[Upgrade to pro and remove adverts]

Lucrezia Borgia [unknown arranger], Gaetano Donizetti

Contest Test Pieces (8)

Date Contest Winner
1910 Scottish Championship (Third Section) Balgonie Colliery
29th Oct 1904 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) A W A Boulder ( Wst Aust)
13th Feb 1897 Ashton-under-Lyne Contest Failsworth St. John's
22nd Aug 1896 Hindley Contest Crooke
25th Jul 1896 Denton Contest Oldham Rifles
24th Jun 1896 Bletchley Contest Olney
18th Apr 1896 Hathern Contest Hucknall Temperance
19th Oct 1895 Scottish Championship (Second Section) Kelty & Blairadam

Usage


Own Choice Test Pieces (49)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
27th Oct 1905 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) City of Ballarat 5
20th Jul 1901 Brierley Hill Contest Cradley Heath
27th Dec 1898 Intercolonial Band Contest (Second Class) Burnie 4
18th Jul 1896 Tutbury Contest Tutbury 3
7th Jul 1896 Belper Contest Riddings 4
29th Jan 1888 Centennial Band Contest Hobart Garrison 5
23rd Oct 1880 Intercolonial Band Contest Imperial Band
11th Sep 1869 Lyme Park Contest 13th C.R.V. (Stalybridge) 2
7th Sep 1869 Wortley & Armley Contest Mr Porritt's Armley Band 4
4th Sep 1869 Brierfield Contest Colne 2
28th Aug 1869 Ramsbottom Contest Colne 2
28th Aug 1869 Ramsbottom Contest Trawden 5
14th Aug 1869 Slaithwaite Contest Linthwaite 2
9th Aug 1869 Sheffield Gardens Band Contest Matlock 2
5th Sep 1867 Marske-by-the-Sea Contest Marske Operatic 5
24th Aug 1865 Burnley Contest Matlock 2
29th Jun 1865 Newark Contest Matlock Rifles 1
25th Jul 1864 Hull Contest Brighouse
29th Jul 1863 Moira Contest Gresley and Swadlincote Garibaldi Brass Band
6th Jul 1863 Leamington Contest Leyburn
9th Jun 1862 Wolverhampton Contest Wellington Rifles 1
16th Sep 1861 Durham Contest Chester-le-Street Saxhorn 2
12th Sep 1861 Ashton-under-Lyne Contest Mossley 2
12th Sep 1861 Ashton-under-Lyne Contest Stayley Wood
12th Aug 1861 Derby Contest Heckmondwike Albion 1
12th Aug 1861 Derby Contest Flockton
29th Jul 1861 Grantham Contest Heckmondwike Albion 1
1st Jul 1861 Boston Contest Heckmondwike Albion 1
1st Jul 1861 Shrewsbury Contest Wellington Rifle Corps 4
1st Jul 1861 Boston Contest Kirkburton Temperance 5
1st Jul 1861 Shrewsbury Contest Goldshill Saxhorn
3rd Jun 1861 Cambridge Contest Batley 3
3rd Jun 1861 Cambridge Contest Civil Service (London) 4
3rd Jun 1861 Cambridge Contest Sibold's North London
1st Sep 1860 Barnard Castle Contest Teesdale Rifle Corps (Barnard Castle) 1
1st Sep 1860 Barnard Castle Contest 7th Durham Rifles 3
4th Aug 1860 Peel Park Contest (Bradford) - test piece Heckmondwike 1
4th Aug 1860 Peel Park Contest (Bradford) - own choice Keighley (Marriner's) 4
4th Aug 1860 Peel Park Contest (Bradford) - test piece Cleckheaton 4
4th Aug 1860 Peel Park Contest (Bradford) - own choice Wyke Independent
4th Aug 1860 Peel Park Contest (Bradford) - own choice Farnley Temperance
4th Aug 1860 Peel Park Contest (Bradford) - test piece Brighouse
11th Jul 1860 Enderby Jackson's 'Sydenham Amateur Contest' Chesterfield 4
10th Jul 1860 Enderby Jackson's 'Great National Contest' (Final) Saltaire 2
30th Sep 1859 Lofthouse in Cleveland Contest Farndale 3
17th Sep 1859 Barnard Castle Contest Teesside Ironworks
24th Aug 1859 Whitby Contest Tees Side Iron Works
27th Jun 1857 Halifax Contest Holmfirth 3
4th Sep 1854 Belle Vue Brass Band Contest Bury 6




Printed from https://brassbandresults.co.uk/