[Upgrade to pro and remove adverts]

Friend Farrand



Date Contest Band Position Points Draw
24th Oct 1925 Scottish Championship (Third Section) Gorebridge and Arniston 11
22nd Nov 1924 Dalkeith Contest Balgonie Colliery 6
30th Aug 1924 Markinch Contest Loanhead Ex-Service 7
5th Jul 1924 Wemyss Castle Contest (Open Section) Balgonie Colliery 4
25th Nov 1922 Kirkcaldy Contest Loanhead
4th Nov 1922 Scottish Championship (Third Section) Lassodie Public 2
10th Sep 1921 Shotts Contest Bathgate 3
25th Dec 1920 Scottish Championship (Third Section) Lassodie 4
3rd Jul 1920 Kilsyth Contest Laurieston West Quarter 4
15th May 1920 Baillieston Contest Parkhead 2
7th Jun 1919 Prestonpans Contest Balgonie Colliery 5
29th Mar 1919 Glasgow Contest Kelty and Blairadam
13th Jul 1918 Musselburgh Contest Kelty and Blairadam 2 7
9th Feb 1918 Edinburgh Contest Kelty 3 9
1st Dec 1917 Scottish Championship (Championship Section) Balgonie Colliery 6 6
1st Dec 1917 Scottish Championship (Championship Section) Kelty and Blairadam 17
12th Sep 1914 Scottish Championship (Second Section) Musselburgh & Fisherrow 4
4th Jul 1914 Broxburn Contest Kelty and Blairadam 3
23rd May 1914 Alloa Contest Gorebridge and Arniston 5 1
1914 Scottish Championship (Third Section) Lassodie Public 1
1914 Scottish Championship (Third Section) Balgonie Colliery 3
22nd Nov 1913 Airdrie Contest (Third Section) Carluke 3
25th Oct 1913 Scottish Championship (Third Section) Peebles 3
25th Oct 1913 Scottish Championship (Second Section) Arniston and Gorebridge 4
21st Jun 1913 Cowdenbeath Contest Lassodie Public 1
31st May 1913 Alloa Contest Gorebridge Arniston and District 1 84 8
31st May 1913 Alloa Contest Kelty and Blairadam 5 70 1
30th Nov 1912 Coatbridge Contest (First Class) Wishaw Ironworks 2 2
12th Oct 1912 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam 1
12th Oct 1912 Scottish Championship (Championship Section) Musselburgh & Fisherrow 12
7th Sep 1912 Scottish Championship (Third Section) Arniston and Gorebridge 1
7th Sep 1912 Scottish Championship (Second Section) Musselburgh & Fisherrow 1
7th Sep 1912 Scottish Championship (Second Section) Laurieston 4
7th Sep 1912 Scottish Championship (Third Section) Peebles Burgh Silver 6
24th Aug 1912 Bellshill Contest Laurieston
17th Aug 1912 Kirkcaldy Contest Kelty and Blairadam 3 5
17th Aug 1912 Kirkcaldy Contest Gorebridge 6
22nd Jun 1912 Cowdenbeath Contest Kelty and Blairadam 2 1
4th Nov 1911 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam 2
16th Sep 1911 Scottish Championship (Third Section) Lassodie Public 1
19th Aug 1911 Kirkcaldy Contest Kelty and Blairadam 4 2
19th Aug 1911 Kirkcaldy Contest Musselburgh and Fisherrow Trades 5 3
12th Aug 1911 Glasgow Exhibition Contest Kelty and Blairadam 4 7
12th Aug 1911 Glasgow Exhibition Contest Musselburgh and Fisherrow Trades 8 3
1st Oct 1910 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam 2
2nd Jul 1910 Bonnyrigg Contest Kelty and Blairadam 2
1910 Scottish Championship (Third Section) Balgonie Colliery 1
4th Dec 1909 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam 6
20th Nov 1909 Scottish Championship (Third Section) Balgonie Colliery 3
6th Nov 1909 Scottish Championship (Second Section) Falkirk Trades 4
18th Sep 1909 Portobello Contest Kelty and Blairadam 3
11th Sep 1909 Methil Contest Methil 2
11th Sep 1909 Methil Contest Lassodie 5
14th Aug 1909 Laurieston Contest Falkirk Trades 2
7th Aug 1909 Coaltown of Wemyss Contest Dunnikier Colliery 1
17th Jul 1909 Musselburgh Contest Kelty and Blairadam 2
12th Jun 1909 Camelon Contest Kelty and Blairadam 3
5th Jun 1909 Stirling Contest Falkirk Trades 2
5th Jun 1909 Stirling Contest Laurieston 3
5th Jun 1909 Stirling Contest Balgonie Colliery 5
29th May 1909 Barrhead Contest Kelty and Blairadam 1
12th Dec 1908 South Shields Contest Palmer's Works 7
31st Oct 1908 Scottish Championship (Second Section) Laurieston 3
22nd Aug 1908 Kirkcaldy Contest Kelty and Blairadam 9 11
1st Aug 1908 Scottish National Exhibition Contest Kelty and Blairadam 2
18th Jul 1908 Musselburgh Contest Kelty and Blairadam 4
27th Jun 1908 Ibrox Park (Glasgow) Contest Kelty and Blairadam 3
13th Jun 1908 Camelon Contest Falkirk and District Trades 1
23rd May 1908 Barrhead Contest Kelty and Blairadam 1
23rd May 1908 Barrhead Contest Laurieston Westquarter 4
1908 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam 1
9th Nov 1907 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam 4
19th Oct 1907 Dunfermline Contest Methil Town 1 76
5th Oct 1907 Scottish Championship (Third Section) Peebles Town 4
17th Aug 1907 Kirkcaldy Contest Kelty and Blairadam 6 6
3rd Aug 1907 Falkirk Contest Falkirk Trades 1
3rd Aug 1907 Falkirk Contest Laurieston Westquarter 3
3rd Aug 1907 Wemyss Contest Methil Town 4
27th Jul 1907 Stirling Contest Laurieston Westquarter 1 5
27th Jul 1907 Stirling Contest Falkirk Trades 2 6
13th Jul 1907 Musselburgh Contest Kelty and Blairadam 3 6
29th Jun 1907 Dunfermline Contest Kelty and Blairadam 2
8th Jun 1907 Falkirk Contest Laurieston Westquarter 1
8th Jun 1907 Falkirk Contest Falkirk and District 3
1st Jun 1907 Bo'ness Contest Kelty and Blairadam 4 7
1st Jun 1907 Bo'ness Contest Laurieston 7 1
25th May 1907 Barrhead Contest Laurieston 3
20th May 1907 West Stanley Contest Palmer's Works 2
18th May 1907 Cupar Contest Kelty and Blairadam 1
11th May 1907 Bellshill Contest (Class 2) Laurieston Westquarter 1
6th Apr 1907 Falkirk Contest Laurieston Westquarter 1
16th Mar 1907 Dundee Contest (First Section) Arbroath Rifles 5 2
22nd Dec 1906 Perth Contest Arbroath Rifles 5 7
15th Dec 1906 Scotland vs. Durham and Northumberland Associations Contest (First Section) Kelty and Blairadam 7 4
10th Nov 1906 Scottish Championship (Championship Section) Kelty & Blairadam 1
10th Nov 1906 Scottish Championship (Championship Section) Portobello
6th Oct 1906 Scottish Championship (Second Section) Laurieston 4
6th Oct 1906 Scottish Championship (Second Section) Falkirk Trades 7
29th Sep 1906 Scottish Championship (Third Section) Falkirk Trades 2
18th Aug 1906 Kirkcaldy Contest Kelty and Blairadam 4 7
18th Aug 1906 Kirkcaldy Contest Methil Town 1
28th Jul 1906 Stirling Contest Laurieston Westquarter 1
28th Jul 1906 Stirling Contest Falkirk Trades 5
14th Jul 1906 Musselburgh Contest Polton Mills 1 3
14th Jul 1906 Musselburgh Contest Kelty and Blairadam 3 5
16th Jun 1906 Kelty Contest Falkirk Trades 2 4
16th Jun 1906 Kelty Contest Methil Town 4 6
9th Jun 1906 Camelon Contest Laurieston Westquarter 3
2nd Jun 1906 Bo'ness Contest (First Class) Polton Mills 1
2nd Jun 1906 Bo'ness Contest (Second Class) Laurieston Westquarter 2
2nd Jun 1906 Bo'ness Contest (Second Class) Falkirk and District 4
2nd Jun 1906 Bo'ness Contest (First Class) Falkirk and District
2nd Jun 1906 Bo'ness Contest (First Class) Laurieston
12th May 1906 Bellshill Contest (First Section) Polton Mills 1
2nd Dec 1905 Edinburgh Contest (First Section) Polton Mills 1
28th Oct 1905 Scottish Championship (Championship Section) Broxburn Public 2
28th Oct 1905 Scottish Championship (Championship Section) Bathgate Public 4
7th Oct 1905 Scottish Championship (Second Section) Newhaven Silver 2 13
7th Oct 1905 Scottish Championship (Second Section) Whitburn 4
7th Oct 1905 Scottish Championship (Second Section) Laurieston 5
23rd Sep 1905 Wishaw Contest Polton Mills 1 6
19th Aug 1905 Kirkcaldy Contest Polton Mills 1 13
19th Aug 1905 Kirkcaldy Contest Whitburn Public 11
19th Aug 1905 Kirkcaldy Contest Bathgate Public 17
15th Jul 1905 Musselburgh Contest Polton Mills 1
24th Jun 1905 Moffat Contest Polton Mills 2
20th May 1905 Chester-le-Street Contest (First Section) Polton Mills 2 4
20th May 1905 Chester-le-Street Contest (First Section) Bo'ness and Carriden 1
29th Oct 1904 Scotland vs. Durham and Northumberland Associations Contest (First Section) Bo'ness and Carriden 2
1st Oct 1904 Scottish Championship (Championship Section) Polton Mills 1
1st Oct 1904 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness and Carriden 5
1st Oct 1904 Scottish Championship (Second Section) Newhaven Silver
3rd Sep 1904 Glasgow Contest Whitburn 1
20th Aug 1904 Hamilton Contest (Section 2) Whitburn 2 3
18th Jun 1904 Broxburn Contest Broxburn Public 1
18th Jun 1904 Broxburn Contest Bo'ness and Carriden 2
21st May 1904 Coatbridge Contest Whitburn Public 1
21st May 1904 Cowdenbeath Contest Newhaven 5
30th Apr 1904 Bellshill Contest Whitburn Public 1 6
3rd Oct 1903 Scottish Championship (Second Section) Polton Mills 1 10
3rd Oct 1903 Scottish Championship (Second Section) Newhaven Silver 7 18
8th Aug 1903 Coatbridge Contest Whitburn 6 62 6
20th Jul 1903 Lanark Contest Bo'ness and Carriden 3 1
20th Jul 1903 Lanark Contest Whitburn 6 8
18th Jul 1903 Dundee Contest St Margaret's Dundee 3 2
18th Jul 1903 Portobello Contest Whitburn 7 75 3
4th Jul 1903 Motherwell Contest (2nd Section) Whitburn 3 35 3
20th Jun 1903 Rutherglen Contest Bo'ness and Carriden 6
30th May 1903 Larkhall Contest Bo'ness and Carriden 2 7
30th May 1903 Larkhall Contest Bathgate 6
16th May 1903 Bo'ness Contest Bo'ness and Carriden 2 4
16th May 1903 Bo'ness Contest (Second Class) Whitburn 8
25th Oct 1902 Scottish Championship (Championship Section) Bathgate
25th Oct 1902 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden
20th Sep 1902 Coatbridge Contest (Second Class) Whitburn 2
23rd Aug 1902 Dundee Contest Bo'ness and Carriden 1 2
16th Aug 1902 Kirkcaldy Contest Bo'ness and Carriden 9 10
16th Aug 1902 Kirkcaldy Contest Bathgate 3
19th Jul 1902 Portobello Contest Whitburn 9
5th Jul 1902 Motherwell Contest (2nd Section) Whitburn 5
17th May 1902 Bo'ness Contest (Second Class) Whitburn 2
26th Oct 1901 Scottish Championship (Second Section) Bathgate 1
26th Oct 1901 Scottish Championship (Second Section) Newhaven Silver 7
31st Aug 1901 Bellshill Contest Bo'ness and Carriden 4 6
17th Aug 1901 Kirkcaldy Contest Bathgate 16
15th Jul 1901 Lanark Contest Bo'ness and Carriden 2
27th Apr 1901 Bellshill Contest (First Section) Bo'ness and Carriden 2 5
15th Sep 1900 Newtongrange Contest Newtongrange 5 91 1
8th Sep 1900 Wishaw Contest Bathgate 6
25th Aug 1900 Kirkcaldy Contest Bathgate 4
11th Aug 1900 Motherwell Contest Bathgate 2 2
11th Aug 1900 Motherwell Contest (2nd Section) Whitburn 3
11th Aug 1900 Motherwell Contest Whitburn 5 1
7th Jul 1900 Penicuik Contest Newtongrange 2 1
7th Jul 1900 Glasgow Contest Bathgate 2 5
23rd Jun 1900 Newmilns Contest Bathgate 1 3
16th Jun 1900 Uddingston Contest Bathgate 3
16th Jun 1900 Uddingston 2nd Class Contest Whitburn
16th Jun 1900 Uddingston Contest Whitburn
12th May 1900 Kinneil Contest Bathgate 2 2
28th Apr 1900 Bellshill Contest (First Section) Bathgate 2
17th Feb 1900 Glasgow Contest Bathgate 5 3
11th Nov 1899 Scottish Championship (Second Section) Carberry and Wallyford 4
11th Nov 1899 Scottish Championship (Second Section) Musselburgh Town 18
26th Aug 1899 Larkhall Contest Niddrie Foundry 7
26th Aug 1899 Larkhall Contest Armadale Diamond Jubilee 8
19th Aug 1899 Kirkcaldy Contest Bathgate
19th Aug 1899 Kirkcaldy Contest Bathgate 21
12th Aug 1899 Armadale Contest (First Section) Bathgate 2 6
15th Jul 1899 Airdrie Contest (Second Section) Whitburn 3 6
15th Jul 1899 Airdrie Contest (Second Section) Armadale Jubilee 4 2
15th Jul 1899 Airdrie Contest (First Section) Bathgate 4 4
24th Jun 1899 Bellshill Contest Bathgate 1 90 5
10th Jun 1899 Polton Contest Musselburgh Town 2
20th May 1899 Dykehead Contest Bathgate 2
29th Apr 1899 Bellshill Contest (First Section) Bathgate 1
18th Aug 1898 Biggar Contest Bathgate 3
23rd Jul 1898 Penicuik Contest Bathgate 3
16th Jul 1898 Portobello Contest Bathgate 2
14th May 1898 Bo'ness Contest (Second Class) Bathgate 1
16th Oct 1897 Scottish Championship (Second Section) Bathgate 6 271
16th Oct 1897 Scottish Championship (Second Section) Niddrie 10 267
16th Oct 1897 Scottish Championship (Second Section) Gorebridge 11 266
16th Oct 1897 Scottish Championship (Second Section) Arbroath Instrumental 12 260
4th Sep 1897 Brechin Quickstep Contest Arbroath Instrumental 1 2
4th Sep 1897 Brechin Contest Arbroath Instrumental 2 4
7th Aug 1897 Arbroath Contest Arbroath 2 4
10th Jul 1897 Forfar Contest Arbroath Instrumental 1 3
10th Jul 1897 Forfar Quickstep Contest Arbroath Instrumental 2 2
5th Jun 1897 Broxburn Contest Bathgate 4 1
5th Jun 1897 Broxburn Contest Newhaven 5 4
15th May 1897 Bo'ness Contest (Second Class) Gorebridge 3 6
15th May 1897 Bo'ness Contest (Second Class) Bathgate 2
15th May 1897 Bo'ness Contest (Second Class) Newhaven 9
22nd Aug 1896 Brechin Contest Arbroath 4 4
4th Jul 1896 Arbroath Contest Arbroath 3 3
24th Aug 1895 Brechin Contest Arbroath 4 3
10th Aug 1895 Arbroath Contest Arbroath 4 2
8th Jun 1895 Musselburgh Contest Carberry and Wallyford 5
11th Aug 1894 Peebles Contest Carberry 2
14th Jul 1894 Portobello Contest Carberry and Wallyford 5
30th Jun 1894 Bo'ness Contest Niddrie 2
2nd Jun 1894 Musselburgh Contest Carberry 2
12th Aug 1893 Peebles Contest Gorebridge 4
12th Aug 1893 Peebles Contest Niddrie 5
29th Jul 1893 Linlithgow Contest Portobello
17th Jun 1893 Musselburgh Contest Portobello 5
10th Jun 1893 Cambuslang Contest Niddrie Colliery 3
27th May 1893 Alloa Contest Portobello 4
6th May 1893 Jedburgh Contest Portobello Town 5 4
16th Jul 1892 Portobello Contest Gorebridge 4
22nd Aug 1891 Hawick Contest Portobello 4 4
17th May 1890 Kinneil Contest New Cumnock 6
Date Contest Winner
20th Aug 1927 Leslie Contest Tullis Russell
19th Aug 1922 Leven Contest (1st Section) Dunnikier Colliery
22nd May 1920 Laurieston Contest Douglas Colliery
24th Aug 1912 Newton Stewart Waltz Contest Dumfries
28th Sep 1907 Crystal Palace (Boys Section) Greenwich and Deptford Boys
23rd Feb 1907 Glasgow Contest (Own Choice Section) Renton
23rd Feb 1907 Glasgow Contest Johnstone
1st Sep 1906 Rutherglen Contest Kilsyth Town
5th May 1906 Rutherglen Contest United Bakery
12th Aug 1905 Beith Contest Newmilns
20th Jul 1905 Castle Douglas Contest Creetown
17th Jun 1905 Rutherglen Contest Dykehead
11th Mar 1905 Leven Contest (2nd Section) Coaltown of Wemyss
11th Mar 1905 Leven Contest (1st Section) Kelty and Blairadam
10th Sep 1904 Dalmellington Contest Newmilns
28th Aug 1897 Grangemouth Contest Broxburn Public

Notes

Born Barnsley 1863.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/