[Upgrade to pro and remove adverts]

Royston Town

Also/previously known as: Royston (Herts), Royston (Herts) Town, Royston (Herts.), Royston Military Band, Royston Silver, Royston Teetotal Band, Royston Town Silver

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
18th Mar 2018 London and Southern Counties (Fourth Section) World Tour
19th Mar 2017 London and Southern Counties (Fourth Section) 6 St. Andrews Variations [Fernie] 7 Steve Earley
20th Mar 2016 London and Southern Counties (Fourth Section) 10 The Journal of Phileas Fogg 13 Steve Earley
16th Jan 2016 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 9 The Seafarers 2 Steve Earley
22nd Mar 2015 London and Southern Counties (Fourth Section) 19 An English Pastorale 2 Steve Earley
30th Nov 2014 Milton Keynes Open (Section B) 8 Divertimento [Barry] 4 Steve Earley
16th Mar 2014 London and Southern Counties (Fourth Section) 13 Three Spanish Impressions [Fernie] 13 Steve Earley
18th Jan 2014 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 8 Three Saints 11 Steve Earley
17th Mar 2013 London and Southern Counties (Fourth Section) 5 Devon Fantasy 4 Steve Earley
19th Jan 2013 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 16 A Saddleworth Festival Overture 4 Steve Earley
17th Mar 2012 London and Southern Counties (Fourth Section) 10 English Folk Song Suite 2 Steve Earley
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 13 The Seasons [Wilby] 3 Steve Earley
20th Mar 2011 London and Southern Counties (Fourth Section) 12 Prelude, Song and Dance 11 Steve Earley
28th Nov 2010 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Fourth Section) 7 Lydian Pictures Steve Earley
20th Mar 2010 London and Southern Counties (Fourth Section) 10 Saint-Saëns Variations 9 Steve Earley
23rd Jan 2010 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 7 Roman Triptych 2 Steve Earley
22nd Mar 2009 London and Southern Counties (Fourth Section) 11 The Talisman [Hughes] 7 Steve Earley
17th Jan 2009 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 14 The Four Noble Truths 8 Steve Earley
21st Sep 2008 Wychavon Contest (4th Section) 3 Steve Earley
16th Mar 2008 London and Southern Counties (Fourth Section) 16 Four Cities Symphony 2 Simon Jones
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 14 Lydian Pictures 12 Simon Jones
18th Nov 2007 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Fourth Section) 4 A Celtic Suite 5 Simon Jones
18th Mar 2007 London and Southern Counties (Fourth Section) 10 The Seasons [Wilby] 20 Simon Jones
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 8 The Journeyman 5 Simon Jones
19th Mar 2006 London and Southern Counties (Fourth Section) 9 Anglian Dances 10 Simon Jones
21st Jan 2006 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 6 The Cavendish Suite 8 Simon Jones
20th Mar 2005 London and Southern Counties (Fourth Section) 7 Divertimento [Kelly] 17 Graham Smith
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (Fourth Section) 5 Stantonbury Festival 5 Graham Smith
17th Mar 2002 London and Southern Counties (Fourth Section) 25 Suite in Bb [Jacob] 19 John Glyn Jones
18th Mar 2001 London and Southern Counties (Fourth Section) 27 Sinfonietta Pastorale 5 Graham Smith
19th Mar 2000 London and Southern Counties (Fourth Section) 28 The Haslemere Suite 22 John Brutnell
14th Mar 1999 London and Southern Counties (Fourth Section) 17 Indian Summer 28 John Brutnell
6th Mar 1994 London and Southern Counties (Fourth Section) 8 The Journeyman 23 Alan Goodall
7th Nov 1993 LHCBBA Watford Contest (Third Section) 1 Alan Goodall
7th Mar 1993 London and Southern Counties (Third Section) 16 The Shipbuilders 4 Alan Goodall
8th Mar 1992 London and Southern Counties (Third Section) 18 Suite for Brass [Segers] 13 Graham Smith
3rd Nov 1991 Watford (Third Section) Graham Smith
30th Mar 1991 Pontins Hemsby (Third Section) Music for a Festival Graham Smith
2nd Mar 1991 London and Southern Counties (Third Section) 23 Triptych [Sparke] 7 Graham Smith
14th Apr 1990 Pontins Hemsby (Third Section) 6 Call of the Sea Graham Smith
11th Mar 1990 London and Southern Counties (Third Section) 21 Divertimento [Barry] 7 Graham Smith
25th Mar 1989 Pontins Hemsby (Third Section) Robert the Devil (arr. Moreton) 1 Graham Smith
4th Mar 1989 London and Southern Counties (Third Section) 9 Three Memories for Brass 8 Graham Smith
4th Dec 1988 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) 2 Graham Smith
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Whealdon Rhapsody 2 Graham Smith
1st Apr 1988 Pontins Hemsby (Fourth Section) 9 Stantonbury Festival 14 Graham Smith
6th Mar 1988 London and Southern Counties (Fourth Section) 3 Stantonbury Festival 14 Graham Smith
7th Feb 1988 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) 3 Graham Smith
6th Dec 1987 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) 2 A Saddleworth Festival Overture Graham Smith
17th Apr 1987 Pontins Hemsby (Fourth Section) 5 Simon called Peter 7 Graham Smith
1st Mar 1987 London and Southern Counties (Fourth Section) 4 Overture to Youth 16 Graham Smith
15th Nov 1986 Reading Contest (Fourth Section) Ballad for Band Graham Smith
26th Oct 1986 Watford (Fourth Section) Graham Smith
28th Mar 1986 Pontins Hemsby (Fourth Section) A Suite for Switzerland 8 Graham Smith
2nd Mar 1986 London and Southern Counties (Fourth Section) 18 Four Impressions for Brass Graham Smith
5th Apr 1985 Pontins Hemsby (Fourth Section) A Barchester Suite Martin Heartfield
3rd Mar 1985 London and Southern Counties (Fourth Section) 22 A Malvern Suite 17 Richard Graves
3rd Feb 1985 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) Richard Graves
17th Nov 1984 Reading Contest (Fourth Section) 3 In Switzerland Richard Graves
28th Oct 1984 Watford (Fourth Section) 14 4 Richard Graves
20th Apr 1984 Pontins Hemsby (Fourth Section) Second Suite in F Graham Smith
4th Mar 1984 London and Southern Counties (Fourth Section) Divertimento [Ball] 4 Graham Smith
19th Nov 1983 Reading Contest (Fourth Section) 4 A Psalm for all Nations 3 Graham Smith
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Fourth Section) 17 G. Stroud
5th Nov 1977 Pontins (Fourth Section) W Music for the Royal Fireworks
8th Apr 1977 Pontins Hemsby (Fourth Section) 3 Four Little Maids David Chambers
13th Mar 1977 London and Southern Counties (Fourth Section) 13 Hungarian Fantasy 13 David Chambers
17th Apr 1976 Pontins Hemsby (Fourth Section) Indian Summer 4 Fred Drake
15th Apr 1961 London and Southern Counties (Fourth Section) Suite in Bb [Purcell] E. E. Johnson
11th Apr 1959 London and Southern Counties (Fourth Section) A Souvenir of Shakespeare Unknown, do you know?
8th Mar 1958 London and Southern Counties (Fourth Section) The Joy of Youth Fred Drake
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Fourth Section) A Summer Day Fred Drake
2nd Apr 1956 East Anglian BBA Class B 3 Sailors' Songs [F. Wright] Unknown, do you know?
16th Apr 1955 East Anglian BBA Class B 3 Fred Drake
2nd Apr 1955 London and Southern Counties (Third Section) Crown Cavalcade Alex Mortimer
26th May 1951 Littleport Contest (Class B) 3 F. Greenhill
7th Apr 1939 East Anglian BBA Section 2 4 Recollections of Weber 4 F. Greenhill
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Shield - C (2)) Romantique 6 F. Greenhill
10th Sep 1938 Butlins Holiday Camp Contest (Third Section) Ballads of the Twentieth Century Unknown, do you know?
3rd Sep 1938 Reepham Contest (Class A) 2 Recollections of Balfe F. Greenhill
15th Apr 1938 East Anglian BBA Section 2 Unknown, do you know?
28th Jul 1934 Crofton Contest Echoes of Spring Unknown, do you know?
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Shield - A) Lyric Suite Fred Dimmock
1st Aug 1931 New Party Contest (Section 1) La Favorita [arr. Godfrey] Unknown, do you know?
7th Jul 1928 Barnsley Contest 6 George Buckle
30th Jun 1928 Grimethorpe Contest 4 Recollections of Verdi Unknown, do you know?
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Cup - B) L'Arlesienne Fred Dimmock
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Shield - A) Faust [Berlioz, unknown arranger] Fred Dimmock
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Freedom (Brass Band Symphony No. 1) Fred Mortimer
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - A) Mirella - overture [unknown arranger] 19 Fred Mortimer
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - B) 2 Classic Gems No 2 16 Fred Mortimer
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Shield) Gems of Harmony Fred Mortimer
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Shield) 1 Il Trovatore [unknown arranger] Fred Dimmock
25th Oct 1913 Letchworth Contest 2 Fred Dimmock
27th Sep 1913 Crystal Palace (Consolation Cup) The Outlaw 3 Fred Dimmock
27th Sep 1913 Crystal Palace (Junior Cup) Classic Gems 16 George Buckle
29th Jul 1913 Warboys Contest 3 Unknown, do you know?
28th Sep 1912 Crystal Palace (Consolation Cup) Souvenir de Russe 9 Fred Dimmock
8th Jun 1912 South Hiendley Contest Apollo 7 George Buckle
30th Sep 1911 Crystal Palace (Preliminary Cup) Harvest Home Fred Dimmock
30th Apr 1910 Featherstone Contest 1 Fairy Love Waltz Unknown, do you know?
1st Sep 1906 Chapeltown Contest L'Etoile du Nord [arr. Godfrey] Unknown, do you know?
24th Jul 1902 Ashwell Contest 4 The Slave Unknown, do you know?

Whit Friday

Whit Friday results are not included in the statistics and charts above.

Date Contest Position Conductor March
9th Jun 2017 Lees (Whit Friday) 39 Unknown, do you know?
9th Jun 2017 Uppermill (Whit Friday) 50 Unknown, do you know?
9th Jun 2017 Denshaw (Whit Friday) 54   Unknown, do you know?
9th Jun 2017 Dobcross (Whit Friday) 60 Unknown, do you know?
9th Jun 2017 Greenfield (Whit Friday) 68 Unknown, do you know?
9th Jun 2017 Delph (Whit Friday) 71 Unknown, do you know?
5th Jun 2009 Denshaw (Whit Friday) 29 Graham Smith
5th Jun 2009 Uppermill (Whit Friday) 47 Graham Smith
5th Jun 2009 Delph (Whit Friday) 71 Graham Smith
16th May 2008 Denshaw (Whit Friday) 34 Graham Smith
16th May 2008 Greenacres (Whit Friday) 36 Graham Smith
16th May 2008 Lydgate (Whit Friday) 43 Graham Smith
16th May 2008 Greenfield (Whit Friday) 48 Graham Smith
16th May 2008 Uppermill (Whit Friday) 48 Graham Smith
16th May 2008 Scouthead (Whit Friday) 55 Graham Smith
16th May 2008 Delph (Whit Friday) 71 Graham Smith
1st Jun 2007 Uppermill (Whit Friday) 19 Graham Smith
1st Jun 2007 Scouthead (Whit Friday) 31 Graham Smith
1st Jun 2007 Delph (Whit Friday) 32 Graham Smith
1st Jun 2007 Greenacres (Whit Friday) 34 Graham Smith
1st Jun 2007 Grotton (Whit Friday) 37 Graham Smith
1st Jun 2007 Denshaw (Whit Friday) 38 Graham Smith
9th Jun 2006 Greenacres (Whit Friday) 32 Graham Smith
9th Jun 2006 Grotton (Whit Friday) 33 Graham Smith
9th Jun 2006 Denshaw (Whit Friday) 33 Graham Smith
9th Jun 2006 Scouthead (Whit Friday) 42 Graham Smith
9th Jun 2006 Lydgate (Whit Friday) 45 Graham Smith
9th Jun 2006 Delph (Whit Friday) 65 Graham Smith
20th May 2005 Uppermill (Whit Friday) 26 Graham Smith
20th May 2005 Denshaw (Whit Friday) 26 Graham Smith
20th May 2005 Greenacres (Whit Friday) 32 Graham Smith
20th May 2005 Scouthead (Whit Friday) 32 Graham Smith
20th May 2005 Lydgate (Whit Friday) 36 Graham Smith
20th May 2005 Greenfield (Whit Friday) 38 Graham Smith
20th May 2005 Delph (Whit Friday) 49 Graham Smith
4th Jun 2004 Greenacres (Whit Friday) 17 Graham Smith
4th Jun 2004 Denshaw (Whit Friday) Graham Smith
4th Jun 2004 Scouthead (Whit Friday) Graham Smith
13th Jun 2003 Friezland (Whit Friday) 17 Graham Smith
13th Jun 2003 Greenfield (Whit Friday) 20 Graham Smith
13th Jun 2003 Uppermill (Whit Friday) 24 Graham Smith
13th Jun 2003 Delph (Whit Friday) 52 Graham Smith

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!