[Upgrade to pro and remove adverts]

Herbert Bennett

Known For: Darvel / Glasgow


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
25th May 1940 Glasgow Charities Contest Glasgow Corporation Gas Department 5
25th Nov 1939 Scottish Championship (Third Section) West Calder 1
27th May 1939 Glasgow Charities Contest Glasgow Gas Department 5
5th Nov 1938 Scottish Championship (Third Section) West Calder 5
6th Aug 1938 Kirkcaldy Contest Wellesley Colliery 1
21st May 1938 Edinburgh Charities Contest Wellesley Colliery 1
7th May 1938 Glasgow Charities Contest Glasgow Gas Department 1 7
30th Apr 1938 Dundee Contest Wellesley Colliery 2
13th Nov 1937 Scottish Championship (Third Section) West Calder Public
23rd Oct 1937 Scottish Championship (Championship Section) Wellesley Colliery 12
23rd Oct 1937 Scottish Championship (Championship Section) Glasgow Corporation Gas Dept 13
19th Jun 1937 Fife Charities Band Association Contest Wellesley Colliery 1
29th May 1937 Glasgow Charities Contest Glasgow Gas Dept. 3
29th May 1937 Glasgow Charities Contest Wellesley Colliery
22nd May 1937 Scotstoun Contest Glasgow Corporation Gas Dept. 3
15th May 1937 Hamilton Contest Glasgow Corporation Gas Dept. 1
1st May 1937 Edinburgh Charities Contest Glasgow Corporation Gas Dept 1
3rd Oct 1936 Scottish Championship (Second Section) Glasgow Gas Department 1
20th Jun 1936 Lesmahagow Contest Glasgow Corporation Gas Department 1
13th Jun 1936 Fife Charities Band Association Contest Wellesley Colliery 2
16th May 1936 Glasgow Charities Contest Glasgow Corporation Gas Dept 1
16th May 1936 Glasgow Charities Contest Wellesley Colliery 2
2nd May 1936 Dundee Contest Wellesley Colliery 2 85
2nd May 1936 Dundee Contest Brechin City 77
11th Apr 1936 Edinburgh Charities Contest Wellesley Colliery 3
15th Jun 1935 Lesmahagow Contest Glasgow Gas Department 1 204
20th Apr 1935 Edinburgh Charities Contest Wellesley Colliery 2
10th Nov 1934 Scottish Championship (Third Section) West Calder & District Public Brass 3
6th Oct 1934 Scottish Championship (Second Section) Glasgow Gas Department 4
7th Jul 1934 Strathaven Contest (Section 2) Glasgow Corporation Gas Dept. 1
7th Jul 1934 Strathaven Contest (Section 1) Glasgow Corporation Gas Dept. 2
28th Oct 1933 Scottish Championship (Championship Section) Kelty and Blairadam
5th Aug 1933 Douglas (Lanarkshire) Contest Glasgow Corporation Gas Dept 1
20th May 1933 Glasgow Charities Contest Glasgow Gas Dept.
11th Mar 1933 Glasgow Contest Glasgow Gas Department 3
8th Oct 1932 Scottish Championship (Second Section) Wellesley Colliery 3 99
9th Jul 1932 Strathaven Contest (Section 1) Glasgow Corporation Gas Dept. 1
9th Jul 1932 Strathaven Contest (Section 2) Glasgow Corporation Gas Dept. 3
7th Nov 1931 Scottish Championship (Third Section) Glasgow Gas Department 3
20th Jun 1931 Lesmahagow Contest Lesmahagow and District 4
16th May 1931 Glasgow Charities Contest Glasgow Gas Department 6
18th Apr 1931 Edinburgh Charities Contest West Calder 3 4
7th Mar 1931 Glasgow Contest Glasgow Gas Department 4
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Cup - A) Glasgow Corporation Gas Department
18th May 1929 Glasgow Charities Contest Shotts Foundry 4
13th Oct 1928 Scottish Championship (Championship Section) Shotts Foundry 5 16
17th Mar 1928 Glasgow Contest Glasgow Gas Department 3
3rd Dec 1927 Scottish Championship (Second Section) Gartsherrie 4
12th Nov 1927 Scottish Championship (Championship Section) Shotts Foundry 2
22nd Oct 1927 Scottish Championship (Third Section) Kilsyth Public 3
22nd Oct 1927 Scottish Championship (Third Section) West Calder 4
27th Aug 1927 Bonnybridge Contest Kilsyth Public 5
21st May 1927 Glasgow Charities Contest Shotts Foundry 4
4th Dec 1926 Scottish Championship (Second Section) Shotts Foundry 1
23rd Oct 1926 Scottish Championship (Third Section) West Calder 4
23rd Oct 1926 Scottish Championship (Third Section) Renfrew Burgh 7
5th Dec 1925 Scottish Championship (Second Section) Shotts Foundry 2
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - B) Shotts Foundry
18th Jul 1925 Strathaven Contest (Section 2) Shotts Foundry 2
27th Sep 1924 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Darvel Burgh 5 15
28th Jun 1924 Halifax Contest (First Section) Darvel 3 1
6th May 1922 Kilbowie Park Contest Darvel 2
29th Nov 1919 Scottish Championship (Championship Section) Darvel 2
12th Sep 1914 Scottish Championship (Second Section) Darvel Burgh 1
Date Contest Winner
1st Nov 1952 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation
6th Sep 1952 British Open CWS (Manchester)
16th Aug 1952 Edinburgh International Contest Clayton Aniline
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Championship Section) Fodens
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Second Section) Woodfalls Silver
12th May 1951 Ayrshire Championship Newmilns Burgh
28th Oct 1950 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works
2nd Sep 1950 British Open Fairey Aviation
12th Nov 1949 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
29th Oct 1949 Scottish Championship (Championship Section) Coltness Works
16th Jul 1949 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Morris Motors
16th Jul 1949 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (2nd Section) Hoo Silver
18th Jun 1949 Daily Herald North of England Festival (Second Section) Hade Edge
18th Jun 1949 Daily Herald North of England Festival (Championship Section) Clayton Aniline
28th May 1949 Daily Herald Midlands Festival (Second Section) Scunthorpe Borough & B.L
28th May 1949 Daily Herald Midlands Festival (Championship Section) Munn and Felton
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
2nd Oct 1948 National Youth Brass Band Championships Grimethorpe Juniors
2nd Oct 1948 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Markham Main Colliery
4th Sep 1948 British Open CWS Manchester
19th Jun 1948 Rhyl Contest (First Section) Edge Hill British Railways
28th Feb 1948 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Second Section Kilsyth Miners' Welfare
28th Feb 1948 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section Cowdenbeath Public
1st Nov 1947 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
28th Sep 1946 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS
28th Sep 1946 Scottish Championship (Second Section) West Calder
7th Sep 1946 Scottish Championship (Fourth Section) Bo'ness & Carriden
7th Sep 1946 Scottish Championship (Third Section) Broxburn Catholic
17th Aug 1946 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Pressed Steel Works
17th Aug 1946 National Youth Brass Band Championships Besses Boys
22nd Jun 1946 Fife Charities Band Association Contest Clydebank Burgh
11th May 1946 Belle Vue May Contest (Class A) Platt Bros. Moston Colliery
30th Mar 1946 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section West Calder Public
29th Sep 1945 Scottish Championship (Third Section) West Calder
29th Sep 1945 Scottish Championship (Fourth Section) Winchburgh Public
16th Jun 1945 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section Camelon Silver
9th Jun 1945 North West Area (Second Section) Atherton
9th Jun 1945 North West Area (Championship Section) Wingates Temperance Band
9th Jun 1945 North West Area (Youth) Besses Boys
4th Sep 1943 British Open Bickershaw Colliery
26th Jun 1943 Yorkshire Championships (Championship Section) Black Dyke Mills
6th Jun 1942 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh
25th Mar 1940 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Ransome & Marles
8th Jul 1939 Belle Vue July Contest (Class A) Yorkshire Copper Works
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Championship Section) Luton
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Second Section) Ravensworth Colliery
4th Mar 1939 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Luton
4th Mar 1939 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section) Swanwick Colliery Junior
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
5th Sep 1938 British Open Slaithwaite
25th Sep 1937 Crystal Palace (Grand Shield) Kettering Rifle Band
6th Sep 1937 British Open Besses o' th' Barn
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
7th Sep 1936 British Open Brighouse & Rastrick
18th Apr 1936 Southport Music Festival Contest Foden Motor Works Band
7th Mar 1936 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Munn & Feltons
7th Mar 1936 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Beeston Town Silver
28th Sep 1935 Crystal Palace (Grand Shield) Blackhall Colliery Band
2nd Sep 1935 British Open Black Dyke Mills
29th Sep 1934 Crystal Palace (Grand Shield) Munn and Felton Works Band
3rd Sep 1934 British Open Brighouse & Rastrick
20th Jan 1934 Bolton Royal Infirmary Contest Horwich Old
2nd Dec 1933 Scottish Championship (Fourth Section) Tranent
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
4th Sep 1933 British Open Brighouse & Rastrick
10th Jun 1933 Fife Charities Band Association Contest (Section B) Balgonie Colliery
10th Jun 1933 Fife Charities Band Association Contest (Section A) Dysart Colliery
5th Jun 1933 Treorchy Contest Fodens
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class A) Barrow Iron & Steel Works
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works
5th Sep 1932 British Open Brighouse & Rastrick
27th Aug 1932 Markinch Contest Barry Ostlere and Shepherd
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St Dennis
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro City
20th Aug 1932 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
20th Feb 1932 Newcastle Contest (First Section) Blackhall Colliery
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Cup - A) Rushden Temperance
15th Aug 1931 Headington Contest (Section 2) Friary Brewery
15th Aug 1931 Headington Contest (Section 1) Birmingham Metropolitan
27th Jun 1931 Newcastle Contest Brancepeth Colliery
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class B) Hull Waterloo
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 1) Callender's Cable Works
6th Sep 1930 Walthamstow Contest (Section 2) Barnet
29th Jul 1930 Blairgowrie Contest
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Shield - B) Sidmouth Town Band
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Shield - A) Lumley Colliery
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - A) Pleasley Colliery
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Shield - A) Stenalees
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - A) Clayton Silver
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - A) Burnhope Colliery
25th Dec 1920 Scottish Championship (Third Section) Bowhill & District
11th Dec 1920 Scottish Championship (Second Section) Stonehouse
1914 Scottish Championship (Third Section) Lassodie Public
24th Aug 1912 Manchester and District Association Halliwell

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!