[Upgrade to pro and remove adverts]

Royal South Street Eisteddfod (A Grade)

Sat 6th Oct 1900

Format: Set Test and Own Choice
Adjudicators: Thomas Riley, Thomas E. Bulch, Ernest Wood
Venue: Ballarat Oval, Ballarat, Victoria, Australia

Royal South Street Eisteddfod (A Grade Quickstep March) 1900
Next Event
Position Band Conductor Music Set Test Draw Own Choice Draw Set Test Own Choice Total
1   Lord Nelson Miners -- St.Arnaud Anthony Grieve Rossini's Works 9 9 94 84 178
2   Bathurst District (NSW) Samuel Lewins Reminiscences of Weber 3 3 76 77 153
3   Prouts Band -- Ballarat Arthur Prout Lucia di Lammermoor [unknown arranger] 2 6 70 79 149
4   2nd Battalion Launceston Garrison (Tas) George Harrison Selection From Great Masters 7 8 65 60 125
4   Eaglehawk Citizens George Brinkman Reminiscences of Weber 8 1 62 63 125
6   Geelong Town Sharpe Brearley Tannh√§user [unknown arranger] 5 4 70 51 121
7   3rd Batallion Infantry Brigade -- Ballarat James Gray Selections From Weber 1 5 56 59 115
7   Hopetoun -- Bendigo W. Norman I Lombardi 6 7 58 57 115
9   Bulch's Model -- Ballarat James Scarff Meyerbeer [arr. Round] 4 2 48 55 103
Next Event

INTRODUCTION of Brass Band Contest
The Royal South Street Society added a Brass Band section to the program of events

The contest was billed as the Grand Intercolonial Band Contest (Ungraded ) with the following conditions
Reed Instruments permitted
(3rd Battalion Launceston only band to include reed instruments)
No Drums or Cymbals
No less than 16 or more that 24 players
Each band to play 2 selections or 1 selection & 1 overture
The winners were decided on the total aggregate points of the 2 selections

9 bands competed-- 7 from Victoria - 1 each from Tasmania and N S W

A Quickstep Diagram March was held on Sunday 7th.

15,000 people thronged the City Oval for the closing scene.

No.1 Selection points listed under Test
No.2 Selection points listed under Own Choice


Australian Regional Events




Printed from https://brassbandresults.co.uk/