[Upgrade to pro and remove adverts]

Peter Wilson

Known For: Broxburn



Date Contest Band Position Points Draw
2nd May 1970 Scottish Championship (Championship Section) The Broxburn Band 5 189 7
30th Aug 1969 Edinburgh International Contest Broxburn Public 1 196
12th Apr 1969 Scottish Championship (Championship Section) Broxburn Public 14 172 1
24th Feb 1968 Scottish Championship (Championship Section) Broxburn Public 10
2nd Dec 1967 Edinburgh Charities Contest Broxburn Public Band 1 187
26th Aug 1967 Edinburgh International Contest Broxburn Public
29th Apr 1967 Grand Shield Broxburn Public 5
18th Feb 1967 Scottish Championship (Championship Section) Broxburn Public 11 175 13
3rd Dec 1966 Edinburgh Charities Contest Broxburn Public 3 187
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Broxburn 8
27th Aug 1966 Edinburgh International Contest Broxburn Public
19th Feb 1966 Scottish Championship (Championship Section) Broxburn Public 2 182 15
19th Feb 1966 Scottish Championship (Championship Section) Aberdeen City 16   160 1
22nd May 1965 Glasgow Charities Contest Kirkintilloch Silver 4
20th Feb 1965 Scottish Area Qualifying Finals (Second Section) Kirkintilloch Silver 12
17th Oct 1964 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Kirkintilloch Silver
29th Feb 1964 Scottish Championship (Third Section) Kirkintilloch Silver 2 183 3
29th Feb 1964 Scottish Championship (Championship Section) Bo'ness & Carriden 13 168 3
23rd Feb 1963 Scottish Championship (Third Section) Kirkintilloch Silver 3 179 10
24th Feb 1962 Scottish Championship (Third Section) Kirkintilloch Silver 4 176 3
13th May 1961 Glasgow Charities Contest Kirkintilloch Silver
Date Contest Winner
17th Nov 1990 National Mineworkers (Second Section) Carlton Main Frickley Colliery Band
15th Apr 1990 Pontins Hemsby (Second Section) Britannia Airways Brass
13th Apr 1990 Pontins Hemsby (Fourth Section) Fairlop
3rd Dec 1989 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Highworth Silver
3rd Dec 1989 Wessex Brass Band Association (Second Section) Gillingham Imperial
3rd Dec 1989 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
3rd Dec 1989 Wessex Brass Band Association (Youth Section) Wilton & District Youth A
3rd Dec 1989 Wessex Brass Band Association (Third Section) Stoke sub Hamdon
2nd Dec 1989 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Youth Section) Wilton & District Youth A
2nd Dec 1989 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Championship Section) Woodfalls
2nd Dec 1989 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Fourth Section) Highworth Silver
2nd Dec 1989 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Gillingham Imperial Silver
2nd Dec 1989 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Third Section) Stoke Sub Hamdon
26th Nov 1989 Forth Valley Championships CWS Glasgow
27th May 1989 Isle of Man Festival (Marching) Marple
30th Oct 1988 Pontins (Championship Section) Kennedy's Swinton
29th Oct 1988 Pontins (Third Section) Markham & District Colliery
8th Oct 1988 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Marple
1st May 1988 Bucks & District (Championship Section) Aveley
1st May 1988 Bucks & District BBA (3rd Section) Waltham Forest Co-op
1st May 1988 Bucks & District (Section 4) Thundersley Brass
1st May 1988 Bucks & District BBA (2nd Section) Castle Point
26th Mar 1988 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Bournemouth Concert Brass
26th Mar 1988 Southampton Open Contest (Third Section) Gillingham Imperial Silver
26th Mar 1988 Southampton Open Contest (Championship Section) Lucketts Travel (Southsea) Band
26th Mar 1988 Southampton Open Contest (Second Section) Southampton Central
21st Feb 1988 Stroud Brass Band Festival (Fourth Section) Weston-super-Mare
21st Feb 1988 Stroud Brass Band Festival (Second Section) Carlton Silver
14th Feb 1988 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Hyundai Heart Of England
15th Nov 1987 Brass In Concert Britannia Building Society Foden
31st Oct 1987 National Mineworkers (Second Section) Askern Colliery Band
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Carharrack & St Day
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St Dennis Youth
20th Jun 1987 West of England Bandsmen's Festival (Class B) RBL Crownhill
18th Apr 1987 Pontins Southport (Third Section) Drighlington
17th Apr 1987 Pontins Southport (Fourth Section) Haydock
1st Mar 1987 London and Southern Counties (Youth Section) Castle Point Youth
15th Nov 1986 Reading Contest (Third Section) Horsham Borough
8th Nov 1986 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Laganvale Concert
8th Nov 1986 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Ashgrove
1st Nov 1986 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) CWS
1st Nov 1986 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band
25th Oct 1986 Pontins (Third Section) Marple
12th Oct 1986 SCABA Autumn Contest (Fourth Section) Canterbury Brass Band
12th Oct 1986 SCABA Autumn Contest (Third Section) Friary Meux
4th Oct 1986 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Marple
24th Aug 1986 Bellway Band of the Year Contest Scottish Brewers (Newtongrange)
12th Apr 1986 West of England Area (Second Section) Lydbrook Silver
31st Mar 1986 Pontins Brean Sands (Championship Section) Camborne
30th Mar 1986 Pontins Brean Sands (Second Section) Chalford
28th Mar 1986 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Indian Queens
2nd Feb 1986 Lewisham Contest (Second Section) Handcross
2nd Feb 1986 Lewisham Contest (Championship Section) Redbridge
7th Dec 1985 Belgian Nationals (Second Division) Jeugdbrassband Sonore
7th Dec 1985 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Willebroek
7th Dec 1985 Belgian Nationals (First Division) Brassband Euterpe
9th Nov 1985 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
27th Oct 1985 Pontins (Second Section) Queensbury Music Centre
26th Oct 1985 Pontins (Third Section) Boarshurst B
7th Sep 1985 British Open Black Dyke Mills
6th Jul 1985 Cuprinol Concert Brass Contest Jones and Crossland
15th Jun 1985 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Austell
15th Jun 1985 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Indian Queens
15th Jun 1985 West of England Bandsmen's Festival (Youth Section) St. Dennis Youth
15th Jun 1985 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bugle
8th Apr 1985 Pontins Southport (Championship Section) Lewington Yamaha
7th Apr 1985 Pontins Southport (Second Section) Queensbury
2nd Feb 1985 Yeovil Entertainment Fodens
2nd Dec 1984 Belgian Nationals (Second Division) Brassband De Eendracht Everberg
2nd Dec 1984 Belgian Nationals (Championship Division) Brass band Terpsichore
2nd Dec 1984 Belgian Nationals (First Division) Brassband Euterpe
17th Nov 1984 Reading Contest (Second Section) City of Oxford Silver
4th Nov 1984 Watford (Championship Section) Hanwell
4th Nov 1984 Watford (Second Section) Hillingdon
15th Sep 1984 West Wales BBA Contest (Class B) South Glamorgan Youth
15th Sep 1984 West Wales BBA Contest (Class A) Lewis Merthyr
7th Jul 1984 Vaux Breweries Finals (Section 3) Billingham Silver
7th Jul 1984 Vaux Breweries Finals (Section 1) National Smokeless Fuels
7th Jul 1984 Vaux Breweries Finals (Section 2) Cockerton Silver
7th Jul 1984 Vaux Breweries Finals (Section 4) Spennymoor Town
3rd Jun 1984 Swindon Band Contest Section 2 Downton Huntsman
3rd Jun 1984 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Downton Huntsman
3rd Jun 1984 Swindon Band Contest Section 1 Lewis Merthyr
3rd Jun 1984 Swindon Entertainment Contest (Open Section) Lewis Merthyr
19th May 1984 Grand Shield Andrews Heat for Hire (Sheffield) Band
23rd Apr 1984 Pontins Hemsby (Championship Section) Thoresby Colliery
22nd Apr 1984 Pontins Hemsby (Second Section) Haverhill Silver
15th Apr 1984 Scaba Spring Contest (Fourth Section) Crayford
15th Apr 1984 SCABA Spring Contest (Second Section) Uckfield
15th Apr 1984 SCABA Spring Contest (Championship Section) Aldershot Brass
15th Apr 1984 SCABA Spring Contest (Third Section) Mayfield
31st Mar 1984 North of England Area (Fourth Section) Ryhope Colliery
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Championship Section) Southsea
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Third Section) Downton Huntsman
17th Mar 1984 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Bedwas Trethomas and Machen
11th Feb 1984 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Hanger Motors
29th Oct 1983 Pontins (Second Section) Tintwistle
22nd Oct 1983 Champion of Champions Ever Ready
8th Oct 1983 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Middleton Band
24th Sep 1983 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Brackley & District
24th Sep 1983 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Rockingham
24th Sep 1983 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (4th Section) Jackfield Ironbridge Gorge
24th Sep 1983 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Stourport
10th Sep 1983 British Open Black Dyke Mills
27th Aug 1983 Edinburgh International Contest Ever Ready
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Yorkshire Imperial
23rd Apr 1983 North American Championships (Championship Section) Smoky Mountain BBB
23rd Apr 1983 North American Championships (Second Section) North Carolina State University British Brass Band
16th Apr 1983 West of England Area (Fourth Section) Stoke sub Hamdon Band
6th Feb 1983 Lewisham Contest (Third & Fourth Section) Royal Leamington Spa
6th Feb 1983 Lewisham Contest (Youth Section) Tilbury Youth
6th Nov 1982 National Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery Dowty Band
30th Oct 1982 Chard Entertainment Contest Stoke-sub-Hamdon
2nd Oct 1982 Butlins National Youth Brass Band Championships Kilmarnock Area Schools Band
10th Apr 1982 Pontins Brean Sands (Third Section) Helston Town
9th Apr 1982 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Teignbridge
13th Mar 1982 Scottish Championship (Fourth Section) Monklands Youth Concert Brass
1st Nov 1981 Watford (Third Section) Royal Leamington Spa Silver
1st Nov 1981 Watford (Youth Section) Chalford Youth
1st Aug 1981 National Eisteddfod of Wales (Class B) Bedwas Trethomas and Machen
1st Aug 1981 National Eisteddfod of Wales (Class A) Point of Ayr
16th May 1981 West Cornwall Band Festival (Class B) Lanner and District
16th May 1981 West Cornwall Band Festival (Class D) Falmouth Town
16th May 1981 West Cornwall Band Festival (Class C) St Ives Youth
16th May 1981 West Cornwall Band Festival (Junior Section) Camborne Junior
16th May 1981 West Cornwall Band Festival (Championship Section) Bodmin
10th May 1981 Weston-super-Mare (Fourth Section) Berry Hill Silver
10th May 1981 Weston-super-Mare (Entertainment Contest) Yorkley Onward
10th May 1981 Weston-super-Mare (Second Section) Coventry Imperial (Harry Shaw)
10th May 1981 Weston-super-Mare (Championship Section) Cinderford
10th May 1981 Weston-super-Mare (Third Section) Bideford Town
2nd May 1981 Midlands Area (Youth Section) Loughborough Youth
25th Apr 1981 Challenging Brass Egham
19th Apr 1981 Pontins Hemsby (Second Section) Matlock
12th Apr 1981 East Anglian BBA Championship Class King's Lynn
12th Apr 1981 East Anglian BBA Class A Wrentham
28th Mar 1981 West of England Area (Third Section) Hawthorne Brewery Gloucester
8th Feb 1981 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Ancient Order Of Foresters
8th Feb 1981 Milton Keynes Brass Band Festival (Second Section) Tadley
26th Oct 1980 Suffolk Championship Contest Haverhill Silver
21st Sep 1980 Clacton-on-Sea March Contest Hitchin Town
21st Sep 1980 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) Hitchin Town
21st Sep 1980 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) Hitchin Town
17th May 1980 Grand Shield Andrews Heat for Hire (Sheffield) Band
26th Apr 1980 Midlands Area (Youth Section) Loughborough Youth
6th Apr 1980 Pontins Southport (Second Section) Point of Ayr Colliery
5th Apr 1980 Pontins Southport (Third Section) Wakefield Metropolitan
4th Apr 1980 Pontins Southport (Fourth Section) Horbury Victoria
30th Mar 1980 North West Area (Third Section) Middleton
30th Mar 1980 North West Area (Youth Section) Besses Boys
8th Mar 1980 Scottish Championship (Youth Section) Kilmarnock Area Schools
8th Mar 1980 Scottish Championship (Third Section) Fauldhouse Miners' Youth
2nd Mar 1980 London and Southern Counties (Third Section) Tilbury
10th Feb 1980 Milton Keynes Brass Band Festival (Championship Section) Bedford Town
10th Feb 1980 Milton Keynes Brass Band Festival (Third Section) Ercol
2nd Feb 1980 Wembley Contest (Third Section) Yorkshire Bus Co.
Yorkshire Bus Company
17th Nov 1979 Belgian Nationals (Championship Division) Brass Band Midden-Brabant
4th Nov 1979 Pontins Youth Contest Wakefield Metropolitan Schools
3rd Nov 1979 National Mineworkers (Second Section) Dodworth Colliery Band
20th Oct 1979 West Wales BBA Contest (Class D) Kidwelly
20th Oct 1979 West Wales BBA Contest (Class C) Abergavenny Borough
20th Oct 1979 West Wales BBA Contest (Class B) Ynyshir and Tymawr
20th Oct 1979 West Wales BBA Contest (Class A) Cory
19th May 1979 Grand Shield The Rochdale Band
21st Apr 1979 Welsh Area (Third Section) Penclawdd Public
14th Apr 1979 Pontins Southport (Third Section) Yorkshire Bus
13th Apr 1979 Pontins Southport (Fourth Section) Darwen
18th Mar 1979 London and Southern Counties (Youth Section) Huntingdon and Peterborough Youth Brass Band
17th Mar 1979 West of England Area (Fourth Section) Harris Calne
17th Mar 1979 West of England Area (Youth Section) Hampshire Youth Concert
10th Mar 1979 SWBBA Spring Brass Band Festival (Second Section) Bideford Town
10th Mar 1979 SWBBA Spring Brass Band Festival (Juvenile Section) Mount Charles Juniors
10th Mar 1979 SWBBA Spring Brass Band Festival (Championship Section) Sherborne Town
10th Mar 1979 SWBBA Spring Brass Band Festival Entertainment Contest Mount Charles
10th Mar 1979 SWBBA Spring Brass Band Festival (Fourth Section) Teignbridge
10th Mar 1979 Scottish Championship (Second Section) Loudoun Youth
10th Mar 1979 SWBBA Spring Brass Band Festival (Third Section) St Ives Junior
26th Nov 1978 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Brodsworth Colliery TSB
26th Nov 1978 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Carlton
18th Nov 1978 Reading Contest (Fourth Section) Kennington (Oxford)
4th Nov 1978 Pontins Youth Contest St Dennis Youth
7th Oct 1978 Butlins National Youth Brass Band Championships Loughborough Youth
11th Jun 1978 Steam and Brass Contest Aldbourne
10th Jun 1978 Welsh Miners Gala (March Contest) Ammanford Town
10th Jun 1978 Welsh Miners Gala (Fourth Section) Crosskeys Silver
10th Jun 1978 Welsh Miners Gala (Second Section) Ystalyfera Public
27th May 1978 Strathclyde Charities Kilmarnock Concert
7th May 1978 Senior Cup Queensbury Music Centre
29th Apr 1978 West of England Area (Youth Section) Hampshire Youth
22nd Apr 1978 Midlands Area (Youth Section) Loughborough Youth
15th Apr 1978 North of England Area (Third Section) North Skelton and District
15th Apr 1978 North of England Area (Youth Section) Darlington Youth
8th Apr 1978 Welsh Area (Fourth Section) Coedely Colliery
8th Apr 1978 Welsh Area (Youth Section) West Glamorgan Youth
11th Mar 1978 Scottish Championship (Youth Section) Kilmarnock Area Schools
Jan 1978 West Wales BBA Contest (Class A) Cory
Jan 1978 West Wales BBA Contest (Class D) Ammanford
Jan 1978 West Wales BBA Contest (Class C) Bedwas Trethomas and Machen
Jan 1978 West Wales BBA Contest (Class B) Ystalyfera
17th Oct 1970 National Mineworkers (Fourth Section) South Leicester Welfare
14th Jun 1969 Scottish Miners Gala Contest Lochgelly Public
16th Nov 1968 Reading Contest (Fourth Section) City of Coventry 'B'
16th Nov 1968 Reading Contest (Third Section) Avonbank (Evesham)
19th Oct 1968 National Mineworkers (Fourth Section) Yorkshire Main Edlington




Printed from https://brassbandresults.co.uk/