[Upgrade to pro and remove adverts]

John Carter

Also/previously known as: J. H. Carter

Known For: Dalton Town / Barrow Shipyard



Date Contest Band Position Points Draw
2nd May 1925 Belle Vue May Contest Crookhall Model 5
20th Sep 1924 Eggleston Contest Crookhall 2
10th Jun 1924 Treorchy Contest (Class A) Parc and Dare 3
9th Jun 1924 Hirwain Contest (Class A) Parc and Dare 1
22nd May 1923 Treorchy Contest Parc and Dare 1
21st May 1923 Hirwain Contest Parc and Dare 3
8th May 1920 Dearham Contest (Section A) Frizington St Joseph's 3 1
24th Aug 1918 Maryport Contest Cleator Moor St John's 2
17th Aug 1918 Cleator Moor Contest Cleator Moor St John's 3 4
3rd Aug 1918 Workington Contest Dearham Subscription 3
16th May 1914 Coppull Contest Barrow Shipyard 6
1913 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Sirocco Silver 3 1
14th Sep 1912 Morecambe Contest Barrow Shipyard 4 2
24th Aug 1912 Workington Contest Barrow Shipyard 1
24th Aug 1912 Workington Contest Dalton Town 7
20th Jul 1912 Leyland Contest Barrow Shipyard 2 4
6th Jul 1912 Dearham Contest Barrow Shipyard 1 1
25th May 1912 Accrington Contest Barrow Shipyard 3 5
1st Oct 1910 Crystal Palace (Junior Cup) Morecambe Borough
9th Jul 1910 Belle Vue July Contest (First Division) Barrow Shipyard 10
25th Sep 1909 Crystal Palace (Preliminary Shield) Morecambe Borough 1
26th Sep 1908 Crystal Palace (Preliminary Cup) Morecambe Borough 1
20th Jul 1907 Bradford Contest Dalton Town 6
13th Jul 1907 Belle Vue July Contest Dalton Town 6
1st Jun 1907 Workington Contest Dalton Town 2 1
30th Mar 1907 Brierfield Contest Dalton Town 2
29th Sep 1906 Crystal Palace (Grand Shield) Dalton Town
25th Aug 1906 Workington Contest Dalton Town 5
6th Aug 1906 Barrow Contest Dalton Town 1
30th Jul 1906 Egremont Contest Dalton Town 1 6
16th Jun 1906 Bradford Contest Dalton Town 13
5th Jun 1906 Bowness Contest Dalton Town 3 5
26th May 1906 Workington Contest Dalton Town 1
26th Aug 1905 Workington Contest Dalton Town 4
31st Jul 1905 Cleator Moor Contest Dalton Town 2
6th Jul 1905 Penrith Contest Dalton Town 1 1
15th Jun 1905 Bowness Contest Dalton Town 1
7th Jul 1904 Penrith Contest Dalton Town 1 96 3
7th Jul 1904 Penrith Contest 1st V.B.K.O.L. 2 94 5
14th May 1904 Workington Contest Dalton Town 2 5
11th Jul 1903 Belle Vue July Contest Dalton Town 11 90 7
13th Apr 1903 Carlisle Contest Dalton Town 2 3
23rd Aug 1902 Workington Contest Dalton Town 1 2
28th Jul 1902 Whitehaven Contest Dalton Town 1 1
24th Aug 1901 Workington Contest Dalton Town 2 2
5th Aug 1901 Barrow Contest Dalton Town 4 2
8th Apr 1901 Carlisle Contest Dalton Town 4 9
25th Aug 1900 Workington Contest Dalton Town 3
7th Jul 1900 New Brighton Contest Dalton Town 8 85 11
16th Apr 1900 Carlisle Contest Dalton Town 4 12
28th Aug 1899 Workington Contest (First Section) Dalton Town 2
28th Aug 1899 Workington Contest (Second Section) Dalton Town 2
7th Aug 1899 Barrow Contest Dalton Town 5 1
31st Jul 1899 Workington Contest Dalton Town 4 9
23rd May 1899 Dalton-in-Furness Contest Dalton Town 1
3rd Sep 1898 Workington Contest (Second Section) Dalton Town 4 8
3rd Sep 1898 Workington Contest (First Section) Dalton Town 6
Date Contest Winner
26th Sep 1925 Crystal Palace (Grand Shield) Carlisle St. Stephens
3rd Aug 1925 Cornwall County Contest (Second Section) Greensplat
3rd Aug 1925 Cornwall County Contest Stenalees
20th Jun 1925 Newcastle Contest (Second Section) Heworth Colliery
20th Jun 1925 Newcastle Contest (First Section) Creswell Colliery Institute
27th Sep 1924 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) St Hilda Colliery
6th Sep 1924 Trawden Contest Nelson Old
30th Aug 1924 Morecambe Contest Blackrod
26th Jul 1924 Oldham Contest Shaw
21st Jun 1924 Newcastle Contest (First Section) South Moor Colliery
21st Jun 1924 Newcastle Contest (Second Section) Carlisle St Stephen's
7th Jun 1924 Cardiff Contest (Class A) Cory's Workmen
7th Jun 1924 Cardiff Contest (Class B) Penallta Colliery
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Cup - A) Carlisle St. Stephens
5th May 1923 Helston Contest Newlyn East
26th Aug 1922 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis
26th Aug 1922 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens
26th Aug 1922 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Dennis
19th Aug 1922 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Treharris
19th Aug 1922 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Brynmawr
6th May 1922 Kilbowie Park Contest Parkhead Forge
Oct 1921 Glynneath Contest (Class B) Seven Sisters
Oct 1921 Glynneath March Contest Afan Valley
Oct 1921 Glynneath Contest (Class C) Afan Valley
24th Sep 1921 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) St. Hilda Colliery
25th Sep 1920 Crystal Palace (Grand Shield) Boldon Colliery
23rd May 1914 Birtley Contest - Division 2 Harton Colliery
23rd May 1914 Birtley Contest - Division 1 St Hilda Colliery
23rd May 1914 Birtley Contest - Division 3 Marsden Colliery
27th Sep 1913 Crystal Palace (Junior Cup) Bridlington Excelsior
28th Sep 1912 Crystal Palace (Grand Shield) Hetton Prize Silver Band
31st May 1912 Bottom Mossley (Whit Friday) Black Dyke
30th Sep 1911 Crystal Palace (Consolation Cup) Birkenhead Borough
26th Aug 1911 Nelson Contest Burnley Temperance
13th May 1905 Newmilns Contest Auchinleck
Name Composer Arranger Year
Crown of Victory John Carter
Desdemona John Carter

Notes

Born Helston, Cornwall in 1873., died September 1926.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/