[Upgrade to pro and remove adverts]

T. Morgan



Date Contest Band Position Points Draw
21st Nov 1959 Wigan Contest Lower Ince Temperance 17
23rd May 1953 Welsh Area (Third Section) Rogerstone and District 2
23rd May 1953 Welsh Area (Third Section) 2nd Batt Monmouth Regt 11
29th Oct 1949 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Duple Coachworks 3 168
16th Jul 1949 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Duple Coachworks
24th Jun 1939 Amesbury Contest (Section C) Gillingham Imperial 1
28th May 1938 Hanwell Contest (Division 2) Edmonton Silver 2
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Shield - A) Arsenal F.C. 13
21st Jun 1924 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Edmonton Silver 3
17th May 1924 Dartford Contest (Section 1) Callender's Cable 1
4th Aug 1923 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Edmonton 3
21st Apr 1923 Camberwell Contest Edmonton Temperance 5 9
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - B) Edmonton Temperance 20
22nd Jul 1922 Yiewsley Contest (Second Section) Edmonton 2 5
22nd Jul 1922 Yiewsley Contest (Second Section) Lambeth 4
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Shield) Blackfriars Working Men's Mission 8 7
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Cup) Battersea Temperance
18th Jul 1914 West Drayton Contest (Section 2) Battersea Temperance 1 7
27th Sep 1913 Crystal Palace (Preliminary Shield) Edmonton Temperance 3 9
27th Sep 1913 Crystal Palace (Junior Cup) Cambridge Town 18
12th Jul 1913 Camberwell Green Contest (Second Section) Edmonton Temperance 1
17th May 1913 Bishop's Stortford Contest Edmonton 3
17th May 1913 Bishop's Stortford Contest Cambridge Town 4   3
24th Mar 1913 Wadebridge Contest St Austell 3
29th Jul 1911 Manchester (White City) Contest GWR and Paddington 4 4
15th Jul 1911 Earl's Court Contest (Fourth Section) Edmonton Temperance 1
15th Jul 1911 Earl's Court Contest (Third Section) Kilburn Gas Works 1
10th Dec 1910 Camberwell Contest Edmonton Temperance 2 13
10th Dec 1910 Camberwell Contest Kilburn Gas Works 5
1st Oct 1910 Crystal Palace (Preliminary Cup) Edmonton Temperance 4
11th Jun 1910 Dartford Contest (Section 2) Edmonton Temperance 2
28th Mar 1910 Rugby Contest Rushden Rifles 4 5
20th Nov 1909 London and Home Counties Crystal Palace Contest (Third Section) Kilburn Gas Works 3
7th Aug 1905 Mountain Ash Contest (First Section) Aberaman 3
24th Apr 1905 Lewisham Contest (2nd Section) Bromley Borough
1st Oct 1904 Crystal Palace (Preliminary Shield) Bromley Borough 4
Date Contest Winner
18th Apr 1936 Southport Music Festival Contest Foden Motor Works Band
10th Jun 1930 Huddersfield Contest Slaithwaite
20th Apr 1929 North Wales Association (Class B Junior) Moeltryfan
20th Apr 1929 North Wales Association (Class A) Royal Oakeley
20th Apr 1929 North Wales Association (Class B) Cynfi
6th Aug 1923 National Eisteddfod of Wales (Open Section) Royal Oakeley
6th Aug 1923 National Eisteddfod of Wales (Welsh Section) Royal Oakeley
2nd Apr 1923 Brotherton Contest Hickleton Main
15th May 1920 Penygroes Contest (Class C) Skewen Silve
25th Oct 1913 Letchworth Contest Irthlingborough
31st Jul 1912 Blandford Contest Broad Chalke
19th Jul 1911 Blandford Contest Branksome
4th Aug 1909 Tisbury Contest Broad Chalke
5th Oct 1907 Abergavenny Contest Aberdare Town
7th Sep 1907 Glastonbury Contest (Second Section) Albion Silver
7th Sep 1907 Glastonbury Contest (First Section) Aberdare Town
7th Aug 1907 Tisbury Contest Chippenham Town
6th Jul 1907 Pontypridd Contest (First Section) Ferndale
6th Jul 1907 Pontypridd Contest (Third Section) Gilfachgoch
6th Jul 1907 Pontypridd Contest (Second Section) Powell's Tillery
30th Mar 1907 Bristol Contest Cwmparc
6th Oct 1906 Treorchy Contest Aberaman
22nd Sep 1906 Alresford Contest Alresford Town
1st Sep 1906 Glastonbury Contest (Second Section) Chippenham Silver
1st Sep 1906 Glastonbury Contest (First Section) Aberdare Town
4th Jul 1906 Poole Contest 4th V.B.Hants Regt
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (Second Section) Aberdare Town
24th Feb 1906 Pontypridd Contest (First Section) Aberaman
25th Nov 1905 Pontypridd Contest Ogmore Vale
8th Aug 1905 Tisbury Contest Broad Chalke
7th Aug 1905 Llandilo Contest (Class A) Ystalyfera Temperance
7th Aug 1905 Llandilo Contest (Second Section) Llandilo Town




Printed from https://brassbandresults.co.uk/