[Upgrade to pro and remove adverts]

Meyerbeer [unknown arranger], Giacomo Meyerbeer

Contest Test Pieces (4)

Date Contest Winner
2nd Jun 1906 Gravesend Contest (Championship Section) Luton Red Cross
14th May 1898 Bolton Contest Besses o' th' Barn
9th Apr 1898 Nelson Contest Kingston Mills
5th Jul 1897 South Wales Association Contest (First Section) Ferndale

Usage


Own Choice Test Pieces (64)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
24th Jan 1919 Australian Championships (B Grade) N S W Government Tramway (NSW) 10
22nd Jan 1915 NSW State Championships (C Grade) Eastern Suburbs United 5
22nd Jan 1915 NSW State Championships (B Grade) Eastern Suburbs United 9
25th Oct 1912 Australian Championships (B Grade) Prouts -- Ballarat (Vic) 3
25th Oct 1912 Australian Championships (B Grade) St.Kilda City (Vic ) 6
19th Oct 1912 South Island Brass Bands Association Contest St Kilda Municipal 1
28th Oct 1911 Australian Championships (A Grade) Adelaide Tramways (SA) 6
12th Aug 1911 Glasgow Exhibition Contest Dunnikier Colliery 3
12th Aug 1911 Glasgow Exhibition Contest Newmilns Burgh 7
12th Aug 1911 Glasgow Exhibition Contest Broxburn Public
12th Aug 1911 Glasgow Exhibition Contest Shotts Foundry
28th Jan 1911 Australian Championships (A Grade) St.George District (NSW) 7
22nd Oct 1910 Australian Championships (B Grade) Stawell (Vic) 6
30th Jul 1910 Alloa Contest Wright Memorial 2
27th Jun 1908 Ibrox Park (Glasgow) Contest Broxburn 2
20th Apr 1908 Australian Championships (A Grade) Orange Town (NSW) 5
3rd Nov 1906 Australian Championships (B Grade) Collingwood Citizens (Vic) 1
16th Jun 1906 Bradford Contest Armley and Wortley
29th Oct 1904 Scotland vs. Durham and Northumberland Associations Contest (First Section) Polton Mills 1
5th Aug 1903 Malton Contest Scarborough Borough 2
23rd May 1903 Border League (Hawick) Selkirk
5th May 1900 Frosterley Contest Cornsay Institute 5
10th Nov 1899 Australian Championships (A Grade) Bathurst City (NSW) 7
14th Oct 1899 Leicester Contest (First Section) Wingates Temperance 4
12th Aug 1899 Wemyss Contest Wright Memorial 3
12th Aug 1899 Dundee Contest Carron 3
29th Dec 1898 Intercolonial Band Contest 2nd Battalion ( Launceston) 7
20th Aug 1898 Kirkcaldy Contest Portobello 8
13th Aug 1898 Thornaby Contest Eston Miners 2
23rd Jul 1898 Penicuik Contest Broxburn Public 1
23rd Jul 1898 Penicuik Contest Bathgate 3
23rd Jul 1898 Penicuik Contest Carron
16th Jul 1898 Portobello Contest Carron 1
16th Jul 1898 Portobello Contest Bathgate 2
16th Jul 1898 Portobello Contest Broxburn 2
25th Jun 1898 Alfreton Contest Matlock United 1
25th Jun 1898 Dunfermline Contest Crossgates 2
25th Jun 1898 Dunfermline Contest Alloa 3
25th Jun 1898 Dunfermline Contest Dunfermline Town 5
25th Jun 1898 Dunfermline Contest Broxburn Public 6
3rd Jul 1897 Lincoln Contest Grimsby Borough
13th Jun 1896 Parkgate Contest Mexborough Railway 2
13th Jun 1896 Parkgate Contest Rawmarsh 4
28th Jul 1894 Wooldale Contest Copley Mills 1
28th Jul 1894 Wooldale Contest Horbury 2
28th Jul 1894 Wooldale Contest Meltham Mills 3
18th Apr 1892 Totley Contest Lindley 2
12th Sep 1891 Darlington Contest Whitworth
15th Aug 1891 Woodhouse Contest Rotherham Temperance 1
20th Jul 1891 Bridlington Contest Lindley 4
20th Jun 1891 Hardraw Scar Brighouse Old 4
27th May 1890 Glen Howe Contest Wharncliffe Silkstone 3
10th Aug 1889 Stockton-on-Tees Contest Milburn's Model
19th Apr 1889 Totley Contest Wharncliffe Silkstone 1
19th Apr 1889 Totley Contest Thorncliffe
16th Jul 1887 Lindley Contest Wyke Temperance 4
2nd Jul 1887 Batley Contest Mirfield Rifle 6
2nd Jul 1887 Batley Contest Thornhill 8
23rd Oct 1886 Edinburgh International Exhibition Contest (Open Section) Stocksbridge
31st Aug 1885 Worsborough Dale Contest Wharncliffe Silkstone 4
29th Aug 1885 Lincoln Contest Wyke Old 2
29th Aug 1885 Chapeltown Contest Thorncliffe 4
26th Jul 1884 Lindley Contest Denby Dale 3
25th Aug 1883 Slaithwaite Contest Holme Mills




Printed from https://brassbandresults.co.uk/