[Upgrade to pro and remove adverts]

Charles Harry Baker

Also/previously known as: C. H. Baker



Conducting Results

Date Contest Band Position Points Draw
23rd Jun 1951 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Austell Town 3 166
23rd Jun 1951 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Falmouth Town 4 170
23rd Jun 1951 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Austell Town 5 165
28th Apr 1951 West of England Area (Championship Section) Falmouth Town 2 173
28th Oct 1950 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Falmouth Town 14
19th Aug 1950 Stenalees Contest (Second Section) Foxhole
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Foxhole Silver 3 80
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Foxhole Silver
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis 4 76
21st May 1949 West of England Area (Championship Section) St Dennis
17th Jul 1948 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis 2
17th Jul 1948 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees Silver 5
20th Mar 1948 West of England Area (Championship Section) St Austell Town 2 3
13th Sep 1947 Nanpean Contest (Section 1) St.Austell Town 2
19th Jul 1947 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell Town 2
19th Jul 1947 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees 5 157
3rd May 1947 West of England Area (Third Section) Liskeard 3
7th Sep 1946 Nanpean Contest (Section 2) Stenalees 1
25th May 1946 West of England Area (Second Section) St. Austell Town 1 178
15th Jul 1939 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees Silver 1
15th Jul 1939 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 2
1st Jul 1939 Falmouth Contest (Open Section) St Dennis 1
17th Jun 1939 Redruth Contest (Section 1) St Dennis 2
24th Sep 1938 Crystal Palace (Grand Shield) St. Dennis Silver Band 1
16th Jul 1938 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis 2 90
18th Jun 1938 Redruth Contest (Section 1) St Dennis Silver 2
19th Jun 1937 Redruth Contest (Section 1) St Dennis 1
18th Jul 1936 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 4 83
30th May 1936 Redruth Contest (Section 1) St Dennis 1
20th Jul 1935 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 2 92
20th Jul 1935 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Sticker Silver 3
20th Jul 1935 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Foxhole Silver 8
20th Jul 1935 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Sticker Silver 8
29th Jun 1935 Penzance Contest (Third Section) St Issey 3
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Shield - A) Redruth Town 3 15
21st Jul 1934 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis 1
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) St. Dennis 1
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 1 103
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St Dennis 1 103
11th Jun 1932 Penzance Contest (First Section) St Dennis 1
11th Jun 1932 Penzance Contest (Third Section) St. Issey 2
16th May 1932 Wadebridge Contest (Third Section) St Issey 2 83
26th Sep 1931 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) St. Dennis 23
15th Aug 1931 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis 1
15th Aug 1931 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis Silver 1
15th Aug 1931 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Carharrack and St Day 9
20th Jun 1931 Redruth Contest (Section 1) St.Dennis 1
20th Jun 1931 Redruth Contest (Section 3) St.Issey 2
23rd May 1931 Penzance Contest (First Section) St Dennis 2
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Shield - A) Greensplat
27th Sep 1930 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) St. Dennis 16
23rd Aug 1930 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 1
23rd Aug 1930 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis Silver 2
23rd Aug 1930 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Greensplat Silver 5
21st Jul 1930 Helston Contest (Open Section) St Dennis 1
12th Jul 1930 Stenalees Contest (Open Section) St Dennis 1
12th Jul 1930 Stenalees Contest (First Section) St Dennis 1
12th Jul 1930 Stenalees Contest (Second Section) Greensplat 2
21st Jun 1930 Redruth Contest (Section 1) St Dennis 1
21st Jun 1930 Redruth Contest (Junior Section) St Issey 1
21st Jun 1930 Redruth Contest (Section 3) Greensplat 2
28th Sep 1929 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) St. Dennis 17
24th Aug 1929 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Greensplat Silver 1
24th Aug 1929 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 1
24th Aug 1929 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis Silver 1
22nd Jul 1929 Helston Contest (Third Section) Greensplat 1
22nd Jul 1929 Helston Contest (Open Section) St. Dennis 3
22nd Jun 1929 Redruth Contest (Section 1) St Dennis Silver 3
18th May 1929 Penzance Contest (First Section) St Dennis 1
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Cup - A) Stenalees 1 13
29th Sep 1928 Crystal Palace (Grand Shield) St. Dennis Silver Band 1 21
18th Aug 1928 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 1
18th Aug 1928 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees 1
18th Aug 1928 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis 2
18th Aug 1928 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Greensplat Silver 4
23rd Jul 1928 Helston Contest (Third Section) Greensplat 1
23rd Jul 1928 Helston Contest (Open Section) St Dennis 1
23rd Jul 1928 Helston Contest (Second Section) Stenalees 1
14th Jul 1928 Plymouth Contest (Class B) Greensplat 1
14th Jul 1928 Stenalees Contest (Third Section) Greensplat Band 1 88
14th Jul 1928 Plymouth Contest (Class C) St Dennis 1
14th Jul 1928 Stenalees Contest (First Section) St Dennis Band 1 92
14th Jul 1928 Plymouth Contest (Championship Section) St Dennis 2
14th Jul 1928 Stenalees Contest (Third Section) St Breward Band 6
14th Jul 1928 Stenalees Contest (Fourth Section) St Breward Band
14th Jul 1928 Stenalees Contest (Fourth Section) St Dennis Junior Band
26th May 1928 Silchester Contest (Section 2) Tadley Silver 1
26th May 1928 Penzance Contest (First Section) St Dennis 2
26th May 1928 Penzance Contest (Third Section) St Erth 4
26th May 1928 Penzance Contest (Junior Section) St Erth
24th Sep 1927 Crystal Palace (Grand Shield) St. Dennis 2 13
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - B) Stenalees Silver 6 29
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 2 91
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees Silver 2
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis Silver
18th Jul 1927 Helston Contest (Open Section) St Dennis 1
9th Jul 1927 Stenalees Contest (Fourth Section) St Breward Band 1
9th Jul 1927 Stenalees Contest (Open Section) St Dennis Band 1
9th Jul 1927 Stenalees Contest (Third Section) Greensplat Band
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis 1
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver 1
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Greensplat Silver
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens
10th Jul 1926 Stenalees Contest (Third Section) Greensplat Band 1
10th Jul 1926 Stenalees Contest (Open Section) St Dennis Silver Band 2
10th Jul 1926 Stenalees Contest (Second Section) Indian Queens Band
6th Mar 1926 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Rushden Town 7 3
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - A) St. Albans City
13th Jun 1925 Kibworth Contest Rushden Town 2
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Bedford Trades
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Rushden Town
23rd Aug 1924 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens 3
12th Jul 1924 Stenalees Contest (Second Section) Indian Queens Band 1
21st Jun 1924 London and Home Counties BBA Contest (Championship Section) St Albans City 2
7th Jun 1924 Kibworth Contest Kettering Rifles 3
24th May 1924 St Columb Contest (First Section) Indian Queens 3 4
21st Apr 1924 Reigate Contest (First Section) St Albans City 2 2
29th Sep 1923 Crystal Palace (Grand Shield) St. Albans City 5
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Cup - A) Rushden Town 19
4th Aug 1923 London and Home Counties BBA Contest (First Section) St Albans City 2
14th Jul 1923 Stenalees Contest (Second Section) Indian Queens 1
24th May 1923 Kettering Contest Kettering Rifles 1
2nd Apr 1923 Reigate Contest St Albans City 2 1
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Grand Shield) City of Leicester Club 1
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Cup) St. Albans City 2
23rd Sep 1922 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Kettering Rifles 12
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - A) Earls Barton 21
5th Aug 1922 St. Dennis Contest (Open section) Indian Queens 2
22nd Jul 1922 Yiewsley Contest (Second Section) St Albans City 1 7
24th Sep 1921 Crystal Palace (Grand Shield) Finedon Old 8
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Cup) Bedford Trades Union 11
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Cup) Bedford Trades 4
25th Sep 1920 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Finedon Old 12
27th May 1920 Northamptonshire County Show (March Contest) Finedon Old 1
27th May 1920 Northamptonshire County Show (Selection Contest) Finedon Old 2
12th Jun 1916 Coalville Contest Finedon 2 2
1st Jun 1914 Pymore Contest Rushden Rifles 1 80 4
1st Jun 1914 Pymore Contest Finedon Old 4 56 7
16th May 1914 Rushden Contest Finedon Old 1 6
16th May 1914 Rushden Contest Rushden Rifles 3 2
27th Sep 1913 Crystal Palace (Grand Shield) Rushden Rifles 9
16th Aug 1913 Lutterworth Contest Finedon Temperance 4 1
7th Jun 1913 Wellingborough Contest Burton Latimer 2 2
7th Jun 1913 Wellingborough Contest Rushden Rifles 5 5
28th Sep 1912 Crystal Palace (Grand Shield) Thrapston Town 19 2
28th Sep 1912 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Rushden Temperance 6
24th Aug 1912 Newark Contest Leicester Imperial 3 2
17th Aug 1912 Hugglescote Contest Finedon Temperance 2 8
17th Aug 1912 Hugglescote Contest Thrapstone 4 1
3rd Aug 1912 Swineshead Contest Burton Latimer 1 1
30th Sep 1911 Crystal Palace (Grand Shield) Rushden Rifles 15
1st Oct 1910 Crystal Palace (Junior Cup) Burton Latimer Britannia
27th Aug 1910 Burton Latimer Contest Rushden Rifles 1 7
27th Aug 1910 Burton Latimer Contest Finedon Temperance 2 3
27th Aug 1910 Burton Latimer Contest Olney Town 2
27th Aug 1910 Burton Latimer Contest Wellingborough Town 4
27th Aug 1910 Burton Latimer Contest Finedon Old 5
25th Sep 1909 Crystal Palace (Consolation Cup) Burton Latimer Britannia
25th Sep 1909 Crystal Palace (Preliminary Shield) Wellingborough Town
17th Jul 1909 Peterborough Contest Burton Latimer 4
31st May 1909 Selly Oak Contest Wellingborough Town 3
29th May 1909 Northfield Contest Wellingborough Town 2
12th Apr 1909 Rugby Contest Wellingborough Town 3 11
26th Sep 1908 Crystal Palace (Preliminary Shield) Olney Silver
31st Aug 1907 Stony Stratford Contest Olney Town 3 2
22nd Aug 1907 Langford Contest Bedford Town 1
6th Jul 1907 Raunds Contest Rushden Temperance 2 7
6th Jul 1907 Raunds Contest Olney Town 4 2
6th Jul 1907 Raunds Contest Burton Latimer 3
25th May 1907 New Brighton Contest Rushden Temperance 2
1st Apr 1907 Rugby Contest Olney Town 4 17
24th Nov 1906 Walsall Contest Wellingborough Town 2
28th Jul 1906 Stony Stratford Contest Wellingborough Town 2
28th Jul 1906 Stony Stratford Contest Olney Town 4
30th Jun 1906 Derby Contest Burton Latimer 3 82 11
30th Jun 1906 Derby Contest Alvaston and Boulton 5 79 3
4th Jun 1906 Boston Contest Rushden Temperance 1 150
16th Apr 1906 Bedford Contest Rushden Temperance 1
16th Apr 1906 Bedford Contest Bedford Town 4
30th Sep 1905 Crystal Palace (Preliminary Shield) Olney Town
7th Sep 1905 Langford Contest Burton Latimer 1
7th Sep 1905 Langford Contest Wellingborough 2
7th Sep 1905 Langford Contest Peterborough Excelsior 3
7th Sep 1905 Langford Contest Bedford Town 4
19th Aug 1905 Smethwick Contest Raunds Temperance 4 9
8th Aug 1905 Selly Oak Contest Wellingborough Town 2
7th Aug 1905 Peterborough Contest Wollaston Excelsior 4
2nd Aug 1905 Sandringham Contest Rushden Temperance 1
29th Jul 1905 Hastings Contest (First Section) Rushden Temperance 2
18th Jul 1905 Syston Contest Burton Latimer 1 3
1st Jul 1905 Great Glen Contest Burton Latimer Britannia 1 3
24th Jun 1905 Lincoln Contest Rushden Temperance 1 6
12th Jun 1905 Boston Contest Rushden Temperance 1
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (Second Section) Burton Latimer 1 3
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (Second Section) Wollaston 2 1
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (First Section) Rushden Temperance 4 6
10th Jun 1905 Wellingborough Contest (First Section) Wellingborough Town 2
1st Oct 1904 Crystal Palace (Grand Shield) Bedford Town
1st Oct 1904 Crystal Palace (Grand Shield) Burton Latimer Britannia
1st Oct 1904 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Raunds Temperance 14
1st Oct 1904 Crystal Palace (Junior Cup) Peterborough Excelsior D  
20th Aug 1904 Hastings Contest Rushden Temperance 1   2
20th Aug 1904 Hastings Contest Raunds Temperance 2   3
23rd May 1904 Dunstable Contest Rushden Volunteer 1
23rd May 1904 Dunstable Contest Bedford Town 2
4th Apr 1904 Bedford Contest Raunds Temperance 2
4th Apr 1904 Bedford Contest Bedford Town 4
26th Sep 1903 Crystal Palace (Second Section) Raunds Temperance 5 6
3rd Sep 1903 Langford Contest Bedford 1 3
22nd Aug 1903 Blakesley Contest Rushden Temperance 1 1
15th Aug 1903 Woolwich Contest Rushden Temperance 1 3
22nd Jul 1903 Biggleswade Contest Bedford Town 3 7
22nd Jul 1903 Biggleswade Contest Raunds Temperance 4 8
22nd Jul 1903 Biggleswade Contest Finedon Old 5 6
14th Jul 1903 March (Cambridgeshire) Contest Raunds Temperance 1 3
27th Sep 1902 Crystal Palace (Third Section) Raunds Temperance 6
27th Sep 1902 Crystal Palace (Third Section) Bedford Town
8th Jun 1897 Luton Contest Finedon 1 2

Notes

Born 2nd August 1874 at Rushden, started to conduct around 1900 in the Rushden area, moved to Cornwall in 1924.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/