[Upgrade to pro and remove adverts]

Suite Gothique (1970), Leon Boellmann arranged Eric Ball

Contest Test Pieces (38)

Date Contest Winner
5th Nov 2011 SWBBA Contest (Second Section) St Pinnock
23rd Apr 2011 Australian Championships (B Grade) Geelong West Brass (Vic)
22nd Nov 2009 Durham League Contest (Section B) Wansbeck's Ashington
11th Apr 2004 Australian Championships (B Grade) Alpine Energy Timaru Brass
24th Nov 2001 National Mineworkers (Third Section) Murton Colliery Band
21st Oct 1995 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Fairlop Brass
22nd Sep 1990 West Wales BBA Festival Contest (Third Section) Llansaint
6th Dec 1986 Wessex Brass Band Association (Second Section) Mere Manor Brass
1st Apr 1983 Pontins Brean Sands (Fourth Section) St. John's Mossley
1st Apr 1983 Pontins Hemsby (Fourth Section) Cawston
1st Apr 1983 Pontins Southport (Fourth Section) Freckleton Subscription
6th Mar 1983 NWABBA Contest (Fourth Section) Bolton Borough
9th Aug 1982 National Eisteddfod of Wales (Class B) Llansaint
26th Jun 1982 Welsh Miners Gala (Second Section) Blaina
6th Mar 1982 Cornwall Brass Band Association Contest (Second Section) St. Keverne
6th Mar 1982 Northants & District (Section A) Nassington Brass
9th Apr 1978 East Anglian BBA Championship Class Drayton
30th Jan 1977 Durham League Contest (Section B) Consett Steelmen
7th Nov 1976 Pontins (Second Section) Lancashire Constabulary
31st Oct 1976 NWABBA Preston District Contest (Section A) Lancashire Constabulary
9th May 1976 Senior Cup Lancashire Constabulary
2nd May 1976 Buxton Festival (Section A) Rothwell Temperance
30th Nov 1975 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Towcester Studio
22nd Nov 1975 West Midlands Brass Band Association Contest Section 1 Birmingham School of Music
3rd Nov 1974 NWABBA Preston District Contest (Section A) Poulton-Le-Fylde
1st Jun 1974 Nottingham Championship (Second Section) Calverton Colliery
17th Jun 1972 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Plymouth Silver
4th Dec 1971 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Towcester Studio
12th Sep 1971 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (2nd Section) Shirley
11th Sep 1971 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Shirland Miners Welfare
15th May 1971 Yorkshire Area (Second Section) York Railway Institute
1st May 1971 Midlands Area (Second Section) Bedworth Silver
24th Apr 1971 Welsh Area (Second Section) Tredegar Town
18th Apr 1971 North West Area (Second Section) Skelmersdale
27th Mar 1971 Scottish Championship (Second Section) Cowdenbeath Public
21st Mar 1971 London and Southern Counties (Second Section) Drayton
13th Mar 1971 North of England Area (Second Section) Dearham Miners
4th Mar 1971 West of England Area (Second Section) Stanshawe (Bristol)

Usage


Own Choice Test Pieces (86)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
29th Oct 2017 Rochdale Contest (Fourth Section) Denton 7
29th Oct 2017 Rochdale Contest (Second Section) Uppermill 8
6th May 2017 SEWBBA (Merthyr Tydfil) Contest (Third, Fourth Section) Ogmore Valley Silver 7
19th Nov 2016 Band Supplies Scottish Challenge Irvine & Dreghorn Brass Band 15
6th Nov 2016 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Section B) Deepcar 5
6th Apr 2014 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Slaithwaite 1
23rd Nov 2013 SEWBBA (Blaenavon) Contest (Third Section) Ogmore Valley 6
28th Apr 2013 SCABA Spring Contest (Second Section) LGB Brass 4
28th Apr 2013 Buxton Festival (Fourth Section) Burbage Silver 9
18th Nov 2012 GBBA Own Choice (Section B) Shipston Town 5
26th Nov 2011 Wessex Brass Band Association Contest Gosport Solent 17
20th Nov 2011 GBBA Own Choice (Section B) City of Bristol 3
20th Nov 2011 Northern Open (Fourth Section) City of Chester Band 3
9th Oct 2011 Tasmanian Band Championships (B Grade Brass) Ulverstone Municipal Band 2
24th Sep 2011 NSW State Championships (C Grade) City of Holroyd No. 2 5
22nd May 2011 Weston-super-Mare (Third Section) Avonbank (Evesham) Brass 1
25th Nov 2007 West Midlands Brass Band Association Contest (3rd section) Leicestershire Co-op 2
18th Nov 2007 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Leicestershire Co-op Band 4
13th Sep 2003 NSW State Championships (Junior B Grade) City of Wollongong Brass 1
7th Apr 2002 Tameside Open Championships (Third Section) Frickley South Elmsall
3rd Dec 2000 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Jubilee Brass 4
1st Dec 1996 West Midlands Brass Band Association Contest (3rd section) Malvern Hills District 5
29th Jan 1995 Rochdale Contest (Section B) St Johns Mossley 3
27th Nov 1994 Hartlepool Brass Band Contest (Second Section) Billingham Silver
4th Sep 1994 NSW State Championships (C Grade) City of Wollongong 6
30th Jan 1994 Rochdale Contest (Section B) Glossop Old 3
30th Jan 1994 Rochdale Contest (Section B) Wardle High Youth
31st Jan 1993 Rochdale Contest (Section A) Wardle High Youth
20th May 1990 Northants & District (Section A) Bilton
11th Feb 1990 NWABBA Contest (Second Section) Warburtons Bakery 14
24th Sep 1989 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Second Section) Warburtons Bolton
26th Mar 1988 Southampton Open Contest (Fourth Section) Mere Manor Brass
4th May 1986 Buxton Festival (Section A) Goodshaw 13
4th May 1986 LHCBBA May Day Band Contest: Third Section City of Leicester Everards Brewery
27th Apr 1986 Holme Valley Brass Band Contest (Section B) Marsden 4
26th Jan 1986 Rochdale Contest (Section B) Denton Original (Oldham Batteries) 11
15th Sep 1985 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'C') Moston and Beswick 2
15th Sep 1985 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Lees and Glodwick
5th Apr 1985 Australian Championships (B Grade) City of Dandenong (Vic) 1
5th Apr 1985 Australian Championships (Junior A Grade) Ulverstone Municipal (Tas) 7
5th Apr 1985 Australian Championships (B Grade) Ulverstone Municipal (Tas) 9
23rd Sep 1984 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'C') Ellesmere Port Borough
23rd Sep 1984 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'A') Marple
1st Apr 1984 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Lees and Glodwick 4
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section B) Lees and Glodwick 5
4th Mar 1984 Oldham Contest (Section B) East Manchester 6
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Boarshurst 'B' 1
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Lees and Glodwick 3
4th Dec 1983 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Dacorum
4th Dec 1983 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) St Johns Mossley
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Boarshurst B 2
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Orrell Silver
1st Apr 1983 Australian Championships (C Grade) Armidale (NSW) 2
27th Mar 1983 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section C) Boarshurst 'B' 1
20th Feb 1983 Oldham Contest (Section 3) Cheshire Constabulary 2
20th Feb 1983 Oldham Contest (Section 3) Denton Original 8
20th Feb 1983 Oldham Contest (Section 4) Norwest Pioneers 9
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Fourth Section) Wantage and District 1
19th Feb 1983 Southampton Open Contest (Third Section) Wilton and District Youth
30th Jan 1983 Rochdale Contest (Section B) Cheshire Constabulary 3
30th Jan 1983 Rochdale Contest (Section B) Norwest Pioneers
31st Jan 1982 Rochdale Contest (Section B) Longridge
7th Nov 1981 National Mineworkers (Third Section) Ellington Colliery
20th Sep 1981 Skelmersdale Contest (Section B) Hesketh Bank 3
20th Sep 1981 Skelmersdale Contest (Section B) Longridge
20th Sep 1981 Skelmersdale Contest (Section B) Golborne
13th Jun 1981 Welsh Miners Gala (Second Section) Crosskeys 1
1st Feb 1981 Rochdale Contest (Section A) Goodshaw 4
7th Dec 1980 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Clayton West and Emley
15th Nov 1980 Belgian Nationals (First Division) Brassband Terpsichore 1
8th Nov 1980 National Mineworkers (Third Section) Fauldhouse Miners Youth 5
2nd Dec 1979 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Ellesborough Silver
23rd Sep 1979 NSW State Championships (B Grade) Yagoona District 3
8th Oct 1978 NSW State Championships (B Grade) Yagoona District 4
1st Oct 1978 Glossop Contest (Section A) Burbage Buxton
10th Apr 1977 Australian Championships (B Grade) Ulverstone Municipal (Tas) 3
21st Nov 1976 Saddleworth Contest (Section a) Rothwell Temperance
20th Nov 1976 Hanham - Section A Bath Spa 2
20th Nov 1976 Hanham (Section B) Thornbury
20th Nov 1976 Hanham - Section A Thornbury
4th May 1975 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section B) Wakefield Youth 2
28th Mar 1975 Australian Championships (B Grade) Coburg City (Vic) 7
28th Mar 1975 Australian Championships (B Grade) Blue Mountains City (NSW) 8
20th Oct 1974 Skelmersdale Contest (Section B) Pemberton Old
19th Nov 1972 Wigan Contest (A Section) Skelmersdale 3
25th Apr 1971 Blackpool Contest (B Section) Lancashire Constabulary 2

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!