[Upgrade to pro and remove adverts]

John Dobbing

Also/previously known as: J. G. Dobbing, John George Dobbing

Known For: Birkenhead / Cory



Date Contest Band Position Points Draw
1st Aug 1938 National Eisteddfod of Wales (Class A) Cory Workmen's 4 8
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - B) Brynmawr 11
17th May 1937 Kerne Bridge Contest Cory Workmen's 2
15th Aug 1936 Bridgwater Band Festival (Open Championship) Cory Silver 5
11th Jul 1936 Fairford Contest (Section 2) Cinderford Town 3
2nd Jun 1936 Inter-Association Contest Cory's 2
1st Jun 1936 Llandovery Contest (Class A) Cory Workmen 2
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Shield - A) Cinderford Town 3
6th Aug 1934 National Eisteddfod of Wales (Class A) Cory Workmen 1
21st May 1934 Inter-Association Contest Cory's 3
3rd Mar 1934 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen 1
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Shield - A) Treherbert U.N.S 7
12th Aug 1933 Oxford Annual Contest (Section 3) Lydney Town 2
12th Aug 1933 Oxford Annual Contest (Section 2) Lydney Town 3
5th Jun 1933 Lydney Contest Cory Workmens 2
25th Mar 1933 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen's 2 95
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Shield - A) Treherbert United National 5
13th Aug 1932 Inter-Association Contest Cory Workmen 1
1st Aug 1932 National Eisteddfod of Wales (Class B) Treherbert 2
16th May 1932 Lydney Contest Cory Workmen's 1
5th Sep 1931 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen 1
5th Aug 1931 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Treherbert 3
30th May 1931 Maryhill (Glasgow) Contest Cory Workmen 10
28th Feb 1931 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen 1
12th Jul 1930 Fairford Contest (Section 1) Cory Workmen's 4
21st Apr 1930 Walford Contest Cory Workmen's 1
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Shield - B) Lister's Works
24th Aug 1929 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Cory's Silver 3
24th Aug 1929 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Cory's Silver 4
17th Aug 1929 Radstock Contest (First Section) Cory Workmen 1
5th Aug 1929 National Eisteddfod of Wales (Open Section) Cory Workmen's 1
5th Aug 1929 National Eisteddfod of Wales (Welsh Section) Cory Workmen's 1
1st Apr 1929 Kerne Bridge Contest Cory Workmen 1
18th Aug 1928 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Cory's Silver 3
18th Aug 1928 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Cory's Silver 3
6th Aug 1928 National Eisteddfod of Wales (Class A) Cory Workmen 1 8
6th Aug 1928 National Eisteddfod of Wales (Class B) Treherbert 4 9
30th Jun 1928 Caerphilly Contest (Class A) Cory Workmen 1
9th Apr 1928 Kerne Bridge Contest Cory's Workmen 1
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Cory's Silver 2 74
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Cory's Silver 4 88
6th Aug 1927 National Eisteddfod of Wales (Class B) Treherbert 1
16th Jul 1927 Treorchy Contest (Class A) Cory Workmen 1
12th Jul 1927 Plymouth Contest (Championship Section) Cory Silver 3 100
7th Jun 1927 Treorchy Contest (Class A) Cory Workmen 2
7th Jun 1927 Treorchy Contest (Class C) Gilfach Goch 3
18th Apr 1927 Walford Contest Cory Workmen's 2
18th Apr 1927 Walford Contest (Local Section) Pillowell 3 5
26th Aug 1926 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmens 3
2nd Aug 1926 National Eisteddfod of Wales (Class B) Treherbert 1
2nd Aug 1926 National Eisteddfod of Wales (Class A) Cory Workmen 3
5th Apr 1926 Kerne Bridge Contest Cory Workmen 1
25th Oct 1924 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen 1
27th Sep 1924 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Cory 10
16th Aug 1924 Gloucester Contest Cory Workmen 1
26th Jul 1924 Whitehall Contest Cory Workmen's Silver 1
26th Jul 1924 Bristol Contest Cory Workmen 1
11th Jun 1924 Talywain Contest Cory's Workmen 1
10th Jun 1924 Treorchy Contest (Class A) Cory's Workmen 1
10th Jun 1924 Treorchy Contest (Class C) Treherbert 1
9th Jun 1924 Hirwain Contest (Class A) Cory's Workmen 2
7th Jun 1924 Cardiff Contest (Class A) Cory's Workmen 1
21st Apr 1924 Mountain Ash Contest Abergorchy 3
22nd May 1923 Treorchy Contest Cory Workmen 3
21st May 1923 Hirwain Contest Cory Workmen 1
6th May 1923 Merthyr Contest Cory Workmen 2
4th Sep 1922 British Open Cory 5
19th Aug 1922 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Great Western Colliery 3 1
19th Aug 1922 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Abergorchy 4 4
29th Jul 1922 Machen Contest Great Western Colliery 2
22nd Jul 1922 Caerphilly Contest (Class C) Abergorchy 2 9
10th Jul 1920 Belle Vue July Contest Cory Workmens 2 16
6th Sep 1919 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens 6
5th May 1919 Merthyr Contest (Section A) Cory Workmen 2 5
31st Aug 1918 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Abergorchy 1 5
6th Aug 1918 Oakdale Contest (Class C) Abergorchy Town 1 1
5th Aug 1918 Oakdale Contest (Class B) Abergorchy 1 2
20th Jul 1918 Treharris Contest Abergorchy 1 3
20th Jul 1918 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen 4 4
6th Jul 1918 Aberaman Contest (Class C) Abergorchy Town 1 2
18th May 1918 Treherbert Contest Abergorchy Town 1 5
1st Apr 1918 Mountain Ash Contest Abergorchy 1 6
26th Jan 1918 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen's 4 3
26th Jan 1918 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Abergorchy 4 4
26th Jan 1918 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Abergorchy 4 5
6th Aug 1917 Blaenavon Contest Abergorchy Town 4 2
5th Apr 1915 Mountain Ash Contest Cory Workmen's 5
3rd Aug 1914 Barry Island Contest (Section 1) Cory Workmen's 3
18th Jul 1914 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory's Workmen 6
27th Jun 1914 Severn Valley BBA Contest (Senior Section) Amberley 3
3rd Jun 1914 Treorchy Contest Cory Workmen's 2 2
30th May 1914 Camborne Contest (Second Section) Indian Queens 3
13th Apr 1914 Mountain Ash Contest (First Section) Cory Workmen 2 6
13th Sep 1913 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens 1 3
9th Aug 1913 National Eisteddfod of Wales (Class A) Cory Workmen's 2 1
6th Aug 1913 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Workmen 4 1
14th Jun 1913 Severn Valley BBA Contest (Senior Section) Amberley 2 1
24th Mar 1913 Mountain Ash Contest (First Section) Cory's 4 10
28th Sep 1912 Crystal Palace (Consolation Cup) Amberley 25
28th Sep 1912 Crystal Palace (Preliminary Shield) Birkenhead Borough 27
20th Jul 1912 Dursley Contest (Section 1) Amberley 1 4
1st Jan 1912 Dolgelly/Dolgellau Contest Bala Silver 3 3
30th Sep 1911 Crystal Palace (Consolation Cup) Birkenhead Borough 1
17th Apr 1911 Southport Contest Birkenhead Borough 6
1st Oct 1910 Crystal Palace (Grand Shield) Birkenhead Borough 6
24th Sep 1910 Southport Contest Melling 1
24th Sep 1910 Southport Contest Cheshire Lines Railway 17
17th Sep 1910 New Brighton Contest Melling 2
17th Sep 1910 New Brighton Contest Birkenhead Borough 20
17th Sep 1910 New Brighton Contest Cheshire Lines Railway 23
10th Sep 1910 Frodsham Contest Birkenhead Borough Silver 4 11
10th Sep 1910 Frodsham Contest Runcorn St Edward's 8
10th Sep 1910 Frodsham Contest Cheshire Lines Railway 10
28th Mar 1910 Caernarvon Contest Birkenhead Borough 2 4
1st Jan 1910 Dolgelly/Dolgellau Contest Birkenhead Borough 1
11th Sep 1909 Rhyl Contest Birkenhead 4
26th Jun 1909 Wavertree Contest Birkenhead Borough 3
13th Jun 1908 New Brighton Contest Birkenhead Borough 5
20th Apr 1908 Caernarvon Contest Birkenhead Borough 3 7
1st Apr 1907 Rhyl Contest Birkenhead Borough 2 1
29th Sep 1906 Dalry Contest (First Section) Dalmellington 3
1st Sep 1906 Bromborough Pool Waterloo Silver 2
1st Sep 1906 Bromborough Pool Birkenhead Borough 5
1st Sep 1906 Bromborough Pool Melling 15
25th Aug 1906 Ellesmere Port Contest Birkenhead Borough 5
16th Apr 1906 Rhyl Contest Birkenhead Borough 2 4
15th Jul 1905 Bromborough Pool Birkenhead Subscription 4
16th Jul 1904 Bromborough Pool Waterloo Christ Church 5 9
6th Jun 1903 New Brighton Contest Birkenhead Public 5
13th Apr 1903 Rhyl Contest Birkenhead Borough 2 7
29th Mar 1902 Bootle Contest Waterloo Silver 16
31st Aug 1901 Seaforth Contest Birkenhead L & N.W. Employees 3
31st Aug 1901 Seaforth Contest Christ Church Waterloo 14
31st Aug 1901 Seaforth Contest Birkenhead Public Subscription 23
10th Aug 1901 Eastham Contest London and North Western Employees 2
11th Aug 1900 Eastham Contest Christ Church Waterloo 10
13th Jun 1896 Birkenhead Contest Waterloo 4
Date Contest Winner
18th Sep 1937 Inter-Association Contest Ogmore Temperance
2nd Aug 1937 National Eisteddfod of Wales (Class C) Oswestry Excelsior
19th Sep 1936 Hirwaun Contest Abercynon
1st Sep 1934 T.U.C. Dorchester Contest (Wessex Senior Section) Radstock Town
1st Sep 1934 T.U.C. Dorchester Contest (Wessex Junior Section) Hyde Brass
21st Jul 1934 Wellington Contest Willenhall Silver
8th Aug 1933 Drybrook Contest Pillowell
22nd Jul 1933 Rogerstone Contest Brynmawr
17th Jun 1933 Ruardean Contest Bristol N.U.R.
17th Apr 1933 Kerne Bridge Contest Oakdale
2nd Aug 1932 Risca Contest Windsor Colliery
17th May 1932 Treorchy Contest Oakdale
10th Oct 1931 Merthyr Contest Hirwaun
15th Aug 1931 Radstock Contest (Second Section) Single Hill
15th Aug 1931 Radstock Contest (First Section) Radstock Silver
1st Aug 1931 Newport Contest Hirwain Silver
13th Jun 1931 Ruardean Contest Yorkley Onward
23rd May 1931 Ystrad Mynach Contest Oakdale Silver
9th May 1931 Marazion Contest (Junior Section) St Erth
9th May 1931 Marazion Contest (Class C) Penzance Independent
14th Sep 1929 Llangollen Contest (Class B) Llay Main Colliery
14th Sep 1929 Llangollen Contest (Class A) Rhos
27th Jul 1929 Sharpness Contest Caerphilly Town
1st Aug 1927 St Ives Contest (Section 3) St. Minver
1st Aug 1927 St Ives Contest (Open Section) Camborne
12th Sep 1925 Paulton Contest Kingswood Evangel
13th Jun 1925 Bristol Contest Kingswood Evangel
5th Aug 1924 Aberdare Contest Windsor Colliery
14th Jun 1924 Yate Contest Bristol N.U.R.
20th Apr 1924 Troedyrhiw Contest
18th Aug 1923 Charfield Contest Sodbury Quarry
21st Jul 1923 Caerphilly Contest (Class C) Dowlais
21st Jul 1923 Caerphilly Contest (Class D) Cwm
3rd Apr 1923 Troedyrhiw Contest Dowlais
20th May 1918 New Tredegar Contest Ogmore Vale
18th Aug 1917 Loughor Contest Gwaun-cae-Gurwen
7th Aug 1917 Oakdale Contest Cwmparc
4th Sep 1915 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
4th Sep 1915 West Wales BBA Contest (Class B) Cwmamman
13th Aug 1914 Penrice Contest Calfaria
2nd Jun 1914 Bargoed Contest Caerphilly Silver
4th May 1914 Tredegar Contest (Class A) Caerphilly
28th Jun 1913 Kidwelly Castle Contest (Class C) Mynyddygarreg
28th Jun 1913 Kidwelly Castle Contest (Class B) Burry Port
28th Jun 1913 Kidwelly Castle Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
14th May 1913 Portmadoc Eisteddfod Nantlle Deulyn
12th May 1913 Pwllheli Contest Nantlle Deulyn
25th Jan 1913 West Wales BBA Contest (Class C) Burry Port
25th Jan 1913 West Wales BBA Contest (Class B) Penygroes Silver
25th Jan 1913 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
19th Aug 1911 Winsford Infirmary Contest Winsford Temperance
8th Jul 1911 Lincoln Contest Perfection Soap works
6th Aug 1910 Crewe Contest Runcorn St Edward's
16th May 1910 Pwllheli Contest Nantlle Deulyn
25th Dec 1909 Conway Contest Conway Borough
29th May 1909 Llangollen Contest Rhos
17th Sep 1908 Shrewsbury Contest (Shropshire Section) Donnington
18th Jul 1908 Bowdon Contest St. Anne's-on-Sea
21st Sep 1907 Sharpness Contest Tytherington Church
4th Jun 1906 Pwllheli Contest Llanberis
2nd Jun 1906 Chirk Contest Rhos Silver
12th Jun 1905 Pwllheli Contest Royal Oakeley
7th Sep 1904 Whitchurch Contest Crewe Carriage Works
1st Aug 1904 Llanrwst Contest Royal Oakeley
2nd Jul 1904 Northwich Contest Tarporley and Clotton
23rd May 1904 Pwllheli Contest Royal Oakeley

Notes

Born 1862, died 10th June 1944.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/