[Upgrade to pro and remove adverts]

Old Favourites (1908), arranged William Rimmer

Contest Test Pieces (51)

Date Contest Winner
22nd Oct 1910 Australian Championships (B Grade) Geelong Harbour Trust (Vic)
22nd Oct 1910 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Geelong Harbour Trust (Vic)
27th Nov 1909 Oldham Contest Denton Original
11th Sep 1909 Halifax Contest Lee Mount
11th Sep 1909 Morecambe Contest Irwell Bank
4th Sep 1909 Jacksdale Contest Clowne Silver
4th Sep 1909 Featherstone Contest Royston Subscription
4th Sep 1909 Skipton Contest Lee Mount
28th Aug 1909 Fatfield Contest South Moor
25th Aug 1909 Kingswood Contest Bristol Imperial
21st Aug 1909 Dartford Contest (Section 2) Barnet Town
14th Aug 1909 Newburn Contest Brandon Colliery
14th Aug 1909 Alderley Edge Contest Irwell Bank
14th Aug 1909 Queensbury Contest Lee Mount
7th Aug 1909 Grangetown Contest St Hilda Colliery
7th Aug 1909 Stony Stratford Contest Wolverton Town
4th Aug 1909 Tisbury Contest Broad Chalke
3rd Aug 1909 King's Heath Contest Birmingham City
2nd Aug 1909 Lydney Contest (Local Section) Lydney Town
2nd Aug 1909 Marlborough Contest (Section 1) Kingswood Evangel
31st Jul 1909 Blackheath Contest Birmingham City
24th Jul 1909 Thurlstone Contest Scape Goat Hill
24th Jul 1909 Bulwell Contest Hucknall Excelsior
21st Jul 1909 Shanklin Contest Sandown
17th Jul 1909 Kirkburton Contest Scape Goat Hill
10th Jul 1909 Swindon Contest (Section A) Bristol Imperial
10th Jul 1909 Tamworth Contest Birmingham City
10th Jul 1909 Clowne Contest Rockingham Colliery
8th Jul 1909 Ruardean Contest Cardiff Albion
3rd Jul 1909 Lofthouse (Wakefield) Contest Rockingham Colliery
26th Jun 1909 Skelmanthorpe Contest Outlane
19th Jun 1909 Worsborough Dale Contest Rockingham Colliery
19th Jun 1909 Thorne Contest Cleckheaton Victoria
19th Jun 1909 Batley Contest Slaithwaite
12th Jun 1909 Shirebrook Contest Boots Plaisaunce
12th Jun 1909 Brighouse Contest Lee Mount
1st Jun 1909 Whitby Contest Dannemora
31st May 1909 Cardiff Contest (Class C) Maesteg Hibernian
31st May 1909 Erdington Contest Birmingham City
31st May 1909 Selly Oak Contest Long Eaton Silver
29th May 1909 Normanton Contest Birstall Old
29th May 1909 Northfield Contest Birmingham City
22nd May 1909 Earby Contest Irwell Bank
15th May 1909 Birtley Selection Contest South Moor
1st May 1909 Guisborough Contest (Second Section) Lingdale
12th Apr 1909 Elsecar Contest Brighouse and Rastrick Temperance
12th Apr 1909 Ilkley Contest Gawthorpe
10th Apr 1909 Gawthorpe Contest Lee Mount
10th Apr 1909 Brierfield Contest Irwell Bank
26th Sep 1908 Crystal Palace (Consolation Cup) Outlane
26th Sep 1908 Crystal Palace (Preliminary Cup) Morecambe Borough

Usage


Own Choice Test Pieces (0)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
None

Notes

Includes: Sweet Genevieve; Will O the Wisp; Dreams; Honest and True; The Old Church Bell; Love and War.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!