[Upgrade to pro and remove adverts]

Eidgenössisches Musikfest (Second Section)

Sat 11th Jun 2016

Test Piece: Caverns & Own Choice
- Fabian Künzli
Adjudicators: Patrick Stump, Christophe Jeanbourquin, Ueli Kipfer, Markus Egger, Johann Mösenbichler, Pierre-Alain Bidaud, Patrick Ottiger, Marcel Hunn, Corsin Tuor
Venue: Montreux, VD, Switzerland

Eidgenössisches Musikfest (First Section) 2016 Eidgenössisches Musikfest (Third Section) 2016
Previous Event Next Event
Position Band Conductor Music Set Test Draw Set Test Own Choice Total
1   Musikgesellschaft Full Markus Hauenstein Inspiration 12 96 89.67 185.67
1   La Liberté Salins Yvan Lagger ...As A Glow 33 96 96.33 192.33
1   Cor des Alpes Montana Laurent Zufferey Toccata e Fantasia 56 95.33 95 190.33
2   Les Echos du Val-Terbi Corban Florian Lab Evolution - Five States of Change 13 92.67 88 180.67
2   Brass Band Harmonie Rickenbach Lukas Scherrer The Day of the Lord 60 93.67 94.33 188
2   BB Harmonie Saanen Michael Bach Psalms and Alleluias 66 91.67 97.33 189
3   Alpina Wiler Jan Beauge The Saga of Tyrfing 14 86.67 92 178.67
3   La Persévérance Leytron Raymond Cretton Cry of the Mountain 19 92.67 93.67 186.34
3   Brass Band Musikgesellschaft Root Roman Caprez Voyage to Worlds Unknown 40 93 93 186
4   Musica da Domat Gian Stecher Olympus 41 91 94.33 185.33
4   L'Helvétia Isérables Yves Sauthier Lake of the Moon 51 87 91 178
4   Brass Band Gürbetal Urs Stähli Connotations 55 94 92 186
5   Fanfare L'Avenir de Chamoson Cédric Vergère Blazon 2 88.33 89.33 177.67
5   Indépendante Charrat Fabrice Jacquemettaz Inclusion 5 92 93 185
5   La Cigonia Prez-vers-Noréaz Jérémy Monnet Vivat! 61 94 90.67 184.67
6   Musique Militaire de Rougemont Marc Jeanbourquin The Raid 7 92 92 184
6   MG Brass Band Auw Thomas Mosimann Cristo Redentor 15 85 90 175
6   FM Buttisholz Daniel Bättig Turris Fortissima 26 93 91.33 184.33
7   Musikgesellschaft Haslen Daniel Riedener Turris Fortissima 31 90 94 184
7   Echo du Rawyl Ayent David Bonvin The Son of the Sun 46 90.33 90.67 181
7   Musikgesellschaft Brass Band Hauptwil Daniel Gubler Thyellene - The Battle on the Heath 50 82.33 84.33 166.67
8   Feldmusik Luthern Reimar Walthert Labour and Love 11 76 88 164
8   MG Hörhausen Roger Wellauer Glorifico Aeternum 29 91.33 92.33 183.66
8   Brass Band Echo du Chêne Aubonne Vincent Maurer Traversada 62 90.33 90 180.33
9   Fanfare L'Edelweiss Semsales Véronique Chapuis Fernandez Life Ablaze 1 88 74.67 162.67
9   MG Lauduna Lalden Tobias Salzgeber The Raid 37 90 90.33 180.33
9   Musikgesellschaft Konkordia Aedermannsdorf Bernhard Wüthrich Trittico 58 89.33 92.67 182
10   L'Agaunoise St. Maurice Bernard Métrailler Terra Pacem 3 82 78 160
10   MG Hildisrieden Pascal Maillard Renaissance 32 88.33 92.67 181
10   Echo du Prabé Savièse Julien Pralong The Saga of Haakon the Good 35 88 88 176
11   Brass Band Rapperswil-Wierezwil Pawel Marciniak Islands 25 90.33 89 179.33
11   Musikverein Brass Band Henggart Christian Bachmann The Graces of Love 48 87 88 175
11   Echo de la Montagne Champéry Alain Dormond Terra Pacem 49 81.33 74 155.33
12   MV Jonen Markus Graf Lake of the Moon 16 77 76.33 153.33
12   L'Echo de la Vallée Val d'Illiez Bernard Tornay Purpose 20 89.67 89.33 179
12   Musikgesellschaft Knutwil Roger Stöckli Lake of the Moon 38 84 87 171
13   MG BB Rehetobel A- Band Daniel Maggi Inclusion 24 86 92 178
13   MG Fafleralp Blatten Christian Pfammatter Vitae Aeternum 39 86 83 169
14   L'Appel du Manoir Gruyères Etienne Crausaz Ancient Monuments 9 83 82 165
14   Brass Band Imperial Lenzburg B Stefan Aegerter Glorifico Aeternum 59 89 88.67 177.67
15   Fanfare L'Espérance Chevenez Rainier Chételat Kingdom of Dragons 23 87.33 89.67 177
15   Musikverein Buckten Cedric Fuhrer The Saga of Haakon the Good 43 81.33 83.67 165
16   Fanfare du Jorat Mézières David Aebi Lake of the Moon 8 81 84 165
16   Uniun da musica Sagogn Stefan Roth Renaissance 54 84.33 91.67 176
17   Edelweiss Charmey Jean-Didier Bellon Terra Pacem 18 85.33 90 175.33
17   Musikgesellschaft Brass Band Lengnau Roman Fankhauser Life Ablaze 36 79 85.67 164.67
18   Ensemble de Cuivres Concordia Mervelier Laurent Schüttel Natalis 45 78 85 163
18   Brass Band MG Dagmersellen Reimar Walthert Glorifico Aeternum 57 87.33 86.67 174
19   MV Brass Band Liesberg Thomas Scherrer Fire In The Blood 52 85 88 173
19   MG Därstetten Alfred Fischer Flashback 68 82 78.67 160.67
20   MG Richenthal-Langnau Fabian Brudermann Lake of the Moon 21 80.67 91.67 172.34
20   La Dixence Hérémence Ewald Loretan Mountain Views 65 76 84.33 160.33
21   Echo du Jorat Evionnaz André Birrer Crusade 17 83 89 172
21   Musikverein Speicher Andi Carniello-Hedinger Glorifico Aeternum 47 77 80 157
22   Musig Gähwil Daniel Maggi Cristo Redentor 6 80.67 88.33 169
22   Echo des Rochers Puidoux Antoine Rabut Terra Pacem 10 74 80.67 154.67
23   MV Rothrist Cyrill Schaub Kingdom of Dragons 27 75.67 88.67 164.34
23   Fanfare de Montsevelier Jeremy Kummer Cristo Redentor 64 75.67 78 153.67
24   Brass Band Frutigen Pascal Andres Life Ablaze 28 74 89.33 163.33
24   L'Harmonie Arconciel Suzanne Zuchuat Terra Pacem 67 71 81 152
25   MG Dietwil Matthias Kieffer Der Magnetberg 22 76 86 162
25   Fanfare paroissiale L'Espérance Orsonnes David Chammartin Life Ablaze 34 72 79 151
26   Corps de Musique Saxon Pierre-Maurice Robyr Terra Pacem 4 74.33 86.67 161
26   Brass Band Solothurn Martin Bütikofer Inclusion 69 69.33 78.33 147.66
27   MG Eriswil André Gygli Purpose 42 70 77 147
27   Fanfare Gimel Olivier Brändly Der Magnetberg 53 73.33 85.33 158.66
28   MV Metzerlen Reto Jeger Inclusion 30 72.33 86 158.33
28   BB Frenkendorf Bence Toth Fire In The Blood 44 71.67 75 146.67
29   La Villageoise Muraz André Birrer Ancient Monuments 63 69 74 143
Previous Event Next Event

> held on June 10th - 12th

Draws till 10 played on Friday, then till 48 on Saturday, finally till 69 on Sunday.
Venues/Stages: Salle de gymnastique Rambert B Tavel (marked R), Théatre de Vevey Le Reflet (L), Casino de Montreux Salon Claude Nobs (N) - separate Rankings.

R: Jury Set Work: Stump, Bidaud, Hunn / Jury Own Choice: Peter Schmid, Hans Burkhalter, Nick Ost

L: Jury Set Work: Tuor, Jeanbourquin, Kipfer / Jury Own Choice: Thomas Wyss, Pirmin Hodel, Patrick Rothenberger

N: Jury Set Work: Mösenbichler, Egger, Ottiger / Jury Own Choice: Bert Aalders, Stéphane Delley, Oliver Waespi


Swiss Nationwide Contests




Printed from https://brassbandresults.co.uk/