[Upgrade to pro and remove adverts]

Meyerbeer [arr. Round] (1898), Giacomo Meyerbeer arranged Harry Round

Contest Test Pieces (0)

Date Contest Winner
None

Usage


Own Choice Test Pieces (94)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
13th Sep 1924 Sheffield & District (Class A) Rawmarsh 1
May 1919 Baillieston Contest Glasgow Co-op 3
May 1919 Baillieston Contest Glasgow Loco 5
May 1919 Baillieston Contest St John's Port Glasgow 6
23rd Oct 1914 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) Warrnambool Town (Vic) 6
25th Oct 1913 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) Warrnambool Town (Vic) 5
26th Oct 1912 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) St.Kilda City (Vic) 4
27th Oct 1911 Royal South Street Eisteddfod (C Grade) Ararat Citizen (Vic) 1
27th Oct 1911 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Echuca Rangers (Vic) 2
27th Oct 1911 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Ararat (Vic) 9
19th Aug 1911 Kirkcaldy Contest Dunnikier Colliery
20th Feb 1909 Pontypridd Contest (Class A) Cory Workmen
19th Apr 1908 NSW State Championships (B Grade) Orange Town 1
17th Aug 1907 Queensbury Contest Earby 3
17th Aug 1907 Queensbury Contest Bradford City 4
5th Aug 1907 Malton Contest Bradford City 2
27th Jul 1907 Stirling Contest Kilsyth Town 3
6th Jul 1907 Batley Contest King Cross 1
6th Jul 1907 Batley Contest Lindley 2
6th Jul 1907 Batley Contest Rawmarsh 3
6th Jul 1907 Batley Contest Gawthorpe Victoria
6th Jul 1907 Batley Contest Norland
6th Jul 1907 Batley Contest Bradford City
6th Jul 1907 Batley Contest Cleckheaton Victoria
6th Jul 1907 Batley Contest Wyke
29th Jun 1907 Stockport Contest Stockport Yeomanry 2
22nd Jun 1907 Hamilton Contest Milnwood 2
1st Jun 1907 Workington Contest Great Clifton 4
3rd Nov 1906 Australian Championships (B Grade) Prouts -- Ballarat (Vic) 4
3rd Nov 1906 Australian Championships (B Grade) Ararat Model (Vic) 5
2nd Nov 1906 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Ararat Model (Vic) 5
14th Jul 1906 Musselburgh Contest Forfar 5
12th May 1906 Sanquhar Contest Douglas Colliery 2
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (Second Section) Aberdare Town 1
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (First Section) Aberdare 3
28th Oct 1905 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Prout's -- Ballarat (Vic) 8
26th Oct 1905 Australian Championships (B Grade) Prahran City (Vic) 2
23rd Sep 1905 Wishaw Contest Larkhall Raploch 4
9th Sep 1905 Stonehouse Contest Larkhall Raploch 1
18th Jun 1904 Broxburn Contest Broxburn Public 1
18th Jun 1904 Broxburn Contest Musselburgh & Fisherrow Trades 5
29th Aug 1903 Hamilton Contest (Section 1) Milnwood 1
19th Jul 1902 Portobello Contest Musselburgh & Fisherrow Trades 1
19th Jul 1902 Portobello Contest Airdrie Old Union 4
27th Oct 1901 Australian Championships (A Grade) Prouts --Ballarat (Vic) 5
6th Oct 1900 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Bulch's Model -- Ballarat (Vic) 9
23rd Jun 1900 Lincoln Contest Grimsby Borough 7
4th Nov 1899 Sheffield Contest Parkgate Temperance
31st Jul 1899 Workington Contest Moor Row
24th Jun 1899 Bellshill Contest Bathgate 1
18th Jun 1898 Gravesend Contest. (First Section) Rushden Temperance 1
18th Jun 1898 Gravesend Contest. (First Section) Luton Red Cross 2
18th Jun 1898 Gravesend Contest. (First Section) North London Temperance 3
19th Sep 1896 Houghton-le-Spring Contest Consett Ironworks 5
12th Sep 1896 Haltwhistle Contest Consett 1
22nd Aug 1896 Swalwell Contest Consett Ironworks 2
1st Aug 1896 Halifax Contest Churwell 5
11th Jul 1896 Walbottle Contest Consett Ironworks 2
25th May 1896 West Stanley Contest Consett Ironworks 6
23rd May 1896 Blackhill Contest Consett Iron Co. 4
9th May 1896 Frosterley Contest Consett Ironworks 5
14th Dec 1895 Sheffield Contest Grimesthorpe
3rd Nov 1894 Sheffield Contest Rawmarsh 1
11th Aug 1894 Ovenden Contest Dewsbury Old 2
26th May 1894 Alloa Contest Galashiels 4
18th Jun 1892 Mexborough Contest Rotherham Temperance 4
18th Jun 1892 Mexborough Contest Rotherham Borough
30th Mar 1891 Totley Contest Lindley 1
30th Mar 1891 Totley Contest Brighouse Old Subscription 10
30th Mar 1891 Totley Contest Tankersley 12
19th Aug 1889 Workington Contest Holburn Hill Royal 2
25th Jul 1889 Selby Contest Gainsborough Britannia Iron Works
25th May 1889 Alloa Contest Cambusbarron 3
16th Jul 1887 Lindley Contest Linthwaite
1st Oct 1886 Fleetwood Contest Wyke Old 5
7th Aug 1886 Castleford Contest Batley Old 2
12th Sep 1885 Norland Contest Lindley 4
31st Aug 1885 Worsborough Dale Contest Batley Old 1
29th Aug 1885 Chapeltown Contest Denby Dale 3
29th Aug 1885 Chapeltown Contest Wharncliffe Silkstone
8th Aug 1885 Queensbury Contest Wyke Old
11th Jul 1885 Batley Contest Littleborough Public 3
11th Jul 1885 Batley Contest Batley Temperance
27th Jun 1885 Thurlstone Contest Littleborough 2
30th May 1885 Alloa Contest Tillicoultry
16th Aug 1884 Rochdale Contest Littleborough 2
13th Aug 1884 Malton Contest Littleborough Public D
12th Jul 1884 Batley Contest Cleckheaton 3
12th Jul 1884 Batley Contest Lindley 4
12th Jul 1884 Batley Contest Wyke 5
12th Jul 1884 Batley Contest Gawthorpe
31st Jul 1882 Workington Contest Holborn Hill Royal 2
22nd Jul 1882 Heywood Contest Kingston Mills 4
24th Jul 1880 Bentham Contest Trawden 1

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!