[Upgrade to pro and remove adverts]

Markham Main Colliery Band

Also/previously known as: Markham Main Ambulance, Markham Main Colliery Ambulance, Markham Main St. John's Ambulance

Section:Fourth
Website:http://mmcb.co.uk/
Region:Yorkshire
Years active:1924 -
Rehearsals:Tuesday and Thursday

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
6th Nov 2016 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Section B) 6 English Folk Song Suite 2 Andy Mee
5th Mar 2016 Yorkshire Area (Fourth Section) W The Journal of Phileas Fogg
28th Apr 2013 Buxton Festival (Fourth Section) 7 The Dark Side of the Moon 6 Bob Woffinden
2nd Mar 2013 Yorkshire Area (Fourth Section) 10 Devon Fantasy 8 Bob Woffinden
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 4 A Saddleworth Festival Overture 9 Bob Woffinden
14th Oct 2012 Pogson Bray Entertainment Contest 9   Bob Woffinden
3rd Mar 2012 Yorkshire Area (Fourth Section) 11 English Folk Song Suite 5 Bob Woffinden
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 12 The Seasons [Wilby] 12 Bob Woffinden
4th Mar 2007 Yorkshire Area (Fourth Section) 11 The Seasons [Wilby] 3 Mick Milner
4th Mar 2006 Yorkshire Area (Fourth Section) 11 Anglian Dances 1 Mick Milner
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (Fourth Section) W Stantonbury Festival
15th Nov 1997 National Mineworkers (Second Section) 11 A Royal Mile Suite H. Jones
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) 4 3 Allen Drakes
17th May 1997 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) 1 Confluence for Brass Band H. Jones
23rd Nov 1996 SEWBBA (Treorchy) Contest (Second Section) 2 H. Jones
14th Apr 1996 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) 5   3 Allen Drakes
18th Feb 1996 Stroud Brass Band Festival (Second Section) 1 H. Jones
25th Nov 1995 National Mineworkers (First Section) The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 3 C. Brian Buckley
19th Nov 1994 National Mineworkers (Fourth Section) Voices of Youth 4 R. M. Milner
8th Oct 1994 Cleethorpes Entertainment Contest (Section B) Mick Milner
6th Mar 1994 CISWO Yorkshire (4th Section) 4 The Journeyman 2 Steve Job
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) 6 Steve Job
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (4th Section) 3 Impromptu 1 Steve Job
28th Feb 1993 Yorkshire Area (Fourth Section) 14 Impromptu 13 Steve Job
21st Nov 1992 National Mineworkers (Fourth Section) Fantasia on 17th Century English Songs 6 Steve Job
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) W 3
1st Mar 1992 National Mineworkers Yorkshire Qualifying Contest (Fourth Section) 3 The Seafarers 2 Steve Job
3rd Mar 1991 CISWO Yorkshire (4th Section) Four Fors for Brass 4 E. Mellor
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (4th Section) Summer Fantasy 8 M. Brook
25th Feb 1990 Yorkshire Area (Fourth Section) 17 Summer Fantasy 24 Malcolm Brooke
5th Mar 1989 CISWO Yorkshire (4th Section) Suite for Brass [Davis] 1 Howard Bartlett
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Fourth Section) Homeward 9 Howard Bartlett
1st May 1988 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) 4 Howard Bartlett
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (4th Section) 3 Stantonbury Festival 9 Howard Bartlett
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) W
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (4th Section) Overture to Youth 12 Howard Bartlett
22nd Feb 1987 Yorkshire Area (Fourth Section) 23 Overture to Youth 14 Howard Bartlett
15th Feb 1987 Stroud Brass Band Festival (Third Section) 2 Don Hendy
8th Nov 1986 National Mineworkers (Fourth Section) Blenheim (Heroic Overture) 5 Howard Bartlett
4th May 1986 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) 6 6 Howard Bartlett
2nd Mar 1986 CISWO Yorkshire (4th Section) Four Impressions for Brass Howard Bartlett
16th Nov 1985 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Third Section) 1 Little Suite for Brass [Arnold] Don Hendy
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) 5 M. Brook
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (3rd Section) A Spa Suite Jonny Jones
6th Mar 1983 CISWO Yorkshire (3rd Section) Wheatlands 5 Jonny Jones
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Third Section) Wheatlands 8 Jonny Jones
28th Nov 1982 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) W Land of the Mountain and the Flood
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Land of the Ever Young 9 Jonny Jones
25th Apr 1982 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) 3 4 Murray Slater
10th Apr 1982 Pontins Southport (Third Section) W The Shipbuilders
28th Feb 1982 Yorkshire Area (Third Section) 6 Land of the Ever Young 1 Murray Slater
5th Apr 1981 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) 6 Jonny Jones
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (3rd Section) 5 Hinemoa 5 Jonny Jones
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (2nd Section) Concert Overture for Brass Band A. Dinning
1975 CISWO Yorkshire (Championship Section) A Downland Suite 4 Sydney Swancott
1974 CISWO Yorkshire (Championship Section) The Belmont Variations 4 Sydney Swancott
17th Oct 1970 National Mineworkers (Championship Section) Sinfonietta for Brass Band [Leidzen] 11 Don Hendy
9th May 1970 North Eastern Area (Championship Section) The Corsair 1 Ernest Woodhouse
18th Oct 1969 National Mineworkers (Championship Section) Tournament for Brass 3 Ernest Woodhouse
8th Mar 1969 Excelsior Festival of Music 4 10 Don Hendy
1969 CISWO Yorkshire (Championship Section) 2 Fantasia in F 4 George Thompson
11th May 1968 Yorkshire Area (Championship Section) Themes From Beethoven's 8th Symphony 3 Allan Street
30th Mar 1968 Excelsior Festival of Music 18 Don Hendy
1968 CISWO Yorkshire (Championship Section) Tournament for Brass Allan Street
21st Oct 1967 National Mineworkers (Championship Section) The Undaunted 6 Walter B. Hargreaves
2nd Sep 1967 British Open Comedy Overture 8 Allan Street
9th Jun 1967 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section The Force of Destiny (La Forza del Destino) - Overture [arr. F. Wright] Unknown, do you know?
27th Mar 1967 BBC Band of the Year Allan Street
11th Mar 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Championship Section) The Judges of the Secret Court (Les Francs Juges) Allan Street
5th Mar 1967 CISWO Yorkshire (Championship Section) 1 The Judges of the Secret Court (Les Francs Juges) 1 Allan Street
11th Feb 1967 Nottingham Championship (Championship Section) 3 Symphony of Marches 2 Allan Street
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Le Carnaval Romain 2 Walter B. Hargreaves
24th Sep 1966 National Mineworkers (Championship Section) The Belmont Variations 1 Walter B. Hargreaves
11th Jun 1966 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section 4 Le Roi d'Ys Unknown, do you know?
26th Mar 1966 Yorkshire Brass Band Championships (Championship Section) 2 Le Roi d'Ys 9 Walter B. Hargreaves
6th Mar 1966 CISWO Yorkshire (Championship Section) 1 Le Roi d'Ys 2 Walter B. Hargreaves
25th Feb 1966 BBC Challenging Brass Quarter-Final 1 2 Unknown, do you know?
31st Dec 1965 BBC Challenging Brass Round of 16 Heat 2 1 Unknown, do you know?
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) 5 Triumphant Rhapsody 12 Walter B. Hargreaves
2nd Oct 1965 National Mineworkers (Championship Section) 1 Salute to Youth 12 Walter B. Hargreaves
12th Jun 1965 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Lorenzo 5 Walter B. Hargreaves
6th Mar 1965 North Eastern Area (Championship Section) 2 Themes from the First Symphony [Beethoven] 11 Walter B. Hargreaves
1965 CISWO Yorkshire (Championship Section) 1 Themes from the First Symphony [Beethoven] Unknown, do you know?
10th Oct 1964 National Mineworkers (Championship Section) 1 Jodrell Bank Walter B. Hargreaves
5th Sep 1964 British Open 9 Lorenzo 17 Haydn Griffiths
29th Aug 1964 Edinburgh International Contest Walter B. Hargreaves
31st May 1964 Buxton Festival (Section A) 2 Symphony of Marches 8 Haydn Griffiths
21st Mar 1964 North Eastern Area (Championship Section) Symphony of Marches 4 Willie Wood
19th Oct 1963 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) 5 The Belmont Variations 22 Willie Wood
5th Oct 1963 National Mineworkers (Championship Section) Resurgam 7 Willie Wood
31st Aug 1963 Edinburgh International Contest On the Cornish Coast 4 Unknown, do you know?
8th Jun 1963 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) 2 Unknown, do you know?
23rd Mar 1963 North Eastern Area (Championship Section) 2 Overture to Rienzi [arr. Johns] 9 Walter B. Hargreaves
3rd Mar 1963 CISWO Yorkshire (Championship Section) 1 Overture to Rienzi [arr. Johns] 4 Walter B. Hargreaves
13th Oct 1962 National Mineworkers (Championship Section) Les Preludes [arr. Rimmer] Walter B. Hargreaves
1st Sep 1962 Edinburgh International Contest 3 On the Cornish Coast 6 Walter B. Hargreaves
24th Mar 1962 North Eastern Area (Championship Section) Salute to Youth 8 Walter B. Hargreaves
4th Mar 1962 CISWO Yorkshire (Championship Section) 2 Salute to Youth 4 Walter B. Hargreaves
1st Jul 1961 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section Unknown, do you know?
1st Apr 1961 Colliery Bands Contest (Championship Section) 2 Haydn Griffiths
25th Mar 1961 North Eastern Area (Championship Section) Les Preludes [arr. Rimmer] Haydn Griffiths
5th Mar 1961 CISWO Yorkshire (Championship Section) Les Preludes [arr. Rimmer] 8 Haydn Griffiths
15th Oct 1960 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Three Figures 9 Rex Mortimer
28th May 1960 Grand Shield The Tempest Rex Mortimer
2nd Apr 1960 North Eastern Area (Championship Section) 3 Themes from Symphony no. 5 [Tchaikovsky] 8 Rex Mortimer
6th Mar 1960 CISWO Yorkshire (Championship Section) 4 Haydn Griffiths
1st Mar 1959 CISWO Yorkshire (Championship Section) 4 Resurgam Edwin Griffiths
17th May 1958 Grand Shield 5 Resurgam 4 Haydn Griffiths
10th May 1958 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) The Water Carrier Unknown, do you know?
31st Aug 1957 Edinburgh International Contest Rhapsody in Brass 7 Stanley Boddington
6th Apr 1957 North Eastern Area (Championship Section) Themes from Symphony no. 9 [Beethoven] Edwin Griffiths
2nd Dec 1956 West Riding Contest (1st Section) Unknown, do you know?
25th Nov 1956 Yorkshire Invitation Contest (Class A) A Northern Rhapsody Unknown, do you know?
24th Nov 1956 Wigan Contest Recollections of Meyerbeer [arr. Greenwood] 2 Edwin Griffiths
13th Oct 1956 Bury Contest 1 Unknown, do you know?
14th Apr 1956 North Eastern Area (Championship Section) Orion [Bantock] Edwin Griffiths
4th Mar 1956 CISWO Yorkshire (Championship Section) 3 Schubert's Symphony in C Edwin Griffiths
4th Dec 1955 West Riding Contest (1st Section) 1 Atlantic [Wright] Edwin Griffiths
26th Nov 1955 Wigan Contest 2 Moments with Mozart 14 Edwin Griffiths
22nd Oct 1955 Rochdale Contest 2 Rigoletto [unknown arranger] Edwin Griffiths
3rd Sep 1955 British Open Sinfonietta for Brass Band [Leidzen] 2 Edwin Griffiths
25th Jun 1955 Selby Contest 3 Rigoletto [unknown arranger] Edwin Griffiths
21st May 1955 Grand Shield 1 Rhapsody in Brass 14 Edwin Griffiths
1955 CISWO Yorkshire (Championship Section) 1 Berlioz Edwin Griffiths
12th Dec 1954 WRBBA Contest (First Section) 2 Edwin Griffiths
3rd Jul 1954 CISWO Yorkshire (Championship Section) 3 Grand Selection: Works of Liszt Unknown, do you know?
10th Apr 1954 North Eastern Area (Championship Section) Clive of India 8 Edwin Griffiths
5th Dec 1953 West Riding Contest (Championship Section) 1 The Crusaders Edwin Griffiths
18th Apr 1953 North Eastern Area (Championship Section) 3 Rhapsody in Brass 8 George Thompson
7th Dec 1952 West Riding Contest (Championship Section) Unknown, do you know?
26th Apr 1952 North Eastern Area (Championship Section) Resurgam 9 Edwin Griffiths
1st Mar 1952 CISWO Yorkshire (Championship Section) 2 Themes from Tschaikowsky Edwin Griffiths
9th Dec 1951 West Riding Contest (Championship Section) 3 Lorenzo Unknown, do you know?
1st Sep 1951 British Open The Conquerors 7 Edwin Griffiths
14th Apr 1951 North Eastern Area (Championship Section) 4 Atlantic [Wright] 8 Edwin Griffiths
31st Mar 1951 CISWO Yorkshire (Championship Section) 2 Brahms Edwin Griffiths
10th Dec 1950 Doncaster Contest 1 A Northern Rhapsody Unknown, do you know?
20th May 1950 Rhyl Contest (First Section) Coriolanus Unknown, do you know?
15th Apr 1950 North Eastern Area (Championship Section) 8 Festival Overture [Geehl] 6 Edwin Griffiths
5th Mar 1950 CISWO Yorkshire (Championship Section) 4 Jupiter Symphony Edwin Griffiths
11th Dec 1949 West Riding Contest (1st Section) 1 Labour and Love Unknown, do you know?
22nd Oct 1949 Greenfield Contest 2 Unknown, do you know?
23rd Apr 1949 North Eastern Area (Championship Section) 7 Morning Rhapsody 7 Edwin Griffiths
6th Nov 1948 Wigan Contest 2 Cosi Fan Tutte [arr. Godfrey] 9 Edwin Griffiths
23rd Oct 1948 Rochdale Contest 3 Cosi Fan Tutte [arr. Godfrey] Edwin Griffiths
2nd Oct 1948 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 1 Four Preludes Edwin Griffiths
19th Sep 1948 Blackpool Contest 1 Cosi Fan Tutte [arr. Godfrey] Unknown, do you know?
10th Jul 1948 Newark Contest 1 Songs of England (Bath) Edwin Griffiths
12th Jun 1948 Doncaster Contest 1 Songs of England (Bath) Edwin Griffiths
1st May 1948 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) 4 Cosi Fan Tutte [arr. Godfrey] Edwin Griffiths
28th Mar 1948 North Eastern Area (Second Section) 1 Four Preludes Edwin Griffiths
22nd Nov 1947 Cleckheaton Contest (Section 1) 3 Akhnaton Unknown, do you know?
4th Oct 1947 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 2 Sinfonietta Pastorale Edwin Griffiths
7th Sep 1947 Sheffield Contest 3   Unknown, do you know?
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band March Contest 1 7 Edwin Griffiths
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band Brass Band Contest 3 Songs of England [Bath] 7 Edwin Griffiths
19th Jul 1947 Tamworth Contest 4 Recollections of Mendelssohn Edwin Griffiths
5th Jul 1947 Ransome and Marles Contest 3 Edwin Griffiths
14th Jun 1947 Hinckley Contest (Second Section) 1 Edwin Griffiths
10th May 1947 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) 3 Unknown, do you know?
15th Mar 1947 North Eastern Area (Second Section) 1 Sinfonietta Pastorale Edwin Griffiths
14th Dec 1946 West Riding Grading Contest (Section 1) 4 Lorenzo Unknown, do you know?
6th Apr 1946 North Eastern Area (Second Section) 5 Eine Kleine Nachtmusik Edwin Griffiths
2nd Mar 1946 West Riding Contest (1st Section) 2 Labour and Love Edwin Griffiths
24th Sep 1945 Blackpool Contest 4 Songs of England [Bath] Unknown, do you know?
23rd Jun 1945 North Eastern Area (Second Section) 3 L'Ebreo [arr. Godfrey] Edwin Griffiths
5th May 1945 Belle Vue May Contest (Class A) Labour and Love 18 Edwin Griffiths
7th Apr 1945 West Riding Contest (1st Section) National Rhapsody No. 1 Unknown, do you know?
6th May 1944 Belle Vue May Contest (Class B & C) La Traviata [arr. Godfrey] Edwin Griffiths
15th Apr 1944 West Riding Contest (2nd Section) 1 Emilia Edwin Griffiths
4th May 1940 Belle Vue May Contest (Class B) Gems of Chopin [arr. Catelinet] Edwin Griffiths
25th Mar 1940 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) 3 Emilia Edwin Griffiths
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Fourth Section) 1 Over the Hills Edwin Griffiths
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) 4 Echoes of Spring Edwin Griffiths
13th Aug 1938 Tideswell Contest 3 Recollections of Balfe Edwin Griffiths
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Beautiful Britain 1 Edwin Griffiths
14th Aug 1937 Bridgwater Band Festival (Open Championship) Unknown, do you know?
11th Jul 1936 Fairford Contest (Section 3) 3 Songs of the Homeland L. H. Locke
7th Aug 1934 Sutton-in-Ashfield Contest 2 Echoes of Spring Tom Eastwood
21st Jul 1934 Hucknall Contest 3 Echoes of Spring Tom Eastwood
5th May 1934 Belle Vue May Contest (Class B Group 2) 3 Recollections of Wallace Tom Eastwood
18th Nov 1933 Sheffield & District (Open Section) Unknown, do you know?
29th Jul 1933 Ollerton Contest 2 I Capuleti [unknown arranger] Unknown, do you know?
4th Mar 1933 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) I Capuleti [unknown arranger] Unknown, do you know?
18th Feb 1933 Sheffield & District (Class C) Unknown, do you know?
30th Jul 1932 Shirebrook Contest 2 Beautiful Britain J. Elliott
23rd Jul 1932 Sheffield Contest A Summer Day J. Elliott
18th Jun 1932 Dewsbury Contest Beautiful Britain Unknown, do you know?
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class A) Der Freisch├╝tz [unknown arranger] J. Elliott
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class A) Rigoletto [unknown arranger] 7 Albert Grant
12th Jul 1930 Doncaster Contest 3 Unknown, do you know?
12th Jul 1930 Doncaster Contest 4 Unknown, do you know?

Whit Friday

Whit Friday results are not included in the statistics and charts above.

Date Contest Position Conductor March
24th May 2013 Scouthead (Whit Friday) 45 Bob Woffinden March: Bramwyn
24th May 2013 Diggle (Whit Friday) 49 Bob Woffinden March: Bramwyn
24th May 2013 Uppermill (Whit Friday) 52   Bob Woffinden March: Bramwyn
24th May 2013 Delph (Whit Friday) 54 Bob Woffinden March: Bramwyn
24th May 2013 Denshaw (Whit Friday) 58   Bob Woffinden March: Bramwyn
1st Jun 2012 Diggle (Whit Friday) 25 Bob Woffinden
1st Jun 2012 Denshaw (Whit Friday) 40 Bob Woffinden
1st Jun 2012 Uppermill (Whit Friday) 50 Bob Woffinden
1st Jun 2012 Scouthead (Whit Friday) 53 Bob Woffinden
1st Jun 2012 Dobcross (Whit Friday) 65 Bob Woffinden
1st Jun 2012 Delph (Whit Friday) 70 Bob Woffinden
7th Jun 1963 Micklehurst (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
10th Jun 1960 Micklehurst (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
22nd May 1959 Delph (Whit Friday) 3 Unknown, do you know? March: Harlequin
30th May 1958 Uppermill (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
30th May 1958 Delph (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
30th May 1958 Millbrook (Whit Friday) Unknown, do you know?
14th Jun 1957 Uppermill (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
25th May 1956 Millbrook (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
25th May 1956 Uppermill (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
3rd Jun 1955 Millbrook (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
3rd Jun 1955 Stalybridge (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
11th Jun 1954 Millbrook (Whit Friday) Unknown, do you know?
29th May 1953 Stalybridge (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
29th May 1953 Uppermill (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
29th May 1953 Greenfield (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
29th May 1953 Millbrook (Whit Friday) 12 Edwin Griffiths
6th Jun 1952 Mossley (Whit Friday) 1 Unknown, do you know?
6th Jun 1952 Uppermill (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
2nd Jun 1950 Uppermill (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
10th Jun 1949 Bottom Mossley (Whit Friday) 1 Unknown, do you know?
10th Jun 1949 Stalybridge (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
10th Jun 1949 Uppermill (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
30th May 1947 Micklehurst (Whit Friday) 2 Unknown, do you know?
30th May 1947 Delph (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
Years Contest
1965 1966 1967 CISWO Yorkshire (Championship Section)
1948 1949 1950 Doncaster Contest

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!