[Upgrade to pro and remove adverts]

A Summer Day, J. A. Greenwood

Contest Test Pieces (79)

Date Contest Winner
15th Apr 1978 Lansing Bagnall (Youth Section) Kennington Youth
19th Feb 1978 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section C) Wantage Concert
24th Nov 1962 SWBBA Contest (Fourth Section) Boscastle Silver
8th Apr 1962 Durham League Contest (Section D) Stanhope Silver
12th Oct 1957 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Bala Town
25th Nov 1956 Newbury Contest [1950s] (Section 2) Cwmaman Institute
24th Nov 1956 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 3) Berry Hill Silver Prize
7th Aug 1956 Coleford Contest Drybrook and District
14th Jul 1956 Fairford Contest (Section 3) Sandhurst Silver
7th Jul 1956 Cirencester Brass Band Festival (Class 2) Lilleshall Colliery
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 4) Yeovil Workmen
30th Jun 1956 Romford Contest (Third Section) Fulham Borough
23rd Jun 1956 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Calne Town
26th May 1956 Spring Festival (Junior Trophy) Dearham United
12th May 1956 West of England Area (Fourth Section) Glastonbury Town
5th May 1956 Welsh Area (Fourth Section) Coedely Colliery Workmen's
29th Apr 1956 Blackpool Contest (B Section) Silverwood Colliery
29th Apr 1956 Brotherhood Contest Ingatestone Brotherhood
28th Apr 1956 North West Area (Fourth Section) Gravel Lane Methodist
21st Apr 1956 North of England Area (Fourth Section) Esh Winning Colliery
14th Apr 1956 North Eastern Area (Fourth Section) Knottingley Silver
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Fourth Section) Bletchley Town
3rd Mar 1956 Midlands Area (Fourth Section) Market Harborough Town
22nd Oct 1955 Scottish Championship (Fourth Section) Kinneil Colliery
3rd May 1952 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) Northiam Silver
18th Nov 1950 Northumberland Brass Band League (Section C) Pegswood Colliery
20th Jul 1946 Pickering Own Choice Contest Skinningrove Miners
27th Oct 1934 West Wales BBA Contest (Class C) Gwaun-cae-Gurwen
8th Sep 1934 Hollingworth Lake Contest Haslingden Borough
19th Aug 1933 London and Home Counties BBA (Fourth Section) Sheppey Boys
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Partington Public
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Haslingden Borough
24th Jan 1931 NSW State Championships (D Grade) Mittagong Town
11th Oct 1930 Meadowfield Contest Cockfield
20th Sep 1930 Seaton Delaval Contest Backworth Colliery
13th Sep 1930 Hessle Contest Barton Town
6th Sep 1930 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) Milnsbridge
6th Sep 1930 Haydon Bridge Contest (Section 2) Bardon Mill
6th Sep 1930 West Auckland Contest Easington Colliery
30th Aug 1930 Wincanton Contest (2nd Section) Keynsham
30th Aug 1930 Bournville Contest Dunlop Works
23rd Aug 1930 Yate Contest Lister's Works
23rd Aug 1930 Slaley Contest Backworth Collieries
23rd Aug 1930 Bakewell Contest Tideswell Silver
16th Aug 1930 Birtley Selection Contest Hunwick Silver
16th Aug 1930 Oxford Annual Contest (Section 3) Wolverton Town
16th Aug 1930 Radstock Contest (Second Section) Midsomer Norton Town
16th Aug 1930 Charfield Contest Lydney Silver
16th Aug 1930 Allendale Contest (Local Section) Braes of Allen
9th Aug 1930 Bridgwater Band Festival (Class 2) 5th Batt. Welsh Regt. T.A.
9th Aug 1930 Hartlepool Contest Brancepeth Colliery
26th Jul 1930 Oldham Contest (Section B) Windsor Prize
26th Jul 1930 Buxton Contest Chapel-en-le-Frith
26th Jul 1930 Oldham Contest Baxendales Works
26th Jul 1930 Sharpness Contest (Gloucester Section) Bream
19th Jul 1930 Tow Law Contest Thornley Colliery
12th Jul 1930 Fairford Contest (Section 3) Lydney Town
12th Jul 1930 Cawston Contest (Section 2) Leiston Works A.A.
28th Jun 1930 Dursley Contest (Section 2) Parkend
21st Jun 1930 Willington Contest Easington Colliery
21st Jun 1930 Blakesley Contest (Section 2) Fleckney Silver
14th Jun 1930 Tow Law Contest Brandon Colliery
14th Jun 1930 Norfolk Band Festival (Section 2) Leiston Works A A
9th Jun 1930 Sidmouth Contest (Junior Section) 1st Wessex Batt. B.B.
9th Jun 1930 West Wales BBA Contest (Class C) Swansea Town
9th Jun 1930 Durham Contest Urpeth Colliery
31st May 1930 Croft Contest (Second Section) Oadby
31st May 1930 Hyde (Hampshire) Contest Crewkerne
31st May 1930 Croft Contest (First Section) Whetstone
24th May 1930 Brighton Contest (Section D) Hooe
10th May 1930 Ardley and Fewcott Band Contest (Section 2) Wolverton
21st Apr 1930 Walford Contest Cory Workmen's
19th Apr 1930 Queensland State Country Grade Championships Howard Brass
5th Apr 1930 Chester-le-Street Contest Marsden St Andrews
2nd Apr 1930 Harrogate and District BBA Contest (Open) Summerbridge and Dacre
24th Mar 1930 Colwyn Bay Contest (Class B) Old Colwyn
15th Mar 1930 Boys Brigade Contest 76th Coy. Boys Brigade
22nd Feb 1930 Dursley Contest Bream Silver
7th Dec 1929 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Verwood

Usage


Own Choice Test Pieces (23)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
20th Feb 1983 Oldham Contest (Section 4) Keighley 13
11th Mar 1973 Manchester District Contest (Fourth Section) Dobcross 'B' 4
29th May 1966 NSW State Championships (Junior B Grade) Bankstown P C Y C 1
8th Jun 1963 NSW State Championships (D Grade) Orange Industrial 8
8th Aug 1959 Cholsey Contest Waltham St. Lawrence 4
22nd Nov 1958 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Fourth Section) Newport Pagnell Town Silver 6
25th Nov 1956 Newbury Contest [1950s] (Section 2) Cwmaman Institute 1
25th Nov 1956 Newbury Contest [1950s] (Section 2) Stroud & District 4
25th Nov 1956 Newbury Contest [1950s] (Section 2) Kidlington
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Fourth Section) Newport Pagnell Town 1
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Fourth Section) Bradwell Silver
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Woodstock Town
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Fourth Section) Woodstock Town
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Fourth Section) Worthing
25th Feb 1956 Oxfordshire & District Contest (Section 2) Heath Excelsior 3
14th Aug 1954 Cholsey Contest Cholsey Silver 1
16th Aug 1952 Cholsey Contest Bletchington
16th Aug 1952 Cholsey Contest Hook and Odiham
18th Feb 1933 Sheffield & District (Class C) Aston Parish 2
23rd Jul 1932 Sheffield Contest Askern Colliery
23rd Jul 1932 Sheffield Contest Barrow Colliery
23rd Jul 1932 Sheffield Contest Markham Main
19th Jul 1930 Sheffield Contest Sheffield L.M.S.




Printed from https://brassbandresults.co.uk/