[Upgrade to pro and remove adverts]

Walter Nuttall



Date Contest Band Position Points Draw
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class A) 32nd Lancs. Batt. Home Guard Bacup 4 1
10th May 1941 Belle Vue May Contest (Class A) Bacup Home Guard 4 1
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class A) Stacksteads 19
15th Apr 1938 East Anglian BBA Section 1 Reepham 3
25th Sep 1937 Crystal Palace (Junior Cup - A) Stacksteads 22
10th Jul 1937 Belle Vue July Contest (Class B) Stacksteads 2
19th Jun 1937 Reepham Contest (Class A) Reepham Town 1
11th Jul 1936 Cawston Contest (Section 1) Reepham Town 3
12th May 1928 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth Silver 5
7th Apr 1928 Pudsey Contest Hepworth Silver 4
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Cup - A) Manea Silver 6 12
10th Sep 1927 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Hepworth Silver 2
25th Sep 1926 Crystal Palace (Junior Cup - A) Manea Silver
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Falmouth Town 2
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Falmouth Town 3
25th May 1926 Huddersfield Band of Hope Union Contest Hepworth 4
8th May 1926 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth Silver 5
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - A) Hepworth
26th Sep 1925 Crystal Palace (Junior Cup - A) Manea
1st Aug 1925 Honley Contest Hepworth Silver 3
11th Jul 1925 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Hepworth 3
2nd Jun 1925 Huddersfield Band of Hope Union Contest Hepworth 2
16th May 1925 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hepworth Silver 2
13th Dec 1924 Northern Band Association (Championship Section) Chopwell Colliery 5 8
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Manea 1
23rd Aug 1924 Holmfirth Contest Hepworth 2
21st Aug 1924 Cambridge Contest Manea Silver 2
2nd Aug 1924 Honley Contest Hepworth 3
5th Jul 1924 Haltwhistle Contest Chopwell Colliery 4
10th Jun 1924 Huddersfield Band of Hope Union Contest Hepworth 4
22nd Apr 1924 Crow Edge Contest Hepworth Silver 2
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - B) Manea Silver 5 3
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - A) Blackburn Coronation 20
4th Sep 1922 British Open Irwell Springs 7
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Shield) Manea 12
24th Sep 1921 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Irwell Springs 17
1st Sep 1919 Belle Vue September Contest Irwell Springs 4
7th Sep 1918 Belle Vue September Contest Irwell Springs 2 11
1st Jun 1914 Pymore Contest Manea Excelsior 3 69 3
2nd May 1914 Blackrod Contest Shawclough and Spotland 17
13th Sep 1913 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne 1 2
9th Aug 1913 Four Lanes and Pencoys Contest Camborne Town 2
28th Sep 1912 Crystal Palace (Preliminary Cup) Rugby Town 7
8th Apr 1912 Westhoughton Contest Shawclough and Spotland 1
6th Aug 1910 New Brighton Contest Irwell Springs 7 3
30th Jul 1910 Manchester (White City) Contest Irwell Springs 6
25th Jun 1910 Newtown Contest Irwell Springs 3 4
21st May 1910 New Brighton Contest Irwell Springs 4 10
26th Mar 1910 Barnoldswick Contest Irwell Springs 1 4
28th May 1908 Newchurch Contest Warth 3 1
18th Apr 1908 Westhoughton Contest Water 8
28th Sep 1907 Crystal Palace (Junior Cup) Stacksteads 9
9th Aug 1902 Dumfries Contest Irwell Springs 2 3
Date Contest Winner
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Shield - C (2)) Drybrook and District
24th Sep 1938 Crystal Palace (Junior Shield - C (1)) Pillowell
22nd Aug 1936 Haworth Contest Hade Edge
9th May 1936 Belle Vue May Contest (Class B Group 2) Eckington United
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Third Section) Luton Public
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Championship Section) Enfield Central
21st Mar 1936 London & Home Counties BBA Spring Contest (Second Section) Barnet Town
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Shield - C) Gwaun Cae Gurwen Juniors
4th Apr 1931 Pudsey Contest Slaithwaite
26th Jul 1930 Oldham Contest (Section B) Windsor Prize
1st Mar 1930 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Shipley Colliery Silver Prize
1st Mar 1930 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section) Whitwell British Legion
13th Jul 1929 Seven Sisters Contest (Class C) Port Talbot
13th Jul 1929 Seven Sisters Contest (Class B) Penygroes
13th Jul 1929 Seven Sisters Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Cup - B) Swindon (G.W.)
18th Aug 1928 Widnes Contest Haydock Colliery
21st Jul 1928 Chesterfield Contest Hasland Silver
14th Jul 1928 Barwell Contest (Second Section) Northampton N.U.R.
14th Jul 1928 Barwell Contest (First Section) Leicester Imperial
28th Apr 1928 Glazebury Contest Irwell Bank
6th Jun 1927 Hawarden Contest Hasland
5th Jun 1926 West Wales BBA Contest (Class C) Ystradgynlais
5th Jun 1926 West Wales BBA Contest (Class B) Llansaint
22nd Aug 1925 Barwell Contest (First Section) Ibstock United
22nd Aug 1925 Barwell Contest (Second Section) Shepshed Town
23rd Aug 1924 Glynneath Contest (Class B) Ystalyfera Public
23rd Aug 1924 Glynneath Contest (Class C) Skewen N.O.R.
23rd Aug 1924 Glyn Neath Contest Port Talbot
26th Jul 1924 Whitehall Contest Cory Workmen's Silver
26th Jul 1924 Bristol Contest Cory Workmen
19th Jul 1924 Great Harwood Lowerhouse Mills
24th Jun 1923 Redcar Contest (First Section) Harton Colliery
26th May 1923 Southport Contest Haydock Colliery
5th May 1923 Penygroes Contest (Class B) Glyn Neath
5th May 1923 Penygroes Contest (Class A) Penygroes
5th May 1923 Penygroes Contest (Class C) Neath and Melyn
2nd Apr 1923 Slaithwaite Contest Glazebury
3rd Jun 1922 Bacup Contest Nelson Old
15th Apr 1922 Sunderland Contest Boldon Colliery
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Cup) Langwith Colliery
25th May 1920 West Stanley Contest Boldon Colliery
21st Aug 1915 Winsford Contest Biddulph
30th May 1914 Camborne Contest (First Section) St Dennis Temperance
30th May 1914 Camborne Contest (Second Section) Bugle Silver

Notes

Born Doals, Bacup, Lancashire, 13th February 1867. Appointed bandmaster at Irwell Springs band 1894.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/