1899 Southport Contest Irwell Springs
22nd May 1899 West Stanley Waltz Contest West Pelton
22nd May 1899 West Stanley Contest Wyke Temperance
13th May 1899 Westwood Contest Hartlepool Temperance
3rd Apr 1899 Mountain Ash Contest (First Section) Arael Griffin
3rd Apr 1899 Mountain Ash Contest (Second Section) Tonyrefail
27th Aug 1898 Meltham Contest Holme
13th Aug 1898 Hebden Bridge Contest Hebden Bridge
3rd Aug 1898 Pickering Own Choice Contest Leeds City
23rd Jul 1898 Skipton Contest Leeds City
23rd Jul 1898 Skipton March Contest Leeds City
25th Jun 1898 Earls Barton Contest Kettering Rifles
3rd Jun 1898 Bottom Mossley (Whit Friday) Wyke Temperance
30th May 1898 West Stanley Contest Besses o' th' Barn
7th May 1898 Frosterley Contest Wyke Temperance
4th Sep 1897 Workington Contest Frizington St. Joseph's
4th Aug 1897 Pickering Own Choice Contest Hartlepool Temperance
5th Jul 1897 South Wales Association Contest (First Section) Ferndale
5th Jul 1897 South Wales Association Contest (Third Section) Nelson Temperance
5th Jul 1897 South Wales Association Contest (Second Section) Mountain Ash
11th Jun 1897 Bottom Mossley (Whit Friday) Mossley
7th Jun 1897 Caerphilly Contest Blaina
15th May 1897 Haltwhistle Contest Consett Ironworks
8th May 1897 Frosterley Contest Black Dyke
17th Apr 1897 Barmouth Contest Royal Oakley
16th Apr 1897 Aberystwyth Contest (First Section) Linthwaite
17th Oct 1896 Scottish Championship (Second Section) Crossgates Public
17th Oct 1896 Scottish Championship (Championship Section) Clydebank Burgh
5th Sep 1896 St. Anne's-on-Sea Contest Bacup Change
29th Aug 1896 Workington Contest Haverigg
27th Jun 1896 Scarborough Contest Linthwaite
20th Jun 1896 Littleborough Contest Mossley
25th May 1896 West Stanley Contest Hartlepool Operatic
16th May 1896 Rotherham Contest Sheffield Temperance
9th May 1896 Frosterley Contest Black Dyke
12th Nov 1895 Douglas (Isle of Man) Contest Douglas Town
31st Aug 1895 Workington Contest (Local Section) St. Mary's (Cleator Moor)
31st Aug 1895 Workington Contest Haverigg
10th Aug 1895 Arbroath Contest Clydebank
5th Aug 1895 Blackpool Contest Besses o' th' Barn
3rd Aug 1895 Scarborough Contest (Local Section) Scarborough Rifles
3rd Aug 1895 Scarborough Contest Besses o' th' Barn
29th Jun 1895 Murton Colliery Contest West Hartlepool Operatic
27th Jun 1895 Boston Contest Linthwaite
27th Jun 1895 Boston Contest (Local Section) Gainsborough Britannia
22nd Jun 1895 Northampton Contest Kettering Rifles
22nd Jun 1895 Northampton Contest (Waltz contest) Long Buckby Town
15th Jun 1895 Agricultural Hall, London, Contest Wyke Temperance
7th Jun 1895 Uppermill (Whit Friday) Mossley
3rd Jun 1895 West Stanley Contest (Open Section) Besses o' th' Barn
3rd Jun 1895 West Stanley Contest (March Contest) Ashington Duke
1st Jun 1895 Blackhill Contest Shildon Temperance
11th May 1895 Frosterley Contest Linthwaite
15th Apr 1895 Mountain Ash Contest Llanelly Town
3rd Nov 1894 Sheffield Contest Rawmarsh
29th Sep 1894 Wigan Contest Wingates Temperance
15th Sep 1894 Keighley Contest Batley Old
6th Sep 1894 Newtown Contest Silverdale Town
3rd Sep 1894 Oakengates Contest Bradford (Manchester)
3rd Sep 1894 Wellington Contest Bradford (Manchester)
1st Sep 1894 Workington Contest Carlisle Artillery
18th Aug 1894 Kirkcaldy Contest Besses o' th' Barn
Wyke Temperance
Black Dyke
11th Aug 1894 Arbroath Contest Clydebank
4th Aug 1894 Lindley Linthwaite Silver
28th Jul 1894 Low Moor Contest Linthwaite
21st Jul 1894 Scarborough Contest Black Dyke
14th Jul 1894 Queensbury Contest Linthwaite
2nd Jul 1894 Kettering Contest Rushden Temperance
21st Jun 1894 Boston Contest Lindley
21st Jun 1894 Boston Contest (Local Section) Lincoln Malleable
16th Jun 1894 Farnsworth Contest Skelmersdale Temperance
9th Jun 1894 Denby Dale Contest Linthwaite
14th May 1894 West Stanley Contest (Amateur Contest) Murton Colliery
14th May 1894 West Stanley Contest (Open Section) Besses o' th' Barn
12th May 1894 Blackhill Contest Wyke Temperance
5th May 1894 Wyke Contest Linthwaite
9th Sep 1893 Blackhill Contest South Derwent
2nd Sep 1893 Workington Contest Barrow Iron and Steel Works
19th Aug 1893 Kirkcaldy Contest Besses o' th' Barn
7th Aug 1893 Oughtibridge Contest Silkstone Old
29th Jul 1893 Pendleton Contest New Hall Hey Mills
22nd Jul 1893 Scarborough Contest Besses o' th' Barn
15th Jul 1893 Heyside Contest Royal George (Greenfield)
3rd Jul 1893 Kettering Contest Kettering Rifles
17th Jun 1893 New Brighton Contest Cornholme
10th Jun 1893 Hucknall Contest Hucknall Temperance
3rd Jun 1893 Boothfold Contest Wyke Temperance
22nd May 1893 West Stanley Contest Besses o' th' Barn
13th May 1893 Bradford Contest West Yorks Engineers
29th Apr 1893 Newhallhey Contest Wyke Temperance
3rd Apr 1893 Neath Contest Llanelly Town
20th Aug 1892 Stanwick Kettering Town
13th Aug 1892 Shaw Contest Pendleton Old
30th Jul 1892 Morley Contest Dewsbury Old
4th Jul 1892 Merthyr Contest Sguborwen Temperance
2nd Jul 1892 West Hartlepool Contest West Hartlepool Old Operatic
6th Jun 1892 West Stanley Contest Kingston Mills
16th Apr 1892 Colne Contest Wyke Temperance
18th Aug 1891 Biddulph Contest Hanley Town
20th Jul 1891 Bridlington Contest Leeds Forge
13th Jun 1891 Kirkcaldy Contest Alloa
9th May 1891 Shelley Contest Morley
2nd May 1891 Heap Bridge Contest Stalybridge Borough
2nd Aug 1890 Haslingden Contest Rawtenstall
24th Jul 1890 Selby Contest Leeds Forge
19th Jul 1890 Thornhill Contest Leeds Forge
10th Jul 1890 Northampton Contest Kettering Town
28th Jun 1890 Morley Contest Dewsbury Old
14th Jun 1890 Rotherham Contest Brighouse & Rastrick
7th Jun 1890 Copley Contest Norland
27th May 1890 Huddersfield Band of Hope Union Contest Meltham Mills
17th May 1890 Oldham Contest (1800s) Leeds Forge
10th May 1890 Rawtenstall Contest Newhallhey Mills
25th Jan 1890 Derby Contest South Notts Temperance
31st Aug 1889 Earls Barton Contest Rushden National School
17th Aug 1889 Chapeltown Contest Cleckheaton Victoria
Denby Dale
3rd Aug 1889 Darlington Contest South Derwent
20th Jul 1889 Radcliffe Contest Radcliffe Old
22nd Jun 1889 Cleckheaton Contest Copley Mills
25th May 1889 Alloa Contest Galashiels
4th May 1889 Wyke Contest Morley Borough
1st Sep 1888 Morley Contest Copley Mills
25th Aug 1888 Ripponden Contest Huddersfield Rifle
4th Aug 1888 Denby Dale Contest Linthwaite
25th May 1888 Uppermill (Whit Friday) Dobcross
3rd Sep 1887 Holmfirth Contest Kirkburton
6th Aug 1887 Ripponden Contest Norland

Notes

Born Meltham, Yorkshire, 15th March 1841.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!