[Upgrade to pro and remove adverts]

George Cave



Date Contest Band Position Points Draw
17th Dec 1956 SWBBA Contest (First Section) Kingsbridge 2 79
8th May 1954 West of England Area (Second Section) Kingsbridge Silver
21st Nov 1953 SWBBA Contest (First Section) Kingsbridge Silver 1
9th May 1953 West of England Area (Second Section) Kingsbridge Silver 3 180
15th Nov 1952 SWBBA Contest (First Section) Kingsbridge Silver 1 176
18th Nov 1950 SWBBA Contest (First Section) Kingsbridge 2
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Kingsbridge Silver 7 167
29th Apr 1950 West of England Area (Second Section) Kingsbridge Silver 3 171
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Kingsbridge Silver 3 175
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Kingsbridge Silver 4 77
5th Mar 1949 West of England Area (Second Section) Kingsbridge Silver 5 154
25th Nov 1948 Birmingham Association Contest (Section A) Coventry Colliery 4
17th Jul 1948 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St Newlyn East 2
10th Jul 1948 Stenalees Contest (Second Section) St Newlyn East 1
19th Jul 1947 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St Newlyn East 2 168
7th Sep 1946 Nanpean Contest (Section 3) Newlyn East 2
7th Sep 1946 Nanpean Contest (Section 2) Newlyn East 2
17th Aug 1946 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Pressed Steel Works 1
22nd Jun 1946 Oxfordshire & District Contest (Section 1) Pressed Steel Works 3
8th Jul 1939 Fairford Contest (Section 1) Coventry Colliery 1
5th Sep 1938 British Open Coventry Colliery 12
9th Jul 1938 Fairford Contest (Section 1) Coventry Colliery 2
27th Nov 1937 League of Band Associations (Second Section) Coventry Colliery 1
7th Nov 1937 England Inter-Association Contest (Second Section) Coventry Colliery 1
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - A) Coventry Colliery 8
10th Jul 1937 Belle Vue Marching Contest (Class A) Coventry Colliery 2
10th Jul 1937 Belle Vue July Contest (Class B) Coventry Colliery 4
26th Jun 1937 Butlins Holiday Camp Contest (Second Section) Coventry Colliery 4
8th May 1937 Belle Vue May Contest (Class B) Coventry Colliery 1 12
6th Mar 1937 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Coventry Colliery 1
20th Jul 1935 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro City 4
1st Jun 1935 Falmouth Contest (Second Section) Truro City Band 3
21st Jul 1934 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Agnes 3 1
21st Jul 1934 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Agnes 10
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Cup - A) Swindon G.W.R S.E. Union 8
3rd Jun 1933 Camborne Junior Contest St Agnes Town 1
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro City 1 79
11th Jun 1932 Penzance Contest (First Section) Truro City 2
11th Jun 1932 Penzance Contest (Second Section) Truro City 4
16th May 1932 Wadebridge Contest (Second Section) Truro City 1 89
14th May 1932 Camborne Contest (Second Section) Truro City 2
23rd Apr 1932 Helston Contest (Open Section) Truro 4
23rd Apr 1932 Helston Contest (Second Section) Truro 4
15th Aug 1931 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro City 4 2
23rd May 1931 Penzance Contest (First Section) Truro City 3
23rd May 1931 Penzance Contest (Second Section) Truro City 3
9th May 1931 Marazion Contest (Class C) Truro City 2
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Shield - B) Truro City
23rd Aug 1930 West of England Bandsmen's Festival (Class B) St. Austell Town 4
21st Jul 1930 Helston Contest (Third Section) Truro 3
21st Jul 1930 Helston Contest (Open Section) Truro 4
12th Jul 1930 Stenalees Contest (Second Section) Truro 3
12th Jul 1930 Stenalees Contest (Open Section) Truro 4
21st Jun 1930 Redruth Contest (Section 3) Truro City 4
21st Jun 1930 Redruth Contest (Section 1) Truro City
7th Jun 1930 Penzance Contest (First Section) Truro City 3
7th Jun 1930 Penzance Contest (Third Section) Truro City 3
24th May 1930 Marazion Contest (Class C) Truro City 3 88
24th Aug 1929 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Swindon GWR S&E Union 6
24th Aug 1929 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro 7
22nd Jun 1929 Redruth Contest (Section 3) Truro Town 3
18th May 1929 Penzance Contest (Third Section) Marazion 4
6th Aug 1928 St Ives Contest (Section 4) Marazion 3
6th Aug 1928 St Ives Contest (Section 3) St Erth 4
23rd Jul 1928 Helston Contest (Fourth Section) Marazion 1
23rd Jul 1928 Helston Contest (Second Section) St. Just Silver 3
23rd Jul 1928 Helston Contest (Third Section) St. Just Silver
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - B) Penzance Independent 8
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Penzance 1
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Penzance Independent
1st Aug 1927 St Ives Contest (Open Section) Penzance Independent 5
18th Jul 1927 Helston Contest (Second Section) Stenalees 1
18th Jul 1927 Helston Contest (Open Section) Penzance 2
9th Jul 1927 Stenalees Contest (Open Section) Penzance Band 2
9th Jul 1927 Stenalees Contest (Second Section) Penzance Silver 4
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Penzance Independent 1
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Penzance Independent
10th Jul 1926 Stenalees Contest (Second Section) Penzance Independent Band 2
10th Jul 1926 Stenalees Contest (Third Section) Penzance Independent Band 3
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - B) Newquay Town
22nd Aug 1925 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Newquay Town
22nd Aug 1925 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Newquay Town
11th Jul 1925 Stenalees Contest (Second Section) Newquay Town Band 2
11th Jul 1925 Stenalees Contest (Open Section) Newquay Town Band 3
14th Mar 1925 Truro Band Contest Newlyn East 4
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Newquay Town
23rd Aug 1924 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Newquay Town 4 37
23rd Aug 1924 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Newquay Town
12th Jul 1924 Stenalees Contest (Third Section) St Newlyn East Band 1
12th Jul 1924 Stenalees Contest (Second Section) Newquay Town Band 3
24th May 1924 St Columb Contest (Second Section) Penwithick 2 1
24th May 1924 St Columb Contest (First Section) Newquay 2 5
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Cup - B) Newquay Town 8
25th Aug 1923 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Newquay Town 4 65
25th Aug 1923 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Newquay Town 4 60
6th Aug 1923 St Ives Contest (Section 3) Penwithick 1
6th Aug 1923 St Ives Contest (Section 2) Newquay 2
6th Aug 1923 St Ives Contest (Section 3) Newlyn East 2
14th Jul 1923 Stenalees Contest (Second Section) Newquay Town 2
14th Jul 1923 Stenalees Contest (Third Section) Penwithick 2
12th May 1923 St Columb Contest (First Section) Newquay 1
12th May 1923 St Columb Contest (Second Section) Newlyn East 1
5th May 1923 Helston Contest Newlyn East 1
26th Aug 1922 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Newquay Town
26th Aug 1922 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Newquay Town
7th Aug 1922 St Ives Contest (Section 3) Newquay Town 1
7th Aug 1922 St Ives Contest (Section 2) Newquay Town 1
5th Aug 1922 St. Dennis Contest (Third Section) Newquay Town Band 1
5th Aug 1922 St. Dennis Contest (Open section) Newquay Town
Date Contest Winner
14th Jun 1957 Millbrook (Whit Friday) Cresswell Colliery
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class B) Coleshill Ex-Servicemen's Club
10th Apr 1950 Leicester Brass Band Festival (4th Section) Irthlingborough Town
30th Oct 1948 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Bletchley Town
3rd Jul 1948 Eynsham Contest Witney Town
3rd Jul 1948 Eynsham Contest (Section 2) Bletchington
22nd Nov 1947 South West BBA Annual Championships (Section 1) Kingsbridge Borough Silver Band
22nd Nov 1947 South West Brass Band Association Bude Town Band
15th Nov 1947 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 3) Aldbourne Silver
30th Aug 1947 Thatcham Contest (Section B) Fishponds Argyle
30th Aug 1947 Thatcham Contest (Section C) Parkend Silver
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Askern
10th Sep 1938 Long Eaton Contest Stanton Ironworks
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Linthwaite Silver
5th Mar 1938 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Butterley Ambulance
14th Aug 1937 Bridgwater Band Festival (Class 2) Treherbert United
14th Aug 1937 Bridgwater Band Festival (March Contest) Blaina and District
14th Aug 1937 Bridgwater Band Festival (Open Championship) Cardiff Corporation Transport
6th Feb 1937 Belle Vue February Contest Cheetham Hill
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Shield - B) Llanelly
20th Jun 1936 Amesbury Contest (Section A) Salisbury City (Wiltshire)
20th Jun 1936 Amesbury Contest (Section C) Shepton Mallet
20th Jun 1936 Amesbury Contest (Section B) Verwood
9th May 1936 Belle Vue May Contest (Class B Group 2) Eckington United
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Shield - C) Kingsbridge
13th Jul 1935 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver
13th Jul 1935 Fairford Contest (Section 2) Cinderford
4th May 1935 Belle Vue May Contest (Class C) Hollinwood and District
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Shield - C) Gwaun Cae Gurwen Juniors
14th Jul 1934 Belle Vue July Contest (Class B) Tintwistle Public
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Shield - C) King's Lynn Town
16th Jun 1932 Camborne Contest Gweek
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Shield - B) Manchester C.W.S. Tobacco Factory
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class C) Hope Congregational (Oldham)
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Cup - A) Palmer's Works
4th May 1929 Belle Vue May Contest Callender's Cable Works
18th Aug 1928 Mells Contest Midsomer Norton Silver
3rd Sep 1927 Yate Contest Radstock Silver
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - B) South Notts




Printed from https://brassbandresults.co.uk/