[Upgrade to pro and remove adverts]

Samuel Balmforth Wood

Also/previously known as: S. B. Wood

Known For: Morecambe School



Date Contest Winner
29th Aug 1976 Morecambe Entertainment Contest Final Wakefield Youth
25th Jul 1976 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Wakefield Youth
Banks Brass
4th Jul 1976 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Southport St Johns
13th Jun 1976 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Ashton-under-Lyne
27th Jul 1975 Morecambe Entertainment Contest Semi Final South Telford
6th Jul 1975 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Banks Brass
8th Jun 1975 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Yorkshire Bus Company
24th Aug 1974 Morecambe Entertainment Contest Final Vickers Barrow
28th Jul 1974 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Walkden
30th Jun 1974 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Vickers Barrow
9th Jun 1974 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Grange Moor
2nd Sep 1973 Morecambe Entertainment Contest Final Glossop
5th Aug 1973 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Banks Brass
8th Jul 1973 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Glossop
10th Jun 1973 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Hinchliffe Mills
2nd Jul 1972 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Glossop
11th Jun 1972 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Prescot
13th Nov 1971 National Mineworkers (Third Section) Clayton West and Emley
5th Sep 1971 Morecambe Entertainment Contest Final Kendal
1st Aug 1971 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Radcliffe Borough
11th Jul 1971 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Glossop
15th May 1971 Whitehaven Contest (Class B) Storeys of Lancaster
15th May 1971 Whitehaven Contest (Class A) Lancashire Constabulary
13th Dec 1970 Keith Contest Keith and District
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Cargo Fleet
20th Sep 1970 Morecambe Entertainment Contest Final Wigan and District
10th May 1970 Weston-super-Mare (Fourth Section) Treherbert & District Silver
10th May 1970 Weston-super-Mare (Third Section) Abertysswg Youth Silver
10th May 1970 Weston-super-Mare (Championship Section) Cory Workmen's
10th May 1970 Weston-super-Mare (Second Section) Verwood
1st Mar 1970 Scottish Area Qualifying Contest (Fourth Section) Newtongrange Lothian
1st Mar 1970 Scottish Area Qualifying Contest (Championship Section) Dalmellington
1st Mar 1970 Scottish Area Qualifying Contest (Second Section) Galston Burgh
1st Mar 1970 Scottish Area Qualifying Contest (Third Section) Buckhaven and District Miners
7th Sep 1969 Morecambe Entertainment Contest Final Lancashire Constabulary
10th Aug 1969 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Coppull
29th Jun 1969 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Lancashire Constabulary
21st Oct 1967 National Mineworkers (Third Section) Grimethorpe Colliery Juniors
10th Sep 1967 Morecambe Entertainment Contest Final Southport St John's
13th Aug 1967 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Barton Hall Works
23rd Jul 1967 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Leeds City
18th Jun 1967 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Southport St John's
5th Mar 1967 CISWO Yorkshire (Championship Section) Markham Main Colliery
5th Mar 1967 CISWO Yorkshire (2nd Section) Rawmarsh Prize Band
25th Feb 1967 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Dove Holes Public
18th Feb 1967 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Staveley Works
10th Sep 1966 Morecambe Entertainment Contest Final Fairfield Silver
14th Aug 1966 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Lockwood
18th Jun 1966 Bo'ness Contest Kinneil Colliery
22nd May 1966 CISWO North East (Third Section) Dearham United
22nd May 1966 CISWO North East (Fourth Section) Grasslot Miners
22nd May 1966 CISWO North East (Championship Section) Cowpen and Crofton
22nd May 1966 CISWO North East (Second Section) Pegswood Colliery
12th Mar 1966 Yorkshire Brass Band Championships (Fourth Section) Lockwood
12th Sep 1965 Morecambe Entertainment Contest Final Edge Hill B.R.
18th Jul 1965 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Mirrlees National
29th May 1965 Scottish Championship (Third Section) Gartsherrie Silver
29th May 1965 Scottish Championship (Second Section) Lochgelly Public
24th Apr 1965 Midlands Area (Fourth Section) Kirton Brass
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section D) Leigh Silver
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section B) Hesketh Bank
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section A) Hoggarths
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section C) Haydock Prize
10th Oct 1964 National Mineworkers (Third Section) Cowdenbeath Public
19th Jul 1964 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Leeds Model
29th Feb 1964 Scottish Championship (Championship Section) Scottish C.W.S.
24th Nov 1963 NWABBA Preston District Contest (Section 3) Hesketh Bank
14th Sep 1963 Pegswood Contest (Section 1) Cowpen and Crofton
14th Sep 1963 Pegswood Contest (Section 2) Ellington Colliery
6th Jul 1963 Cirencester Brass Band Festival (Class 1) Cinderford Town
11th May 1963 Scottish Miners Gala Contest Kinneil Colliery
3rd Mar 1963 CISWO Yorkshire (4th Section) Grimethorpe Colliery Juniors
9th Dec 1962 NWABBA Contest (Third Section) Heywood Old
9th Dec 1962 NWABBA Contest (Championship Section) Eccles Borough
9th Dec 1962 NWABBA Contest (Fourth Section) Brindle
14th Jul 1962 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class A) Leeds Model
9th Dec 1961 Leigh Contest Linthwaite Silver
3rd Dec 1961 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Meltham and Meltham Mills
3rd Dec 1961 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Hinchliffe Mill
3rd Dec 1961 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Scapegoat Hill
10th Sep 1961 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Leeds Model
10th Sep 1961 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Black Dyke Mills Junior
10th Sep 1961 Harrogate and District BBA Contest (Third Section) Spenborough Victoria
12th Mar 1961 Darwen Contest Hepworth
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Third Section) Shirley Silver
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Championship Section) Hanwell
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Second Section) Tredegar Workmen's
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Fourth Section) Celynen Colliery
4th Sep 1960 Heaton Park Entertainment Contest Eccles Borough
21st May 1960 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth Silver
19th Mar 1960 North West Area (Third Section) Tyldesley Prize Band
7th Feb 1960 Halifax Association Contest (Section 2) Clifton and Lightcliffe
7th Feb 1960 Halifax Association Contest (Section 1) Bradford Victoria
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Third Section) Gravel Lane Methodist
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Fourth Section) Flookburgh
9th May 1959 Senior Trophy Gainsborough Britannia Works
7th Mar 1959 North Eastern Area (Second Section) Hade Edge Silver Prize
23rd Nov 1958 York & District BBA Contest (1st Section) Rowntrees
23rd Nov 1958 York & District BBA Contest (2nd Section) Hessle Royal British Legion
2nd Feb 1958 Darwen Contest Hoggarths Tractor Works
12th Jan 1958 West Riding Contest (2nd Section) Dinnington Main Colliery
12th Jan 1958 West Riding Contest (Championship Section) Hammonds Sauce Works
12th Jan 1958 West Riding Contest (3rd Section) Rossington Main Colliery
7th Sep 1957 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lindley
7th Sep 1957 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Hinchliffe Mills
29th Jun 1957 Fife Charities Band Association Contest CWS (Glasgow)
4th Dec 1955 West Riding Contest (3rd Section) Thorne Colliery
22nd Oct 1955 Rochdale Contest Rothwell Temperance
2nd Oct 1955 Halifax BBA v Harrogate BBA (Second Section) Leeds City R.A.A.
2nd Oct 1955 Halifax BBA v Harrogate BBA (First Section) Hammonds
6th Nov 1954 Halifax Association Contest (Section 1) Lindley
6th Nov 1954 Halifax Association Contest (Section 2) Ackton Hall and Snydale Colliery
3rd Jul 1954 Selby Contest Hammonds
10th Apr 1954 North Eastern Area (Third Section) Todmorden Old
20th Mar 1954 Midlands Area (Championship Section) Creswell
7th Dec 1952 West Riding Contest (Championship Section) Butterfield Tank Works
5th Jul 1952 Selby Contest Hade Edge
7th Jul 1951 Selby Contest Moderna Blanket Works
10th Mar 1951 North Eastern Area (Second Section) Rothwell Temperance Band
10th Mar 1951 North Eastern Area (Third Section) Rawmarsh Prize Band
4th Nov 1950 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Hammonds Sauce Works
4th Nov 1950 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Cononley Subscription
6th May 1950 North Eastern Area (Fourth Section) York City Brass




Printed from https://brassbandresults.co.uk/