[Upgrade to pro and remove adverts]

Lurline [unknown arranger], William Vincent Wallace

Contest Test Pieces (24)

Date Contest Winner
29th Sep 1945 Scottish Championship (Third Section) West Calder
10th Apr 1926 Manchester and District Association (Class C) H.Stevenson and Sons
24th Jan 1926 NSW State Championships (C Grade) Lidcombe District
15th Aug 1925 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) West Crawley
25th Jul 1925 Aldbourne Contest South Berks Silver
11th Jul 1925 Radstock Contest (Second Section) Single Hill
11th Jul 1925 Stenalees Contest (Third Section) Greensplat Band
11th Jul 1925 Newhall Contest Swadlincote
1st Jun 1925 Lydney Contest (Second Section) Lydney Town
18th Oct 1924 Scottish Championship (Third Section) Dundee RNVR
27th Jan 1912 West Wales BBA Contest (Class C) Clydach St. John's
11th Jul 1903 Radstock Contest (Second Section) Single Hill
12th Apr 1902 Nantymoel Contest Cory Workmen
28th Dec 1901 Cardiff Contest (Second Class) Cory Workmen's
9th Sep 1901 Tredegar Contest (Class B) Cory's Workmen
31st Aug 1901 Mumbles Contest Ystalyfera Temperance
8th Jul 1901 Aberkenfig Contest Lewis Merthyr
6th Jul 1901 Hawick Contest Liddesdale Temperance
27th May 1901 Caerphilly Contest (Class C) Pentre Volunteers
8th Apr 1901 Carlisle Contest Liddlesdale
8th Apr 1901 Mountain Ash Contest (First Section) Ferndale
8th Apr 1901 Mountain Ash Contest (Second Section) Gwaun-cae-Gurwen
25th Mar 1901 Coedpoeth Contest Coedpoeth
20th Oct 1900 Carnarvon Contest (Second Section) Royal Oakley

Usage


Own Choice Test Pieces (30)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
26th Jan 1927 NSW State Championships (B Grade) Marrickville Municipal 6
1st Jan 1919 Queensland State Brass Band Championship (C Grade) Maryborough Naval Juniors 3
22nd Jan 1915 NSW State Championships (B Grade) Darlinghurst Concert 9
22nd Jan 1914 NSW State Championships (C Grade) St.Peters (Sydney) 7
7th Sep 1912 National Eisteddfod of Wales (Class B) Coedpoeth
28th Jan 1911 Australian Championships (A Grade) Manly Municipal (NSW) 1
22nd Oct 1910 Australian Championships (B Grade) Echuca Rangers (Vic) 5
22nd Oct 1910 Australian Championships (B Grade) Richmond City (Vic) 8
20th Apr 1908 Australian Championships (A Grade) Armidale City (NSW) 1
29th Oct 1904 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Collingwood Citizens (Vic) 3
13th Jul 1901 Portobello Contest Musselburgh and Fisherrow 2
13th Jul 1901 Portobello Contest Westfield
22nd Jun 1901 Newhall Contest Woodville 2
22nd Jun 1901 Newhall Contest Church Gresley 3
22nd Jun 1901 Newhall Contest Shepshed Town 4
22nd Jun 1901 Newhall Contest Newhall United Methodist 6
27th May 1901 Berkhamsted Contest 2nd Batt Berkshire Regt 2
8th Apr 1901 Barnet Contest Watford Artizan 3
8th Apr 1901 Barnet Contest Grays Temperance Silver
4th Aug 1900 Abthorpe Contest Bugbrooke
6th Nov 1897 Australian Championships (B Grade) Bourke District Band (NSW) 3
17th Sep 1881 Matlock Contest Thurlstone
31st Aug 1881 Handsworth Woodhouse Contest Thurlstone 2
16th Sep 1876 Matlock Contest Winster Brass Band
8th Jul 1876 Whalley Contest 88th L.R.V. Haslingden 5
5th Sep 1867 Marske-by-the-Sea Contest Northallerton Temperance V.R 3
29th Jul 1863 Moira Contest Bow Bridge Brass Band (Leicester) 3
11th Jun 1863 Yorkshire Gala Band Contest Farnley Temperance
30th Jun 1862 Bristol Contest Bradford-on-Avon 5
1st Jul 1861 Boston Contest 20th West Riding V.R.C. (Doncaster) 2




Printed from https://brassbandresults.co.uk/