[Upgrade to pro and remove adverts]

John Maines

Also/previously known as: J. D. Maines

Known For: British Telecom


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
16th Jun 2018 West of England Bandsmen's Festival (First Section) Bodmin Town 1 194 1
12th May 2018 British Open Spring Festival (Senior Trophy) Mount Charles 20 7
10th Mar 2018 West of England Area (First Section) Bodmin Town 12 3
16th Sep 2017 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Bodmin Town 9 18
17th Jun 2017 West of England Bandsmen's Festival (First Section) Bodmin Town 4 4
11th Mar 2017 West of England Area (Second Section) Bodmin Town 1 14
14th Jan 2017 Butlins Mineworkers (Second Section) Bodmin Town 4 8
18th Jun 2016 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Bodmin Town 1 186
13th Mar 2016 West of England Area (Second Section) Bodmin Town 5 15
17th Oct 2015 Cornish Brass Band Championships Bodmin Town 4
20th Jun 2015 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Bodmin Town 1
14th Mar 2015 West of England Area (Second Section) Bodmin Town 3 9
1st Nov 2014 SWBBA Contest (Second Section) Bodmin 1
6th Sep 2014 Exmouth Entertainments Contest Bodmin Town 4   5
21st Jun 2014 West of England Bandsmen's Festival (Second Section) Bodmin Town 1 192
9th Mar 2014 West of England Area (Second Section) Bodmin Town 14 16
22nd Sep 2013 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Bodmin Town 6 4
19th May 2013 Weston-super-Mare (Second Section) Soundhouse Brass 6   184 3
11th Feb 2012 Yeovil Entertainment Mount Charles 2 96 6
18th Jun 2011 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Mount Charles 3
5th Feb 2011 Yeovil Entertainment Mount Charles 3   193
20th Nov 2010 Scottish Open Bon-Accord Silver Band 13 41 1
19th Jun 2010 West of England Bandsmen's Festival (Championship Section) Mount Charles 2 193
1st May 2010 European Championships Bon-Accord Silver Band 10 176 1
14th Mar 2010 Scottish Championship (Championship Section) Bon Accord Silver 7 190 6
28th Nov 2009 Scottish Open Bon Accord Silver 10 186 15
22nd Mar 2009 Scottish Championship (Championship Section) Bon Accord Silver 4 190 10
15th Mar 2009 West of England Area (Championship Section) St. Keverne 11 4
25th Oct 2008 Pontins (First Section) Jackfield (Elcock Reisen) 9 14
25th May 2008 Northern Counties Open Contest Bon Accord Silver 1   194 5
8th Mar 2008 Midlands Area (First Section) Jackfield (Elcock Reisen) 8 173 11
19th Jan 2008 Butlins Mineworkers (First Section) Jackfield Elcock Reisen 15 177 11
3rd Nov 2007 Pontins (First Section) Jackfield (Elcock Reisen) 5 8
14th Oct 2007 Fife Charities Band Association Contest Bon Accord Silver 4 364 10
29th Sep 2007 National Championship of Great Britain (First Section Final) Jackfield Elcock Reisen 14 174 1
10th Mar 2007 Midlands Area (First Section) Jackfield (Elcock Reisen) 3 185 1
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (First Section) Jackfield Elcock Reisen 4 186 9
5th Nov 2006 Pontins (Championship Section) Jackfield (Elcock Reisen) 18 5
12th Mar 2006 Midlands Area (Championship Section) Jackfield Elcock Reisen 11 180 11
5th Feb 2006 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Jackfield (Elcock Reisen) 3 188
27th Nov 2005 Scottish Challenge Cup Tullis Russell Mills 2 183 5
29th Oct 2005 Pontins (First Section) Jackfield (Elcock Reisen) 4 23
21st Nov 2004 Wilkinson Northern Open (Section A) Stalybridge Old 9 183 12
4th Jul 2004 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Llanrug & District 2 234
8th May 2004 Senior Trophy Stalybridge Old 17 10
14th Mar 2004 North West Area (First Section) Stalybridge Old 8 184 7
8th Feb 2004 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Stalybridge 17 170 17
23rd Nov 2003 Manchester District Contest (Open Section) Stalybridge 1 190 3
16th Nov 2003 Wilkinson Northern Open (Section D) Harlech Silver 1 185 8
3rd May 2003 Senior Cup Ashton Under Lyne 10 18
6th Apr 2003 Tameside Open Championships (Championship Section) Ashton 2 186 2
9th Mar 2003 North West Area (Championship Section) Ashton-under-Lyne 9 186 1
27th Oct 2002 Pontins (Championship Section) Ashton Under Lyne 4 21
22nd Sep 2002 National Championship of Great Britain (First Section Final) Ashton-under-Lyne 5 188 2
11th May 2002 Grand Shield Ashton Under Lyne 17 3
10th Mar 2002 North West Area (First Section) Ashton-under-Lyne 2 189 11
10th Feb 2002 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Ashton-under-Lyne 8
18th Nov 2001 Wilkinson Northern Open (Section A) Ashton-under-Lyne 5 185 2
28th Oct 2001 Pontins (Championship Section) Ashton Under Lyne 6 6
1st Apr 2001 Tameside Open Championships (Championship Section) Pemberton Old Wigan 4
11th Mar 2001 North West Area (First Section) Pemberton Old Wigan 8 181 7
11th Feb 2001 Brass At The Guild (Preston) Contest (Championship Section) Pemberton Old Wigan 3 187
10th Dec 2000 Widnes Open (Championship Section) Pemberton Old Wigan
19th Nov 2000 Brass In Concert BT Band 11 228 8
21st Oct 2000 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Pemberton Old Wigan 5 184 2
1st Oct 2000 NWABBA Preston District Contest (Championship Section) Pemberton Old 1 189
24th Sep 2000 Wychavon Contest (2nd Section) Pemberton Old Wigan 1 194 3
12th Mar 2000 North West Area (Second Section) Pemberton Old Wigan 2 183 1
6th Feb 2000 NWABBA Contest (Championship Section) Pemberton Old 6 188
14th Mar 1999 North West Area (First Section) Haydock Ogden Travel 3 184
7th Feb 1999 NWABBA Contest (Championship Section) Haydock Ogden Travel 11 178 9
31st Jan 1999 Rochdale Contest (Championship Section) Haydock Ogden Travel 9 184
5th Apr 1998 Tameside Open Championships (Championship Section) Haydock Ogden Travel
8th Mar 1998 North West Area (First Section) Haydock Ogden Travel 5 185
7th Feb 1998 Yeovil Entertainment DUT Yorkshire 10 85 5
1st Feb 1998 NWABBA Contest (Championship Section) Haydock Ogden Travel 10 179 6
25th Jan 1998 Rochdale Contest (Championship Section) Haydock Ogden Travel 5 189
16th Nov 1997 Pilkington Northern Open (Section A) Haydock Ogden Travel
15th Nov 1997 National Mineworkers (Second Section) Armthorpe Elmfield 12 171
26th Oct 1997 Pontins (Championship Section) Mount Charles 16
27th Sep 1997 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Haydock Ogden Travel 8 178 14
9th Mar 1997 North West Area (Second Section) Haydock Ogden Travel 1 184 6
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (Second Section) Armthorpe Elmfield 12 171 6
9th Feb 1997 NWABBA Contest (Second Section) Haydock Ogden Travel 2
1st Feb 1997 Yeovil Entertainment Wingates 6 13
1st Dec 1996 Belgian Nationals (Championship Division) Kortrijk Brassband 4 173 1
17th Nov 1996 Pilkington Northern Open (Section B) Haydock Ogden Travel 3 184 8
17th Nov 1996 Brass In Concert Wingates 11 233.5 4
17th Nov 1996 Pilkington Northern Open (Section A) Stalybridge 6
13th Oct 1996 NWABBA Preston District Contest (Section 2) Haydock Ogden Travel 1 187
15th Sep 1996 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Haydock Ogden Travel 2 185
23rd Jun 1996 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Haydock Ogden Travel 1 235
19th May 1996 Wigan Contest (Second Section) Haydock Ogden Travel 2
11th May 1996 Grand Shield Stalybridge Old 6 189 10
10th Mar 1996 North West Area (Championship Section) Stalybridge Old 9
4th Feb 1996 NWABBA Contest (Second Section) Haydock Ogden Travel 3 187 5
19th Nov 1995 Pilkington Northern Open (Section B) Haydock Ogden Travel 5 182 5
11th Jun 1995 Great Grimsby Brass Band Festival British Telecom 5
13th May 1995 Grand Shield British Telecom 20 178 8
12th Mar 1995 North West Area (Championship Section) British Telecom 7 186 2
5th Feb 1995 NWABBA Contest (Championship Section) British Telecom 1 195 6
20th Nov 1994 Pilkington Northern Open (Section A) British Telecom 2 187 1
23rd Oct 1994 Pontins (Championship Section) British Telecom 14 181 11
19th Jun 1994 Rhyl Festival of Brass (Open Section) British Telecom 3 231
7th May 1994 Grand Shield The BT Band 4 190 17
13th Mar 1994 North West Area (Championship Section) British Telecom 10
6th Feb 1994 NWABBA Contest (Championship Section) British Telecom 2 191
30th Jan 1994 Rochdale Contest (Section A) British Telecom 2
21st Nov 1993 Pilkington Northern Open (Section A) British Telecom Band 1 190 3
19th Sep 1993 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Championship Section) British Telecom 1 190
8th May 1993 Grand Shield B.T. 16 174 13
14th Mar 1993 North West Area (Championship Section) British Telecom Band 3 192 4
7th Feb 1993 NWABBA Contest (Championship Section) British Telecom 1 192
31st Jan 1993 Rochdale Contest (Section A) BT Band 2 11
15th Nov 1992 Pilkington Northern Open (Section A) BT Band 1 187 3
4th Oct 1992 National Championship of Great Britain (First Section Final) British Telecom 1 96 4
22nd Mar 1992 North West Area (First Section) British Telecom 1 188 6
9th Feb 1992 NWABBA Contest (Championship Section) British Telecom
26th Jan 1992 Rochdale Contest (Section A) British Telecom 3 192 2
24th Nov 1991 Manchester District Contest (Open Section) British Telecom 3 190 3
17th Nov 1991 Pilkington Northern Open (Section A) BT Band 1 190 10
5th May 1991 Buxton Festival (Section A) British Telecom 4 180 9
24th Mar 1991 North West Area (Championship Section) British Telecom Band 13 7
3rd Mar 1991 Oldham Contest (Section 2) British Telecom 2 186
24th Feb 1991 NWABBA Contest (Second Section) British Telecom 1 195
27th Jan 1991 Rochdale Contest (Section A) British Telecom 4 3
25th Nov 1990 Manchester District Contest (Second Section) British Telecom 1 180 5
11th Feb 1990 NWABBA Contest (Second Section) British Telecom 8 187 8
24th Sep 1989 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) British Telecom 2 181 1
17th Jun 1989 West of England Bandsmen's Festival (Class A) British Telecom 3 186 1
19th Mar 1989 North West Area (Championship Section) British Telecom Band 3
29th Jan 1989 Rochdale Contest (Section A) British Telecom 3
27th Nov 1988 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) British Telecom 7
24th Sep 1988 Royal Leamington Spa Open Championship British Telecom 1 193 1
7th May 1988 Grand Shield British Telecom 23 169 9
27th Mar 1988 North West Area (Championship Section) British Telecom Band 8 4
31st Jan 1988 Rochdale Contest (Section A) British Telecom 2 189 6
29th Nov 1987 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) British Telecom 13
20th Sep 1987 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) National Communications Union 1 186 5
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) National Communications Union 12
29th Mar 1987 North West Area (Second Section) National Communications Union 11
1st Feb 1987 Rochdale Contest (Section A) N.C.U 2 192 8
30th Nov 1986 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) National Communications Union 2 189 2
21st Sep 1986 Burtonwood Brewery Brass Band Championships National Communication Union 4 187
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) National Communications Union 9
2nd Mar 1986 North West Area (Second Section) National Communications Union 5 188 5
26th Jan 1986 Rochdale Contest (Section A) National Communications Union 2 190 9
24th Nov 1985 Manchester District Contest (Second Section) National Communications Union 2 187 4
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Post Office Engineering Union 7 174 3
17th Mar 1985 North West Area (Third Section) P.O.E.U. 4 183 11
27th Jan 1985 Rochdale Contest (Section B) P.O.E.U. 9
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Open Section) POEU Stockport 1 190 3
17th Jun 1978 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) Bodmin Junior 2 85
4th Mar 1978 Cornwall BBA Contest (Junior Section A) Bodmin Town Junior 2 145 3
Date Contest Band Position
4th Jun 1993 Scouthead (Whit Friday) British Telecom 4
4th Jun 1993 Millbrook (Whit Friday) British Telecom 5
4th Jun 1993 Denton (Whit Friday) British Telecom
12th Jun 1992 Denton (Whit Friday) British Telecom 1
12th Jun 1992 Millbrook (Whit Friday) British Telecom
12th Jun 1992 Mossley (Whit Friday) British Telecom
24th May 1991 Carrbrook (Whit Friday) British Telecom 1
24th May 1991 Denton (Whit Friday) British Telecom
19th May 1989 Roundthorn (Whit Friday) British Telecom 2
19th May 1989 Broadoak (Whit Friday) British Telecom
Date Contest Winner
24th Nov 2018 SEWBBA (Cardiff) Contest (Youth Section) City of Cardiff Youth
24th Nov 2018 SEWBBA (Cardiff) Contest (Third Section) Taff Vale
24th Nov 2018 SEWBBA (Cardiff) Contest (Fourth Section) Gwaun Cae Gurwen
24th Nov 2018 SEWBBA (Cardiff) Contest (Youth Section) Ebbw Valley Academy
16th Sep 2018 National Championship of Great Britain (First Section Final) Oldham (Lees)
15th Sep 2018 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Stamford Brass
19th Mar 2017 Welsh Area (Fourth Section) RAF St Athan Voluntary
18th Mar 2017 Welsh Area (Third Section) Newport Borough
18th Mar 2017 Welsh Area (First Section) Parc & Dare (Leftfield Environmental)
18th Sep 2016 National Championship of Great Britain (First Section Final) St Dennis
20th Sep 2015 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Houghton Brass
17th May 2015 SCABA Entertainment Contest (B Section) LGB Brass
17th May 2015 SCABA Entertainment Contest (A Section) Friary Guildford
2nd Feb 2014 Yeovil Entertainment Flowers
15th Sep 2013 Wychavon Contest (Championship Section) Aveley & Newham
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Youth Section) Melingriffith 3 Band
Cwmtawe & District Youth
BTM Next Generation
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Llwydcoed Band
18th May 2013 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) Upper Rhondda
10th Mar 2013 Scottish Championship (First Section) Newtongrange Silver
9th Mar 2013 Scottish Championship (Third Section) St. Ronan's Silver
22nd Sep 2012 National Championship of Great Britain (Second Section Final) South Milford Brass
16th Sep 2012 Wychavon Contest (First Section) Filton Concert Brass
16th Sep 2012 Wychavon Contest (Second Section) Strata Brass
9th Mar 2008 North West Area (Second Section) Wardle and District Anderson Brass
18th Nov 2007 Wilkinson Northern Open (Section C) Dodworth Colliery
18th Nov 2007 Wilkinson Northern Open (Section D) Newstead
11th Mar 2007 North West Area (Fourth Section) Formby
10th Feb 2007 Yeovil Entertainment PolySteel
1st Oct 2006 Fleetwood Contest (Third Section) Pemberton Old Wigan JJB 'B'
1st Oct 2006 Fleetwood Contest (Fourth Section) Tarleton and District
1st Oct 2006 Fleetwood Contest (Youth Section) St. Helens Youth
22nd Apr 2006 Cornwall Brass Band Association (Championship Section)
22nd Apr 2006 Cornwall Brass Band Association Contest (Fourth Section) Constantine Silver
22nd Apr 2006 Cornwall Brass Band Association Contest (Third Section) St. Breward Silver
22nd Apr 2006 Cornwall Brass Band Association Contest (Youth Section) St. Dennis
22nd Apr 2006 Cornwall Brass Band Association Contest (Entertainment Section) St. Dennis
22nd Apr 2006 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) Launceston
22nd Apr 2006 Truro Entertainment Contest (Open Section)
11th Mar 2006 Scottish Championship (Second Section) City of Discovery Brass
11th Mar 2006 Scottish Championship (Third Section) Tullis Russell (The Papermakers) Mills
2nd Oct 2005 Wychavon Contest (4th Section) Cubbington Silver
2nd Oct 2005 Wychavon Contest (1st Section) Lydbrook Band
27th Aug 2005 Land o' Burns Whitburn
13th Mar 2005 West of England Area (First Section) Aldbourne
12th Mar 2005 West of England Area (Third Section) Portishead Town
6th Mar 2005 Yorkshire Area (Fourth Section) Gawthorpe Brass
6th Feb 2005 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Boarshurst Silver
6th Feb 2005 Brass At The Guild (Preston) Contest (Fourth Section) Oldham Band (Lees)
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (Second Section) Carlton Brass
28th Nov 2004 Manchester District Contest (Second Section) Hebden Bridge
28th Nov 2004 NWBBA - Manchester District Championships - Third Section Boarshurst (Greenfield)
28th Nov 2004 Manchester District Contest (Fourth Section) Uppermill
28th Nov 2004 Manchester District Contest (Open Section) Thoresby Colliery
21st Nov 2004 Brass In Concert Grimethorpe Colliery (UK Coal)
12th Sep 2004 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Hoover (Bolton)
16th May 2004 SCABA Entertainment Contest (B Section) St Sebastian Wokingham
16th May 2004 SCABA Entertainment Contest (A Section) Noord Limburgse
21st Mar 2004 North of England Area (First Section) Kirkbymoorside Town
20th Mar 2004 North of England Area (Fourth Section) Billingham Silver
29th Nov 2003 Butlins Mineworkers (Second Section) Snibston and Desford Colliery
16th Nov 2003 Wilkinson Northern Open (Section B) Old Silkstone
16th Nov 2003 Wilkinson Northern Open (Section A) Glossop Old
25th Oct 2003 Pontins (Third Section) Beaumaris B
16th Mar 2003 Welsh Area (Fourth Section) Harlech
15th Mar 2003 Welsh Area (Second Section) Llanrug
5th May 2002 Buxton Festival (Fourth Section) Parr (Richardson Ltd) St Helens
5th May 2002 Buxton Festival (Second Section) Moston and Beswick (Manchester)
21st Apr 2002 SCABA Spring Contest (First Section) Chichester City
21st Apr 2002 SCABA Spring Contest (Third Section) Sandhurst Silver
20th Apr 2002 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (First Section) Treherbert and District
20th Apr 2002 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Third Section) Briton Ferry
17th Mar 2002 London and Southern Counties (Fourth Section) Sandhurst Silver
2nd Mar 2002 Yorkshire Area (Third Section) Hebden Bridge Walkley's
10th Mar 2001 Scottish Championship (Second Section) Livingston Brass
3rd Dec 2000 Belgian Nationals (Championship Division) Brassband Midden-Brabant
28th May 2000 West of Scotland Band Association Open Kirkintilloch
4th Mar 2000 Yorkshire Area (Fourth Section) Wetherby and District Silver
13th Feb 2000 Milton Keynes Brass Band Festival (2nd and 3rd Section) Harborough
30th Oct 1999 SWBBA Contest (Third Section) Lympstone
30th Oct 1999 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
30th Oct 1999 SWBBA Contest (First Section) Yeovil Town
30th Oct 1999 SWBBA Contest (Second Section) Helston Town
12th Sep 1999 Hardraw Scar Wakefield Metropolitan
20th Mar 1999 West of England Area (Third Section) Phoenix Brass (Crewkerne)
6th Dec 1998 Hartlepool Brass Band Contest (Championship Section) Ever Ready
6th Dec 1998 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) South Milford Brass
14th Nov 1998 National Mineworkers (First Section) Newstead Welfare
24th Oct 1998 Pontins (First Section) Bathgate
20th Sep 1998 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Ashton-Under-Lyne
6th Jun 1998 West of Scotland Band Association Open Kirkintilloch
8th Mar 1998 North West Area (Fourth Section) Hazel Grove
1st Mar 1998 Yorkshire Area (Fourth Section) Stanley Newmarket Colliery
22nd Feb 1998 Scottish Championship (Third Section) Renfrew Burgh
17th May 1997 Bo'ness Fair Centenary Contest Kirkintilloch
2nd Jun 1996 Strathclyde Charities Unison Kinneil
17th Sep 1995 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Fourth Section) Pemberton Old
17th Sep 1995 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Third Section) Bedworth
21st May 1995 Wigan Contest (Championship Section) Trafford
21st May 1995 Wigan Contest (Third Section) Lees and Glodwick
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Cottingham
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) York Railway Institute (Intercity)
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Barton Town
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Wards Brewery (Hoyland)
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Frickley South Elmsall Colliery
3rd Apr 1994 Pontins Southport (Second Section) Rhos Silver
2nd Apr 1994 Pontins Southport (Third Section) Glossop Old
6th Mar 1994 Oldham Contest (Section 2) Stannington
6th Mar 1994 Oldham Contest (Championship Section) British Aerospace (Chadderton)
24th Oct 1993 Pontins (First Section) Vernon Building Society Poynton
7th Jul 1991 Teesdale Brass Band Contest Ovington and Tynedale

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!