[Upgrade to pro and remove adverts]

Jon Hall



Date Contest Band Position Points Draw
3rd Mar 2002 Midlands Area (Third Section) Market Rasen 9 175 15
4th Mar 2001 Midlands Area (Third Section) Market Rasen 7 178
17th Sep 1995 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Grimsby 9
19th Mar 1995 North of England Area (Second Section) Grimsby 7 175 9
19th Jun 1994 Great Grimsby Brass Band Festival Grimsby 9
20th Mar 1994 North of England Area (Second Section) Grimsby 1 186 2
20th Apr 1991 West of England Area (Championship Section) Lydmet Lydney 6 188
11th Mar 1989 Midlands (North) Area (Second Section) Unity Brass 5
5th Mar 1988 Midlands (North) Area (Second Section) Calverton Celtite Welfare 15
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) North Skelton BSC 18
4th May 1986 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) North Skelton B.S.C. Teeside 1 189 1
16th Mar 1986 North of England Area (Championship Section) North Skelton (B.S.C.) Teeside 8 182 3
4th Nov 1984 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Primo Windows Grimsby
19th Mar 1983 Midlands Area (Championship Section) Grimsby 9 179 9
7th Nov 1981 National Mineworkers (Championship Section) Harton & Westoe Colliery 7   5
7th Nov 1981 National Mineworkers (Championship Section) Harton and Westoe Colliery 5
2nd May 1981 Midlands Area (Second Section) Calverton Celtite Welfare 12
19th Apr 1981 Pontins Hemsby (Second Section) Calverton Celtite Welfare 5
5th Apr 1981 North East Midlands Contest (Second Section) Calverton Celtite Welfare 2 184
4th Apr 1981 North of England Area (Championship Section) Harton and Westoe Colliery 3
7th Feb 1981 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Calverton Celtite Welfare 3 187
28th Nov 1976 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Coalville 1
7th Nov 1976 Pontins (Championship Section) Coalville 2
30th Oct 1976 National Mineworkers (Championship Section) Calverton Colliery 3
24th Apr 1976 Midlands Area (Championship Section) Coalville 15
19th Apr 1976 Pontins Hemsby (Championship Section) Coalville 1 185 5
27th Mar 1976 Nottingham Championship (Championship Section) Coalville 3
30th Nov 1975 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Coalville 1 190 10
19th Apr 1975 Midlands Area (Championship Section) Coalville 4 185 8
19th Apr 1975 Midlands Area (Youth Section) Bridgnorth and District Juniors
19th Apr 1975 Midlands Area (Championship Section) City of Birmingham 13
30th Mar 1975 Pontins (Championship Section) Coalville 1
15th Feb 1975 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Coalville 1 184 1
2nd Feb 1975 Rochdale Contest (Section A) Coalville 1 191 6
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Calverton Colliery 1 189
24th Nov 1974 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Coalville 3 191
5th Oct 1974 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Calverton Colliery
28th Jul 1974 Teesside International Eisteddfod (Section 2) Calverton Colliery 1 91
1st Jun 1974 Nottingham Championship (Second Section) Calverton Colliery 1 88
1st Jun 1974 Nottingham Championship (Championship Section) Coalville 1 182 2
12th May 1974 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Calverton Colliery
27th Apr 1974 Midlands Area (Second Section) Calverton Colliery Welfare 1 189 11
27th Apr 1974 Midlands Area (Championship Section) Coalville Band 3 192 11
9th Mar 1974 North East Midlands Contest (First Section) Calverton 1 89
9th Mar 1974 North of England Area (Championship Section) Patchogue Plymouth 2 190
10th Feb 1974 NWABBA (Championship Section) Calverton Colliery 2 377 4
10th Feb 1974 NWABBA (Championship Section) Coalville 7
10th Nov 1973 North East Midlands Contest (First Section) Calverton Miners Welfare 3 82
3rd Nov 1973 National Mineworkers (Third Section) Calverton Colliery 1 186 10
14th Oct 1973 Newcastle Invitation Contest Patchogue Plymouth 4 87 8
6th Oct 1973 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Calverton Colliery 2 90 23
9th Sep 1973 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Croft Silver 7 180 1
9th Sep 1973 Leamington Spa Contest (Open Section) Croft Silver 8 186 10
5th May 1973 Spring Festival (Junior Shield) Ashton under Lyne Public 4 180 8
5th May 1973 Grand Shield City of Coventry B 6
28th Apr 1973 Midlands Area (Third Section) Calverton Colliery 1 85
28th Apr 1973 Midlands Area (Championship Section) Willam Davis Construction Snibston 7
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (3rd Section) Calverton Colliery 2 178 13
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Newhall 352 1
11th Mar 1973 North East Midlands Contest (Second Section) Calverton Colliery 1 94
24th Feb 1973 Nottingham Championship (Third Section) Calverton Colliery 1 185
24th Feb 1973 Nottingham Championship (Championship Section) William Davis Construction 1
21st Jan 1973 Wills Regional Championships - Wolverhampton (3rd Section) Calverton Colliery 1 186 1
4th Nov 1972 National Mineworkers (Third Section) Calverton Colliery 4 177 5
9th Sep 1972 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) William Davis Construction 2 90
13th May 1972 Midlands Area (Championship Section) Willam Davis Construction 3 183 4
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) City of Coventry B 1
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) William Davis Construction Group (Snibston) 8
25th Mar 1972 Excelsior Festival of Music William Davis Construction Snibston 1
26th Feb 1972 Nottingham Championship (Championship Section) William Davis Construction Group Snibston 3 187 2
16th Jan 1972 Wills Regional Championships - London (Championship Section) William Davis Construction 2 188
13th Nov 1971 National Mineworkers (Second Section) Langwith 1
7th Nov 1971 Wills Regional Championships - Wolverhampton (2nd Section) City of Coventry 'B' 1 191
11th Sep 1971 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) William Davis Construction Group Snibston 6
8th May 1971 Senior Cup City of Coventry B 1 187 8
1st May 1971 Midlands Area (Championship Section) William Davis Group Snibston Construction 3 87 4
3rd Apr 1971 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) William Davis Construction Snibston 4 182 10
27th Feb 1971 City of Nottingham - Third Section Brigg Town 5
27th Feb 1971 City of Nottingham - Championship Section William Davis Construction 5
28th Nov 1970 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) William Davis Construction 1
1st Nov 1970 Wills Regional Championships (Championship Section) William Davis Construction Group Snibston 1 188 2
12th Sep 1970 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) William Davis Construction 4 184 4
14th Jun 1970 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Brigg Town Silver Band 3 180
14th Jun 1970 Cleethorpes Brass Band Festival ( Second Section) Harold School Band Grimsby
14th Jun 1970 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Brigg Town Silver Band 9
30th May 1970 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section Snibston Colliery 3
23rd May 1970 Midlands Area (Championship Section) Snibston Colliery 3 182 6
23rd May 1970 Midlands Area (Third Section) Brigg Town Silver 4 175 7
22nd Mar 1970 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Snibston Colliery 6
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Championship Section) Snibston Colliery 1 186 4
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Third Section) Brigg Town Silver 2 187 9
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Second Section) Brigg Town Silver 13
11th Jan 1970 Wills Regional Championships (Championship Section) Snibston Colliery 8
15th Jun 1969 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Brigg Town 2 180
15th Jun 1969 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Barton Town 3 180
17th May 1969 Spring Festival (Junior Trophy) Droylsden District 5
18th Jun 1967 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Grimsby & District Silver 1 183 4
18th Jun 1967 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Grimsby & District 2
22nd Apr 1967 Midlands Area (Second Section) Grimsby & District 10
23rd Apr 1966 Midlands Area (Second Section) Grimsby & District 5
16th Oct 1965 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Grimsby & District
24th Apr 1965 Midlands Area (Second Section) Grimsby & District 2 179 5
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Grimsby & District
25th Apr 1964 Midlands Area (Third Section) Grimsby & District 1 180
14th Sep 1963 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) Grimsby & District 3 186
8th Sep 1963 Lincolnshire BBA Contest Grimsby and District 81 5
25th May 1963 Spring Festival (Junior Shield) Grimsby and District 7
25th May 1963 Spring Festival (Junior Cup) Droylsden District Brass 19
27th Apr 1963 Midlands Area (Fourth Section) Grimsby & District
23rd Sep 1962 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Grimsby and District 1 179
23rd Sep 1962 Cleethorpes Brass Band Festival (Second Section) Harold Boys School 1 178
23rd Sep 1962 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Grimsby and District 3 178
23rd Sep 1962 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Harold Boys School
26th May 1962 Spring Festival (Junior Shield) British Railways Gorton Works 18
28th Apr 1962 Midlands Area (Fourth Section) Grimsby & District 4 170 1
3rd Feb 1962 Nottingham Championship (Second Section) Grimsby & District 21
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Barton Town Silver
17th May 1958 Spring Festival (Junior Trophy) Christ Church (Bradford) Silver 18
22nd Mar 1958 North West Area (Fourth Section) Christ Church (Bradford)
18th May 1957 Spring Festival (Junior Trophy) Christ Church Silver Bradford Lancs
27th Apr 1957 North West Area (Fourth Section) Christ Church (Manchester)
23rd Oct 1948 Rochdale Contest British Railways (Eastern Region)
11th Sep 1948 Cadishead Contest British Railways Gorton 2
Date Contest Winner
26th Jun 2010 Easingwold March Contest Wakefield Metropolitan
7th Oct 2000 National Mineworkers (First Section) Thoresby Colliery RJB Band
14th Nov 1998 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery RJB Band
16th Nov 1996 National Mineworkers (Second Section) Gresley Old Hall Band
31st May 1996 Millbrook (Whit Friday) BNFL
25th Nov 1995 National Mineworkers (Second Section) Longannet Colliery (Cowdenbeath)
9th Jun 1995 Millbrook (Whit Friday) Glossop Old
17th Sep 1994 West Wales BBA Contest (Second Section) Ammanford Town
17th Sep 1994 West Wales BBA Contest (Championship Section) BTM
17th Sep 1994 West Wales BBA Contest (First Section) Cwmaman Institute
6th Feb 1993 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Welbeck Estates
6th Feb 1993 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Bestwood Welfare
6th Feb 1993 CISWO Nottinghamshire (First Section) Newstead Welfare
6th Feb 1993 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Daw Mill Colliery
6th Feb 1993 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Thoresby Colliery Band
21st Nov 1992 National Mineworkers (Third Section) Peterlee Town Band
17th Nov 1990 National Mineworkers (Third Section) Blidworth Miners Welfare Band
4th Aug 1990 National Eisteddfod of Wales (Class A) Bedwas Trethomas and Machen
11th Feb 1990 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) North Skelton Bsc
11th Jun 1989 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Mere Manor
11th Jun 1989 Swindon Entertainment Contest (Open Section) Yorkley Onward
11th Jun 1989 Swindon Entertainment Contest (Section 3) Mere Manor
27th Nov 1988 Northern England Entertainment Contest Stocksbridge Engineering
20th Nov 1988 Pilkington Northern Open (Section A) British Aerospace
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Fourth Section) Allerton Bywater Colliery Band
12th Mar 1988 Newcastle Exhibition Contest Ever Ready
1st Feb 1987 Rochdale Contest (Section A) Boarshurst
8th Nov 1986 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
15th Jun 1986 Strathclyde Charities P & D Windows (Shotts)
31st May 1986 Clydebank Centenary Open Contest P & D Windows (Shotts)
2nd Mar 1986 Scottish Championship (Second Section) Lochgelly
1st Mar 1986 Scottish Championship (Youth Section) St David's (Dalkeith)
1st Mar 1986 Scottish Championship (Third Section) Dunaskin Doon Silver
9th Feb 1986 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) South Midlands Welfare
1st Feb 1986 CISWO Nottinghamshire (Second Section) Calverton Celtite
1st Feb 1986 CISWO Nottinghamshire (Fourth Section) Dronfield
1st Dec 1985 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Ever Ready
1st Dec 1985 Tyne and Wear Contest (4th Section) Peterlee Town
16th Nov 1985 SEWBBA (Porthcawl) Contest (Championship Section) Cory
17th Mar 1985 North West Area (Championship Section) Leyland Vehicles Band
17th Mar 1985 North West Area (Youth Section) Besses Boys
2nd Mar 1985 Scottish Championship (Second Section) Shotts St Patrick's Parish
2nd Mar 1985 Scottish Championship (Youth Section) Kilmarnock Area Schools
10th Feb 1985 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Cambridge Co-op
12th May 1984 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Championship Section) Lewis Merthyr
12th May 1984 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) Coedely Colliery
29th Apr 1984 Doncaster Entertainment Contest (Section 2) Ibstock Building Products
29th Apr 1984 Doncaster Entertainment Contest (Section 3) Hammonds Sauce Juniors
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Fourth Section) Carlton Main Frickley Colliery Youth
4th Mar 1984 London and Southern Counties (Third Section) Kidlington Silver
3rd Mar 1984 Scottish Championship (Second Section) Stoneywood Silver
3rd Mar 1984 Scottish Championship (Youth Section) Kilmarnock Area Schools
14th Aug 1983 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest Grimsby
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Wakefield Metropolitan
24th Apr 1983 Doncaster Entertainment Contest (Section 3) Warren
12th Mar 1983 Scottish Championship (Third Section) Ayr Benquhat Silver
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Queensbury Music Centre
3rd Apr 1982 North of England Area (Fourth Section) Boldon Colliery
3rd Apr 1982 North of England Area (Second Section) Harton & Westoe Colliery
21st Mar 1982 North West Area (Third Section) Newton Heath W.M.C.
7th Feb 1982 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) London College Of Music
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Yorkshire Bus Company
22nd Mar 1981 North West Area (Fourth Section) Cheshire Constabulary
14th Mar 1981 Scottish Championship (Second Section) Fauldhouse Miners' Youth
14th Mar 1981 Scottish Championship (Championship Section) Whitburn Burgh
3rd May 1980 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
3rd May 1980 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Abergavenny
26th Apr 1980 Midlands Area (Second Section) Shirland Miners Welfare
12th Apr 1980 East Anglian BBA Championship Class Reepham Town
12th Apr 1980 East Anglian BBA Class A Haverhill
9th Mar 1980 London and Southern Counties (Championship Section) Luton
15th Dec 1979 Edinburgh Charities Contest Newtongrange Lothian
1st Dec 1979 Hanham (Section B) Thornbury
4th Nov 1979 Watford (Second Section) Kibworth
4th Nov 1979 Watford (Youth Section) Lucton School
4th Nov 1979 Watford (Third Section) Fulwell
4th Nov 1979 Watford (Championship Section) Hendon
6th Oct 1979 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Corby Beanfield School
16th Jun 1979 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Austell
16th Jun 1979 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bugle
16th Jun 1979 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
16th Jun 1979 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Hayle Town
5th May 1979 Midlands Area (Second Section) Walsall Metropolitan
24th Mar 1979 North of England Area (Second Section) North Skelton and District
26th Aug 1978 Edinburgh International Contest Webb Ivory Newhall
7th Aug 1978 National Eisteddfod of Wales (Class B) Ystalyfera Public
7th Aug 1978 National Eisteddfod of Wales (Class A) Northop
22nd Apr 1978 Midlands Area (Third Section) Corby Beanfield School
5th Mar 1978 London and Southern Counties (Third Section) Bedford Town
25th Feb 1978 Northants & District (Youth) Corby Beanfield School
25th Feb 1978 Northants & District (Section B) Corby Beanfield School
25th Feb 1978 Northants & District (Section C) Enderby
25th Feb 1978 Northants & District (Section A) Kibworth
25th Feb 1978 Northants & District (Open) Kibworth
25th Feb 1978 Northants & District (Section D) Moulton 77
12th Feb 1978 Yorkshire Area (Third Section) Yorkshire Main Colliery
26th Nov 1977 GBBA Annual Contest (Section C) Stinchcombe Silver
26th Nov 1977 GBBA Annual Contest (Section B) Thornbury
26th Nov 1977 GBBA Annual Contest (Open Section) Yorkley Onward
18th Jun 1977 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Porthleven Town
18th Jun 1977 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
18th Jun 1977 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis
18th Jun 1977 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Yorkley Onward
3rd Apr 1977 North West Area (Championship Section) Wingates Temperance
3rd Apr 1977 North West Area (Third Section) City of Chester Band
13th Mar 1977 London and Southern Counties (Championship Section) Hanwell
9th Oct 1976 National Championship of Great Britain (Third Section Final) St. Keverne Silver
12th Jun 1976 Yarnton Band Contest (Section A) Aldbourne
12th Jun 1976 Yarnton Band Contest (Section B Test Piece) Kennington Youth
12th Jun 1976 Yarnton Band Contest (Section C Test Piece) Kidlington
12th Jun 1976 Yarnton Band Contest (Section C Own Choice) Aylesbury Music Centre
12th Jun 1976 Yarnton Band Contest (Section B Own Choice) Pangbourne
19th Apr 1976 Pontins Southport (Championship Section) Lockwood
18th Apr 1976 Pontins Southport (Championship Section) A.M.O.C.O.
17th Apr 1976 Pontins Southport (Fourth Section) 3rd Carrickfergus O.B.
17th Apr 1976 Pontins Southport (Third Section) Yorkshire Bus Company
10th Apr 1976 Welsh Area (Third Section) Hymac (Rhymney) Works
10th Apr 1976 Welsh Area (Fourth Section) Ammanford Town Silver
28th Mar 1976 North West Area (Second Section) East Lancs. Paper Group
13th Mar 1976 Scottish Championship (Second Section) Kilmarnock Youth
13th Mar 1976 Scottish Championship (Fourth Section) Johnstone Silver
28th Feb 1976 West of England Area (Fourth Section) Bournemouth Concert
28th Feb 1976 West of England Area (Second Section) Bath Spa
15th Feb 1976 Yorkshire Area (Third Section) Holme Silver
15th Feb 1976 Yorkshire Area (Second Section) Rockingham Colliery
15th Nov 1975 Reading Contest (Second Section) Leicester Foresters
1st Nov 1975 National Mineworkers (Second Section) Yorkshire Main Colliery
18th Oct 1975 Shaw Social Club (Newbury) Contest (Second Section) Kennet Vale
18th Oct 1975 Shaw Social Club (Newbury) Contest (Championship Section) Aldbourne
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) North Skelton and District
21st Sep 1975 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) South Midlands Welfare Youth
21st Sep 1975 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Teversal Collieries Welfare
23rd Mar 1975 North West Area (Youth Section) Rochdale Youth
16th Mar 1975 London and Southern Counties (Fourth Section) Sundon Park (Luton)
16th Mar 1975 London and Southern Counties (Third Section) Southampton Central (FE)
16th Feb 1975 Yorkshire Area (Youth Section) Wakefield Schools
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Fourth Section) Dalkeith
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Second Section) Newtongrange Lothian
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Championship Section) Cowdenbeath Burgh
4th May 1974 Carnegie Invitation Contest (Third Section) Cumbernauld
28th Apr 1974 East Anglian BBA Championship Class Drayton
28th Apr 1974 East Anglian BBA Class A Chatteris Town
30th Mar 1974 Welsh Area (Fourth Section) Glyn-Neath & District Silver
30th Mar 1974 Welsh Area (Third Section) Lady Windsor Colliery
17th Mar 1974 Birmingham Association Contest (Section B) Telford
17th Mar 1974 Birmingham Association Contest (Section A) Shirley
17th Mar 1974 Birmingham Association Contest (Section C) Dudley
15th Sep 1973 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Four) Market Rasen
15th Sep 1973 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) Ratby
26th Nov 1972 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Amington
18th Nov 1972 North East Midlands Contest (First Section) Shirland Miners
18th Nov 1972 North East Midlands Contest (Open Section) Calverton Colliery
18th Nov 1972 North East Midlands Contest (Second Section) Market Rasen
18th Mar 1972 North East Midlands Contest (First Section) Gainsborough Britannia
18th Mar 1972 North East Midlands Contest (Second Section) Carlton
13th Feb 1972 Fife Charities Band Association Contest Tullis Russell Mills
15th Nov 1970 York & District BBA Contest (2nd Section) Scarborough Town
15th Nov 1970 York & District BBA Contest (1st Section) York Railway Institute
Name Composer Arranger Year
Gwent Rhapsody Jon Hall




Printed from https://brassbandresults.co.uk/