[Upgrade to pro and remove adverts]

Heroic (1884), Carl Maria von Weber arranged Alexander Owen

Contest Test Pieces (2)

Date Contest Winner
10th Sep 1938 Butlins Holiday Camp Contest (Championship Section) Nelson Old
14th Jun 1884 Clapham Cave Black Dyke Mills

Usage


Own Choice Test Pieces (77)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
6th Apr 1985 Australian Championships (C Grade) Salisbury City (SA) 4
27th Jan 1980 Rochdale Contest (Section B) Kirkless Brass
27th Jan 1936 NSW State Championships (A Grade) North Sydney Tramways 5
25th Jan 1932 NSW State Championships (B Grade) N. S. W. Government Railways 4
30th May 1931 Maryhill (Glasgow) Contest S.C.W.S. 8
28th Jan 1931 Australian Championships (A Grade) Rockhampton City (Qld) 4
26th Jan 1931 Australian Championships (B Grade) Glebe Municipal (NSW) 4
22nd Apr 1924 Australian Championships (B Grade) Randwick District (NSW) 5
15th Dec 1923 Northern Band Association (Championship Section) Marsden Colliery 2
25th Jan 1922 NSW State Championships (C Grade) Randwick District 4
24th Jan 1922 NSW State Championships (B Grade) Randwick District 4
24th Jan 1922 NSW State Championships (B Grade) Parramatta Citizens 8
26th Jan 1921 NSW State Championships (A Grade) Balmain - Rozelle 8
26th Jan 1920 Australian Championships (A Grade) Dulwich Hill Citizens 5
26th Jan 1920 Australian Championships (A Grade) Rockdale Municipal (NSW) 7
26th Jan 1920 NSW State Championships (B Grade) Dulwich Hill Citizens 7
2nd Jan 1920 Queensland State Brass Band Championship (B Grade) Maryborough City 1
29th Jan 1916 NSW State Championships (A Grade) Metropolitan ( Sydney) 2
29th Jan 1916 NSW State Championships (A Grade) Rockdale Municipal 4
23rd Oct 1915 Australian Championships (A Grade) Warrnambool Citizens (Vic) 3
23rd Oct 1915 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Warrnambool Citizen (Vic) 3
25th Oct 1914 Australian Championships (B Grade) Hawthorn Citizens (Vic) 3
24th Oct 1914 Australian Championships (A Grade) Ipswich Vice Regal (Qld) 3
28th Jan 1912 Australian Championships (A Grade) Rozelle District (NSW) 1
28th Oct 1911 Australian Championships (A Grade) St.Augustine's Orphanage -- Geelong (Vic) 1
28th Oct 1911 Australian Championships (A Grade) Prahran City (Vic) 3
22nd Oct 1910 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Prahran City (Vic) 2
22nd Oct 1910 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) City of Ballarat (Vic) 4
24th Oct 1908 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Kaikoria Brass -- Dunedin (NZ) 6
17th Aug 1907 Stirling Contest Wright Memorial 4
27th Jul 1907 Stirling Contest Wright Memorial 5
1st Jun 1907 Workington Contest Workington Artillery 1
1st Jun 1907 Bo'ness Contest Wright Memorial 6
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (First Section) Ferndale 2
3rd Aug 1903 Barrow Contest Irwell Bank 1
27th Jun 1903 Broxburn Contest Wright Memorial 4
27th Jun 1903 Morecambe Contest (Open Section) Irwell Bank 4
16th May 1903 Bo'ness Contest (Second Class) Wright Memorial 5
25th Aug 1900 Workington Contest Workington Artillery 1
7th Aug 1899 Peterborough Contest Chapeltown 4
31st Jul 1899 Workington Contest Workington Artillery 2
18th Jun 1898 Hardraw Scar Besses o' th' Barn 1
18th Jun 1898 Matlock Contest Irwell Bank 2
19th Jun 1897 Hardraw Scar West Hartlepool Operatic 2
4th Jul 1896 Arbroath Contest Alloa 1
20th Jun 1896 Hardraw Scar West Hartlepool Old Operatic 2
16th May 1896 Bo'ness Contest Wright Memorial 2
9th May 1896 Broxburn Contest Wright Memorial 1
10th Aug 1895 Arbroath Contest Bonnybridge 2
11th May 1895 Bo'ness Contest Bonnybridge 2
17th Jun 1893 Hardraw Scar Wyke Temperance 2
3rd Jun 1893 Stamford Contest Rushden Temperance 1
20th Jun 1891 Hardraw Scar Leeds Forge 2
6th Sep 1890 Dunfermline Contest Bonnybridge 6
17th Aug 1889 Kirkcaldy Contest Portobello 4
9th Jun 1888 Waverley Market (Edinburgh) Contest Alloa 1
23rd Oct 1886 Edinburgh International Exhibition Contest (Open Section) Oldham Rifles 4
22nd Oct 1886 Edinburgh International Exhibition Contest Alloa 4
10th Oct 1885 Derby Contest Black Dyke Mills 1
29th Aug 1885 Lincoln Contest Black Dyke Mills 1
29th Jun 1885 Aston Contest Black Dike Mills 2
23rd Aug 1884 Barnsley Contest Boarshurst 1
23rd Aug 1884 Lincoln Contest Black Dyke Mills 3
16th Aug 1884 Sheepridge Trawden 1
16th Aug 1884 Rochdale Contest Boarshurst 3
5th Aug 1884 Skegness Contest Black Dyke 1
4th Aug 1884 Barrow Contest Black Dyke 1
26th Jul 1884 Lindley Contest Trawden
7th Jul 1884 Kettering Contest Black Dyke Mills 1
7th Jul 1884 Kettering Contest Honley 2
5th Jul 1884 Belper Contest Black Dyke Mills 1
21st Jun 1884 Stalybridge Contest Black Dyke Mills 3
21st Jun 1884 Stalybridge Contest Boarshurst 5
21st Jun 1884 Stalybridge Contest Oldham Rifles
14th Apr 1884 Aston Contest Black Dyke Mills 1
14th Apr 1884 Aston Contest 22nd Lancashire Rifle Volunteers (Oldham) 2
14th Apr 1884 Aston Contest Trawden 3




Printed from https://brassbandresults.co.uk/