[Upgrade to pro and remove adverts]

William Skelton



Date Contest Band Position Points Draw
30th Jan 1977 Northumberland Brass Band League (Section B) Ashington Colliery 1 80
13th Jun 1976 Northumberland Miners Gala (Open Section) Ashington Colliery 1 94
24th May 1976 CISWO North East (Championship Section) Ashington Colliery 2 89
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Harton & Westoe 7
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Harton & Westoe 11
27th Feb 1971 City of Nottingham - Second Section Rolls Royce Works 2
12th Sep 1970 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Rolls Royce Works 1 185 3
25th Apr 1964 Midlands Area (Fourth Section) Rists Cable Works 20
29th Feb 1964 Nottingham Championship (Third Section) Rist's Cable Works
20th Oct 1962 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Glynneath & District Silver 16
26th May 1962 Welsh Area (Third Section) Glynneath & District Silver 1 175 10
13th May 1961 Spring Festival (Junior Shield) Rists Cable Works 10
29th Apr 1961 Midlands Area (Third Section) Rist's Cable Works
28th May 1960 Spring Festival (Junior Shield) Rists Cable Works 3
9th May 1959 Spring Festival (Junior Cup) Rist's Silverdale Silver 1 175 10
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Pontardulais 9
12th Jul 1958 Pontypridd Contest (Class A) Pontardulais 2 186 5
14th Jun 1958 Severn Tunnel Contest Lilleshall Colliery 3
24th May 1958 Welsh Area (Championship Section) Pontardulais Town 2 2
18th May 1957 Spring Festival (Junior Trophy) Tintwistle Public
27th Apr 1957 North West Area (Fourth Section) Tintwistle Public
20th Jun 1953 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Falmouth Town 4 75
14th Oct 1950 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Llandudno Town 1
14th Oct 1950 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Llandudno Town 3
22nd Apr 1950 North West Area (Fourth Section) Llandudno Town 5 175 3
Date Contest Winner
12th Sep 1993 Wychavon Contest (Fourth Section) Porthywaen Silver
12th Sep 1993 Wychavon Contest (Third Section) Bedworth Brass
2nd Dec 1990 Tyne and Wear Contest (4th Section) Horden Colliery
2nd Dec 1990 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Fishburn
6th May 1990 Buxton Festival (Section B) Blidworth Welfare
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (3rd Section) Hatfield Main Colliery Band
28th May 1989 Oldham Entertainment Contest (Section A) Lees & Glodwick
28th May 1989 Oldham Entertainment Contest (Section B) Boarshurst Youth
4th Dec 1988 Clipstone Entertainment Contest (First Section) Primo Windows (Grimsby)
4th Dec 1988 Clipstone Entertainment Contest (Second Section) Tideswell
30th Oct 1988 Redcar Entertainment Contest Kirkbymoorside Town
5th Jun 1988 Oldham Entertainment Contest (Youth Section) Friezland Youth
5th Jun 1988 Oldham Entertainment Contest Lees & Glodwick
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (4th Section) Grimethorpe Colliery Junior Band
5th Dec 1987 Clipstone Entertainment Contest (Second Section) Tideswell
1st Mar 1987 Oldham Contest (Section B) Meltham & Meltham Mills
1st Mar 1987 Oldham Contest (Section A) British Aerospace Manchester
21st Sep 1986 Buxton Entertainment Contest Berisfords
8th Jun 1986 Oldham Entertainment Contest Cobden Chadwick
9th Nov 1985 National Mineworkers (Fourth Section) South Leicester & Desford 'B' Miners Welfare Band
13th May 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section C) Chipping Norton
13th May 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section B) Chinnor
13th May 1984 Oxfordshire & District Brass Band Association Entertainment Contest (Section A) Brackley & District
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Barrow Colliery
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Nostell Colliery
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Allerton Bywater
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Tewit Youth
21st Apr 1984 Pontins Brean Sands (Third Section) Lydbrook Silver
20th Apr 1984 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Llanrug & District
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (4th Section) Carlton Main Frickley Youth Band
13th Nov 1983 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group A) Creswell Colliery
5th Nov 1983 National Mineworkers (Fourth Section) Ireland Colliery
1st May 1983 Buxton Festival (Section B) Marple
1st May 1983 Buxton Festival (Section A) Glossop Old
24th Apr 1983 Doncaster Entertainment Contest (Section 2) Ecclesfield Silver
13th Nov 1982 Whitburn Invitation Contest Kirkintilloch
20th Jun 1982 Chatsworth House Contest Shirland Miners
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Wakefield Metropolitan
7th Mar 1982 CISWO Yorkshire (3rd Section) Hatfield Main Colliery Band
6th Feb 1982 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Shirland Miners Welfare
6th Feb 1982 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Harworth Colliery
21st Nov 1981 Reading Contest (Fourth Section) Corby Silver
7th Nov 1981 National Mineworkers (Fourth Section) Bold Miners Welfare Band
21st Feb 1981 Imperial Youth Brass Band Contest (Section A) Glossop School
21st Feb 1981 Imperial Youth Brass Band Contest (Section B) Wardle High School
6th Sep 1980 Parkend Carnival Contest Parkend Silver
30th May 1980 Mossley (Whit Friday) Mossley
4th Aug 1979 National Eisteddfod of Wales (Youth) Royal Buckley Junior
4th Aug 1979 National Eisteddfod of Wales (Class D) Holywell
4th Aug 1979 National Eisteddfod of Wales (Class A) Rogerstone
4th Aug 1979 National Eisteddfod of Wales (Class B) Royal Buckley
4th Aug 1979 National Eisteddfod of Wales (Class C) Llanrug
10th Jun 1979 Northumberland Miners Gala (Section B) Washington Welfare
10th Jun 1979 Northumberland Miners Gala (Open Section) Cowpen and Crofton
29th Apr 1979 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Boarshurst
29th Apr 1979 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite
2nd Dec 1978 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Meredith Youth
2nd Dec 1978 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Fourth Section) Wilton & District Youth
2nd Dec 1978 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Crewkerne Town
15th May 1978 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Ramsbury Methodist Silver
15th May 1978 Wessex Brass Band Association (Open Section) Southampton Central
15th May 1978 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Wilton and District Youth
15th May 1978 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Southampton Central
15th May 1978 Wessex Brass Band Association (Third Section) Shrewton Silver
15th May 1978 Wessex Brass Band Association (Second Section) Kennet Vale
30th Apr 1978 Buxton Festival (Section B) Matlock
30th Apr 1978 Buxton Festival (Section A) Burbage Buxton
19th Nov 1977 Reading Contest (Third Section) Heath
Oct 1977 Beaumaris Contest (Section B) Rhyl Silver
Oct 1977 Beaumaris Contest (Section A) Colwyn Borough
13th Feb 1977 NWABBA Contest (Fourth Section) Chorley Silver
13th Feb 1977 NWABBA (Championship Section) Stalybridge
13th Nov 1976 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) 3rd Carrickfergus BB & Old Boys Silver Band
13th Nov 1976 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Warrenpoint Silver Band
13th Nov 1976 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band
13th Nov 1975 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Ballymena Silver Band
7th Jun 1975 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Ashington Colliery
7th Jun 1975 Northumberland Miners Gala (Open Section) Washington Colliery
10th Mar 1974 Oldham Contest (Section A) Linthwaite
17th Feb 1974 Hammersmith Contest (Third Division) Leicester Foresters
17th Feb 1974 Hammersmith Contest (Second Division) March Railway Concert
17th Feb 1974 Hammersmith Contest (Championship) Richmond Band
17th Nov 1973 Reading Contest (Third Section) Camberley
16th Jun 1973 Bo'ness Contest Kinneil Colliery
23rd Apr 1973 East Anglian BBA Class C Drayton Juniors
23rd Apr 1973 East Anglian BBA Class B Bury St Edmunds Royal British Legion
4th Jun 1971 Mossley (Whit Friday) Yorkshire Imperial Metals
12th Apr 1971 East Anglian BBA Class B Wrentham Town
12th Apr 1971 East Anglian BBA Class C Hindolveston
22nd May 1970 Mossley (Whit Friday) Yorkshire Imperial Metals
2nd Mar 1968 Cornwall Brass Band Association Contest (2nd Section) Contest)
3rd Dec 1967 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Elland Silver
3rd Dec 1967 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Stocksbridge Works
12th Jun 1965 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Cowpen and Crofton
15th Dec 1963 NWABBA Contest (Championship Section) Cheetham Hill Public
15th Dec 1963 NWABBA Contest (Fourth Section) Haydock
15th Sep 1962 Alloa Burgh Contest Newmains and District
7th Oct 1961 Oxford Annual Contest (Section B) Mansfield Borough Silver
18th Oct 1952 Harrogate and District BBA Contest (Fourth Section) Hammond's Boys
18th Oct 1952 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Kippax Old
18th Oct 1952 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Butterfield's Tank Works

Notes

Born 13th January 1913,





Printed from https://brassbandresults.co.uk/