[Upgrade to pro and remove adverts]

Anna Bolena [arr. Round], Gaetano Donizetti

Contest Test Pieces (17)

Date Contest Winner
27th May 1912 Llandovery Contest (Class B) Penygroes
27th Aug 1904 Darwen Contest Guide Temperance
27th Aug 1904 Bury Contest Middleton Borough
20th Aug 1904 Creswell Contest Hucknall Excelsior
30th Jul 1904 Norden Contest Rochdale Public
23rd Jul 1904 Ammanford Contest Cwmtawe
16th Jul 1904 Butterknowle Contests Butterknowle Silver
4th Jun 1904 Slaithwaite Contest Linthwaite
25th May 1904 Nottingham Contest Hucknall Silver
24th May 1904 Huddersfield Contest Linthwaite
23rd May 1904 Cockermouth Contest Workington Artillery
21st May 1904 Lancaster Contest Pemberton Old
21st May 1904 Edgworth Contest New Mills Old
14th May 1904 Codnor Contest Lea Mills
30th Apr 1904 Bellshill Contest Blantyre Parish
4th Apr 1904 Rugby Contest Earls Barton Old Silver
2nd Apr 1904 Carlisle Contest Birtley League of the Cross

Usage


Own Choice Test Pieces (44)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
27th Jul 1907 Scunthorpe Contest (Section 2) Barrow Britannia 3
22nd Jun 1907 Winterton Contest (Second Section) Barrow Britannia 3
11th Aug 1906 Ripley Contest Ripley United 1
11th Aug 1906 Ripley Contest Kilburn United 4
11th Aug 1906 Ripley Contest Duffield Ambulance
18th Sep 1905 Rhos Contest Ruabon 3
14th Sep 1904 Derby Contest Newstead Colliery 1
14th Sep 1904 Derby Contest Melbourne Town 2
14th Sep 1904 Derby Contest Hucknall Torkard Excelsior 3
14th Sep 1904 Derby Contest Derby Saxtuba 4
14th Sep 1904 Derby Contest Matlock United 5
14th Sep 1904 Derby Contest Ripley United
14th Sep 1904 Derby Contest Melbourne Baptist
14th Sep 1904 Derby Contest Hugglescote and Ellistown
20th Aug 1904 Kirkcaldy Contest Horwich Old 4
20th Aug 1904 Kirkcaldy Contest Irwell Springs 5
20th Aug 1904 Kirkcaldy Contest Lower Ince Temperance 6
20th Aug 1904 Kirkcaldy Contest Milnwood
13th Aug 1904 Matlock Contest New Mills Old 1
23rd Jul 1904 Shirebrook Contest East Kirkby 2
23rd Jul 1904 Shirebrook Contest Rotherham Borough 3
23rd Jul 1904 Shirebrook Contest Hucknall Excelsior 3
23rd Jul 1904 Shirebrook Contest Newstead 4
23rd Jul 1904 Shirebrook Contest Shirebrook
23rd Jul 1904 Shirebrook Contest Hasland
23rd Jul 1904 Shirebrook Contest Rawmarsh
25th Jun 1904 Hardraw Scar Richmond Corporation 4
14th May 1904 Workington Contest Barrow Shipyard 1
14th May 1904 Workington Contest Barrow Steelworks 2
14th May 1904 Workington Contest Dalton Town 2
14th May 1904 Workington Contest Whitehaven Borough 4
14th May 1904 Workington Contest Workington Artillery 5
14th May 1904 Workington Contest Great Clifton
14th May 1904 Workington Contest Cockermouth Borough
2nd Apr 1904 East Kirkby Contest Newstead Colliery 1
2nd Apr 1904 East Kirkby Contest Leicester Imperial 2
2nd Apr 1904 East Kirkby Contest Kirkby Temperance 3
2nd Apr 1904 East Kirkby Contest Hucknall Excelsior 3
2nd Apr 1904 East Kirkby Contest Church Gresley
2nd Apr 1904 East Kirkby Contest Killamarsh St. Giles
2nd Apr 1904 East Kirkby Contest Riddings United
20th May 1876 Nelson Contest Wyke Old 2
1st Jul 1861 Shrewsbury Contest Shrewsbury Rifles
3rd Sep 1858 Barnard Castle Contest Barnard Castle Band 3




Printed from https://brassbandresults.co.uk/