[Upgrade to pro and remove adverts]

Prometheus Unbound (1933), Granville Bantock

Contest Test Pieces (33)

Date Contest Winner
25th Apr 2008 Grenland International Brass Festival (Elite Division) Windcorp Brass Band
21st Jan 2006 Butlins Mineworkers (Second Section) Kippax Band
5th May 2001 Senior Cup Peter Hawke Garages Lindley
1st Dec 1996 Belgian Nationals (First Division) Brassband Campine
15th Nov 1987 West Midlands Brass Band Association Contest (Second Section) Kidderminster
30th Nov 1985 Swiss National Championships (First Division) Ensemble de Cuivres d'Ajoie
9th Nov 1985 National Mineworkers (Second Section) Barrow Colliery Band
12th May 1985 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Ipswich Town
22nd Oct 1983 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Reid Memorial
17th Apr 1983 Belgian Nationals (First Division) Brassband Terpsichore
4th Apr 1981 Watney's London Festival (Challenge Section) Shirland Miners Welfare
15th Feb 1981 NWABBA Contest (Second Section) Edge Hill
5th Mar 1977 Cornwall BBA Contest (2nd Section) Redruth
11th Dec 1976 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Southampton Central FE
27th Jan 1973 Wills Regional Championships - London (Championship Section) Hendon
21st Jan 1973 Wills Regional Championships - Wolverhampton (Championship Section) Rushden Temperance
14th Jan 1973 Wills Regional Championships - Cheltenham (Championship Section) Langley
10th Dec 1972 Wills Regional Championships - Barnsley (Championship Section) Lindley
3rd Dec 1972 Wills Regional Championships - Preston (Championship Section) British Vita
2nd Dec 1972 Wills Regional Championships - Sunderland (Championship Section) Harton & Westoe
22nd Oct 1972 Australian Championships (B Grade) Ballarat Soldiers Memorial (Vic)
15th Oct 1972 Tasmanian Band Championships (B Grade Brass) Ulverstone Municipal Band
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Luton
12th Sep 1964 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Creswell Colliery Welfare
27th Jun 1964 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Championship Section) Brighouse & Rastrick
17th Nov 1951 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
11th Mar 1951 Durham League Contest (Section A) Easington Public
28th Oct 1936 Australian Championships (B Grade) Barrier Industrial Union
13th Jul 1935 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver
22nd Apr 1935 Australian Championships (A Grade) Brisbane Excelsior
22nd Apr 1935 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Melingriffith
29th Sep 1934 Crystal Palace (Grand Shield) Munn and Felton Works Band
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works

Usage


Own Choice Test Pieces (39)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
28th Nov 2015 Wessex BBA Contest Gillingham Imperial Silver 11
18th Jun 2011 Norwegian National School Band Championships (Division 1) Tasta Skolekorps 10
24th Nov 2007 Scottish Challenge Shield Tullis Russell Mills 8
3rd Dec 1995 West Midlands Brass Band Association Contest (2nd section) Bedworth Brass 4
11th Oct 1986 NSW State Championships (A Grade) Blacktown City 2
11th Oct 1986 NSW State Championships (B Grade) Holroyd Municipal 4
16th Mar 1986 Wigan Contest (A Section) Poulton-le-Fylde
5th Apr 1985 Australian Championships (B Grade) Latrobe Federal 4
1st Apr 1983 Australian Championships (Junior Grade) St Leo's College 5
20th Feb 1983 Oldham Contest (Section 3) Dutton Forshaw 11
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Second Section) Bournemouth Royal Artillery Association
30th Jan 1983 Rochdale Contest (Section B) Dutton Forshaw
7th Nov 1981 National Mineworkers (Fourth Section) Harworth Colliery & Welfare Band 2
1st Mar 1981 Oldham Contest (Section A) Urmston and Davyhulme
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section A) Stalybridge 3
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section B) T.D.S.Lancashire Brass
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section B) Earby
8th Nov 1980 National Mineworkers (Second Section) Cowpen & Crofton 2
1980 Luzerner Kantonal-Musikfest (First Section) Brass Band Kirchenmusik Flühli 3
3rd Nov 1979 National Mineworkers (Third Section) Royston Drift
22nd Sep 1979 NSW State Championships (C Grade) Bankstown Municipal 3
18th Nov 1978 Belgian Nationals (Championship Division) Sonevole-Kapellen
18th Nov 1978 Belgian Nationals (Championship Division) Zuiderkempische Brassband
2nd Oct 1977 NSW State Championships (A Grade) St Mary's District Band 2
2nd Oct 1977 NSW State Championships (A Grade) Waverley Bondi Beach Band 3
7th Nov 1976 Watford (Championship Section) Leicester Foresters 3
17th Feb 1974 Hammersmith Contest (Championship) Oxted
10th Jun 1973 NSW State Championships (B Grade) Yagoona District 5
10th Sep 1972 Leamington Spa Contest (Open Section) Bedworth Silver
30th Apr 1972 Blackpool Contest, 'A' Section Tyldesley
7th Nov 1971 Wigan Contest (A Section) Tyldesley 2
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section A) Tyldesley 2
1964 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Hammonds Sauce Works 2
2nd Jun 1962 Blaydon Races Centenary Contest (Section 1) Blackhall Colliery
27th Aug 1960 Edinburgh International Contest Eccles Borough
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section A) Haltwhistle Old 2
28th Aug 1954 Edinburgh International Contest Coltness Works
31st Jan 1938 Australian Championships (B Grade) Windsor Town (NSW) 11
31st Jan 1938 Australian Championships (B Grade) Parramatta Citizens 12

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!