[Upgrade to pro and remove adverts]

T. J. Rees

Known For: Clydach, Gwaun-Cae-Gurwen



Date Contest Band Position Points Draw
14th Apr 1952 Australian Championships ("C" Grade Quickstep March ) Gladstone Municipal (Qld) 4 165 7
12th Apr 1952 Australian Championships (C Grade Parade of Bands) Gladstone Municipal (Qld) 5 85 2
10th Apr 1950 Queensland State Brass Band Championship (B Grade) Gladstone City 4 605
9th Apr 1950 Queensland Band Championships (B Grade Street March) Gladstone City 2 89
26th Oct 1935 West Wales BBA Contest (Class B) Clydach 4
27th Oct 1934 West Wales BBA Contest (Class B) Clydach 2
27th Oct 1934 West Wales BBA Contest (Class A) Clydach 4
8th Sep 1934 Ystradgynlais Contest Clydach 3
6th Aug 1934 National Eisteddfod of Wales (Class B) Clydach 4 7
21st May 1934 Llandovery Contest (Class B) Clydach 1
21st Apr 1934 West Wales BBA Contest (Class B) Clydach 1 1
21st Apr 1934 West Wales BBA Contest (Class A) Clydach
9th Sep 1933 West Wales BBA Contest (Class B) Clydach 2
5th Jun 1933 West Wales BBA Contest (Class B) Clydach 3
8th Apr 1933 Cwmtwrch Contest (Class C) Clydach 1
8th Apr 1933 Cwmtwrch Contest (Class B) Clydach 2
26th Sep 1931 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Gwaun-cae-Gurwen 10
22nd Aug 1931 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
25th May 1931 Llandovery Contest (Class A) Gwaun cae Gurwen 2
6th Sep 1930 Seven Sisters Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
4th Aug 1930 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2
12th Jul 1930 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2
9th Jun 1930 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2
6th Jun 1927 Llandovery Contest (Class B) St John Ambulance Swansea 3
6th Sep 1926 British Open Nantlle Vale Royal 10
2nd Aug 1926 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
17th Jul 1926 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
26th Sep 1925 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Gwauncaegurwen 16
3rd Aug 1925 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwauncaegurwen 2
27th Jun 1925 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2
1st Jun 1925 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
1st Sep 1924 British Open Gwauncaegurwen 4 16
23rd Aug 1924 Glynneath Contest (Class A) Gwaun Cae Gurwen
23rd Aug 1924 Glyn Neath Contest Gwaun-Cae-Gurwen
4th Aug 1924 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwauncaegurwen 1
28th Jun 1924 Seven Sisters Contest (Class A) Gwaun-Cae-Gurwen 2 6
9th Jun 1924 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
3rd Sep 1923 British Open Gwauncaegurwen 5 12
21st Jul 1923 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
Jul 1923 Seven Sisters Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
16th Jun 1923 Glyn Neath Contest Gwaun-cae-Gurwen 2
26th Dec 1922 West Wales BBA Contest (Class C) Gwauncaegurwen
4th Sep 1922 British Open Gwauncaegurwen 6 2
7th Aug 1922 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
5th Sep 1921 British Open Gwauncaegurwen 6
18th Sep 1920 West Wales BBA Contest (Class B) Royal Engineers Llanelly
22nd May 1920 Llandovery Contest (Class B) Brynamman Public 1
26th Jul 1919 West Wales BBA Contest (Class A) Gwauncaegurwen
26th Jul 1919 West Wales BBA Contest (Class B) Waunarlwydd
6th Aug 1918 Felinfoel Contest (Section A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
5th Aug 1918 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwe 1 4
3rd Aug 1918 Llangennech Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
13th Jul 1918 Pontardulais Contest (Class B) Waunarlwydd 3 3
22nd Jun 1918 Swansea Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
22nd Jun 1918 Swansea Contest (Class B) Waunarlwydd 3 2
4th May 1918 Kenfig Hill Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 2
13th Apr 1918 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
13th Apr 1918 West Wales BBA Contest (Class B) Waunarlwydd 6
10th Nov 1917 Briton Ferry Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 6
10th Nov 1917 Briton Ferry Contest (Class B) Waunarlwydd 2 5
10th Nov 1917 Briton Ferry Contest (Class A) Waunarlwydd 4
29th Sep 1917 Gowerton Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 3
29th Sep 1917 Gowerton Contest (Class B) Waunarlwydd 1 5
8th Sep 1917 Pontardulais Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 2
8th Sep 1917 Pontardulais Contest (Class B) Waunarlwydd 3 4
18th Aug 1917 Loughor Contest Gwaun-cae-Gurwen 1 1
7th Jul 1917 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 5
7th Jul 1917 West Wales BBA Contest (Class B) Waunarlwydd Silver 2 2
7th Jul 1917 West Wales BBA Contest (Class B) Pontardulais Silver 3 3
28th Apr 1917 Tumble Contest Pontardulais 2 3
28th Apr 1917 Tumble Contest Waunarlwydd Silver 3 2
17th Mar 1917 Gorseinon Contest Pontardulais 2 2
17th Mar 1917 Gorseinon Contest Waunarlwydd 4
17th Mar 1917 Gorseinon March Contest Pontardulais 5
17th Mar 1917 Gorseinon March Contest Waunarlwydd 6
3rd Mar 1917 Briton Ferry Contest (Class B) Pontardulais 3 3
3rd Mar 1917 Briton Ferry March Contest Waunarlwydd 2
3rd Mar 1917 Briton Ferry Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 4
3rd Mar 1917 Briton Ferry Contest (Class B) Waunarlwydd 4
3rd Mar 1917 Briton Ferry March Contest Gwaun-cae-Gurwen 7
3rd Mar 1917 Briton Ferry March Contest Pontardulais 8
26th Dec 1916 Gorseinon March Contest Waunarlwydd 2 5
26th Dec 1916 Gorseinon Contest (Class C) Waunarlwydd 1
Nov 1916 Penygroes March Contest Gwaun-cae-Gurwen 1 6
Nov 1916 Penygroes Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2 1
16th Sep 1916 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2 6
16th Sep 1916 West Wales BBA March Contest Gwaun-cae-Gurwen 2 7
4th Sep 1915 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
4th Sep 1915 West Wales BBA Contest (Class B) Pontardulais 6 3
17th Jul 1915 Penygroes Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 2
17th Jul 1915 Penygroes March Contest Gwaun-cae-Gurwen 2 2
18th Jul 1914 Penygroes Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 3 5
1st Jun 1914 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-Cae-Gurwen 1 5
30th May 1914 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 2
23rd May 1914 Mumbles Contest (Section A) Gwaun-Cae-Gurwen 3
22nd Nov 1913 Llanelly Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 1
27th Sep 1913 Crystal Palace (Preliminary Shield) Clydach St John's 14
12th Jul 1913 Penygroes Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 3
28th Jun 1913 Kidwelly Castle Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 3
7th Jun 1913 Llandebie Contest Gwaun-cae-Gurwen 4
12th May 1913 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2 2
24th Mar 1913 Carmarthen Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 1
25th Jan 1913 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 1
25th Jan 1913 West Wales BBA Contest (Class B) Clydach Town 3 1
25th Jan 1913 West Wales BBA Contest (Class C) Clydach Town 3 2
28th Sep 1912 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Gwauncaegurwen 10
3rd Aug 1912 Maesteg Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1
13th Jul 1912 Kidwelly Castle Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 3
29th Jun 1912 Newtown Contest Gwaun-cae-Gurwen 7
27th May 1912 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 1
27th Jan 1912 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 2
4th Nov 1911 Inter-Association Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
30th Sep 1911 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Gwauncaegurwen 3
7th Aug 1911 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 1
5th Aug 1911 Maesteg Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 3 6
5th Jun 1911 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
17th Apr 1911 Carmarthen Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
28th Jan 1911 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 2
5th Nov 1910 Inter-Association Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 4 4
1st Aug 1910 Llanelly Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
1st Aug 1910 Swansea Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 4
4th Aug 1909 Cardigan Contest Gwaun-cae-Gurwen 5 4
26th Jun 1909 Clydach Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 6
31st May 1909 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 2
12th Apr 1909 Carmarthen Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 1 3
13th Feb 1909 Brynamman Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 4 4
3rd Aug 1908 Brecon Contest (Section A) Gwaun-cae-Gurwen 2 2
25th Jul 1908 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen 3 3
9th Jun 1908 Llandovery Contest (Class A) Gwaun cae Gurwen 4
Date Contest Winner
27th Jun 1936 Romford Contest (Championship of Essex) Leyton Borough
27th Jun 1936 Romford Contest (Open Section) Enfield Central
28th Sep 1935 Crystal Palace (Grand Shield) Blackhall Colliery Band
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 1) Hanwell Silver
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 2) Northfleet Silver
20th Oct 1934 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Brynmawr
30th Sep 1933 Crystal Palace (Grand Shield) Slaithwaite Prize Band
7th Sep 1931 British Open Besses o' th' Barn
27th Sep 1930 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
5th Aug 1929 National Eisteddfod of Wales (Open Section) Cory Workmen's
5th Aug 1929 National Eisteddfod of Wales (Welsh Section) Cory Workmen's
3rd Apr 1929 Australian Championships (D Grade) Burnett Brass -- Bundaberg (Qld)
3rd Apr 1929 Australian Championships (B Grade) Brisbane Excelsior (Qld)
Rockhampton City (Qld)
3rd Apr 1929 Australian Championships (C Grade) Mackay Concert (Qld)
1st Apr 1929 Australian Championships ("B" Grade Quickstep March ) Charters Towers Concert (Qld)
Rockhampton City (Qld)
31st Mar 1929 Australian Championship ("D" Grade Quickstep March ) Windsor Municipal (Qld)
31st Mar 1929 Australian Championships ("C" Grade Quickstep March ) Charters Towers Concert (Qld)
31st Mar 1929 Australian Championships ( "A" Grade Quickstep March ) Charters Towers Citizens (Qld)
30th Mar 1929 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) Brisbane Excelsior (Qld)
30th Mar 1929 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Ipswich Vice Regal (Qld)
30th Mar 1929 Queensland State Country Grade Championships Gladstone Town
30th Mar 1929 Australian Championships (C Grade Parade of Bands) Charters Towers Concert (Qld)
Cairns Railway (Qld)
30th Mar 1929 Australian Championships (D Grade Parade of Bands) Burnett Brass -- Bundaberg (Qld)
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Cup - B) Swindon (G.W.)
17th Sep 1927 Conway Contest Rhyl Silver
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Camborne Town
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Penzance
30th Jul 1927 Bream March Contest Blaina New Lancaster
30th Jul 1927 Bream Contest (Open Section) Bream Silver
30th Jul 1927 Bream Contest (Local Section) Bream Silver
7th Jun 1927 Treorchy Contest (Class A) Ferndale
7th Jun 1927 Treorchy Contest (Class C) Tonyrefail
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Cup - A) Cambridge Railway
6th Apr 1926 Australian Championships (C Grade) Toowoomba City (Qld)
6th Apr 1926 Australian Championships (B Grade) Merryweather Municipal (NSW)
6th Apr 1926 Australian Championships (D Grade) Cairns Railway (Qld)
4th Apr 1926 Australian Championships ("C" Grade Quickstep March ) Toowoomba City (Qld)
4th Apr 1926 Australian Championships ( "A" Grade Quickstep March ) Malvern Tramways (Vic)
4th Apr 1926 Australian Championships ("B" Grade Quickstep March ) Merryweather Municipal (NSW)
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - A) Rothwell Temperance Band
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - B) Leyton Silver
7th Sep 1916 Glyn Neath Contest Llwydcoed
9th Aug 1913 Pontyates Contest (Class B) Clydach Town
9th Aug 1913 Pontyates Contest (Class C) Mynyddygarreg Silver
6th Aug 1912 Pontyates Contest (Class B) Penygroes
6th Aug 1912 Pontyates Contest (Class C) Burry Port




Printed from https://brassbandresults.co.uk/