[Upgrade to pro and remove adverts]

Frank Braithwaite


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
10th May 1969 Yorkshire Area (Third Section) Yorkshire Transport 3
21st Apr 1968 Blackpool Contest (C Section) Yorkshire Transport 3
23rd Apr 1967 Blackpool Contest (B Section) Yorkshire Transport 3 184 3
23rd Apr 1967 Blackpool Contest (C Section) Yorkshire Transport 10
11th Mar 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Third Section) Yorkshire Transport 4 181
15th May 1966 Buxton Festival (Section B) Yorkshire Woollen District Transport
6th Mar 1965 North Eastern Area (Second Section) Yorkshire Woollen
14th Mar 1964 North Eastern Area (Second Section) Yorkshire Transport 7
19th Oct 1963 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Yorkshire Transport 7
29th Jun 1963 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class A) Yorkshire Transport 2 180
16th Mar 1963 North Eastern Area (Second Section) Yorkshire Transport 2 187
17th Mar 1962 North Eastern Area (Second Section) Yorkshire Transport Sports Club 9
3rd Dec 1961 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Yorkshire Transport 2 184
26th Nov 1961 York & District BBA Contest (1st Section) Yorkshire Transport 1 170
19th Nov 1961 Halifax Association Contest (Section 2) Yorkshire Transport 3 177
25th Mar 1961 North Eastern Area (Third Section) Yorkshire Transport
5th Feb 1961 Halifax Association Contest (Section 2) Yorkshire Transport 2 178
27th Nov 1960 York & District BBA Contest (1st Section) Yorkshire Transport 1 176
9th May 1959 Spring Festival (Junior Shield) Gomersal Mills 9
14th Mar 1959 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills
1st Feb 1959 Halifax Association Contest (Section 2) Gomersal Mills
5th Dec 1958 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Gomersal Mills 4 178
28th Sep 1958 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class B) Gomersal Mills 1
29th Mar 1958 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills 5 13
6th Apr 1957 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills
3rd Feb 1957 Halifax Association Contest (Section 2) Gomersal Mills
10th Mar 1956 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills 6
21st May 1955 Spring Festival (Junior Shield) Meltham and Meltham Mills Subscription 1
21st May 1955 Spring Festival (Junior Shield) Gomersal Mills 21
23rd Apr 1955 North Eastern Area (Third Section) Meltham and Meltham Mills Sub 17
23rd Apr 1955 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills 19
10th Apr 1954 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills 11
18th Apr 1953 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills
26th Apr 1952 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class B) Gomersal Mills 5 189
5th May 1951 Rhyl Contest (Third Section) Lockwood 3
10th Mar 1951 North Eastern Area (Third Section) Gomersal Mills
3rd Mar 1951 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Gomersall Mills 1
3rd Dec 1950 Yorkshire v Durham Contest (Section Two) Lockwood
17th Sep 1949 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Gomersal Mills 1 186
18th Jun 1949 Daily Herald North of England Festival (Third Section) Gomersal Mills 1 189
23rd Apr 1949 North Eastern Area (Fourth Section) Gomersal Mills 2 180
8th May 1948 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Kirkburton Victoria
23rd Jun 1945 North Eastern Area (Second Section) Lockwood 4 165
5th May 1945 Belle Vue May Contest (Class A) Lockwood 8
7th Apr 1945 West Riding Contest (2nd Section) Lockwood 3
26th Aug 1944 Huddersfield & District BBA September Contest (Section B) David Brown Tractors
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class B & C) 26th West Riding Home Guard 4 162 4
4th May 1940 Belle Vue May Contest (Class B) Golcar Subscription 2
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class A) Golcar Subscription 8
4th Sep 1937 Huddersfield & District BBA September Contest (Section B) Golcar Subscription 1
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class B Group 1) Milnsbridge Socialist
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - A) Milnsbridge Socialist 10
5th Sep 1931 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Milnsbridge Socialist 4
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class A) Milnsbridge Socialist 3
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Cup - B) Milnsbridge Socialist
6th Sep 1930 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Milnsbridge 1
6th Sep 1930 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Milnsbridge 5
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Cup - B) Milnsbridge Socialist 20
7th Sep 1929 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Milnsbridge Socialist 3
7th Sep 1929 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Milnsbridge Socialist 5
22nd Jun 1929 Brighouse Contest (Section B) Milnsbridge Socialist 3
Date Contest Winner
7th Jun 1968 Mossley (Whit Friday) Black Dyke
5th Nov 1961 Yorkshire Transport Contest Lindley
5th Nov 1961 Yorkshire Transport Contest (Section 2) Brodsworth Colliery
26th May 1961 Stalybridge (Whit Friday) Black Dyke
23rd Oct 1960 Yorkshire Transport Contest (Section 2) Brodsworth Colliery
23rd Oct 1960 Yorkshire Transport Contest (Section 1) Lindley Prize
24th Oct 1959 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Steel Co. of Wales Port Talbot
29th Aug 1959 Haydon Bridge Contest (Open Section) Haltwhistle Old
12th Jul 1958 Horbury Victoria Prize Band Brass Band Contest Clayton West and Emley
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Fourth Section) Thornsett Prize
14th Jun 1957 Mossley (Roughtown) (Whit Friday) Creswell Colliery
2nd Apr 1956 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section) Aldridge Town
1st May 1955 Newcastle May Day March Contest Bedlington Dr Pit
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section C) Wallsend Colliery
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Workmen
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section B) Newbiggin
14th Nov 1953 Northumberland Brass Band League (Section B) Coxlodge Institute
24th Oct 1953 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Knottingley
6th Apr 1953 Leicester Brass Band Festival (Section 3) Gainsborough Britannia Works
5th Jul 1952 Northallerton Contest (Open Section) Horden Colliery
5th Jul 1952 Northallerton Contest (Local Section) North Seaton Colliery
18th May 1951 Uppermill (Whit Friday) St. Hilda
26th Nov 1949 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Skipton
26th Nov 1949 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Yeadon Old
10th Jun 1938 Mossley (Whit Friday) Black Dyke
21st May 1937 Mossley (Whit Friday) Brighouse and Rastrick

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!