[Upgrade to pro and remove adverts]

March: The Cossack (1904), William Rimmer

Contest Test Pieces (0)

Date Contest Winner
None

Usage


Own Choice Test Pieces (400)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
25th Jun 2017 Aargauischer Kantonaler Musiktag (Marschmusik) Musikgesellschaft Full 2
9th Jun 2017 Friezland (Whit Friday) Allerton Brass 2
9th Jun 2017 Grotton (Whit Friday) Allerton Brass 7
9th Jun 2017 Lydgate (Whit Friday) Allerton Brass 15
9th Jun 2017 Denton (Whit Friday) Loxley Silver 17
9th Jun 2017 Droylsden (Whit Friday) Denton Brass Band 23
9th Jun 2017 Greenfield (Whit Friday) Allerton Brass 24
9th Jun 2017 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Loxley Silver 24
9th Jun 2017 Droylsden (Whit Friday) Loxley Silver 24
9th Jun 2017 Lees (Whit Friday) Allerton Brass 25
9th Jun 2017 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Loxley Silver 25
9th Jun 2017 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Loxley Silver 25
9th Jun 2017 Scouthead (Whit Friday) Allerton Brass 26
9th Jun 2017 Broadoak (Whit Friday) Loxley Silver 26
9th Jun 2017 Aldwinians (Whit Friday) Loxley Silver 26
9th Jun 2017 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Denton Brass Band 27
9th Jun 2017 Heyrod (Whit Friday) Denton Brass Band 28
9th Jun 2017 Denton (Whit Friday) Denton Brass 28
9th Jun 2017 Mossley (Whit Friday) Loxley Silver 30
9th Jun 2017 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Denton Brass Band 31
9th Jun 2017 Aldwinians (Whit Friday) Denton Brass Band 31
9th Jun 2017 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Loxley Silver 31
9th Jun 2017 Grotton (Whit Friday) Denton Brass Band 35
9th Jun 2017 Friezland (Whit Friday) Loxley Silver 35
3rd Jun 2017 French Open (March) Soli Brass Leeuwarden 2
3rd Jun 2017 French Open (March) Brass Band Atout Vent 4
11th Sep 2016 Darwen March and Hymn Tune Contest Hoover Bolton 13
4th Jun 2016 French Open (March) Flowers Band 1
20th May 2016 Grotton (Whit Friday) Brass Band L'Avenir Lignieres 7
20th May 2016 Denshaw (Whit Friday) City of Bristol 12
20th May 2016 Uppermill (Whit Friday) Amersham 15
20th May 2016 Friezland (Whit Friday) Towcester Studio 16
20th May 2016 Dobcross (Whit Friday) City Of Bristol 18
20th May 2016 Delph (Whit Friday) City of Bristol 20
20th May 2016 Diggle (Whit Friday) Band L'Avenir Lignieres 21
20th May 2016 Scouthead (Whit Friday) Brass Band L'Avenir Lignieres 22
20th May 2016 Diggle (Whit Friday) City of Bristol 23
20th May 2016 Delph (Whit Friday) Amersham 24
20th May 2016 Denshaw (Whit Friday) Band L'Avenir Lignieres 28
20th May 2016 Lydgate (Whit Friday) City of Bristol 28
20th May 2016 Friezland (Whit Friday) Stamford Brass 29
20th May 2016 Dobcross (Whit Friday) Ware Brass 29
20th May 2016 Greenfield (Whit Friday) Brass Band L'Avenir Lignieres 32
20th May 2016 Dobcross (Whit Friday) Stamford Brass 33
20th May 2016 Diggle (Whit Friday) Amersham 35
20th May 2016 Scouthead (Whit Friday) Ware Brass 35
20th May 2016 Greenfield (Whit Friday) City of Bristol 36
20th May 2016 Delph (Whit Friday) Golborne 38
20th May 2016 Grotton (Whit Friday) Towcester Studio 38
20th May 2016 Diggle (Whit Friday) Goldborne 40
20th May 2016 Delph (Whit Friday) Band L'Avenir Lignieres 41
20th May 2016 Scouthead (Whit Friday) Golborne 42
20th May 2016 Greenfield (Whit Friday) Towcester Studio 42
20th May 2016 Denshaw (Whit Friday) London Metropolitan Brass 43
20th May 2016 Uppermill (Whit Friday) Ware Brass 44
20th May 2016 Delph (Whit Friday) Ware Brass 45
20th May 2016 Lydgate (Whit Friday) Ware Brass 45
20th May 2016 Lydgate (Whit Friday) Amersham 46
20th May 2016 Scouthead (Whit Friday) City of Bristol 46
20th May 2016 Lees (Whit Friday) Towcester Studio 46
20th May 2016 Scouthead (Whit Friday) Amersham 48
20th May 2016 Lydgate (Whit Friday) Stamford Brass 48
20th May 2016 Greenfield (Whit Friday) Ware Brass 48
20th May 2016 Diggle (Whit Friday) London Metropolitan Brass 50
20th May 2016 Delph (Whit Friday) Stamford Brass 52
20th May 2016 Denshaw (Whit Friday) Golborne 53
20th May 2016 Scouthead (Whit Friday) London Metropolitan Brass 53
20th May 2016 Denshaw (Whit Friday) Amersham 55
20th May 2016 Greenfield (Whit Friday) Stamford Brass 55
20th May 2016 Lydgate (Whit Friday) Towcester Studio 57
20th May 2016 Lydgate (Whit Friday) Golborne 59
20th May 2016 Dobcross (Whit Friday) London Metropolitan Brass 61
20th May 2016 Lydgate (Whit Friday) London Metropolitan Brass 62
20th May 2016 Greenfield (Whit Friday) London Metropolitan Brass 63
20th May 2016 Delph (Whit Friday) Towcester Studio 63
20th May 2016 Delph (Whit Friday) London Metropolitan Brass 68
20th May 2016 Uppermill (Whit Friday) Brass Band L'Avenir Lignieres
26th Mar 2016 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Tanunda Town Band (SA) 4
26th Mar 2016 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) Geelong West Brass (Vic) 8
21st Nov 2015 Queen's University Festival of Brass (Grade Two) CWA Brass 1
29th May 2015 Dobcross (Whit Friday) Stamford 14
29th May 2015 Grotton (Whit Friday) Langley 15
29th May 2015 Dobcross (Whit Friday) Langley 16
29th May 2015 Friezland (Whit Friday) Stamford 16
29th May 2015 Mossley (Whit Friday) Stamford 18
29th May 2015 Delph (Whit Friday) Langley 23
29th May 2015 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Loxley Silver 23
29th May 2015 Heyrod (Whit Friday) Stamford 24
29th May 2015 Lydgate (Whit Friday) Langley 25
29th May 2015 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Loxley Silver 25
29th May 2015 Denshaw (Whit Friday) Stamford 26
29th May 2015 Greenfield (Whit Friday) Langley 30
29th May 2015 Aldwinians (Whit Friday) Loxley Silver 32
29th May 2015 Droylsden (Whit Friday) Loxley Silver 32
29th May 2015 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Loxley Silver 32
29th May 2015 Delph (Whit Friday) Oughtibridge 32
29th May 2015 Friezland (Whit Friday) Oughtibridge 32
29th May 2015 Denshaw (Whit Friday) Langley 34
29th May 2015 Scouthead (Whit Friday) Oughtibridge 36
29th May 2015 Uppermill (Whit Friday) Oughtibridge 38
29th May 2015 Greenfield (Whit Friday) Stamford 39
29th May 2015 Denton (Whit Friday) Loxley Silver 40
29th May 2015 Broadoak (Whit Friday) Loxley Silver 40
29th May 2015 Delph (Whit Friday) Stamford 40
29th May 2015 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Loxley Silver 42
29th May 2015 Denshaw (Whit Friday) Oughtibridge 46
29th May 2015 Dobcross (Whit Friday) Oughtibridge 49
30th Nov 2014 GBBA March (Section B) City of Bristol Brass Band 3
13th Jun 2014 Dobcross (Whit Friday) Brass Band Kirchenmusik Flühli 4
13th Jun 2014 Lees (Whit Friday) Brass Band Kirchenmusik Flühli 7
13th Jun 2014 Delph (Whit Friday) Brass Band Kirchenmusik Flühli 8
13th Jun 2014 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Alder Valley Brass 11
13th Jun 2014 Uppermill (Whit Friday) Kirchenmusik Flühli 13
13th Jun 2014 Lydgate (Whit Friday) Brass Band Kirchenmusik Flühli 15
13th Jun 2014 Grotton (Whit Friday) Brass Band Kirchenmusik Flühli 15
13th Jun 2014 Dobcross (Whit Friday) Alder Valley 16
13th Jun 2014 Denshaw (Whit Friday) Brass Band Kirchenmusik Flühli 18
13th Jun 2014 Dobcross (Whit Friday) Langley 19
13th Jun 2014 Greenfield (Whit Friday) Brass Band Kirchenmusik Flühli 24
13th Jun 2014 Diggle (Whit Friday) Golborne 24
13th Jun 2014 Grotton (Whit Friday) Langley 25
13th Jun 2014 Uppermill (Whit Friday) Langley 28
13th Jun 2014 Lydgate (Whit Friday) Langley 29
13th Jun 2014 Uppermill (Whit Friday) Alder Valley 29
13th Jun 2014 Denshaw (Whit Friday) Golborne Band 29
13th Jun 2014 Grotton (Whit Friday) Golborne 30
13th Jun 2014 Diggle (Whit Friday) Langley 31
13th Jun 2014 Diggle (Whit Friday) Alder Valley Brass 33
13th Jun 2014 Scouthead (Whit Friday) Golborne 37
13th Jun 2014 Greenfield (Whit Friday) Alder Valley Brass 38
13th Jun 2014 Lydgate (Whit Friday) Golborne 38
13th Jun 2014 Delph (Whit Friday) Langley 39
13th Jun 2014 Delph (Whit Friday) Golborne 41
13th Jun 2014 Denshaw (Whit Friday) Langley Band 43
13th Jun 2014 Delph (Whit Friday) Alder Valley Brass 45
8th Jun 2014 Kantonal Musikfest Valais/Wallis (Défilé/Marschmusik) L'Union Vétroz 3
8th Jun 2014 Kantonal Musikfest Valais/Wallis (Défilé/Marschmusik) Fanfare Concordia Vétroz 4
19th Apr 2014 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) South Brisbane Federal (Qld) 6
19th Apr 2014 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) St.Marys District Band (NSW) 12
23rd Feb 2014 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Oddfellows Brass 1
23rd Feb 2014 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Brackley Brass 2
23rd Feb 2014 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Avonbank Evesham 4
16th Jun 2013 Morley March & Hymn Tune Contest Garforth Brass 12
8th Jun 2013 French Open (March) Flowers 1
24th May 2013 Scouthead (Whit Friday) Sale Brass 17
24th May 2013 Friezland (Whit Friday) Sale Brass 18
24th May 2013 Mossley (Whit Friday) Newhall 26
24th May 2013 Lydgate (Whit Friday) Sale Brass 27
24th May 2013 Uppermill (Whit Friday) Newhall 27
24th May 2013 Denton (Whit Friday) Sale Brass 28
24th May 2013 Dobcross (Whit Friday) Newhall Band 35
24th May 2013 Greenacres (Whit Friday) Sale Brass 35
24th May 2013 Greenfield (Whit Friday) Sale Brass 37
24th May 2013 Lees (Whit Friday) Sale Brass 39
24th May 2013 Denshaw (Whit Friday) Newhall Band 47
24th May 2013 Diggle (Whit Friday) Newhall 48
24th May 2013 Grotton (Whit Friday) Sale Brass 48
24th May 2013 Delph (Whit Friday) Newhall Band 66
24th Feb 2013 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Open March) Kidlington Concert Brass 3
1st Jun 2012 Mossley (Whit Friday) St John's Band Mossley 16
1st Jun 2012 Carrbrook (Whit Friday) St John's Band Mossley 18
1st Jun 2012 Heyrod (Whit Friday) St John's Band Mossley 27
1st Jun 2012 Diggle (Whit Friday) Tartan Brass 28
1st Jun 2012 Aldwinians (Whit Friday) St John's Band Mossley 30
1st Jun 2012 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) St John's Band Mossley 30
1st Jun 2012 Dobcross (Whit Friday) Fulham Brass Band 31
1st Jun 2012 Denton (Whit Friday) St John's Band Mossley 33
1st Jun 2012 Lydgate (Whit Friday) Tartan Brass 36
1st Jun 2012 Droylsden (Whit Friday) St John's Band Mossley 37
1st Jun 2012 Broadoak (Whit Friday) St John's Band Mossley 38
1st Jun 2012 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) St John's Band Mossley 39
1st Jun 2012 Diggle (Whit Friday) Fulham 40
1st Jun 2012 Uppermill (Whit Friday) Fulham Brass Band 40
1st Jun 2012 Denshaw (Whit Friday) Tartan Brass 42
1st Jun 2012 Uppermill (Whit Friday) Tartan Brass 43
1st Jun 2012 Scouthead (Whit Friday) Fulham Brass Band 44
1st Jun 2012 Delph (Whit Friday) Fulham Brass Band 47
1st Jun 2012 Denshaw (Whit Friday) Fulham Brass Band 48
1st Jun 2012 Delph (Whit Friday) Tartan Brass 48
1st Jun 2012 Lydgate (Whit Friday) Fulham Brass Band 58
1st Jun 2012 Dobcross (Whit Friday) Tartan Brass 60
7th Apr 2012 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Darebin City Brass--Preston Band (Vic) 10
17th Jun 2011 Delph (Whit Friday) University Of York Brass Band 25
17th Jun 2011 Friezland (Whit Friday) University Of York Brass Band 32
17th Jun 2011 Greenacres (Whit Friday) University Of York Brass Band 37
17th Jun 2011 Grotton (Whit Friday) University Of York Brass Band 40
17th Jun 2011 Lees (Whit Friday) University Of York Brass Band 44
17th Jun 2011 Uppermill (Whit Friday) University Of York Brass Band 46
17th Jun 2011 Dobcross (Whit Friday) University Of York Brass Band 51
17th Jun 2011 Greenfield (Whit Friday) University Of York Brass Band 58
22nd Apr 2011 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) Geelong West Brass (Vic) 3
22nd Apr 2011 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Darebin City Brass -Preston Band (Vic) 4
22nd Apr 2011 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Willoughby City (NSW) 5
22nd Apr 2011 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Hobart City Brass (Tas) 8
28th May 2010 Carrbrook (Whit Friday) Crofton Silver Band 11
28th May 2010 Denton (Whit Friday) Crofton Silver Band 11
28th May 2010 Friezland (Whit Friday) City of Chester Band 12
28th May 2010 Mossley (Whit Friday) Crofton Silver Band 14
28th May 2010 Aldwinians (Whit Friday) Crofton Silver Band 19
28th May 2010 Denton (Whit Friday) Sale Brass Band 21
28th May 2010 Droylsden (Whit Friday) Sale Brass Band 21
28th May 2010 Carrbrook (Whit Friday) City of Chester 23
28th May 2010 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Crofton Silver Band 23
28th May 2010 Broadoak (Whit Friday) Sale Brass Band 23
28th May 2010 Droylsden (Whit Friday) Crofton Silver Band 23
28th May 2010 Heyrod (Whit Friday) Crofton Silver Band 24
28th May 2010 Mossley (Whit Friday) Sale Brass Band 24
28th May 2010 Broadoak (Whit Friday) City of Chester 25
28th May 2010 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Crofton Silver Band 26
28th May 2010 Aldwinians (Whit Friday) Bradley Brass 27
28th May 2010 Broadoak (Whit Friday) Bradley Brass 27
28th May 2010 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Crofton Silver Band 28
28th May 2010 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Crofton Silver Band 28
28th May 2010 Aldwinians (Whit Friday) Sale Brass Band 28
28th May 2010 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Bradley Brass 31
28th May 2010 Dobcross (Whit Friday) City of Chester Band 33
28th May 2010 Greenfield (Whit Friday) City of Chester Band 34
28th May 2010 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Bradley Brass 37
28th May 2010 Droylsden (Whit Friday) Bradley Brass 37
28th May 2010 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Sale Brass Band 38
28th May 2010 Denshaw (Whit Friday) City of Chester Band 39
28th May 2010 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Bradley Brass 42
28th May 2010 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Bradley Brass 47
3rd Apr 2010 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) South Brisbane Federal (Qld) 3
3rd Apr 2010 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) Geelong West Brass (Vic) 5
5th Jun 2009 Heyrod (Whit Friday) Crofton Silver Band 6
5th Jun 2009 Broadoak (Whit Friday) Crofton Silver Band 13
5th Jun 2009 Carrbrook (Whit Friday) Crofton Silver Band 19
5th Jun 2009 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Crofton Silver Band 20
5th Jun 2009 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Crofton Silver Band 22
5th Jun 2009 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Crofton Silver Band 25
5th Jun 2009 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Crofton Silver Band 28
5th Jun 2009 Scouthead (Whit Friday) Crofton Silver Band 40
16th May 2008 Friezland (Whit Friday) Leeds University Union 10
16th May 2008 Lydgate (Whit Friday) Leeds University Union 29
16th May 2008 Lees (Whit Friday) Boris Johnson Appreciation Society 34
16th May 2008 Denshaw (Whit Friday) Leeds University Union 35
16th May 2008 Grotton (Whit Friday) University Of Warwick 36
16th May 2008 Grotton (Whit Friday) Leeds University Union 39
16th May 2008 Uppermill (Whit Friday) Leeds University Union 41
16th May 2008 Lydgate (Whit Friday) University Of Warwick 41
16th May 2008 Dobcross (Whit Friday) University Of Warwick 41
16th May 2008 Greenfield (Whit Friday) Leeds University Union 44
16th May 2008 Delph (Whit Friday) Leeds University Union 58
16th May 2008 Delph (Whit Friday) University Of Warwick 74
1st Jun 2007 Friezland (Whit Friday) Dodworth Colliery 3
1st Jun 2007 Denshaw (Whit Friday) Dodworth Colliery 16
1st Jun 2007 Grotton (Whit Friday) Dodworth Colliery 21
1st Jun 2007 Scouthead (Whit Friday) Dodworth Colliery 29
1st Jun 2007 Greenacres (Whit Friday) Dodworth Colliery 30
9th Jun 2006 Stalybridge Celtic (Whit Friday) United NW Co-op 2000 14
9th Jun 2006 Scouthead (Whit Friday) Enfield & Potters Bar 21
9th Jun 2006 Lydgate (Whit Friday) Enfield & Potters Bar 22
9th Jun 2006 Broadoak (Whit Friday) United NW Co-op 2000 23
9th Jun 2006 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) United NW Co-op 2000 26
9th Jun 2006 Mossley (Whit Friday) Enfield and Potters Bar 26
9th Jun 2006 Broadoak (Whit Friday) Enfield and Potters Bar 27
9th Jun 2006 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) United NW Co-op 2000 28
9th Jun 2006 Friezland (Whit Friday) Enfield & Potters Bar 29
9th Jun 2006 Mossley (Whit Friday) United NW Co-op 2000 30
9th Jun 2006 Denton (Whit Friday) United NW Co-op 2000 35
9th Jun 2006 Broadoak (Whit Friday) Besses Boys 41
9th Jun 2006 Uppermill (Whit Friday) Enfield & Potters Bar 44
9th Jun 2006 Dobcross (Whit Friday) Enfield & Potters Bar 48
9th Jun 2006 Delph (Whit Friday) Enfield & Potters Bar 59
20th May 2005 Dobcross (Whit Friday) Haslingden and Helmshore 7
20th May 2005 Heyrod (Whit Friday) St. Johns Mossley 13
20th May 2005 Denton (Whit Friday) St. Johns Mossley 19
20th May 2005 Scouthead (Whit Friday) St John'S Mossley 19
20th May 2005 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) St. Johns Mossley 20
20th May 2005 Uppermill (Whit Friday) Haslingden and Helmshore 21
20th May 2005 Roundthorn (Whit Friday) St John'S Mossley 22
20th May 2005 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) St. Johns Mossley 22
20th May 2005 Mossley (Whit Friday) St. Johns Mossley 23
20th May 2005 Stalybridge Celtic (Whit Friday) St. Johns Mossley 25
20th May 2005 Greenfield (Whit Friday) Haslingden and Helmshore 25
20th May 2005 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Haslingden and Helmshore 29
20th May 2005 Broadoak (Whit Friday) Haslingden and Helmshore 29
20th May 2005 Denton (Whit Friday) Haslingden and Helmshore 29
20th May 2005 Broadoak (Whit Friday) St. Johns Mossley 33
20th May 2005 Delph (Whit Friday) Haslingden and Helmshore 37
13th Jun 2003 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Norwest Co Op 2000 19
13th Jun 2003 Mossley (Whit Friday) Norwest Co-Op 2000 21
13th Jun 2003 Heyrod (Whit Friday) Norwest Co Op 2000 27
13th Jun 2003 Stalybridge Celtic (Whit Friday) Norwest Co Op 2000 32
13th Jun 2003 Denton (Whit Friday) Norwest Co Op 2000 35
13th Jun 2003 Broadoak (Whit Friday) Norwest Co Op 2000 37
19th Apr 2003 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Hawthorn City (Vic) 13
19th Apr 2003 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Willoughby City (NSW) 14
19th Apr 2003 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Osaka Harmony Brass (Japan) 15
24th May 2002 Roundthorn (Whit Friday) Tyldesley 10
24th May 2002 Lydgate (Whit Friday) Tyldesley 11
24th May 2002 Uppermill (Whit Friday) Wuss Brass 11
24th May 2002 Grotton (Whit Friday) Tyldesley 12
24th May 2002 Grotton (Whit Friday) Wuss Brass 16
24th May 2002 Carrbrook (Whit Friday) Hunter Healey 17
24th May 2002 Greenfield (Whit Friday) Wuss Brass 18
24th May 2002 The Station (Whit Friday) Hunter Healey 19
24th May 2002 Lydgate (Whit Friday) Wuss Brass 19
24th May 2002 Scouthead (Whit Friday) Tyldesley 20
24th May 2002 Micklehurst (Whit Friday) Hunter Healey 21
24th May 2002 The Station (Whit Friday) Nelson 21
24th May 2002 Denshaw (Whit Friday) Wuss Brass 21
24th May 2002 Lees (Whit Friday) Wuss Brass 23
24th May 2002 Heyrod (Whit Friday) Nelson 24
24th May 2002 Millbrook (Whit Friday) Nelson 24
24th May 2002 Broadoak (Whit Friday) Nelson 24
24th May 2002 Millbrook (Whit Friday) Hunter Healey 25
24th May 2002 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Hunter Healey 25
24th May 2002 Tame Valley (Dukinfield) (Whit Friday) Nelson 25
24th May 2002 Denton (Whit Friday) Nelson 26
24th May 2002 Scouthead (Whit Friday) Friendly 26
24th May 2002 Broadoak (Whit Friday) Hunter Healey 27
24th May 2002 Friezland (Whit Friday) Friendly 28
24th May 2002 Mossley (Whit Friday) Hunter Healey 31
24th May 2002 Delph (Whit Friday) Wuss Brass 32
24th May 2002 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Hunter Healey 33
24th May 2002 Scouthead (Whit Friday) Wuss Brass 34
24th May 2002 Dobcross (Whit Friday) Friendly 46
24th May 2002 Denshaw (Whit Friday) Friendly 52
24th May 2002 Delph (Whit Friday) Friendly 54
29th Mar 2002 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) South Brisbane Federal (Qld) 1
29th Mar 2002 Australian Championships (C Grade Parade of Bands) Geelong West (Vic) 1
29th Mar 2002 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Willoughby City (NSW) 11
8th Jun 2001 Broadoak (Whit Friday) Hazel Grove 27
8th Jun 2001 Heyrod (Whit Friday) Hazel Grove 31
8th Jun 2001 Broadoak (Whit Friday) Blackley 31
8th Jun 2001 Scouthead (Whit Friday) Blackley 37
8th Jun 2001 Broadoak (Whit Friday) Besses Boys 38
8th Jun 2001 Denton (Whit Friday) Besses boys
8th Jun 2001 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Blackley
14th Apr 2001 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Tanunda Town Band (SA) 5
14th Apr 2001 Australian Championships (C Grade Parade of Bands) Nambour & Maroochy District (Qld) 6
14th Apr 2001 Australian Championships (B Grade Parade of Bands) Warringah Concert Brass (NSW) 8
14th Apr 2001 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Willoughby City (NSW) 13
14th Apr 2001 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Capricornia Silver (Qld) 15
16th Jun 2000 Denshaw (Whit Friday) Towcester Studio 23
16th Jun 2000 Heyrod (Whit Friday) Hazel Grove 24
16th Jun 2000 Uppermill (Whit Friday) Towcester Studio 24
16th Jun 2000 The Station (Whit Friday) Hazel Grove 33
16th Jun 2000 Dobcross (Whit Friday) Towcester Studio 34
16th Jun 2000 Scouthead (Whit Friday) Hazel Grove Brass Band 37
16th Jun 2000 Delph (Whit Friday) Towcester Studio 38
16th Jun 2000 Scouthead (Whit Friday) Towcester Studio 39
16th Jun 2000 Denton (Whit Friday) Hazel Grove
5th Jun 1998 Friezland (Whit Friday) Wardle Anderson Brass 1
5th Jun 1998 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Fishburn 9
5th Jun 1998 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Fishburn 12
5th Jun 1998 Millbrook (Whit Friday) Silk Brass 13
5th Jun 1998 Millbrook (Whit Friday) Wardle Anderson 15
5th Jun 1998 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Malvern Hills District 24
5th Jun 1998 Millbrook (Whit Friday) Malvern Hills District 25
5th Jun 1998 Greenfield (Whit Friday) Silk Brass
5th Jun 1998 Scouthead (Whit Friday) Silk Brass
5th Jun 1998 Friezland (Whit Friday) Silk Brass
5th Jun 1998 Denton (Whit Friday) Wardle Anderson
29th Jun 1996 Easingwold March Contest Harrogate 12
31st May 1996 Roundthorn (Whit Friday) Middleton 24
31st May 1996 Broadoak (Whit Friday) Middleton 33
31st May 1996 Lydgate (Whit Friday) RJB Brass 34
31st May 1996 Millbrook (Whit Friday) Middleton
9th Jun 1995 Lees (Whit Friday) Rothwell Wallace Arnold 3
9th Jun 1995 Roundthorn (Whit Friday) Whitworth Vale and Healey 24
9th Jun 1995 Broadoak (Whit Friday) Whitworth Vale and Healey 24
9th Jun 1995 Broadoak (Whit Friday) Rothwell Temperance 24
9th Jun 1995 Greenfield (Whit Friday) Rothwell Temperance
9th Jun 1995 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Rothwell Temperance
9th Jun 1995 Millbrook (Whit Friday) Rothwell Temperance
27th May 1994 Millbrook (Whit Friday) Wakefield Schools 35
4th Jun 1993 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Besses Boys 28
4th Jun 1993 Broadoak (Whit Friday) Besses Boys 38
4th Jun 1993 Broadoak (Whit Friday) Dobcross Youth 39
4th Jun 1993 Millbrook (Whit Friday) East Manchester 39
4th Jun 1993 Broadoak (Whit Friday) East Manchester 44
4th Jun 1993 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Dobcross Youth 47
4th Jun 1993 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) East Manchester 48
4th Jun 1993 Scouthead (Whit Friday) Besses Boys
4th Jun 1993 Uppermill (Whit Friday) Besses Boys
4th Jun 1993 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) Besses Boys
4th Jun 1993 Denton (Whit Friday) Besses Boys
4th Jun 1993 Grotton (Whit Friday) Dobcross Youth
22nd Feb 1981 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) City of Oxford 3
8th Jun 1979 Stalybridge (Whit Friday) Ashton-under-Lyne
19th Feb 1978 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Oxford Concert Brass 1
17th Apr 1976 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Willoughby Municipal (NSW) 9
1st Feb 1976 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A March) Oxford Concert Brass 1
23rd Nov 1974 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Trefor 1
7th Jun 1974 Mossley (Whit Friday) Scapegoat Hill 15
13th Jun 1970 Australian Championships (A Grade Parade of Bands) Malvern Municipal (Vic) 2
30th May 1969 Mossley (Whit Friday) Prestwich 19
3rd Jun 1966 Mossley (Whit Friday) Whitworth Vale and Healey 7
3rd Jun 1966 Mossley (Whit Friday) Horbury Victoria 18
16th Mar 1957 Oxfordshire & District Contest (March) Wolverton Town
16th Mar 1957 Oxfordshire & District Contest (March) Pressed Steel Co. Works
4th Jun 1948 Whit Friday Radcliffe Royston New Monckton Colliery 2
10th Jun 1945 Belle Vue Marching Contest (Class B) Denton Original 2
9th Jun 1924 Southern Counties Association Contest (1st Section March) Croydon Borough 1
27th May 1904 Bottom Mossley (Whit Friday) Wyke Temperance 2
27th May 1904 Uppermill (Whit Friday) Wyke Temperance 2
27th May 1904 Bottom Mossley (Whit Friday) Pemberton Old

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!