[Upgrade to pro and remove adverts]

Tom Atkinson

Also/previously known as: T. F. Atkinson, Tom Foster Atkinson


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
10th Dec 1972 Wills Regional Championships - Barnsley (2nd Section) Bradford Victoria 3 181
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (4th Section) Newtown Silver 20
11th Mar 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Championship Section) Bradford Victoria
26th Mar 1966 Yorkshire Brass Band Championships (Championship Section) Bradford Victoria 3
11th Sep 1965 Yorkshire v. Midlands Contest (Championship Section) Bradford Victoria 3 176
6th Mar 1965 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria 10
1965 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Bradford Victoria 3
27th Jun 1964 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Championship Section) Bradford Victoria
31st May 1964 Buxton Festival (Section A) Bradford Victoria 9
23rd May 1964 Welsh Area (Championship Section) Melingriffith 2 186 7
21st Mar 1964 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria 11
25th May 1963 Grand Shield Bradford Victoria 2
23rd Mar 1963 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria 8
1963 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Bradford Victoria 3
8th Sep 1962 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Bradford Victoria 3 180
26th May 1962 Spring Festival (Junior Cup) Wetherby Silver
24th Mar 1962 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria 4
17th Mar 1962 North Eastern Area (Fourth Section) Wetherby Silver
3rd Feb 1962 Nottingham Championship (Championship Section) Bradford Victoria 6
9th Sep 1961 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Bradford Victoria 3 181
25th Mar 1961 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria
5th Feb 1961 Halifax Association Contest (Section 1) Bradford Victoria 1 186
15th May 1960 Yorkshire Federation Contest (Section1) Bradford Victoria 2
2nd Apr 1960 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria 4 178 7
7th Feb 1960 Halifax Association Contest (Section 1) Bradford Victoria 1 187
4th Oct 1959 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Bradford Victoria 1 189
12th Apr 1959 Halifax BBA v Harrogate BBA (First Section) Bradford Victoria 1 184
14th Mar 1959 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria
7th Mar 1959 North Eastern Area (Fourth Section) Wetherby Silver
1st Feb 1959 Halifax Association Contest (Section 1) Bradford Victoria 1 186
17th May 1958 Grand Shield Bradford Victoria
29th Mar 1958 North Eastern Area (Championship Section) Bradford Victoria
1st Mar 1958 North Eastern Area (Fourth Section) Wetherby Silver
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Bradford Victoria 3
28th Apr 1957 Blackpool Contest (A Section) Bradford Victoria 1 189
9th Mar 1957 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria 1 174 5
9th Mar 1957 North Eastern Area (Fourth Section) Wetherby Silver 3 181
3rd Feb 1957 Halifax Association Contest (Section 1) Bradford Victoria 2 180
25th Nov 1956 Yorkshire Invitation Contest (Class A) Bradford Victoria 3 186
7th Oct 1956 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Bradford Victoria 2
29th Apr 1956 Blackpool Contest (A Section) Bradford Victoria 1 186
4th Dec 1955 West Riding Contest (1st Section) Bradford Victoria 2 170
4th Dec 1955 West Riding Contest (1st Section) Newmarket Colliery 4 165
21st May 1955 Spring Festival (Junior Cup) Birstall Old 7
21st May 1955 Grand Shield Newmarket Colliery 11
19th Mar 1955 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria 1
19th Mar 1955 North Eastern Area (Fourth Section) Birstall Old 4
12th Dec 1954 WRBBA Contest (First Section) Newmarket Colliery
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Bradford Victoria
22nd May 1954 Senior Cup Bradford Victoria 5 165 18
13th Mar 1954 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria 1 185
13th Mar 1954 North Eastern Area (Fourth Section) Bisrstall Old
22nd Nov 1953 Yorkshire v Durham Contest (Section Two) Stanley 2 188
18th Apr 1953 North Eastern Area (Third Section) Stanley 3 174
26th Apr 1952 North Eastern Area (Championship Section) Hammonds Sauce Works 5 184 1
15th Mar 1952 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria
20th Oct 1951 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Bradford Victoria 2
23rd Sep 1950 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Bradford Victoria
15th Apr 1950 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria 2 184
10th Apr 1950 East Anglian BBA Class A Reepham 3
17th Sep 1949 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Bradford Victoria 7
19th Mar 1949 North Eastern Area (Second Section) Bradford Victoria 2 188 8
7th Aug 1948 Whitefield Contest Bradford Victoria 2
8th May 1948 Belle Vue May Contest (Class A) Bradford Victoria
21st Sep 1947 Blackpool Contest Bradford Victoria 2
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band Brass Band Contest Bradford Victoria 3
30th Aug 1947 Houghton Main Colliery Band March Contest Bradford Victoria 3
26th Jul 1947 Whitefield Contest Bradford Victoria 1 10
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class A) Bradford Victoria 13
17th Aug 1946 National Youth Brass Band Championships Bradford Victoria Boys 2
5th May 1945 Belle Vue May Contest (Class A) Bradford Victoria 12
7th Apr 1945 West Riding Contest (3rd Section) Bradford Victoria
6th May 1944 Belle Vue May Contest (Class A) Bradford Victoria 17
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class A) Bradford Victoria 7
7th Mar 1942 Ossett Contest Bradford Victoria 3
10th May 1941 Belle Vue May Contest (Class A) Bradford Victoria 2
26th Oct 1940 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Bradford Victoria 1 1
26th Oct 1940 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Bradford Victoria 1 1
13th Apr 1940 West Riding Contest (2nd Section) Bradford Victoria 2 5
15th Apr 1939 Saltaire Contest (Section 2) Bradford Victoria 1
11th Feb 1939 West Riding Contest (3rd Section) Bradford Victoria 4
29th Oct 1938 West Riding Contest (3rd Section) Bradford Victoria
28th May 1938 Bradford Contest (Section 2) Bradford Victoria 5
21st May 1938 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Bradford Victoria 17
2nd Apr 1938 Harrogate and District BBA Contest (Second Section) Bradford Victoria 1
12th Feb 1938 West Riding Contest (2nd Section) Bradford Victoria
8th May 1937 Belle Vue May Contest (Class C) Bradford Victoria 7
31st Oct 1936 West Riding Contest (2nd Section) Bradford Victoria 2 8
9th May 1936 Belle Vue May Contest (Class C) Bradford Victoria 11
Date Contest Winner
26th Nov 1972 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Boarhurst Silver
5th Mar 1972 CISWO Yorkshire (3rd Section) Dodworth Miners' Welfare Band
25th Apr 1971 Thurrock Arts Council (Second Section) Aveley
25th Apr 1971 Thurrock Arts Council (Third Section) Bisley Office Equipment
22nd Nov 1970 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section B) Delph Prize
22nd Nov 1970 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Slaithwaite
15th Nov 1970 Saddleworth Contest (Section B) Delph
15th Nov 1970 Saddleworth Contest (Section A) Slaithwaite
25th Oct 1970 Skelmersdale Contest (Section A) British Vita
25th Oct 1970 Skelmersdale Contest (Section B) Prescot
27th Sep 1970 Clacton-on-Sea March Contest King's Lynn Town
27th Sep 1970 Clacton-on-Sea Contest (Section 2) Redbridge Youth
27th Sep 1970 Clacton-on-Sea Contest (Section 3) Redbridge Youth
12th Sep 1970 Cwmaman Festival Contest Cory
13th Jun 1970 Northumberland Miners Gala (Section B) Silksworth Colliery
13th Jun 1970 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Cowpen and Crofton
9th May 1970 Spring Festival (Junior Cup) Flimby Saxhorn Silver
2nd May 1970 Scottish Championship (Third Section) Buckhaven & District Miners'
2nd May 1970 Scottish Championship (Fourth Section) Newtongrange Lothian
25th Apr 1970 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hade Edge
21st Mar 1970 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Helston Town
21st Mar 1970 Cornwall BBA Contest (Championship Section) Bodmin Town
21st Mar 1970 Cornwall BBA Contest (3rd Section) St Dennis Junior
16th Nov 1969 NWABBA Preston District Contest (Section B) Lancashire Constabulary
18th Oct 1969 National Mineworkers (Second Section) Coedely Colliery
6th Sep 1969 British Open Grimethorpe Colliery
26th Jan 1969 Fife Charities Band Association Contest Bo'ness and Carriden
1969 CISWO Yorkshire (3rd Section) Yorkshire Main Edlington NUM
30th Nov 1968 Bury Contest (Section A) Slaithwaite
30th Nov 1968 Bury Contest (Section B) Holme Silver
7th Sep 1968 British Open Black Dyke Mills
26th Nov 1967 East Lancashire BBA (Section 1) Goodshaw
26th Nov 1967 East Lancashire BBA (Section 2) Littleborough
19th Nov 1967 Northumberland Brass Band League (Section B) Backworth Colliery
19th Nov 1967 Northumberland Brass Band League (Section A) Cowpen and Crofton
21st Oct 1967 National Mineworkers (Second Section) Dawdon Lodge
9th Sep 1967 Yorkshire v. Midlands Contest (Grade Three) Rolls Royce
10th Jun 1967 Northumberland Miners Gala (Open Section) Boldon Colliery
10th Jun 1967 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Cowpen and Crofton
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Gwaun-cae-Gurwen Junior
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Rhymney Workmen
20th May 1967 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Coedely Colliery
29th Apr 1967 Senior Trophy North Ashton Prize
5th Mar 1967 Hammersmith Contest (Championship) Hanwell Silver
5th Mar 1967 Hammersmith Contest (Third Division) Chobham
5th Mar 1967 Hammersmith Contest (Second Division) Sheffield Recreation
1967 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) Rolls Royce Works
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (3rd Section) Rothwell Old
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (2nd Section) Kirkbymoorside Town
20th Nov 1966 York & District BBA Contest (1st Section) Rowntrees
15th Oct 1966 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Hatfield Main Colliery
1st Oct 1966 Bury Contest (Section B) Meersbrook
1st Oct 1966 Bury Contest (Section A) Dove Holes Public
19th Jun 1966 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Sheffield Recreation
19th Jun 1966 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Grimsby and District
19th Jun 1966 Cleethorpes Brass Band Festival (Second Section) B.M.A.R.O.Company
11th Jun 1966 Welsh Miners Gala (First Section) Parc and Dare
11th Jun 1966 Welsh Miners Gala (March Contest) Markham and District
11th Jun 1966 Welsh Miners Gala (Second Section) Steel Company of Wales
6th Mar 1966 CISWO Yorkshire (2nd Section) Rawmarsh Prize Band
19th Feb 1966 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Hafod Colliery
12th Feb 1966 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Poynton
6th Feb 1966 Rochdale Contest (Section A) Leeds Model
6th Feb 1966 Rochdale Contest (Section B) Meltham and Meltham Mills
12th Dec 1965 NWABBA Contest (Second Section) Haydock
12th Dec 1965 NWABBA Contest (Third Section) Burbage
4th Sep 1965 British Open Fairey
7th Jun 1965 Scottish Miners Gala Contest Kinneil Colliery
6th Feb 1965 Lewis's Entertainment Contest Semi Final Dove Holes Public
5th Sep 1964 British Open Foden Motor Works
Mar 1964 CISWO Yorkshire (4th Section) Thornhill Colliery
23rd Nov 1963 Wigan Contest Skelmersdale
19th Oct 1963 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Poynton Brass
5th Oct 1963 National Mineworkers (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Juniors
3rd Nov 1962 Dewsbury Centenary Contest (Section B) Haigh
6th Oct 1962 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Northop Silver
6th Oct 1962 NWBBA Annual Rally & Festival
6th Oct 1962 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Rhyl Silver
6th Oct 1962 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Farndon and District
23rd Sep 1962 Cleethorpes Brass Band Festival (Second Section) Harold Boys School
23rd Sep 1962 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) Sheffield Recreation
23rd Sep 1962 Cleethorpes Brass Band Festival (Lincolnshire Championship) Grimsby and District
7th Jul 1962 East Anglia BBA v London &HCBBA(Section B) East Ham Borough
7th Jul 1962 East Anglia BBA v London &HCBBA(Section A) East Ham Borough
30th Jun 1962 Crewkerne Contest (Section 1) Woodfalls Junior
30th Jun 1962 Crewkerne Contest (Section 2) Keynsham Town
30th Jun 1962 Crewkerne Contest (Section 3) Crewkerne Youth
23rd Jun 1962 Welsh Miners Gala (Third Section) Ynyshir and District
23rd Jun 1962 Welsh Miners Gala (Second Section) Rhymney Youth
23rd Jun 1962 Welsh Miners Gala (First Section) Mid Rhondda
14th Apr 1962 Leicestershire BBA Entertainment Contest (Section 1) Snibston
14th Apr 1962 Leicestershire BBA Entertainment Contest (Section 3) Hathern
14th Apr 1962 Leicestershire BBA Entertainment Contest (Section 2) Bedworth
4th Mar 1962 CISWO Yorkshire (3rd Section) Royston New Monkton
10th Dec 1961 NWABBA Contest (Third Section) Flookburgh
10th Dec 1961 NWABBA Contest (Fourth Section) Haydock Colliery
10th Dec 1961 NWABBA Contest (Second Section) Mirrlees Works
10th Dec 1961 NWABBA Contest (Championship Section) Hoggarths
26th Nov 1961 East Lancashire BBA (Section 1) Haslingden Borough
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Hetton Silver
1st Jul 1961 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Third Section Brodsworth Colliery
24th Jun 1961 Romford Contest (Second Section) Barnet
24th Jun 1961 Romford Contest (Open Section) Hanwell
10th Jun 1961 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Cowpen and Crofton
10th Jun 1961 Northumberland Miners Gala (Open Section) Boldon Colliery
22nd May 1961 Cinderford Contest (Open Section) Fisher and Ludlow
22nd May 1961 Cinderford Contest (Section B) Berry Hill
29th Apr 1961 Midlands Area (Fourth Section) Shipston Town Silver
12th Feb 1961 Rochdale Contest Hoggarths
17th Dec 1960 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Loughborough Borough
17th Dec 1960 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Coventry Festival
17th Dec 1960 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Atherstone
20th Nov 1960 North East Midlands Contest (Second Section) Kirkby Colliery
20th Nov 1960 North East Midlands Contest (First Section) Heage Silver
8th Oct 1960 Bury Contest Dove Holes Public
24th Apr 1960 Blackpool Contest, 'A' Section Lindley
24th Apr 1960 Blackpool Contest (C Section) Poynton Brass
24th Apr 1960 Blackpool Contest, 'B' Section Colne Borough
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Championship Section) Barrow Shipyard
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Fourth Section) Flookburgh
6th Dec 1959 NWABBA Contest (Second Section) Preston Town
7th Nov 1959 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Northampton Town
7th Nov 1959 Northants Amateur Brass Band Association (3rd Section) Wollaston Town Silver
24th Oct 1959 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Steel Co. of Wales Port Talbot
20th Jun 1959 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
20th Jun 1959 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Penzance Silver
20th Jun 1959 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Carharrack & St Day
9th May 1959 Spring Festival (Junior Cup) Rist's Silverdale Silver
30th Mar 1959 East Anglian BBA Class A March Railway
30th Mar 1959 East Anglian BBA Championship Class Soham Comrades
5th Dec 1958 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Elland Silver
5th Dec 1958 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Lindley
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Elland Silver
28th Jun 1958 Crewkerne Contest (Section 3) Watchet British Legion
28th Jun 1958 Crewkerne Contest (Section 2) Yeovil Workmen
28th Jun 1958 Crewkerne Contest (Section 1) Fishponds B.L.
14th Jun 1958 Severn Tunnel Contest Llwydcoed Silver
22nd Mar 1958 North West Area (Fourth Section) Newtown Silver
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Third Section) Mossley Public
8th Dec 1957 NWABBA Contest (Championship Section) Farnworth Old
7th Sep 1957 Haydon Bridge Contest (Open Section) Bedlington Dr Pit
7th Sep 1957 Haydon Bridge Contest (Confined Section) Cowpen and Crofton
18th May 1957 Senior Cup Langwith Miners' Welfare
11th May 1957 West of England Area (Fourth Section) Berry Hill Silver
20th Apr 1957 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
20th Apr 1957 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Coedely Colliery
20th Apr 1957 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ynyshir and Wattstown
16th Mar 1957 Midlands Area (Fourth Section) Peak Dale Public
24th Feb 1957 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Betteshanger Colliery
24th Feb 1957 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) The People Band
24th Feb 1957 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Hornsey British Legion
10th Nov 1956 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Peterborough City
10th Nov 1956 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Walkden Prize
25th Aug 1956 Haydon Bridge Contest (Confined Section) Carlisle St Stephens
25th Aug 1956 Haydon Bridge Contest (Open Section) Haltwhistle Old
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Third Section) Littleport British Legion
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Chapel-en-le-Frith Town
16th Apr 1955 North West Area (Fourth Section) Carlisle City
13th Apr 1955 Llandderfel Contest Royal Oakley
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Northampton Town
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Own Choice - 2nd Section) Rushden Town
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
6th Nov 1954 Northants Amateur Brass Band Association (Own Choice - 1st Section) Rushden Temperance
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Lewis Merthyr
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (D Section) Tonyrefail Boys
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Markham and District
11th Sep 1954 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Cardiff Transport
31st Jul 1954 Tynemouth Open Contest Harton Colliery
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (4th Section) Ware Town
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Monotype Works
24th Apr 1954 North of England Area (Fourth Section) Stanhope Colliery
24th Apr 1954 North of England Area (Third Section) Ellington Colliery Silver Prize Band
7th Mar 1954 CISWO Yorkshire (3rd Section ) Dodworth Miners Welfare Band
29th Nov 1953 Manchester District Contest (Second Section) Street Fold Silver
29th Nov 1953 Manchester District Contest (Open Section) Eccles Borough
29th Nov 1953 Manchester District Contest (Third Section) Dunham Woodhouses
11th Oct 1953 West Riding Grading Contest (Section 2) Acton Hall
23rd May 1953 Welsh Area (Fourth Section) Ystalyfera Public
23rd May 1953 Welsh Area (Second Section) Mid Rhondda
23rd May 1953 Welsh Area (Third Section) Cwmbran U.D. Silver
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Laganvale
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Henry Waddell
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Ligoniel
1st May 1953 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Wellington
21st Mar 1953 North West Area (Championship Section) Fodens Motor Works
7th Mar 1953 Midlands Area (Fourth Section) Langwith Miners' Welfare Silver
1953 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare Workmens
4th Aug 1952 National Eisteddfod of Wales (Class C) Cwmaman Institute
4th Aug 1952 National Eisteddfod of Wales (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
4th Aug 1952 National Eisteddfod of Wales (Class B) Ystalyfera Public
28th Jun 1952 Flockton Contest Hade Edge
24th May 1952 West of England Area (Second Section) Albion Dockyard
24th May 1952 West of England Area (Third Section) St Ives Town
23rd May 1952 North East Midlands Contest (First Section) Burslem Co-operative
23rd May 1952 North East Midlands Contest (Second Section) Basford Hall Miners
17th May 1952 Spring Festival (Junior Cup) Clayton West
12th Apr 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Ynyshir and Wattstown Junior
12th Apr 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Pencoed Public
12th Apr 1952 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Lewis Merthyr
22nd Mar 1952 North West Area (Second Section) Farnworth Old
2nd Feb 1952 NWABBA Preston District Contest Freckleton Subscription
17th Nov 1951 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Bedford Trades
17th Nov 1951 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Marsh Gibbon
26th May 1951 Blaina Contest (Class C) Cwm Town
26th May 1951 Blaina Contest (Class B) Lewis Merthyr
26th May 1951 Blaina Contest (Class D) Cwmaman
5th May 1951 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare Workmens
5th May 1951 Welsh Area (Fourth Section) Cwmaman Institute Silver
5th May 1951 Welsh Area (Second Section) Tongwynlais Temperance
5th May 1951 Welsh Area (Third Section) Tylorstown and District Silver Prize Band
4th May 1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) 1st Old Boys
4th May 1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Ligoniel
4th May 1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) 55th Old Boys
4th May 1951 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Templemore
3rd Mar 1951 Midlands Area (Fourth Section) Thoresby Colliery Welfare
4th Nov 1950 Northumberland Brass Band League (Section A) Wallsend Shipyard
14th Oct 1950 Scottish Championship (Championship Section) Parkhead Forge Silver
16th Sep 1950 Scottish Championship (Fourth Section) Dundee Trades
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Truro City
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town Band
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class C) St. Just Silver
24th Feb 1950 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) 55th Old Boys
24th Feb 1950 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Bloomfield
24th Feb 1950 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) 1st Old Boys
11th Feb 1950 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Third Section Newtongrange Lothian
11th Feb 1950 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Second Section Bo'ness and Carriden
3rd Dec 1949 Northumberland Brass Band League (Section B) Lynemouth
3rd Dec 1949 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery
6th Nov 1949 West Riding Contest (2nd Section) Moderna Works
29th Oct 1949 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Branksome and Parkstone
1st Oct 1949 NWABBA Contest (Fourth Section) Brindle
3rd Sep 1949 British Open Fairey Aviation
27th Aug 1949 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Grange Moor
27th Aug 1949 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Hepworth Silver
16th Jul 1949 Wellington Contest (Local Section) Donnington Wood
16th Jul 1949 Wellington Contest (Open Section) Derby Borough Police
28th May 1949 Welsh Area (Fourth Section) Tylorstown Junior
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class D Group 1) Leyland B.L.
26th Mar 1949 North of England Area (Fourth Section) Lynemouth and Ellington
26th Mar 1949 North of England Area (Third Section) Dawdon Lodge Silver Prize Band
12th Feb 1949 Durham League Contest (Section C) Darlington British Railways
13th Dec 1947 Durham v Northumberland Contest Sunderland Transport

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!