[Upgrade to pro and remove adverts]

Maritana [arr. Round] (1888), William Vincent Wallace arranged Harry Round

Contest Test Pieces (45)

Date Contest Winner
30th Oct 1937 West Riding Contest (1st Section) Yorkshire Copper Works
4th Sep 1937 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Denby Dale
10th Apr 1937 London District Boys Brigade Contest 2nd South Essex Coy.
8th Jul 1933 Seven Sisters Contest (Class C) Cwmllynfell
13th Jul 1929 Cumberland and Furness Championship (Class A) Whitehaven Borough
30th Jul 1927 Whitehaven Contest Workington Town
6th Jun 1914 New Brighton Contest Black Dyke Mills
12th May 1913 Southern Counties Association Contest (1st Section) West Crawley
19th Aug 1911 Blyth Contest Harton Colliery
3rd Sep 1910 South Shields Flower Show (First Section) Palmers Works
16th Jul 1910 Bishop Auckland Contest Evenwood
29th Jun 1910 Blandford Contest
28th Mar 1910 Southern Counties Association Contest (3rd Section) Sevenoaks Temperance
28th Mar 1910 Kerne Bridge Contest Bristol Imperial
18th Dec 1909 Bishop Auckland Contest (Section 3) Evenwood
25th Jun 1904 Rutherglen Contest Clydebank
13th Jun 1903 Earby Contest Trawden
13th Apr 1903 Rugby Contest Kettering Town
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Black Dyke Mills
30th Aug 1902 Darwen Contest Darwen Borough
12th Jul 1902 Galston Contest Newmilns
5th Jul 1902 New Brighton Contest Wingate Temperance
5th Jul 1902 Motherwell Contest Coltness
6th Aug 1900 Aylesbury Contest [1890s] Bishopstone
12th Nov 1897 Douglas (Isle of Man) Contest Douglas Volunteer
12th Sep 1896 Blackpool Contest Besses o' th' Barn
5th Oct 1891 Pontypridd Contest 1st G.A.V. Morriston
18th Jul 1891 Heanor Contest (Testpiece) Kettering Town
30th Mar 1891 Abergavenny Contest Glamorgan Artillery
30th Aug 1890 Blyth Contest Whitworth
21st Jul 1890 Kidsgrove Contest Besses o th Barn
14th Sep 1889 Queens Park (Manchester) Contest Bredbury and Romiley
29th Jul 1889 Arnold Contest Old Robin Hood
25th May 1889 Copley Contest Batley Old
15th Sep 1888 Glossop Contest Kingston Mills
15th Sep 1888 Hucknall Torkard Contest Hucknall Huthwaite
4th Aug 1888 Crewe Contest Besses o' th' Barn
4th Aug 1888 Denby Dale Contest Linthwaite
14th Jul 1888 Bradford Contest Oats Royd Mills
9th Jul 1888 Dowlais Contest Morriston Artillery
30th Jun 1888 Lindley Contest Kingston Mills
9th Jun 1888 Market Harborough Contest Rushden Temperance Silver
12th May 1888 Heywood Contest Besses o' th' Barn
2nd Apr 1888 Hanley Contest Biddulph
31st Mar 1888 Colne Contest Clayton-le-Moors

Usage


Own Choice Test Pieces (95)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
23rd Mar 1940 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Blaengarw 1
23rd Mar 1940 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Treherbert 1
23rd Mar 1940 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Pontycymmer 2
15th Sep 1934 Eggleston Contest Leasingthorne Colliery 3
17th Sep 1932 Eggleston Contest Brandon Colliery 2
12th Aug 1919 Chasetown Contest Bloxwich Imperial 3
25th Oct 1913 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Cobar Town (NSW) 9
9th Aug 1913 Four Lanes and Pencoys Contest Camborne Town 2
2nd Aug 1913 Newbiggin Contest Netherton 3
27th Oct 1911 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Adelaide Tramways (SA) 5
16th Apr 1906 Bedford Contest Bedford Town 4
10th Sep 1904 Dalmellington Contest Newmilns 1
10th Sep 1904 Dalmellington Contest Beith 3
18th Jun 1904 Kilmarnock Contest Newmilns 1
18th Jun 1904 Kilmarnock Contest Darvel 3
18th Jun 1904 Kilmarnock Contest Dalmellington 4
18th Jun 1904 Kilmarnock Contest Beith 6
18th Jun 1904 Kilmarnock Contest Lugar 8
11th Jun 1904 Auchinleck Contest Newmilns 1
11th Jun 1904 Falkirk Contest Shieldhill Public 2
11th Jun 1904 Auchinleck Contest Beith 2
11th Jun 1904 Auchinleck Contest Dalmellington 5
11th Jun 1904 Auchinleck Contest Lugar 7
11th Jun 1904 Auchinleck Contest Galston 10
11th Jun 1904 Falkirk Contest Glasgow Loco Works
7th May 1904 Border League (Peebles) Galashiels Town 2
29th Aug 1903 Dumfries Contest (Open Section) Dalmellington 5
18th Jul 1903 Potterspury Contest Hanslope Excelsior 1
14th Jul 1903 March (Cambridgeshire) Contest March Railway 2
9th May 1903 Sunderland Contest Amalgamated Musicians' 1
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Besses o' th' Barn 3
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Wingates Temperance 4
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Irwell Springs 5
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Pemberton Old 6
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Coppull Subscription 7
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Atherton Public 8
2nd Sep 1902 Deepdale Contest Standish Subscription 9
16th Aug 1902 Brierley Hill Contest Dudley Port 1
16th Aug 1902 Lower Broughton Contest Atherton Public 2
16th Aug 1902 Lower Broughton Contest Pendleton Public 7
16th Aug 1902 Lower Broughton Contest Crossley Old
16th Aug 1902 Lower Broughton Contest Central Hall
21st Aug 1899 Cannock Contest Willenhall Town 2
7th Aug 1899 Barrow Contest Barrow Shipyard 6
8th Oct 1898 Alexandra Palace Contest (Open Section) St. Alban's City 1
8th Oct 1898 Alexandra Palace Contest (Open Section) St. Alban's Abbey 2
16th Jul 1898 Portobello Contest Airdrie
18th Jun 1898 Gravesend Contest. (First Section) Northfleet Temperance 4
18th Jun 1898 Gravesend Contest. (First Section) Walthamstow Silver 4
18th Dec 1897 West Brompton Contest Uxbridge and Hillingdon 1
18th Dec 1897 West Brompton Contest Highgate
6th Nov 1897 Australian Championships (B Grade) Mudgee Town Band (NSW)
24th Jul 1897 Wellingborough Contest (Second Section) Higham Ferrers 1
24th Jul 1897 Wellingborough Contest (Second Section) Thrapston Town 3
21st Jul 1897 Luton Contest Luton Red Cross 1
3rd Jul 1897 Lincoln Contest Newland Mission
5th Sep 1896 Harrogate Contest Shipley 1
22nd Aug 1896 Bedford Contest Thrapston Town 3
22nd Aug 1896 Bedford Contest Burton Latimer Britannia
15th Aug 1896 Mickley Contest Cockerton 5
3rd Aug 1896 Stamford Contest Burton Latimer Britannia 4
11th Jul 1896 Tow Law Contest Oakenshaw
27th Jun 1896 Dudley Contest Chester-le-Street
5th Sep 1895 Bedale Contest Hartlepool Temperance 2
17th Aug 1895 Irthlingborough Contest Thrapston Town 2
8th Sep 1894 Newcastle upon Tyne Olympia Contest Hartlepool Temperance 5
2nd Aug 1894 Bedale Contest Northallerton Temperance 4
14th Jul 1894 Sunderland Contest Hartlepool Temperance 2
26th Aug 1893 Blyth Contest Ashington 5
18th Jun 1892 Mexborough Contest Mexborough Railway Servants
12th Sep 1891 Darlington Contest Spennymoor Sons of Temperance
5th Sep 1891 Willington Contest Brandon 5
15th Aug 1891 Woodhouse Contest Mexborough Railway Servants 4
1st Aug 1891 Ashington Contest Beamish 5
1st Aug 1891 Ashington Contest Shilbottle 7
22nd Jul 1891 Loughborough Flower Show South Notts Temperance 1
18th Jul 1891 Leeming Bar Contest West Hartlepool Borough 2
24th Jun 1891 Lofthouse in Cleveland Contest West Hartlepool Borough 1
30th May 1891 Alloa Contest Sauchie and District
13th Sep 1890 Hamilton Contest Wishaw
6th Sep 1890 Dunfermline Contest Kirkcaldy Trades 3
6th Sep 1890 Dunfermline Contest Dunnikier
27th May 1890 Glen Howe Contest Prince of Wales 4
4th Apr 1890 Totley Contest Prince of Wales 2
7th Oct 1889 Longton Contest Burslem 4
7th Oct 1889 Longton Contest Longton Borough 6
2nd Sep 1889 Wellington Contest Burslem Town 3
27th Jul 1889 Stirling Contest Kilsyth
25th May 1889 Alloa Contest Kirkcaldy Trades 4
25th May 1889 Alloa Contest Bonnybridge
25th May 1889 Alloa Contest Kilsyth
19th Apr 1889 Totley Contest Prince of Wales
15th Dec 1888 Eckington Contest Eckington Town 2
25th Aug 1888 Chapeltown Contest Wharncliffe Silkstone 2
28th Jul 1888 Delph Contest Waterhead 4

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!