[Upgrade to pro and remove adverts]

Oxfordshire & District BBA Entertainment Contest

Sun 8th Oct 2017

Format: Entertainments Contest
Adjudicators: Cliff Parker, David Hirst
Venue: Marlborough School, Woodstock, Oxfordshire, England, UK

Previous Event
Position Band Conductor Draw Music Entertainment Penalty Total
1   Littleport Brass Nicholas Garman 9 96 82 96
2   Michelmersh Silver Band Melvin White 2 94 86 -1 93
3   Wantage Concert Brass Danny Dullforce 14 92 84 -2 90
4   Bedford Town Steve Phillips 4 90 92 -1 89
5   Oxford Cherwell Brass Terry Brotherhood 16 88 84 88
6   Shipston Town Howard Gibbs 12 86 85 86
7   Hemel Hempstead David Edmonds 15 85 90 85
8   Cold Ash Brass Jemma Evans 10 84 78 84
9   Witney Town Steve Sizeland 11 83 80 83
10   East Coast Brass Paul Speed 7 81 81 81
11   City of Coventry Brass Stephen Cooper 6 82 77 -2 80
11   Wantage Academy Brass Nikki Jones 8 80 87 80
13   Jubilee Brass Cliff Sadler 3 79 82 79
14   Blewbury Youth Brass Judith Atkins 17 78 89 78
15   Marsh Gibbon Silver Chris Johnston 1 77 88 -1 76
15   Chinnor Training Alison Jamieson 13 76 79 76
17   Yarnton Guy James 5 75 83 75
Previous Event

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Music adjudicator: David Hirst; Entertainment adjudicator: Cliff Parker.
Commence: 9 am.

1st section:
Music - 1 Michelmersh, 2 Bedford.
Entertainment - 1 Bedford, 2 Michelmersh.
Best Instrumentalist: Ella Walker & Henry Boler (xylophones), Michelmersh.

2nd section:
Music - 1 Littleport, 2 Wantage Concert, 3 City of Coventry.
Entertainment - 1 Wantage Concert, 2 Littleport, 3 City of Coventry.
Best Instrumentalist: Andrew Cooper (soprano cornet), Littleport.

3rd section:
Music - 1 Oxford Cherwell, 2 Hemel Hempstead, 3 Cold Ash, 4 East Coast, 5 Jubilee.
Entertainment - 1 Hemel Hempstead, 2 Oxford Cherwell, 3 Jubilee, 4 East Coast, 5 Cold Ash.
Best Instrumentalist: Steve Clapton (cornet), Oxford Cherwell.

4th section:
Music - 1 Shipston, 2 Witney, 3 Wantage Academy, 4 Marsh Gibbon.
Entertainment - 1 Marsh Gibbon, 2 Wantage Academy, 3 Shipston, 4 Witney.
Best Instrumentalist: Luke Barker (cornet), Shipston.

Unregistered section:
Music - 1 Blewbury Youth, 2 Chinnor Training, 3 Yarnton.
Entertainment - 1 Blewbury Youth, 2 Yarnton, 3 Chinnor Training.
Best Instrumentalist: Alice Knight (tenor horn), Blewbury Youth

Best Percussion of the Day: Michelmersh
Best Tenor Horn of the Day: Daniele Sadler, Jubilee
Best Conductor of the Day: Terry Brotherhood, Oxford Cherwell
Best Soprano Cornet of the Day: Andrew Cooper, Littleport
Most under-19 players: Blewbury Youth


Oxfordshire & District BBA Contests

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!