[Upgrade to pro and remove adverts]

Donizetti [arr. Round], Gaetano Donizetti arranged Harry Round

Contest Test Pieces (30)

Date Contest Winner
29th Jun 1935 Romford Contest (Championship of Essex) Leyton Borough
5th May 1934 British Legion Contest Watford British Legion
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
2nd Dec 1905 Guisborough Contest (First Section) Guisborough Priory
26th Aug 1905 Workington Contest Wingates Temperance
19th Aug 1905 Smethwick Contest Willenhall Prize
22nd Jul 1905 Grays Contest Enfield Town
24th Jun 1905 Newtown Contest Wingates Temperance
17th Jun 1905 New Brighton Contest Goodshaw
10th Jun 1905 Birmingham Contest Birmingham City
24th Apr 1905 Clough Hall Contest Wednesbury Crown Tube
10th Sep 1904 Llanelly Contest (Class A) Cwmtawe Silver
20th Aug 1904 Mumbles Contest (Section A) Ystalyfera Temperance
4th Jul 1904 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Ferndale
16th Sep 1899 Barton-on-Humber Contest Grimsby Borough
26th Aug 1899 Wath-on-Dearne Contest Doncaster Temperance
12th Aug 1899 Drighlington Contest Bradford City
8th Aug 1899 Whitley Bay Contest Jarrow Borough
5th Aug 1899 Hemsworth Contest Dewsbury Temperance
22nd Jul 1899 Matlock Contest Handsworth Woodhouse
8th Jul 1899 Hebburn Contest Wingate Grange
8th Jul 1899 Alvaston Contest Bestwood Colliery
1st Jul 1899 Penshaw Contest Eston Miners
24th Jun 1899 Lincoln Contest Hucknall Excelsior
17th Jun 1899 Wakefield Contest Thornhill
17th Jun 1899 Pleasley Contest Hucknall Temperance
23rd May 1899 Dalton-in-Furness Contest Dalton Town
23rd May 1899 Chepstow Contest Prince's End Temperance
22nd May 1899 Nottingham Contest Hucknall Temperance
20th May 1899 Ardsley Contest Thornhill

Usage


Own Choice Test Pieces (39)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
2nd Apr 1938 West Wales BBA Contest (Class B) Brynamman 3
26th Jan 1933 NSW State Championships (C Grade) Dubbo Citizens 7
20th Oct 1921 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) Burnie Brass (Tas) 5
24th Jan 1919 Australian Championships (B Grade) Eastern Suburbs -- Sydney (NSW) 1
26th Jul 1913 Six Mile Bottom Contest Newmarket Town 3
24th Aug 1907 Bridlington Contest Hull Sons of Temperance 2
30th Jul 1906 Egremont Contest Whitehaven Borough 4
30th Jul 1906 Egremont Contest Whitehaven Artillery
30th Jul 1906 Egremont Contest Egremont Town
16th Apr 1906 Carmarthen Park Contest (First Section) Ystradgynlais 6
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (Second Section) Tylorstown 2
16th Sep 1905 Bromley Contest (First Section) Battersea Borough 1
16th Sep 1905 Bromley Contest (First Section) Gravesend Town 2
16th Sep 1905 Bromley Contest (First Section) Grays Temperance 3
16th Sep 1905 Bromley Contest (First Section) Watford 5
9th Sep 1905 Stonehouse Contest Douglas Water 2
12th Aug 1905 Carbrook Contest Doncaster Temperance 1
5th Aug 1905 Kirkham Contest Earlestown Viaduct 2
5th Aug 1905 Kirkham Contest Platt Bridge
29th Jul 1905 Norden Contest Rochdale Public 1
29th Jul 1905 Norden Contest Eccles Borough 3
22nd Jul 1905 Border League (Peebles) Hawick 1
15th Jun 1905 Bowness Contest Dalton Town 1
15th Jun 1905 Bowness Contest Egremont Town 4
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (First Section) Kettering Rifles 2
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (First Section) Raunds Temperance 3
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (First Section) Irthingborough
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (First Section) Wellingborough Town
24th Apr 1905 Oundle Contest (First Section) Kettering Town 1
24th Apr 1905 Oundle Contest (First Section) Irthlingborough 3
20th Aug 1904 Hamilton Contest (Section 1) Larkhall 3
20th Dec 1902 Sheffield Contest Neepsend Gas Works
1st Sep 1900 Matlock Contest Church Gresley 2
1st Sep 1900 Matlock Contest Barrow Hill 3
20th May 1899 Chester-le-Street Contest Sunderland East End 2
1st Oct 1886 Fleetwood Contest Heap Bridge
12th Jul 1884 Batley Contest Morley
14th Apr 1884 Aston Contest Morley 4
4th Sep 1854 Belle Vue Brass Band Contest Batley




Printed from https://brassbandresults.co.uk/