[Upgrade to pro and remove adverts]

Weber [arr. Round] (1890), Carl Maria von Weber arranged Harry Round

Contest Test Pieces (12)

Date Contest Winner
13th Aug 1910 Kirkcaldy Contest Wingates Temperance
2nd Dec 1893 Bristol Contest Llanelly
6th Nov 1893 Crumlin Contest Lancaster Town
3rd Aug 1893 Pontypridd Contest Llanelly
12th Sep 1891 Uddingston Contest Kirkcaldy Trades
25th Jul 1891 Rushden Contest Kettering Town
9th May 1891 Shelley Contest Morley
6th Sep 1890 Morecambe Contest Besses o' th' Barn
16th Aug 1890 Hawick Contest Alloa
28th Jun 1890 Edinburgh International Exhibition Contest (Open Section) Besses o' th' Barn
21st Jun 1890 Midland Band Association Long Eaton Rifles (Temperance Band)
7th Jun 1890 Haydon Bridge Contest Whitworth

Usage


Own Choice Test Pieces (104)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
16th Apr 1949 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Windsor Colliery 2
23rd Apr 1946 NSW State Championships (B Grade) Kogarah Municipal 3
22nd Apr 1946 NSW State Championships (C Grade) Kogarah Municipal 2
31st Mar 1945 Australian Championships (C Grade) Kogarah Municipal 2
25th Jan 1936 NSW State Championships (B Grade) Marrickville Municipal 7
2nd Jun 1934 Galashiels Contest Coatbridge 3
19th Aug 1933 Newcastleton Contest Hawick 1
6th Jun 1933 Borders and Lothian Brass Band League Hawick 3
26th Jan 1933 NSW State Championships (C Grade) Lidcombe Municipal 1
26th Jan 1933 NSW State Championships (B Grade) Lidcombe Municipal 1
25th Jan 1932 NSW State Championships (B Grade) Hurstville Municipal 2
27th Jan 1930 NSW State Championships (A Grade) Newcastle Steelworks 3
25th Jan 1930 NSW State Championships (B Grade) Kogarah Municipal 10
25th Jan 1930 NSW State Championships (B Grade) Marrickville Municipal 11
26th Jan 1929 NSW State Championships (A Grade) Bondi Beach Concert 1
26th Jan 1928 Australian Championships (B Grade) Hurstville Municipal 3
26th Jan 1927 NSW State Championships (B Grade) Cessnock Town 1
26th Jan 1920 NSW State Championships (C Grade) Marrickville Municipal 2
24th Jan 1919 Australian Championships (B Grade) Marrickville Municipal 4
23rd Jan 1919 NSW State Championships (C Grade) Marrickville Municipal 6
27th Jan 1916 NSW State Championships (B Grade) Western Suburbs 6
27th Jan 1916 NSW State Championships (B Grade) Eastern Suburbs United 8
26th Jan 1916 NSW State Championships (C Grade) Western Suburbs 2
26th Jan 1916 NSW State Championships (C Grade) Eastern Suburbs United 3
25th Oct 1913 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Fitzroy Citizen (Vic) 10
6th Apr 1912 Halifax Contest (First Section) King Cross 1
28th Jan 1911 Australian Championships (A Grade) Broken Hill A M A (NSW) 4
28th Jan 1911 Australian Championships (A Grade) Kurri Kurri (NSW) 5
13th Jul 1907 Musselburgh Contest Coltness Works 2
3rd Nov 1906 Australian Championships (B Grade) Eaglehawk Citizens (Vic) 10
2nd Nov 1906 Royal South Street Eisteddfod (B Grade) Eaglehawk Borough (Vic) 10
29th Oct 1904 Royal South Street Eisteddfod (A Grade) Ararat Model (Vic) 10
11th Jun 1904 Falkirk Contest Whitburn Public
20th Dec 1902 Sheffield Contest Grimesthorpe 3
20th Dec 1902 Sheffield Contest Spital Hill
23rd Aug 1902 Dundee Contest Bo'ness and Carriden 1
10th Nov 1899 Australian Championships (A Grade) Armidale City (NSW) 7
4th Nov 1899 Sheffield Contest Grimesthorpe
4th Nov 1899 Sheffield Contest Hasland
4th Nov 1899 Sheffield Contest Wharncliffe Silkstone
14th Oct 1899 Leicester Contest (First Section) Hasland 13
5th Aug 1899 Chapeltown Contest Wharncliffe Silkstone 3
23rd Jul 1898 East Kirkby Contest Grimesthorpe
25th Jun 1898 Dunfermline Contest Bo'ness & Carriden 1
25th Jun 1898 Alfreton Contest Beighton Excelsior
9th Nov 1897 Australian Championships (A Grade) Newtown ( Sydney ) 7
6th Nov 1897 Australian Championships (B Grade) Bellambi Brass Band (NSW) 1
5th Sep 1896 Harrogate Contest Stanningley Primitive Methodists Sunday School
3rd Aug 1896 Stamford Contest Kettering Town 3
3rd Aug 1896 Barrow Contest (Local Section) Millom Wesleyan
1st Aug 1896 Halifax Contest Halifax Central
1st Aug 1896 Cleator Moor Own Choice Contest Millom Wesleyan
25th Jul 1896 Shepley Own Choice Contest Halifax Central
14th Dec 1895 Sheffield Contest Hasland
14th Dec 1895 Sheffield Contest Sheffield Temperance
24th Aug 1895 Harrogate Contest Churwell
8th Sep 1894 Newcastle upon Tyne Olympia Contest Heworth Colliery
28th Jul 1894 Wooldale Contest Scape Goat Hill 6
21st Jun 1894 Boston Contest (Local Section) Lincoln Malleable 1
9th Jun 1894 Falkirk Contest Laurieston Zetland
26th Mar 1894 Carlisle Contest Batley Old 4
2nd Sep 1893 Keighley Contest Irwell Bank 3
2nd Sep 1893 Keighley Contest Llanelly
3rd Jun 1893 Stamford Contest Lincoln Ironworks 4
10th Sep 1892 Hawick Contest Galashiels Town 4
20th Aug 1892 Stanwick Earls Barton Old 3
1st Aug 1892 Durham Contest Whitworth 3
16th Jul 1892 Millom Contest (Open) Millom Wesleyans 2
16th Jul 1892 Millom Contest (Open) Roose 5
22nd Aug 1891 Hawick Contest Hawick Saxhorn 1
22nd Aug 1891 Hawick Contest Galashiels 2
22nd Aug 1891 Stanwick Earls Barton Britannia 4
22nd Aug 1891 Hawick Contest Portobello 4
22nd Aug 1891 Stanwick Earls Barton Old 5
15th Aug 1891 Brinscall Contest Irwell Bank 1
15th Aug 1891 Brinscall Contest Bacup Change 2
18th Jul 1891 Middlesbrough Contest Middlesbrough St Mary's 3
18th Jul 1891 Middlesbrough Contest Eston Miners
6th Jul 1891 Sheffield Contest Handsworth Woodhouse 3
24th Jun 1891 Lofthouse in Cleveland Contest Eston Miners
24th Jun 1891 Lofthouse in Cleveland Contest Saint Mary's (Middlesbrough)
13th Jun 1891 Kirkcaldy Contest Hawick Saxhorn 2
13th Jun 1891 Kirkcaldy Contest Cambusbarron 4
13th Jun 1891 Kirkcaldy Contest Carriden 5
6th Jun 1891 Rotherham Contest Cleckheaton 2
6th Jun 1891 Rotherham Contest Woodhouse 3
2nd May 1891 Selkirk Contest Kirkcaldy 2
2nd May 1891 Selkirk Contest Carriden 4
30th Mar 1891 Totley Contest Stocksbridge 4
30th Mar 1891 Totley Contest Handsworth Woodhouse 6
9th Aug 1890 Lincoln Contest Dewsbury Old 4
2nd Aug 1890 Barrow Contest (Local Section) Workington St Cuthbert's 3
2nd Aug 1890 Barrow Contest Workington St Cuthbert's 6
3rd Jul 1886 Eastwood Contest South Notts Temperance 2
12th Sep 1885 Norland Contest Honley 1
12th Sep 1885 Norland Contest Black Dyke Mills 2
8th Aug 1885 Queensbury Contest Honley 2
11th Jul 1885 Batley Contest Honley 2
11th Jul 1885 Batley Contest Linthwaite 4
11th Jul 1885 Batley Contest Cleckheaton 5
19th Jul 1884 Rotherham Contest South Notts Temperance
11th Aug 1883 Rochdale Contest Trawden 4
6th Aug 1883 Barrow Contest Trawden 3
6th Aug 1883 Barrow Contest Oldham Rifles 4

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!