[Upgrade to pro and remove adverts]

T. Hynes

Also/previously known as: Thomas Hynes, Tom Hynes



Date Contest Band Position Points Draw
17th Jul 1937 Marple Contest Thornsett 2
9th May 1936 Belle Vue May Contest (Class B Group 1) Altrincham Borough 2 20
9th May 1936 Belle Vue May Contest (Class A) Thornsett 17
16th Feb 1935 Belle Vue February Contest Bethel Silver 3 12
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Bethel Silver 4
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class A) Altrincham Borough 12
23rd Jul 1932 Belle Vue July Contest (Class B) Thornsett 2 7
25th Jun 1932 New Mills Contest Thornsett 2
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class A) Thornsett
5th Sep 1931 Gatley Contest Altrincham Borough 2 16
15th Aug 1931 Atherton Contest Thornsett 3
18th Jul 1931 New Mills Contest Thornsett 1
13th Jun 1931 Hyde Contest Thornsett 1
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class A) Thornsett 4 16
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class B) Bethel 10
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Shield - C) Bethel
30th Aug 1930 New Mills Contest Thornsett Prize 1
19th Oct 1929 Dawson (Warrington) Contest Altrincham Borough 2
7th Sep 1929 Gatley Contest Cheshire Lines Railway
20th Oct 1928 Dawson (Warrington) Contest Altrincham
8th Oct 1927 Dawson (Warrington) Contest Altrincham Borough 3
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - B) Coventry Silver 7 9
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - B) Cheshire Lines Railway District
9th Jul 1927 Belle Vue July Contest Altrincham Borough 11
6th Sep 1926 British Open Altrincham Borough 13
10th Jul 1926 Belle Vue July Contest Altrincham Borough 4 6
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - A) Coventry
2nd May 1925 Belle Vue May Contest Altrincham Borough 1
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Coventry 3
26th Jul 1924 Barwell Contest Coventry Silver 3
7th Jun 1924 Blaenau Ffestiniog (Open Section) Foden's Motor Works 1
24th Sep 1921 Crystal Palace (Grand Shield) Coventry Silver 13
14th Jul 1917 Belle Vue July Contest Audley 1
21st Aug 1915 Winsford Contest Runcorn St Edward's 10
30th Sep 1911 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Gossage 20
4th Sep 1911 Belle Vue September Contest Gossages Soap Works 3
29th Jul 1911 Manchester (White City) Contest Gossages Soap Works 2 2
22nd Jul 1911 Rochdale Agricultural Show Contest Gossage's Soap Works 2 8
8th Jul 1911 Belle Vue July Contest (First Division) Gossage's Soap Works 4 14
10th Jun 1911 New Brighton Contest Gossages Soap Works 2
5th Jun 1911 Hawarden Contest Gossage's Soap Works 1 6
5th Sep 1910 Belle Vue September Contest Gossages 12
6th Aug 1910 New Brighton Contest Gossage's Soap Works 10 6
30th Jul 1910 Manchester (White City) Contest Gossage's Soap Works 4 3
9th Jul 1910 Belle Vue July Contest (First Division) Gossages Soap Works 4 9
21st May 1910 New Brighton Contest Gossage's Soap Works 8
16th May 1910 Hawarden Contest Gossage's Soap Works 2 74 4
2nd Jan 1905 Warrington Contest Warrington League of the Cross 1
16th Jul 1904 Bromborough Pool Warrington League of the Cross 1 8
2nd Jul 1904 Northwich Contest Warrington League of the Cross 2 2
15th Nov 1902 Runcorn Contest Runcorn St Edward's 4
29th Mar 1902 Bootle Contest Runcorn St Edward's 3
5th Mar 1902 Holywell Contest Runcorn St Edward's 14 1
9th Nov 1901 Runcorn Contest Runcorn St Edward's 4 39 5
11th Apr 1898 St. Helens Contest Warrington League of the Cross 3
Date Contest Winner
27th Nov 1937 Manchester and District Association (Class A) Walkden
7th Dec 1929 Manchester and District Association (Class A) Radcliffe
24th Mar 1928 Manchester and District Association (Class C) Heywood Old
18th Jun 1927 Sandbach Contest Alderley Edge
4th Dec 1926 Manchester and District Association (Class A) Windsor Institute
4th Sep 1926 Cumberland and Furness Championship (Class B) Barrow Iron and Steel Works
4th Sep 1926 Cumberland and Furness Championship (Class A) Workington Town
5th Apr 1926 Kerne Bridge Contest Cory Workmen
13th Feb 1926 Manchester and District Association (Class B) Tyldesley Temperance
29th Aug 1925 Tyldesley Contest Irlam Public
3rd Aug 1925 Monmouth Contest Blaina New Lancaster Town
25th Jul 1925 Whitehall Contest Parc and Dare
11th Jul 1925 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Hinchliffe Mills
16th May 1925 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hinchcliffe Mill
13th Apr 1925 Barmouth Contest Nantlle Vale
28th Mar 1925 Colwyn Bay Contest Llandulas
13th Dec 1924 Northern Band Association (Championship Section) Eldon Colliery
13th Dec 1924 Northern Band Association (Second Section) North Seaton Colliery
5th Apr 1924 Manchester and District Association Walkden
16th Jun 1923 Marsden Contest Lindley
2nd Dec 1922 Manchester and District Association (Class B) Tyldesley Temperance
28th May 1921 St Columb Contest (Second Section) Fraddon Temperance
28th May 1921 St Columb Contest (First Section) Stenalees
3rd Mar 1917 Briton Ferry Contest (Class B) Baldwin's Workmen
3rd Mar 1917 Briton Ferry Contest (Class A) Blaengwynfi
3rd Mar 1917 Briton Ferry March Contest Blaengwynfi
14th Aug 1915 Sandbach Contest Biddulph
22nd Aug 1914 Sandbach Contest Northwich Adelaide
10th May 1913 Middlewich Contest Congleton Excelsior
24th Aug 1912 Frodsham Contest Glazebury Church
29th Jun 1912 Middlewich Contest Congleton Town
26th Aug 1911 Frodsham Contest Glazebury Church
10th Sep 1910 Frodsham Contest Middlewich Centenary

Notes

Born in Widnes, Lancashire in 1874., died March 1945





Printed from https://brassbandresults.co.uk/