[Upgrade to pro and remove adverts]

City of Cambridge Brass Band

Also/previously known as: Albion Band, Cambridge Albion, Cambridge Band of the British Legion, Cambridge British Legion, Cambridge Co-Operative Band, Cambridge Silver, Cambridge Town Band, City of Cambridge Band

Section:First
Website:http://www.cambridgeband.co.uk/
Region:London and Southern Counties
Years active:1900 -
Rehearsals:Wednesday


Contest Results




Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
16th Mar 2019 London and Southern Counties (First Section) Unknown, do you know?
12th Jan 2019 Butlins Mineworkers (First Section) 15 The Force of Destiny (La Forza del Destino) - Overture [arr. F. Wright] Phillip Fisher
17th Mar 2018 London and Southern Counties (First Section) 11 Brass Metamorphosis 4 Peter Bassano
19th Nov 2017 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) 6 Cloudcatcher Fells 8 Peter Bassano
19th Mar 2017 London and Southern Counties (First Section) 8 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 17 Peter Bassano
14th Jan 2017 Butlins Mineworkers (First Section) 16 Fantasy for Brass Band [Arnold] 11 Peter Bassano
19th Mar 2016 London and Southern Counties (First Section) 10 Essay [Gregson] 8 Andrew Kershaw
16th Jan 2016 Butlins Mineworkers (First Section) 17 A Celt in Jerusalem 21 Peter Bassano
22nd Nov 2015 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) 4 Cambridge Variations Peter Bassano
22nd Mar 2015 London and Southern Counties (First Section) 9 A London Overture 10 Peter Bassano
23rd Nov 2014 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) 16 The Healing Stream (Meditation on Aberystwyth) 18 Peter Bassano
15th Mar 2014 London and Southern Counties (First Section) 10 Cry of the Mountain 11 Peter Bassano
24th Nov 2013 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) 10 High Peak 6 Peter Bassano
16th Mar 2013 London and Southern Counties (First Section) 6 Brass Triumphant 13 Peter Bassano
18th Mar 2012 London and Southern Counties (First Section) 6 Mountain Views 15 Steve Phillips
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (First Section) W High Peak
27th Nov 2011 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) 11 A Lowry Sketchbook 2 Steve Phillips
20th Mar 2011 London and Southern Counties (Championship Section) 11 Paganini Variations 11 Steve Phillips
28th Nov 2010 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) 2 Variations on an Enigma 6 Steve Phillips
21st Mar 2010 London and Southern Counties (Championship Section) 8 English Heritage 5 Steve Phillips
29th Nov 2009 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Open Section) 5   The Year of the Dragon 6 Keith Schroeter
11th Oct 2009 SCABA Autumn Contest (Championship Section) W
22nd Mar 2009 London and Southern Counties (Championship Section) 10 Salute to Youth 6 Duncan Wilson
16th Nov 2008 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) 4 Contest Music 13 Peter Bassano
15th Mar 2008 London and Southern Counties (First Section) 8 James Cook, Circumnavigator 13 Peter Bassano
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (First Section) 6 The Plantagenets 22 Peter Bassano
29th Sep 2007 National Championship of Great Britain (First Section Final) 15 Victorian Snapshots - On Ratcliff Highway 2 Peter Bassano
17th Mar 2007 London and Southern Counties (First Section) 2 Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer 6 Peter Bassano
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (First Section) 12 Music for the Common Man 5 Peter Bassano
19th Mar 2006 London and Southern Counties (First Section) 9 Voyage of Discovery 16 Craig Patterson
1st Oct 2005 SCABA Autumn Contest (First Section) 2 Purcell Variations [Downie] Craig Patterson
15th May 2005 SCABA Entertainment Contest (A Section) 4 Craig Patterson
19th Mar 2005 London and Southern Counties (First Section) 7 Comedy Overture 12 Russell Gray
10th Oct 2004 SCABA Autumn Contest (First Section) 2 Richard Hull
9th May 2004 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) 2 Richard Hull
20th Mar 2004 London and Southern Counties (First Section) 9 Coventry Variations 8 Richard Hull
12th Oct 2003 SCABA Autumn Contest (First Section) 5 13 Richard Hull
11th May 2003 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) 3 Richard Hull
16th Mar 2003 London and Southern Counties (First Section) 15 Passacaglia on a Theme of Brahms 1 Richard Hull
12th Oct 2002 SCABA Autumn Contest (First Section) 2 Spectrum Richard Hull
17th Mar 2002 London and Southern Counties (First Section) 8 Royal Parks 12 Richard Hull
6th May 2001 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) 2 Tournament for Brass Peter Hudson
18th Mar 2001 London and Southern Counties (First Section) 11 The Undaunted 10 Peter Hudson
11th Feb 2001 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) 6 4 Peter Hudson
21st Oct 2000 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 16 Abstractions 1 Peter Hudson
30th Apr 2000 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) 1 Constable Country Peter Hudson
18th Mar 2000 London and Southern Counties (Second Section) 1 Sword, Jewel and Mirror 13 Peter Hudson
14th Mar 1999 London and Southern Counties (First Section) W Kenilworth
31st May 1998 Southend-on-Sea Contest 3 Unknown, do you know?
8th Mar 1998 London and Southern Counties (First Section) 12 Purcell Variations [Downie] 1 Peter Hudson
16th Mar 1997 London and Southern Counties (Championship Section) 11 A Lowry Sketchbook 1 Bram Gay
10th Mar 1996 London and Southern Counties (First Section) 9 Spectrum 9 R. Prude
11th Feb 1996 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) 9 Unknown, do you know?
22nd Oct 1995 National Championship of Great Britain (First Section Final) 17 The Frogs of Aristophanes 4 Charles Shipp
12th Mar 1995 London and Southern Counties (First Section) 1 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 2 Charles Shipp
12th Feb 1995 Milton Keynes Brass Band Festival (First Section) 11 Charles Shipp
13th Mar 1994 London and Southern Counties (Championship Section) 11 Partita [Sparke] 1 Charles Shipp
13th Feb 1994 Cambridgeshire Championships (Open Section) 1 Charles Shipp
13th Feb 1994 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Charles Shipp
24th Oct 1993 Pontins (Championship Section) 13 Diversions on a Bass Theme 9 Charles Shipp
20th Apr 1992 Pontins Hemsby (Championship Section) Symphony of Marches 4 Charles Shipp
1st Feb 1992 Yeovil Entertainment 12 Charles Shipp
24th Nov 1991 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Diadem of Gold 6 Charles Shipp
16th Nov 1991 Reading Contest (Championship Section) The Year of the Dragon 8 Charles Shipp
27th Oct 1991 Pontins (Championship Section) 12 Le Roi d'Ys 12 Barry Pope
5th May 1991 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) 1 Royal Parks Unknown, do you know?
14th Apr 1991 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Charles Shipp
1st Apr 1991 Pontins Hemsby (Championship Section) 1 Journey into Freedom Charles Shipp
10th Mar 1991 Midlands (South) Area (Championship Section) Journey into Freedom Charles Shipp
25th Nov 1990 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) 3 The Judges of the Secret Court (Les Francs Juges) 2 Charles Shipp
17th Nov 1990 Reading Contest (Championship Section) 3 Freedom (Brass Band Symphony No. 1) 7 Charles Shipp
6th May 1990 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) 2 Celebration [Ball] Charles Shipp
16th Apr 1990 Pontins Hemsby (Championship Section) 4 A Kensington Concerto 4 Charles Shipp
25th Mar 1990 Midlands (South) Area (Championship Section) 6 The Beacons 2 Charles Shipp
11th Feb 1990 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) 4 4 Charles Skipp
26th Nov 1989 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Pageantry 9 Charles Shipp
19th Nov 1989 Cambridgeshire Championships (Open Section) 1 Charles Shipp
18th Nov 1989 Reading Contest (Championship Section) Triumphant Rhapsody 17 Charles Shipp
30th Apr 1989 East Anglian BBA Championship Class 2 Les Preludes [arr. Rimmer] Charles Shipp
16th Apr 1989 Midlands (South) Area (Championship Section) 4 Prisms 11 Charles Shipp
27th Mar 1989 Pontins Hemsby (Championship Section) 4 Variations on the Shining River Charles Shipp
12th Feb 1989 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) An Epic Symphony 2 Charles Shipp
27th Nov 1988 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Festival Music 8 Charles Shipp
16th Oct 1988 SCABA Autumn Contest (Championship Section) 3 Charles Shipp
17th Apr 1988 Midlands (South) Area (Championship Section) Ballet for Band 9 Charles Shipp
4th Apr 1988 Pontins Hemsby (Championship Section) Ballet for Band Charles Shipp
14th Feb 1988 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) 8 Charles Shipp
25th Oct 1987 Pontins (Championship Section) On the Cornish Coast 10 David Read
20th Apr 1987 Pontins Hemsby (Championship Section) 4 Variations on a Ninth 10 David Read
5th Apr 1987 Midlands (South) Area (Championship Section) Diversions on a Bass Theme 4 David Read
8th Feb 1987 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) 7 David Read
26th Oct 1986 Pontins (Championship Section) An Epic Symphony 4 David Read
12th Oct 1986 SCABA Autumn Contest (Championship Section) 8 David Read
19th Apr 1986 Midlands (South) Area (Championship Section) Variations on a Theme by Haydn David Reed
31st Mar 1986 Pontins Hemsby (Championship Section) 4 Lorenzo 1 David Read
9th Feb 1986 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) 5 David Read
17th Nov 1985 Cambridgeshire Championships (Open Section) 1 David Read
27th Oct 1985 Pontins (Second Section) Journey into Freedom 1 David Read
27th Apr 1985 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) 2 David Read
27th Apr 1985 Thurrock Arts Council (Second Section) 3 David Read
21st Apr 1985 SCABA Spring Contest (Championship Section) 3 David Read
7th Apr 1985 Pontins Hemsby (Second Section) 3 The Three Musketeers 4 David Read
10th Mar 1985 London and Southern Counties (Second Section) Music for a Brass Band David Read
10th Feb 1985 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) 1 8 David Read
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Championship Section) David Read
18th Nov 1984 Cambridgeshire Championships (Open Section) 1 David Read
14th Oct 1984 SCABA Autumn Contest (Championship Section) 1 David Read
29th Sep 1984 Humberside Invitation Entertainment Festival 5 David Read
23rd Apr 1984 Pontins Hemsby (Championship Section) 4 Le Roi d'Ys Charles Shipp
11th Mar 1984 London and Southern Counties (Championship Section) Waverley 10 James Scott
5th Feb 1984 Lewisham Contest (Championship Section) Bram Gay
4th Dec 1983 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Pageantry 1 David Read
13th Mar 1983 London and Southern Counties (Championship Section) Images [McCabe] David Read
5th Dec 1982 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) 2 3 David Read
20th Nov 1982 Reading Contest (Championship Section) Salute to Youth 13 Kenneth Dennison
12th Apr 1982 Pontins Hemsby (Championship Section) Spectrum David Read
6th Dec 1981 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) 2 John O'Gaunt [Vinter] 1 David Read
22nd Nov 1981 Cambridgeshire Championships (Open Section) 1 David Read
21st Nov 1981 Reading Contest (Championship Section) Life Divine 7 David Read
8th Mar 1981 London and Southern Counties (Championship Section) Variations on the Shining River David Read
7th Dec 1980 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) 2 David Read
7th Apr 1980 Pontins Hemsby (Championship Section) Journey into Freedom David Read
9th Mar 1980 London and Southern Counties (Championship Section) Beatrice & Benedict 2 David Read
17th Feb 1980 Hammersmith Contest (Championship) Volcano 9 David Read
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) 20 Volcano 2 David Read
9th Jun 1979 BBC Best of Brass Quarter-Final 2 2 David Read
16th Apr 1979 Pontins Hemsby (Championship Section) W Tam O'Shanter's Ride [Wright]
18th Mar 1979 London and Southern Counties (Championship Section) 1 Variations for Brass Band [Vaughan Williams] David Read
26th Nov 1978 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) The Corsair 4 David Read
12th Mar 1978 London and Southern Counties (Championship Section) 7 The Belmont Variations 6 David Read
27th Nov 1977 Cambridgeshire Championships (Open Section) 1 David Read
11th Apr 1977 Pontins Hemsby (Championship Section) Triumphant Rhapsody David Read
3rd Apr 1977 East Anglian BBA Championship Class 1 David Read
13th Mar 1977 London and Southern Counties (Championship Section) 7 Pageantry 8 David Read
28th Nov 1976 Cambridgeshire Championships (Open Section) 2 David Read
19th Apr 1976 Pontins Hemsby (Championship Section) W Holiday Overture for Brass
21st Mar 1976 London and Southern Counties (Championship Section) 10 Spectrum 3 David Read
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 2 Caliban David Read
16th Mar 1975 London and Southern Counties (Second Section) 1 Rhapsody in Brass 9 Stanley Boddington
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Entertainments David Read
28th Apr 1974 East Anglian BBA Championship Class 2 Unknown, do you know?
17th Mar 1974 London and Southern Counties (Second Section) 3 Song and Dances 11 W. Harry
6th Oct 1973 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Sinfonietta [Wilson] 7 W. Cornthwaite
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Doon Valley 9 Peter Mott
18th Mar 1973 London and Southern Counties (Second Section) 2 The White Company Peter Mott
27th Jan 1973 Wills Regional Championships - London (2nd Section) 4 Four Corners of the World Peter Mott
14th Oct 1972 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Divertimento [Kelly] Peter Mott
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Four Corners of the World 17 Peter Mott
19th Mar 1972 London and Southern Counties (Second Section) 3 Sinfonietta [Horovitz] Peter Mott
27th Feb 1972 Hammersmith Contest (Second Division) 2 Peter Mott
27th Feb 1972 Hammersmith Contest (Championship) 3 Peter Mott
9th Oct 1971 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Celebration [Ball] 11 Peter Mott
12th Apr 1971 East Anglian BBA Championship Class 2 Pride of Youth Unknown, do you know?
21st Mar 1971 London and Southern Counties (Second Section) 3 Suite Gothique Albert Chappell
28th Feb 1971 Hammersmith Contest (Second Division) 1 Albert Chappell
30th Mar 1970 East Anglian BBA Championship Class 2 Unknown, do you know?
1st Mar 1970 Hammersmith Contest (Second Division) 1 Albert Chappell
15th Apr 1968 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) 3 Unknown, do you know?
5th Mar 1967 Hammersmith Contest (Second Division) 2 Unknown, do you know?
3rd Apr 1965 London and Southern Counties (Championship Section) Themes from the First Symphony [Beethoven] William Scholes
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Oasis William Scholes
4th Apr 1964 London and Southern Counties (Second Section) 1 The Great City William Scholes
6th Apr 1963 London and Southern Counties (Second Section) Spring Song Unknown, do you know?
14th Apr 1962 London and Southern Counties (Second Section) Peter Schmoll William Scholes
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Eroica Symphony 23 George Crossland
8th Jul 1961 East Anglia BBA v London &HCBBA(Section A) 3 Unknown, do you know?
8th Jul 1961 East Anglia BBA v London &HCBBA(Section B) 4 Academic Festival Overture Unknown, do you know?
15th Apr 1961 London and Southern Counties (Second Section) 2 Symphonic Suite for Brass William Scholes
6th Jun 1960 SCABA Spring Contest (Championship Section) 1 William Scholes
30th Mar 1959 East Anglian BBA Championship Class 2 Snowdon Fantasy Unknown, do you know?
7th Apr 1958 East Anglian BBA Championship Class 1 Unknown, do you know?
13th Apr 1957 London and Southern Counties (Second Section) Land of the Ever Young C. Mott
2nd Apr 1956 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) 1 C. B. Mort
11th Apr 1955 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Thames Valley Suite C. Mott
12th Apr 1954 East Anglian BBA Championship Class 2 C. Mott
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Second Section) Call of the Sea 6 C. Mott
28th Mar 1953 London and Southern Counties (Second Section) King Lear Unknown, do you know?
19th Jul 1952 Suffolk Championship Contest Unknown, do you know?
14th Apr 1952 East Anglian BBA Championship Class 2 Othello Robert Austin
21st Apr 1951 London and Southern Counties (Championship Section) Atlantic [Wright] Robert Austin
18th Mar 1950 Hammersmith Contest (Championship) 3 Robert Austin
25th Feb 1950 London and Southern Counties (Third Section) Indian Summer Unknown, do you know?
19th Mar 1949 Hammersmith Contest (Second Division) 1 Cinq Mars [arr. Round] Robert Austin
19th Mar 1949 Hammersmith Contest (Championship) 2 Egmont [arr. Ball] Robert Austin
13th Mar 1948 Hammersmith Contest (Second Division) 3 Cosi Fan Tutte [arr. Godfrey] Robert Austin
15th Apr 1938 East Anglian BBA Section 1 1 La Regina di Golconda Robert Austin
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Shield - A) The Royal Water Music 10 Robert Austin
19th Jun 1937 Reepham Contest (Class A) Unknown, do you know?
26th Mar 1937 East Anglian BBA Spring Festival (Section 1) 3 Recollections of Auber R. F. Austin
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Cup - B) A Northern Rhapsody 7 Robert Austin
10th Apr 1936 East Anglian BBA Section 1 1 I Due Foscari Robert Austin
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Cup - B) Lorenzo 11 Robert Austin
19th Apr 1935 Fakenham Contest (Section 1) 3 Unknown, do you know?
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Cup - B) Princess Nada 4 Robert Austin
30th Mar 1934 East Anglian BBA Spring Festival (Section 1) 1 Martha [unknown arranger] Robert Austin
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Shield - A) 1 Operatic Bouquet No. 1 11 Robert Austin
14th Apr 1933 East Anglian BBA Section 1 1 La Traviata [unknown arranger] Robert Austin
25th Mar 1932 East Anglian BBA Spring Festival (Section 1) 2 Il Bravo [arr. Round] Robert Austin
21st Nov 1931 East Ham Contest (Section 3) 2 La Traviata [unknown arranger] A. F. Poldon
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - A) Gems of Melody 20 Edward Sydney Carter
25th May 1931 Whittlesea Contest 3 The Golden Age Edward Sydney Carter
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Cup - B) Mignonne 4 Edward Sydney Carter
8th Sep 1928 King's Lynn Contest Sea Songs Unknown, do you know?
4th Feb 1928 Peterborough Contest Echoes of the Opera Unknown, do you know?
19th Nov 1927 East Ham Contest (Section 3) Labour and Love Unknown, do you know?
27th Aug 1927 King's Lynn Contest 1 A Garland of Classics Edward Sydney Carter
11th Sep 1926 King's Lynn Contest 1   Melodious Gems 11 Robert Austin
16th Jul 1914 St Ives Contest 2 Unknown, do you know?
1st Jun 1914 Pymore Contest 5 Songs of the Sea 6 W. Halsey
27th Sep 1913 Crystal Palace (Junior Cup) Classic Gems 18 T. Morgan
3rd Jun 1913 Pymore Contest 1 Gems of the Old Days 3 W. Halsey
28th Sep 1912 Crystal Palace (Preliminary Cup) The Village Bride 9 Fred Dimmock
26th Sep 1908 Crystal Palace (Preliminary Cup) W Old Favourites
28th Sep 1907 Crystal Palace (Preliminary Shield) 12 Mikado Selection No 2 2 H. Wilson

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Notes

Band formed 1900





Printed from https://brassbandresults.co.uk/