[Upgrade to pro and remove adverts]

Charles Anderson

Known For: Dobcross / Congleton / Oldham



Date Contest Band Position Points Draw
4th Nov 1944 Wigan Contest Platt's Moston Colliery 3
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class A) Avro Works 2
26th Jul 1930 Buxton Contest Chapel-en-le-Frith 1
7th Sep 1929 Gatley Contest Reddish
17th Aug 1929 Chapel-en-le-Frith Contest Burbage Silver 3
20th Jul 1929 Alderley Edge Contest Chapel-en-le-Frith 1
22nd Jun 1929 Manchester and District Association Chapel-en-le-Frith 4
18th May 1929 Dove Holes March Contest Chapel-en-le-Frith 1
21st Jul 1928 Glossop Contest Chapel-en-le-Frith 1
9th Apr 1928 Slaithwaite Contest Oldham Rifles 3
17th Mar 1928 Royton Contest Oldham Rifles
17th Sep 1927 Milnrow Contest Oldham Rifles 1
13th Aug 1927 Rochdale Contest Oldham Rifles 3
28th May 1927 Darwen Contest Oldham Rifles 4
23rd Apr 1927 Glazebury Contest Oldham Rifles 2
19th Mar 1927 Royton Contest Oldham Rifles 2
5th Feb 1927 Ashton-under-Lyne Contest Oldham Rifles 1
2nd Oct 1926 Buxton Contest [1800s] Oldham Rifles 4
5th Jun 1926 Douglas (Isle of Man) Contest Oldham Rifles 4
3rd Apr 1926 Abbey Lakes Contest Oldham Rifles 3
27th Mar 1926 Royton Contest Oldham Rifles 2
19th Sep 1925 Chapel-en-le-Frith Contest Oldham Rifles 1
7th Sep 1925 British Open Oldham Rifles 4
15th Aug 1925 Cadishead Contest Oldham Rifles 4
16th May 1925 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Oldham Rifles 4
10th Apr 1925 Eccles Contest Oldham Rifles
20th Dec 1924 Ashton-under-Lyne Contest Oldham Rifles 1
26th Jul 1924 Oldham Contest Oldham Rifles 2
12th Jul 1924 Belle Vue July Contest Oldham Rifles 2
3rd May 1924 Belle Vue May Contest Oldham Rifles 5
3rd May 1924 Belle Vue May Contest Connah's Quay
3rd May 1924 Belle Vue May Contest Reddish
8th Mar 1924 Royton Contest Oldham Rifles 2
15th Dec 1923 Ashton-under-Lyne Contest Oldham Rifles 4
29th Sep 1923 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Congleton Town 7
15th Sep 1923 Castleton Contest Oldham Rifles 5
6th Aug 1923 National Eisteddfod of Wales (Open Section) Connah's Quay 2
6th Aug 1923 National Eisteddfod of Wales (Welsh Section) Connah's Quay 2
14th Jul 1923 Belle Vue July Contest Oldham Rifles 3
22nd Sep 1922 Flint Oddfellows Contest (Selection) Connah's Quay 1
5th Aug 1922 St.George's (Wellington) Contest Congleton Town 2 6
6th May 1922 Belle Vue May Contest Reddish 12
6th Sep 1920 Belle Vue September Contest Congleton Town 13
10th Jul 1920 Belle Vue July Contest Congleton Town 1 18
24th Aug 1918 Maryport Contest Egremont town 4
17th Aug 1918 Cleator Moor Contest Egremont Town 2 6
3rd Aug 1918 Workington Contest Egremont Town 2
27th Jul 1918 Egremont Contest Egremont Town 3
18th May 1918 Dearham Contest Egremont 4
18th May 1918 Dearham Contest Dearham United 5
10th Jul 1915 Belle Vue July Contest Saddleworth 14
29th May 1915 New Brighton Contest Saddleworth 1
1st Aug 1914 Carlisle Contest Dearham United 2 4
25th Jul 1914 Moor Row Contest Egremont Town 1 4
25th Jul 1914 Moor Row Contest Dearham United 5 5
4th Jul 1914 Dearham Contest Dearham United 2 7
4th Jul 1914 Dearham Contest Egremont 3 9
4th Jul 1914 Dearham Contest Dearham Subscription 2
9th May 1914 Middlewich Contest Audley 3 4
11th Apr 1914 Westhoughton Contest Dobcross Silver 9
14th Feb 1914 Oldham Contest Dobcross 14
14th Feb 1914 Oldham Contest Wilmslow 18
1st Jan 1914 Colwyn Bay Contest Audley 3 2
6th Sep 1913 Bramhall Contest Wilmslow St. Bartholomew's 3 7
9th Aug 1913 Wilmslow Contest Wilmslow St. Bartholomew's 2
9th Aug 1913 Wilmslow Contest Dobcross 5
9th Aug 1913 Wilmslow Contest Knutsford Cross Town 6
7th Jun 1913 Darwen Contest Atherton Temperance 4 2
7th Jun 1913 Darwen Contest Darwen Borough 8
31st May 1913 Wilmslow Contest Dobcross Prize 2
31st May 1913 Wilmslow Contest Knutsford Prize 3
10th May 1913 Middlewich Contest Wilmslow 3 3
10th May 1913 Middlewich Contest Knutsford 4 4
3rd May 1913 Blackrod Contest Atherton Temperance 4 5
22nd Mar 1913 Westhoughton Contest Atherton Temperance 5 7
23rd Nov 1912 Manchester and District Association (Class C) Knutsford and Crosstown 1 3
28th Sep 1912 Crystal Palace (Grand Shield) Congleton Town 8 10
28th Sep 1912 Crystal Palace (Preliminary Shield) Wilmslow Silver 21
21st Sep 1912 Atherton Contest Atherton Temperance 1 99 3
21st Sep 1912 Manchester (White City) Contest Knutsford and Crosstown 4 12
14th Sep 1912 Cockermouth Contest Dearham United 3 1
7th Sep 1912 Crawshawbooth Contest Atherton Temperance 5
31st Aug 1912 Whaley Bridge Contest Wilmslow 1 2
31st Aug 1912 Poynton Contest Wilmslow Silver 2 14
31st Aug 1912 Wardle Contest Atherton Temperance 5 4
24th Aug 1912 Workington Contest Dearham United 4 5
10th Aug 1912 Alderley Edge Contest Dobcross 4 3
10th Aug 1912 Alderley Edge Contest Wilmslow 5 7
20th Jul 1912 Rochdale Contest Dobcross 3 5
13th Jul 1912 Belle Vue July Contest (First Division) Congleton Town 13
6th Jul 1912 Dearham Contest Egremont 6
6th Jul 1912 Dearham Contest Dearham United 7
29th Jun 1912 Middlewich Contest Congleton Town 1 3
29th Jun 1912 Middlewich Contest Wilmslow Silver 2 4
8th Jun 1912 Darwen Contest Atherton Temperance 4 1
28th May 1912 Huddersfield Contest Dobcross 4
4th May 1912 Stalybridge Contest Dobcross 2 6
8th Apr 1912 Westhoughton Contest Atherton Temperance 13
22nd Nov 1911 Middlewich Contest Congleton 1
4th Sep 1911 Belle Vue September Contest Congleton 8
2nd Sep 1911 Crawshawbooth Contest Atherton Temperance 1
12th Aug 1911 Alderley Edge Contest Wilmslow
5th Jun 1911 Hawarden Contest Woodcock Wells 1
27th May 1911 Manchester (White City) Contest Wilmslow Silver 14
15th Apr 1911 Compstall Contest Wilmslow 6
3rd Sep 1910 Standish Contest Atherton Temperance 4 13
13th Aug 1910 Ashton-in-Makerfield Contest Atherton Temperance 4 4
30th Jul 1910 Loughborough Contest Woodcock's Well 2
23rd Jul 1910 Rochdale Agricultural Show Contest Dobcross Silver 4 9
16th May 1910 Hawarden Contest Woodcock's Well 6 65 7
16th May 1910 Hawarden Contest Congleton Town 7 64 6
7th May 1910 Abbey Lakes Contest Atherton Temperance 4 1
26th Mar 1910 Westhoughton Contest Atherton Temperance 5 3
28th Aug 1909 Nantwich Contest Congleton Town 2
14th Aug 1909 Haslington Contest Congleton 2
14th Aug 1909 Haslington Contest Woodcock Wells 3
24th Apr 1909 Coppull Contest Atherton Temperance 13
10th Apr 1909 Westhoughton Contest Atherton Temperance 20
31st Oct 1908 Oldham Contest Dobcross Silver 5
22nd Aug 1908 Heaton Mersey Contest Dobcross Silver 4 1
22nd Aug 1908 Heaton Mersey Contest Congleton Town 13
15th Aug 1908 Haslington Contest Woodcock Wells 2 6
11th Jul 1908 Belle Vue July Contest Congleton Town 18
21st Sep 1907 Sandbach Contest Congleton 3
21st Sep 1907 Sandbach Contest Dobcross Silver 8
31st Aug 1907 Poynton Contest Congleton Town 1 15
31st Aug 1907 Poynton Contest Dobcross 4 19
10th Aug 1907 Alderley Edge Contest Dobcross 3 9
3rd Aug 1907 Boarshurst Contest Dobcross 3 10
3rd Aug 1907 Boarshurst Contest Lees Old 7
11th May 1907 Slaithwaite Contest Dobcross 5
29th Sep 1906 Crystal Palace (Junior Cup) Dobcross
11th Aug 1906 Alderley Edge Contest Dobcross 2
11th Nov 1905 Ashton-under-Lyne Contest Dobcross 4 11
27th May 1905 Milnsbridge Contest Dobcross 3
22nd Apr 1905 Compstall Contest Dobcross 4 4
6th Aug 1904 Failsworth Contest Dobcross Silver 4
6th Aug 1904 Failsworth Contest Lees 7
2nd Apr 1904 Compstall Contest Dobcross 5 13
5th Sep 1903 Miles Platting Contest Dobcross 2 5
25th Apr 1903 Stalybridge Contest Dobcross 6 7
11th Apr 1903 Compstall Contest Dobcross 16
Date Contest Band Position
1st Jun 1928 Greenfield (Whit Friday) Oldham Rifles 1
1st Jun 1928 Uppermill (Whit Friday) Oldham Rifles 1
1st Jun 1928 Micklehurst (Whit Friday) Oldham Rifles 3
10th Jun 1927 Mossley (Whit Friday) Oldham Rifles 1
10th Jun 1927 Greenfield (Whit Friday) Oldham Rifles 1
10th Jun 1927 Bottom Mossley (Whit Friday) Oldham Rifles 2
10th Jun 1927 Micklehurst (Whit Friday) Oldham Rifles 3
5th Jun 1925 Ashton (Whit Friday) Oldham Rifles 1
13th Jun 1924 Greenfield (Whit Friday) Oldham Rifles 2
13th Jun 1924 Ashton (Whit Friday) Oldham Rifles 3
13th Jun 1924 Mossley (Whit Friday) Oldham Rifles 3
13th Jun 1924 Uppermill (Whit Friday) Oldham Rifles 3
Date Contest Winner
14th Jun 1946 Delph (Whit Friday) Black Dyke




Printed from https://brassbandresults.co.uk/