[Upgrade to pro and remove adverts]

Harold Laycock



Date Contest Band Position Points Draw
18th Oct 1969 National Mineworkers (Fourth Section) Dudley Colliery 13
4th May 1969 CISWO North East (Fourth Section) Dudley Colliery 2 162
19th Oct 1968 National Mineworkers (Fourth Section) Dudley Colliery 4
19th Nov 1967 Northumberland Brass Band League (Section B) Dudley Colliery 2 168
20th Mar 1965 North of England Area (Fourth Section) Ovington Prize 3 185
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Ovington Prize Brass
23rd Nov 1963 Northumberland Brass Band League (Section B) Ovington 1 181
9th Mar 1963 North of England Area (Fourth Section) Ovington Prize 5
24th Nov 1962 Northumberland Brass Band League (Section B) Ovington 3 170
10th Jun 1961 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Ashington Colliery 2
19th Nov 1960 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery 1 182
11th Sep 1960 Pegswood Contest (Section 2) North Seaton Colliery 3 84
5th Dec 1959 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery 3 80
5th Sep 1959 Pegswood Contest (Section 1) North Seaton Colliery 1
13th Jun 1959 Northumberland Miners Gala (Confined Class) North Seaton Colliery 2
4th Apr 1959 North of England Area (Second Section) Bedlington Dr Pit 9
14th Feb 1959 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery 3 182
14th Jun 1958 Northumberland Miners Gala (Confined Class) North Seaton Colliery 2
1st May 1958 Newcastle May Day March Contest (Section 1) North Seaton Colliery 3
29th Mar 1958 North of England Area (Championship Section) North Seaton Colliery
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Newbiggin and Lynemouth Collieries 15
15th Jun 1957 Northumberland Miners Gala (Confined Class) North Seaton Colliery 1 97
18th May 1957 North of England Area (Championship Section) North Seaton Colliery
24th Nov 1956 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton 2 97
16th Jun 1956 Northumberland Miners Gala (Confined Class) North Seaton Colliery 1 186
5th Dec 1953 Scottish Championship (Championship Section) Forfar Instrumental 8 8
27th Jun 1953 Fife Charities Band Association Contest Townhill Silver
10th May 1952 Aberdeen and North East Scotland Music Festival Forfar Instrumental 1
8th Dec 1951 Scottish Championship (Championship Section) Forfar Instrumental 16 82
3rd Jun 1950 Bedlington Contest Blyth L.N.E.R. 3
4th Mar 1950 North of England Area (Second Section) Blyth L.N.E.R.
4th Jun 1949 North of England Area (Championship Section) Blackhall Colliery
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Blackhall Colliery 15
15th May 1948 North of England Area (Championship Section) Blackhall Colliery 2
13th Sep 1947 Darlington Contest Blackhall Colliery 1
29th Sep 1945 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Windsor Colliery 2
25th Aug 1945 Caerphilly Contest (Second Section) Abertridwr 4
25th Aug 1945 Caerphilly Contest (Second Section) Windsor Colliery Abertridwr Silver 4 4
14th Jul 1945 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Abertridwr 2
7th Jul 1945 Welsh Area (Second Section) Windsor Colliery 2
13th May 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Rochester City 2
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Shield - A (1)) Rochester City 3
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Spenborough Victoria 15
19th Mar 1938 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Rochester City
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Shield - A) Rochester City 6 12
16th Nov 1929 East Ham Contest (Section 2) Child's Hill Silver 3
16th Nov 1929 East Ham Contest (Section 3) Child's Hill Silver 3
4th May 1929 Walthamstow Contest (Section 2) Child's Hill 3
17th Nov 1928 East Ham Contest (Section 3) Child's Hill 2 77 4
Date Contest Winner
29th Oct 1972 Harrogate and District BBA Contest (Third Section)
29th Oct 1972 Harrogate and District BBA Contest (Second Section)
29th Oct 1972 Harrogate and District BBA Contest (First Section)
5th Mar 1972 CISWO Yorkshire (4th Section) Brodsworth Main Colliery Welfare and Institute Junior Band
12th Oct 1968 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Pelton Fell Workmen's Institute
4th May 1968 Midlands Area (Fourth Section) Daventry & District
24th Feb 1968 Scottish Championship (Second Section) Cowdenbeath Public
24th Feb 1968 Scottish Championship (Third Section) Bon-Accord Silver
1968 CISWO Yorkshire (4th Section) Edlington NUM Silver Prize
17th Jun 1967 Boldon Contest Dawdon Lodge
5th Mar 1967 CISWO Yorkshire (3rd Section) Kippax Old
11th Jun 1966 Scottish Miners Gala Contest Lochgelly Public
13th Feb 1966 Council of Brass Band Associations (Section D) Skelmersdale
13th Feb 1966 Council of Brass Band Associations (Section C) Skelmersdale
13th Feb 1966 Council of Brass Band Associations (Section B) Langwith Miners
13th Feb 1966 Council of Brass Band Associations (Section A) Hoggarths Works
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Mirrlees Works
20th Feb 1965 Scottish Area Qualifying Finals (Fourth Section) Monktonhall Colliery Silver
20th Feb 1965 Scottish Area Qualifying Finals (Third Section) Barrhead Burgh
13th Dec 1964 NWABBA Contest (Second Section) Hesketh Bank
13th Dec 1964 NWABBA Contest (Championship Section) Cheetham Hill Public
13th Dec 1964 NWABBA Contest (Fourth Section) Leigh Silver
13th Dec 1964 NWABBA Contest (Third Section) Haydock Silver
30th Jun 1962 Fife Charities Band Association Contest Newmains
26th Aug 1961 Newcastleton Contest Barry Ostlere and Shepherd
26th Mar 1961 Manchester District Contest (Second Section) Blackley
26th Mar 1961 Manchester District Contest (Open Section) Mirrlees Works
26th Mar 1961 Manchester District Contest (Third Section) Norman Memorial Youth
28th Sep 1958 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class B) Kippax Old
28th Sep 1958 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class A) Lindley
30th Aug 1958 Liddesdale Contest Hawick Saxhorn
17th May 1958 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh
25th May 1957 Glasgow Charities Contest Clydebank Burgh
6th May 1957 Scottish Miners Gala Contest Newmains and District
27th Nov 1955 Northumberland Brass Band League (Section B) Newbiggin Colliery
27th Nov 1955 Northumberland Brass Band League (Section C) Woodhorn Colliery
27th Nov 1955 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery
6th Aug 1955 Tynemouth Open Contest Hetton Colliery
2nd May 1955 Ayrshire Championship Dalmellington
25th Sep 1954 Scottish Championship (Second Section) Alloa Burgh
5th Sep 1953 Scottish Championship (Fourth Section) Alloa Colliery
4th Oct 1952 Scottish Championship (Third Section) Newtongrange
15th Mar 1952 North Eastern Area (Second Section) Hade Edge
25th Aug 1951 Dearham Contest North Seaton Workmen
21st Oct 1950 Scottish Championship (Second Section) Newmilns Burgh
30th Sep 1950 Scottish Championship (Third Section) Our Lady of Good Aid
26th Aug 1950 Allendale Contest Haltwhistle Old
15th Jul 1950 Guisborough Contest Middlesbrough Borough
17th Jun 1950 Pickering Contest Blackhall Colliery
27th Aug 1949 Allendale Contest North Seaton
21st Aug 1949 Prudhoe Contest North Seaton Colliery
13th Aug 1949 Marske-by-the-Sea Contest Middlesbrough Borough
16th Jul 1949 Guisborough Contest Hickleton Main
18th Apr 1949 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section) Coventry School of Music
11th Sep 1948 Beamish Contest Brandon Colliery
4th Aug 1948 Gosforth Contest North Seaton
12th Jun 1948 Markinch Contest Barry Ostlere and Shepherd
9th Aug 1947 Durham County Band League Group Contest Murton Colliery
26th May 1947 Durham County Band League Group Contest Bedlington Dr Pit
13th Apr 1947 Durham County Band League Group Contest Lumley 6th Pit
10th Jun 1946 Bedlington Contest Murton Colliery
11th Aug 1945 London and Southern Counties (Third Section) Furniture Industries
11th Aug 1945 London and Southern Counties (Youth Section) Cable & Wireless Messengers
29th May 1944 Cardiff March Contest Parc and Dare
19th Aug 1939 Prudhoe Contest Coxlodge
10th Apr 1939 Stamford Contest Thrapston Town
11th Jul 1936 Ashby-de-la-Zouch Contest New Haden Colliery
26th May 1934 Rushden Contest Rushden Town
23rd Jul 1932 Sheffield Contest Manvers Main
22nd Aug 1931 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
22nd Aug 1931 West Wales BBA Contest (Class B) Ystalyfera Public
23rd May 1931 Penzance Contest (Third Section) Newquay Town
23rd May 1931 Penzance Contest (First Section) Camborne Town
23rd May 1931 Penzance Contest (Second Section) Newlyn East
16th May 1931 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section) Hyde
16th May 1931 Gillingham (Dorset) Contest (First Section) Boscombe Silver
16th May 1931 Gillingham (Dorset) Contest (First Section March) Boscombe Silver
16th May 1931 Wessex Brass Band Association (Second Section) Hyde
16th May 1931 Gillingham (Dorset) Contest (Third Section) Shepton Mallet Town
16th May 1931 Wessex Brass Band Association (Third Section) Shepton Mallet
16th May 1931 Gillingham (Dorset) Contest (Second Section March) Hyde
16th May 1931 Wessex Brass Band Association (First Section) Boscombe
31st Jan 1931 Oadby Contest (Section 1) Whetstone
31st Jan 1931 Oadby Contest (Section 2) Bagworth
6th Sep 1930 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Milnsbridge
6th Sep 1930 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Scape Goat Hill
18th May 1929 Silchester Contest (Section 2) Hook Silver
18th May 1929 Silchester Contest (Section 1) South Berks Silver
18th Aug 1928 Radstock Contest (First Section) Caerphilly Town Silver
18th Aug 1928 Radstock Contest (Second Section) Sidmouth
28th May 1928 Lydney Contest Radstock Silver
3rd Mar 1928 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section) Northampton N.U.R.
27th Aug 1927 King's Lynn Contest Cambridge Town

Notes

Born 1895 in Todmorden Yorkshire, brother of Arthur Laycock. Died 2nd May 1974.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/