[Upgrade to pro and remove adverts]

Rossini's Works / Rossini Fantasia / Reminiscences of Rossini [arr. Owen] (1882), Gioachino Rossini arranged Alexander Owen

Contest Test Pieces (3)

Date Contest Winner
8th Oct 1938 Seven Sisters Contest (Class A) Ystalyfera Town
5th May 1919 Merthyr Contest (Section A) Aberaman Original
27th Jun 1908 Lincoln Contest Lincoln Malleable Ironworks

Usage


Own Choice Test Pieces (81)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
19th Sep 1947 Australasian Open Championship Wellington Watersiders (NZ) 3
31st Jan 1938 Australian Championships (B Grade) Newport Workshops 10
26th Jan 1928 Australian Championships (C Grade) Bellbird Town D
25th Jan 1925 NSW State Championships (B Grade) Parramatta Citizens 4
26th Jan 1924 NSW State Championships (A Grade) Burwood Municipal 4
26th Jan 1921 Australian Championships (B Grade) Canterbury District 1
26th Jan 1921 Australian Championships (B Grade) Glen Innes 2
26th Jan 1921 Australian Championships (B Grade) Parramatta Citizens 4
26th Jan 1920 NSW State Championships (C Grade) Hurstville Municipal 6
26th Jan 1920 NSW State Championships (B Grade) Hurstville Municipal 6
26th Jan 1920 NSW State Championships (B Grade) Camperdown Model 12
26th Jul 1919 Ashington Contest Barrington Silver Model 3
26th Jan 1919 NSW State Championships (A Grade) Brisbane Tramways 4
25th Jan 1918 Australian Championships (A Grade) Newtown ( Sydney ) 2
25th Jan 1918 Australian Championships (A Grade) Rockdale Municipal 5
26th Jan 1915 Australian Championships (A Grade) Metropolitan ( Sydney ) 2
18th Jul 1914 Musselburgh Contest Larkhall Town 1
28th Jan 1912 Australian Championships (A Grade) Manly Municipal 2
28th Jan 1912 Australian Championships (A Grade) St.George District 3
28th Jan 1911 Australian Championships (A Grade) Orange Town 8
26th Jan 1911 Australian Championships (B Grade) Corrimal Town 3
26th Jan 1911 Australian Championships (B Grade) Redfern Borough 5
30th Nov 1907 Alexandria Contest Jamestown and Vale of Leven 1
26th Oct 1907 Australian Championships (B Grade) Ararat Model 7
5th Aug 1907 Whitby Contest Middlesbrough Borough 3
1st Nov 1902 Australian Championships (A Grade) Benalla Mechanics 14
27th Oct 1901 Australian Championships (A Grade) Queenstown (Tasmania) 6
6th Oct 1900 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Lord Nelson St.Arnaud 1
1st Apr 1899 Kippax Contest Chesterfield Borough 1
29th Dec 1898 Intercolonial Band Contest Launceston City 3
23rd Jul 1898 East Kirkby Contest Codnor Primitives 3
18th Jun 1898 Hardraw Scar West Hartlepool Operatic 2
22nd Jun 1895 Hardraw Scar Besses o' th' Barn 2
22nd Jun 1895 Hardraw Scar West Hartlepool Old Operatic 5
2nd Jul 1894 Kettering Contest Kettering Rifles 2
26th Aug 1893 Blyth Contest Black Dyke 1
26th Aug 1893 Blyth Contest West Hartlepool Operatic 4
20th Jun 1891 Hardraw Scar Besses o' th' Barn 1
20th Jun 1891 Alva Contest Cambusbarron 3
10th Aug 1889 Stockton-on-Tees Contest Spennymoor Temperance 2
8th Oct 1887 Saltaire Besses o' th' Barn 1
17th Sep 1887 Newcastle Contest Besses o' th' Barn 1
17th Sep 1887 Newcastle Contest Tanfield Lea 5
16th Jul 1887 Lindley Contest Besses o' th' Barn 1
23rd Oct 1886 Edinburgh International Exhibition Contest (Open Section) Besses o' th' Barn 1
28th Aug 1886 Dunfermline Contest Alva 3
17th Jul 1886 Lindley Contest Besses o th Barn 1
17th Jul 1886 Lindley Contest Black Dyke Mills 3
3rd Jul 1886 Skipton Contest Besses o' th' Barn 1
3rd Jul 1886 Skipton Contest Black Dyke 3
26th Jun 1886 Hardraw Scar Besses o' th' Barn 2
29th May 1886 Alloa Contest Besses o' th' Barn 1
28th Sep 1885 Blackpool Contest Oldham Rifles 2
28th Sep 1885 Blackpool Contest Black Dyke Mills 3
28th Sep 1885 Blackpool Contest Great Horton
24th Aug 1885 Northampton Contest Oldham Rifle 2
22nd Aug 1885 Barnsley Contest Old Silkstone 2
15th Aug 1885 Rotherham Contest Besses o' th' Barn 1
15th Aug 1885 Rotherham Contest Oldham Rifles 3
15th Aug 1885 Rotherham Contest Old Silkstone 4
10th Aug 1885 Staveley Contest Derby United
29th Jun 1885 Aston Contest Oldham Rifle 1
29th Jun 1885 Aston Contest Derby United 4
30th May 1885 Alloa Contest Besses-o'-the-Barn 1
16th May 1885 Gainsborough Contest Lindley 1
16th May 1885 Gainsborough Contest Derby United
23rd Aug 1884 Barnsley Contest Great Horton 3
23rd Aug 1884 Barnsley Contest Stocksbridge 4
16th Aug 1884 Sheepridge Silkstone
26th Jul 1884 Lindley Contest Silkstone 2
28th Jun 1884 Thurlstone Contest Silkstone 5
22nd Sep 1883 Belper Contest Chesterfield and Hasland
25th Aug 1883 Slaithwaite Contest Black Dyke Mills 1
25th Aug 1883 Slaithwaite Contest Boarshurst 3
25th Aug 1883 Slaithwaite Contest Rochdale Borough 5
18th Aug 1883 Lincoln Contest Black Dyke Mills 1
18th Aug 1883 Lincoln Contest Boarshurst 2
30th Jun 1883 Thurlstone Contest 23rd D.R.V. Glossop 4
16th Jun 1883 Hardraw Scar Black Dyke Mills 1
16th Jun 1883 Hardraw Scar Rochdale Borough 2
1st Jul 1882 Blackpool Contest Boarshurst 4

Notes

Known by all of these names

Percussion Requirements

Unknown, do you know?

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!