[Upgrade to pro and remove adverts]

John Golland



Date Contest Band Position Points Draw
30th Mar 1991 Pontins Southport (Third Section) Lees and Glodwick 3
24th Mar 1991 North West Area (Third Section) Lees & Glodwick
24th Feb 1991 NWABBA Contest (Second Section) Lees and Glodwick 15 182
18th Nov 1990 Huddersfield & District BBA December Contest (Section A) Lees and Glodwick 7
14th Oct 1990 NWABBA Preston District Contest (Section B) Lees and Glodwick 2 182 7
16th Sep 1990 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Lees and Glodwick 8
14th Apr 1990 Pontins Southport (Third Section) Lees and Glodwick 9
25th Mar 1990 North West Area (Third Section) Lees & Glodwick Band 20 14
24th Sep 1989 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) City of Chester 5
28th May 1989 Oldham Entertainment Contest (Section A) Lees & Glodwick 1 184
9th Apr 1989 Oldham Contest (Second Section) Lees and Glodwick 4 180 4
27th Mar 1989 Pontins Southport (Championship Section) Point of Ayr Colliery EIMCO 6 184 8
25th Mar 1989 Pontins Southport (Third Section) Lees & Glodwick 1 181 2
19th Mar 1989 North West Area (Third Section) Lees & Glodwick 4
19th Mar 1989 North West Area (Championship Section) Point of Ayr Colliery Band 5
19th Feb 1989 NWABBA Contest (Second Section) Lees & Glodwick 9 175 3
4th Dec 1988 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Lees & Glodwick 3 184 12
4th Dec 1988 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lees & Glodwick 4 184 5
29th Oct 1988 Pontins (Fourth Section) Lees & Glodwick 14
16th Oct 1988 Oldham Entertainment Contest (Section A) Lees & Glodwick 1 191
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Lees & Glodwick 4 177 22
25th Sep 1988 Buxton Entertainment Contest Lees & Glodwick 3 164
3rd Apr 1988 Pontins Southport (Second Section) Freckleton 5 182 16
1st Apr 1988 Pontins Southport (Fourth Section) Lees & Glodwick 1 185 13
27th Mar 1988 North West Area (Fourth Section) Lees & Glodwick 1 185 14
27th Mar 1988 North West Area (Second Section) Freckleton 12
31st Jan 1988 Rochdale Contest (Section A) Freckleton 10 181 1
24th Oct 1987 Pontins (Third Section) Freckleton 13
3rd Oct 1987 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Freckleton
20th Sep 1987 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Championship Section) Freckleton 5
29th Mar 1987 North West Area (Third Section) Freckleton Prize 1 184 10
22nd Feb 1987 NWABBA Contest (Second Section) Freckleton 5 190 13
8th Feb 1987 Wigan Contest (Second Section) Freckleton 8
25th Oct 1986 Pontins (Third Section) Freckleton 1
17th May 1986 Quarry Bank Mill Contest Freckleton 2 219 9
29th Mar 1986 Pontins Southport (Third Section) Freckleton 3 189 15
2nd Mar 1986 North West Area (Third Section) Freckleton 13
23rd Feb 1986 NWABBA Contest (Second Section) Freckleton 2 180 6
26th Jan 1986 Rochdale Contest (Section A) Urmston & Davyhulme 11 184 7
30th Nov 1985 Tyldesley Contest (Section A) Urmston and Davyhulme 3 186 2
24th Nov 1985 Manchester District Contest (Open Section) Urmston and Davyhulme 1 187 1
17th Nov 1985 Pilkington Northern Open (Section A) Urmston & Davyhulme Band 9
16th Jun 1985 Chatsworth House Contest Rockingham Colliery 1 221 5
5th May 1985 Buxton Festival (Section A) Rockingham 3 185
4th May 1985 Grand Shield Rockingham Band 8
8th Apr 1985 Pontins Southport (Championship Section) W Harrison Transport (Rockingham) 6
24th Mar 1985 North West Area (Second Section) City of Chester 2 182
3rd Mar 1985 CISWO Yorkshire (Championship Section) Harrison Transport Rockingham 2 188
24th Feb 1985 Yorkshire Area (Championship Section) Rockingham (W Harris Transport) 4 182 1
17th Feb 1985 NWABBA Contest (Championship Section) City of Chester 7
27th Jan 1985 Rochdale Contest (Section A) City of Chester 4 189 1
27th Oct 1984 Pontins (Second Section) City of Chester 7
23rd Sep 1984 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') City of Chester 5
19th May 1984 Grand Shield City of Chester 1
22nd Apr 1984 Pontins Southport (Second Section) City of Chester 5 177 2
25th Mar 1984 North West Area (Second Section) City of Chester
26th Feb 1984 Wigan Contest (A Section) City of Chester 3 188 2
5th Feb 1984 NWABBA Contest (Second Section) City of Chester 2 186 11
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section A) City of Chester 4 189 8
4th Dec 1983 Tyldesley Contest (Section A) City of Chester 4
20th Nov 1983 Manchester District Contest (Second Section) City of Chester 1 191 3
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') City of Chester 2 190 7
19th Jun 1983 Chatsworth House Contest City of Chester 3 222 11
1st May 1983 Buxton Festival (Section A) City of Chester 5
30th Apr 1983 Grand Shield City of Chester 4
30th Apr 1983 Grand Shield Warburton's Bakery 19
4th Apr 1983 Pontins Southport (Second Section) City of Chester 6
20th Mar 1983 North West Area (Second Section) City of Chester 4 190 3
6th Mar 1983 NWABBA Contest (Second Section) City of Chester 12 180 2
6th Feb 1983 Wigan Contest (A Section) City of Chester
30th Jan 1983 Rochdale Contest (Section A) City of Chester 10
26th Sep 1982 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') City of Chester 1 181
11th Apr 1982 Pontins Southport (Second Section) City of Chester 11
21st Mar 1982 North West Area (Second Section) City of Chester 13
7th Mar 1982 Oldham Contest (Championship and Section 2) City of Chester 11
14th Feb 1982 NWABBA Contest (Second Section) City of Chester 10 181 8
20th Sep 1981 Skelmersdale Contest (Section B) Denton Original 2
21st Jun 1981 Chatsworth House Contest Denton Original 6
20th Jun 1981 Chatsworth House Contest City of Chester 1 216 5
19th Apr 1981 Pontins Southport (Second Section) City of Chester
22nd Mar 1981 North West Area (Second Section) City of Chester Band 6 182 5
22nd Mar 1981 North West Area (Fourth Section) Denton Original 12 179 8
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section C) Denton 3 189 13
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section B) Denton Original 8 159 4
15th Feb 1981 NWABBA Contest (Second Section) City of Chester 2 190 1
15th Feb 1981 NWABBA Contest (Fourth Section) Denton Original 5
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section A) City of Chester 10
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section B) Denton Original 13
30th Nov 1980 Droylsden Contest (Section B) Denton Original 1 184
2nd Apr 1978 North West Area (Fourth Section) Denton Original 15
22nd May 1977 Grand Shield Spillers Gainsborough
30th Apr 1977 Midlands Area (Championship Section) Spillers (Gainsborough) 3
30th Jan 1977 Rochdale Contest (Section A) Spillers Gainsborough 4 87 12
7th Nov 1976 Pontins (Championship Section) Spillers Gainsborough 1
28th Mar 1976 North West Area (Third Section) Royal Oakeley
15th Feb 1976 NWABBA Contest (Second Section) Goodshaw 5
1st Feb 1976 Rochdale Contest (Section A) Goodshaw 3 189
2nd Nov 1975 Manchester District Contest (Second Section) Goodshaw 3 187 4
30th Mar 1975 Pontins (Championship Section) Walkden 11
23rd Mar 1975 North West Area (Championship Section) Walkden Band 5
2nd Feb 1975 Rochdale Contest (Section A) Walkden 4 187 10
17th Nov 1974 Saddleworth Contest (Section A) Walkden 4 191 5
28th Jul 1974 Morecambe Entertainment Contest Semi Final Walkden 1 189
12th May 1974 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Walkden
21st Apr 1974 Pontins (Championship Section) Walkden 3 92
10th Feb 1974 NWABBA (Championship Section) Walkden 3
3rd Jun 1973 Buxton Festival (Section B) Tintwistle 8
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (3rd Section) Tintwistle 7
3rd Dec 1972 Wills Regional Championships - Preston (Third Section) Tintwistle 3 180 1
30th Apr 1972 Blackpool Contest (C Section) Tintwistle 9
28th May 1966 Spring Festival (Junior Cup) Stalybridge Public
15th May 1966 Buxton Festival (Section D) Stalybridge Public
6th Feb 1966 Rochdale Contest (Section B) Stalybridge Public 5
Date Contest Winner
2nd Mar 1991 Scottish Championship (Championship Section) Scottish Brewers (Newtongrange)
25th Nov 1990 Manchester District Contest (Open Section) Norwest Co-op Wardle
25th Nov 1990 Manchester District Contest (Fourth Section) Sale Brass
4th Aug 1990 National Eisteddfod of Wales (Class D) Cwm Town
4th Aug 1990 Royal National Eisteddfod (Second & Third Section) Rogerstone
8th Jun 1990 Greenfield (Whit Friday) Stalybridge
21st Apr 1990 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Dunaskin Doon
21st Apr 1990 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Tayport Instrumental
21st Apr 1990 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Scottish Brewers Newtongrange
21st Apr 1990 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Kelty and Blairadam
15th Apr 1990 European Youth Championship Manger Skulemusikklag
31st Mar 1990 West of England Area (Fourth Section) Sidmouth Town Band
4th Feb 1990 Wigan Contest (Second Section) Bedford Leigh
4th Feb 1990 Wigan Contest (Third Section) Rainford Silver
4th Feb 1990 Wigan Contest (Fourth Section) Old Hall Brass
4th Feb 1990 Wigan Contest (Championship Section) Laporte Brass
21st Oct 1989 Spurley Hey Youth Festival Poynton Youth
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Third Section) Ebbw Vale
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Second Section) Markham & District
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Championship Section) Tredegar
16th Sep 1989 West Wales BBA Contest (Fourth Section) Lady Windsor Colliery
4th Mar 1989 Scottish Championship (Third Section) Johnstone Silver
4th Mar 1989 Scottish Championship (Fourth Section) Greenhall Youth
12th Feb 1989 Fife Charities Band Association Contest Cowdenbeath
29th May 1988 Isle of Man Festival (Section A) Laporte Brass
28th May 1988 Isle of Man Festival (Marching) Laporte Brass
28th May 1988 Isle of Man Festival (Section B) Cheshire Constabulary
6th Mar 1988 Scottish Championship (Third Section) Monklands Youth Concert Brass
6th Mar 1988 Scottish Championship (Second Section) Bon Accord Silver
5th Mar 1988 Midlands (North) Area (Fourth Section) Ifton Welfare
14th Feb 1988 Severn Sound Entertainment Band Contest (Third Section) Lydney Town
7th Feb 1988 Wigan Contest (Fourth Section) Ifton Colliery Welfare
7th Feb 1988 Wigan Contest (Third Section) Chapeltown Silver
3rd May 1987 Buxton Festival (Section C) Cobden Chadwick
3rd May 1987 Buxton Festival (Section A) British Aerospace Manchester
19th Apr 1987 Pontins Hemsby (Second Section) Towcester Studio
18th Apr 1987 Pontins Hemsby (Third Section) South Midlands Welfare
21st Feb 1987 North West Brass Band Association Youth Contest Wardle High School
21st Feb 1987 North West Brass Band Association Youth Contest (Section B) Tredegar Youth
21st Sep 1986 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'C') Haydock
22nd May 1983 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Fourth Section) Briton Ferry
22nd May 1983 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) Ystradgynlais
28th Nov 1982 Rochdale Youth Entertainment Contest Besses Boys
3rd Dec 1978 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Skelmanthorpe
3rd Dec 1978 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Thurlstone
3rd Dec 1978 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Grange Moor
3rd Dec 1978 Huddersfield & District BBA Contest (Youth Section) Holmfirth High School
1st Oct 1978 Glossop Contest (Section A) Holme Silver
1st Oct 1978 Glossop Contest (Section B) Post Office Engineering Union
3rd Dec 1977 Barnsley Contest (Group B) Barnsley Music Centre
3rd Dec 1977 Barnsley Contest (Group A) Hade Edge
6th Dec 1975 GBBA Annual Contest (Open Section) Cinderford
6th Dec 1975 GBBA Annual Contest (Section C) Chalford Silver
6th Dec 1975 GBBA Annual Contest (Section B) Lydbrook Silver
8th Nov 1975 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band
Name Composer Arranger Year
Concerto for Band [Golland] John Golland 1991
Fanfare Diversions John Golland
Infant Dreams John Golland
Prelude, Song and Dance John Golland 1990
Rêves d'Enfants John Golland
Sounds John Golland




Printed from https://brassbandresults.co.uk/