[Upgrade to pro and remove adverts]

Barnsley Brass

Also/previously known as: Barnsley Bldg Soc, Barnsley Brass, Barnsley Building Society Band, Barnsley Building Society (Barrow) Band, Barnsley Chronicle, Barnsley Chronicle Brass Band, Barrow Colliery Band, Birdwell Brass Band, Birdwell & District Subscription Prize Band

Contest Results



Date Range (use slider to change):

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Position Test Piece Draw Conductor
2nd Mar 2019 Yorkshire Area (Second Section) Unknown, do you know?
16th Sep 2018 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 1 Episodes for Brass [Churcher] 8 William Rushworth
2nd Jun 2018 Easingwold March Contest 4 10 William Rushworth
3rd Mar 2018 Yorkshire Area (Third Section) 1   Napoleon on the Alps 11 William Rushworth
2nd Jul 2017 Brighouse March & Hymn Tune Contest 17 14 William Rushworth
24th Jun 2017 Easingwold March Contest 4 7 William Rushworth
5th Mar 2017 Yorkshire Area (Third Section) 4 Darkwood 9 William Rushworth
3rd Jul 2016 Brighouse March & Hymn Tune Contest 20 March: The Australasian 11 William Rushworth
5th Mar 2016 Yorkshire Area (Second Section) 10 The Mermaid of Zennor 11 William Rushworth
22nd Nov 2015 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) 6 Les Preludes [arr. Rimmer] 5 William Rushworth
18th Oct 2015 Pogson Bray Entertainment Contest 4 5 William Rushworth
8th Mar 2015 Yorkshire Area (Second Section) 8 Variations on Maccabeus 2 William Rushworth
1st Mar 2014 Yorkshire Area (First Section) 9 Cry of the Mountain 5 William Rushworth
6th Oct 2013 Bolsover Entertainment Contest (First Section) 12   7 Grenville Moore
3rd Mar 2013 Yorkshire Area (First Section) 10 Brass Triumphant 10 Grenville Moore
3rd Feb 2013 Brass At The Guild (Preston) Contest (First Section) 7 Brass Triumphant 1 Grenville Moore
7th Oct 2012 Bolsover Entertainment Contest (2nd Section) 5 4 Grenville Moore
3rd Mar 2012 Yorkshire Area (Second Section) 5 Cross Patonce 12 Rob Straw
24th Sep 2011 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 10 Portrait of a City [Sparke] 12 Rob Straw
5th Mar 2011 Yorkshire Area (Second Section) 2 Resurgam 9 Rob Straw
24th Oct 2010 Pontins (Second Section) 2 California Legend 4 Rob Straw
3rd Oct 2010 Bolsover Entertainment Contest (2nd Section) 3 Rob Straw
10th Jul 2010 Old Silkstone March & Hymn Contest Unknown, do you know?
6th Mar 2010 Yorkshire Area (Second Section) 7 Kingdom of Dragons 1 Rob Straw
25th Oct 2009 Pontins (Second Section) 5 Danceries 6 Rob Straw
8th Mar 2009 Yorkshire Area (Second Section) 8 New World Sketches 7 William Rushworth
22nd Feb 2009 North East Midlands Contest (Second Section) William Rushworth
25th Oct 2008 Pontins (First Section) 17 Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer 13 Russell D. Gray
5th Oct 2008 Bolsover Entertainment Contest (1st-4th) 5 Russell D. Gray
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (First Section) 9 James Cook, Circumnavigator 10 William Rushworth
3rd Mar 2007 Yorkshire Area (First Section) 10 Sinfonietta for Brass Band - The Wayfarer 2 Kevin Wadsworth
4th Nov 2006 Pontins (First Section) 4 Music for the Common Man 14 David Horn
4th Mar 2006 Yorkshire Area (First Section) 9 Voyage of Discovery 10 John Hopkinson
29th Oct 2005 Pontins (First Section) 21 Lorenzo 22 John Hopkinson
5th Mar 2005 Yorkshire Area (First Section) 8 Comedy Overture 7 Colin Hardy
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (First Section) 6 Ballet for Band 5 John Hopkinson
31st Oct 2004 Pontins (Second Section) 1 The Deep 8 John Hopkinson
12th Sep 2004 National Championship of Great Britain (Second Section Final) 7 Chaucer's Tunes 9 John Hopkinson
6th Mar 2004 Yorkshire Area (Second Section) 2 Kaleidoscope [Sparke] 11 John Hopkinson
29th Nov 2003 Butlins Mineworkers (First Section) 5 Rhapsody in Brass 2 Chris Hirst
2nd Mar 2003 Yorkshire Area (First Section) 9 Passacaglia on a Theme of Brahms 6 Chris Hirst
16th Nov 2002 National Mineworkers (First Section) 1 Symphony of Marches 6 Chris Hirst
22nd Jun 2002 Doncaster Jubilee Entertainment Contest 2 Chris Hirst
3rd Mar 2002 Yorkshire Area (First Section) 9 Royal Parks 2 Chris Hirst
24th Nov 2001 National Mineworkers (First Section) 3 Sounds Chris Hirst
29th Apr 2001 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 3 3 Ian Craddock
7th Oct 2000 National Mineworkers (First Section) 6 Triumphant Rhapsody 13 Ian Craddock
5th Mar 2000 Yorkshire Area (First Section) 5 Music for the Common Man 10 Ian Craddock
21st Nov 1999 Malton Entertainments Contest (Class A) 6 Ian Craddock
30th Oct 1999 National Mineworkers (First Section) 1 Variations on a Ninth Ian Craddock
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (First Section Final) 4 Salute to Youth 16 Ian Craddock
27th Feb 1999 Yorkshire Area (First Section) 1 Kenilworth 2 Ian Craddock
14th Nov 1998 National Mineworkers (First Section) 3 Trittico 3 Ian Craddock
27th Sep 1998 Buxton Entertainment Contest 2 Unknown, do you know?
7th Jun 1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest Yorkshire Qualifier 3 8 Norman Law
28th Feb 1998 Yorkshire Area (First Section) 6 Purcell Variations [Downie] 4 Ian Craddock
15th Nov 1997 National Mineworkers (First Section) 3 Variations for Brass Band [Vaughan Williams] Ian Craddock
25th Oct 1997 Pontins (First Section) 10 James Cook, Circumnavigator 3 S. Phillips
18th May 1997 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) W 6
2nd Mar 1997 Yorkshire Area (First Section) 7 Ballet for Band 7 S. Phillips
1st Nov 1996 Malton Entertainments Contest (Class A) 3 S. Phillips
25th Nov 1995 National Mineworkers (First Section) 1 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 7 Graham O'Connor
22nd Oct 1995 National Championship of Great Britain (First Section Final) 7 The Frogs of Aristophanes 3 Steve Sykes
10th Sep 1995 Hardraw Scar W 12
30th Apr 1995 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) 2 Un Vie de Matelot (A Sailor's Life) John Hopkinson
19th Mar 1995 Yorkshire Area (First Section) 2 The Land of the Long White Cloud - Aotearoa 9 Duncan Beckley
19th Nov 1994 National Mineworkers (First Section) 2 Tam O'Shanter's Ride [Wright] 7 John Roberts
11th Sep 1994 Hardraw Scar 2 19 John Roberts
19th Jun 1994 Great Grimsby Brass Band Festival 6 John Roberts
1st May 1994 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) W 7
20th Mar 1994 Yorkshire Area (First Section) 7 Maoriana 3 Brian Dyson
6th Mar 1994 CISWO Yorkshire (1st Section) 1 Maoriana 1 Brian Dyson
20th Nov 1993 National Mineworkers (First Section) Essay [Gregson] 3 Brian Dyson
10th Oct 1993 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) 3 Brian Dyson
2nd May 1993 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) 2 Brian Dyson
7th Mar 1993 CISWO Yorkshire (1st Section) 2 The Forest of Dean 3 Brian Dyson
28th Feb 1993 Yorkshire Area (First Section) 4 The Forest of Dean 11 Brian Dyson
21st Nov 1992 National Mineworkers (First Section) A Caledonian Suite 8 Brian Dyson
11th Oct 1992 Cleethorpes Entertainment Contest (Section A) W 2
29th Aug 1992 Edinburgh International Contest Brian Dyson
21st Jun 1992 Great Grimsby Brass Band Festival: Class A 1 Brian Dyson
3rd May 1992 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Championship Section) 2 Brian Dyson
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (1st Section) 2 Celebration [Ball] 1 Brian Dyson
23rd Feb 1992 Yorkshire Area (First Section) 5 Celebration [Ball] 5 Brian Dyson
26th Jan 1992 Rochdale Contest (Section A) W
15th Dec 1991 Northern England Entertainment Contest 1 195 Brian Dyson
16th Nov 1991 National Mineworkers (Second Section) 1 Nottn'm Town 16 Ian Craddock
15th Sep 1991 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Championship Section) 6 Graham Hooper
5th May 1991 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) W 2
3rd Mar 1991 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 Masque [Devreese] 4 Graham Hooper
24th Feb 1991 Yorkshire Area (Second Section) 5 Masque [Devreese] 4 Graham Hooper
27th Jan 1991 Rochdale Contest (Section A) 6 Graham Hooper
17th Nov 1990 National Mineworkers (Second Section) 3 St. Paul's Suite 3 Graham Hooper
6th May 1990 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 7 John Hopkinson
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (2nd Section) 3 Forth Suite 1 John Hopkinson
25th Feb 1990 Yorkshire Area (Second Section) 4 Forth Suite 13 John Hopkinson
28th Oct 1989 Pontins (Third Section) Rhapsody on American Gospel Songs John Kendall
21st Oct 1989 National Mineworkers (Second Section) Entertainments 3 Garry Cutt
2nd Jul 1989 Great Grimsby Brass Band Festival Unknown, do you know?
30th Apr 1989 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 2 John Hopkinson
5th Mar 1989 CISWO Yorkshire (2nd Section) 2 Orion [Bantock] 3 John Hopkinson
26th Feb 1989 Yorkshire Area (Second Section) 7 Orion [Bantock] 16 John Hopkinson
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Second Section) 2 Froissart Overture 6 John Hopkinson
Oct 1988 Heineken Brass Band Contest 1 John Hopkinson
Oct 1988 Heineken Brass Band Contest 2 John Kendall
19th Jun 1988 Nostell Priory Entertainment Contest 2 John Hopkinson
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) 1 3 John Hopkinson
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Vizcaya Malcolm Scales
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 Royal Parks 4 David James
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (3rd Section) 2 Folk Song Heritage 3 John Kendall
28th Feb 1988 Yorkshire Area (Second Section) 8 Royal Parks 13 David James
31st Oct 1987 National Mineworkers (Championship Section) 5 Diversions for Brass Band Richard Evans
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival - Class 'A' 3   2 Ray Farr
14th Jun 1987 Nostell Priory Entertainment Contest 2 Ray Farr
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) 1 Rhapsody in Brass 17 Ray Farr
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Fourth Section) Ballad for Band John Kendall
3rd May 1987 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 3 7 Steve Sykes
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Second Section) 4 The Margam Stones 18 Steve Sykes
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (Championship Section) Diversions on a Bass Theme 4 Steve Sykes
15th Nov 1986 Reading Contest (Second Section) 1 Oceans 3 Steve Sykes
8th Nov 1986 National Mineworkers (Second Section) 1 Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 8 Steve Sykes
20th Jul 1986 Ripon Contest 1 10 Steve Sykes
6th Jul 1986 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest 1 Steve Sykes
22nd Jun 1986 Great Grimsby Brass Band Festival 1 5 Steve Sykes
15th Jun 1986 Carlton Main Youth Contest 1 Steve Sykes
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) 5 Fantasy for Brass Band [Arnold] 14 Steve Sykes
30th Mar 1986 Pontins Southport (Second Section) California Legend 3 Steve Sykes
9th Mar 1986 Yorkshire Area (Second Section) 11 California Legend 5 Steve Sykes
9th Feb 1986 Oldham Contest (Section A) 2 10 Steve Sykes
2nd Feb 1986 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 California Legend Steve Sykes
26th Jan 1986 Rochdale Contest (Section A) 5 8 Steve Sykes
9th Nov 1985 National Mineworkers (Second Section) 1 Prometheus Unbound 8 Steve Sykes
7th Jul 1985 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest 1 Steve Sykes
16th Jun 1985 Nostell Priory Entertainment Contest 2 Steve Sykes
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) 1 A Moorside Suite Steve Sykes
5th May 1985 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 2 Steve Sykes
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Second Section) 4 Music for a Brass Band 10 Steve Sykes
3rd Mar 1985 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 Music for a Brass Band Ken Johnson
6th Oct 1984 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 2 Rhapsodic Prelude 16 Ken Johnson
17th Jun 1984 Carlton Main Youth Contest 2 Unknown, do you know?
6th May 1984 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) 1 5 Ken Johnson
29th Apr 1984 Doncaster Entertainment Contest (Section 2) 2 Ken Johnson
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1   Dimensions 3 Ken Johnson
26th Feb 1984 Yorkshire Area (Third Section) 2 A Spa Suite 4 Ken Johnson
29th Jan 1984 Rochdale Contest (Section B) 1 Rhapsody in Brass 14 Ken Johnson
5th Nov 1983 National Mineworkers (Second Section) 2 Rhapsody in Brass 10 Brian Dyson
29th Oct 1983 Pontins (Second Section) 12 Tournament for Brass 4 Brian Dyson
18th Jun 1983 Nostell Priory Entertainment Contest 1 Unknown, do you know?
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Main Street Brian Dyson
4th Apr 1983 Pontins Southport (Second Section) 5 Prince Igor Overture 15 Brian Dyson
6th Mar 1983 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 Caprice Brass Fair 5 Brian Dyson
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Second Section) Caprice Brass Fair 14 Brian Dyson
28th Nov 1982 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section A) Brian Dyson
6th Nov 1982 National Mineworkers (Second Section) 3 Introduction, Elegy and Caprice 6 Brian Dyson
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Henry the Fifth [Vaughan Williams] 17 Brian Dyson
14th Mar 1982 Yorkshire Area (Fourth Section) 16 Excelsior [Hanmer] 18 Brian Dyson
7th Mar 1982 CISWO Yorkshire (2nd Section) 3 Henry the Fifth [Vaughan Williams] Brian Dyson
29th Nov 1981 Barnsley Contest (Group A) 1 1 Brian Dyson
7th Nov 1981 National Mineworkers (Second Section) 3 Connotations 3 Brian Dyson
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Third Section Final) 4 Vizcaya 14 Brian Dyson
14th Jun 1981 Vaux Brass in Concert - Yorkshire (Third Section) 1 Unknown, do you know?
8th Mar 1981 Yorkshire Area (Third Section) 1 Hinemoa 6 Brian Dyson
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (2nd Section) 2 Concertino [Lane] 1 Brian Dyson
30th Nov 1980 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section A) 1 Brian Dyson
30th Nov 1980 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section B) 2 Rhapsody in Brass 5 Brian Dyson
23rd Nov 1980 Barnsley Contest (Group A) 3 1 Brian Dyson
23rd Nov 1980 Barnsley Contest (Group B) 3 4 Brian Dyson
8th Nov 1980 National Mineworkers (Second Section) Triumphant Rhapsody 10 Brian Dyson
14th Jun 1980 Chatsworth House Contest 7 5 Brian Dyson
17th May 1980 Senior Cup Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 15 Brian Dyson
4th May 1980 Buxton Festival (Section A) Concert Overture for Brass Band Brian Dyson
5th Apr 1980 Pontins Southport (Third Section) W Entertainments
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 Concert Overture for Brass Band Brian Dyson
24th Feb 1980 Yorkshire Area (Third Section) 9 Main Street 4 Brian Dyson
1st Dec 1979 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group A) 2 Unknown, do you know?
4th Aug 1979 Chatsworth House Contest 1 6 Norman Hudson
19th May 1979 Senior Cup Sinfonietta [Horovitz] 17 Peter Webster
15th Apr 1979 Pontins Southport (Second Section) W Rhapsody in Brass
7th Jan 1979 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) 2 Unknown, do you know?
29th Oct 1978 Doncaster Entertainment Contest 2 Unknown, do you know?
23rd Oct 1978 Oldham Entertainment Contest 3 3 Unknown, do you know?
16th Sep 1978 Dronfield Contest (Open Section) W Les Preludes [unknown composer]
30th Apr 1978 Buxton Festival (Section A) Little Suite for Brass Band No. 2 Raymond Elderton
8th Apr 1978 Nottingham Championship (Second Section) 3 The Plantagenets 3 Raymond Elderton
5th Mar 1978 Oldham Contest (Section A) 3 Unknown, do you know?
29th Jan 1978 Rochdale Contest (Section A) Raymond Elderton
8th Jan 1978 Doncaster Entertainment Contest (Semi Final) 3 Raymond Elderton
20th Nov 1977 Doncaster Entertainment Contest 1 Unknown, do you know?
6th Nov 1977 Pontins (Second Section) Prince Igor Overture 12 Raymond Elderton
16th Oct 1977 Sheffield & District BBA (Section A) 3 3 Unknown, do you know?
17th Sep 1977 Dronfield Contest (Open Section) 1 Resurgam Raymond Elderton
22nd May 1977 Grand Shield Land of the Mountain and the Flood Raymond Elderton
15th May 1977 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section A) Resurgam 2 Raymond Elderton
1st May 1977 Buxton Festival (Section A) 1 Promenade 11 Raymond Elderton
10th Apr 1977 Pontins Southport (Second Section) 2 Promenade 3 Raymond Elderton
12th Dec 1976 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group A) 1 Unknown, do you know?
21st Nov 1976 Sheffield & District BBA (Section A) 3 2 Unknown, do you know?
1st Aug 1976 Teesside International Eisteddfod (Section 2) Tournament for Brass Unknown, do you know?
27th Mar 1976 Nottingham Championship (Championship Section) Symphony of Marches Frank Jaques
27th Mar 1976 Nottingham Championship (Second Section) W Scheherazade
7th Mar 1976 CISWO Yorkshire (Championship Section) 4 Spectrum 1 Frank Jaques
23rd Nov 1975 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group A) 1 Symphony of Marches 5 Frank Jaques
1975 CISWO Yorkshire (Championship Section) A Downland Suite 2 Frank Jaques
2nd Nov 1974 National Mineworkers (Second Section) Prelude to Hansel & Gretel [arr. Ball] 13 Frank Jaques
28th Jul 1974 Teesside International Eisteddfod (Section 2) Othello Unknown, do you know?
4th May 1974 Senior Cup Simon called Peter 16 Frank Jaques
1974 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 Academic Festival Overture Frank Jaques
25th Nov 1973 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section A) 1 Frank Jaques
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (3rd Section) Swiss Festival Overture [Ball] 23 Frank Jaques
10th Dec 1972 Wills Regional Championships - Barnsley (3rd Section) 2 Nottn'm Town Frank Jaques
6th May 1972 Grand Shield 8 Academic Festival Overture 21 Frank Jaques
5th Mar 1972 CISWO Yorkshire (2nd Section) 3 Kenilworth Frank Jaques
6th Feb 1972 Rochdale Contest (Section B) 1 13 Frank Jaques
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section B) 1 Resurgam 8 Frank Jaques
11th Sep 1971 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Three) 1 7 Frank Jaques
20th Jun 1971 Cleethorpes Brass Band Festival (Open Section) 4 Unknown, do you know?
17th Oct 1970 National Mineworkers (Third Section) 1 Music for a Brass Band 1 Frank Jaques
12th Sep 1970 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) 10 Frank Jaques
26th Jul 1970 Teesside International Eisteddfod (Section 3) 2 Coriolanus Unknown, do you know?
9th May 1970 Senior Cup 1 Themes from Symphony No. 5 [Beethoven] 9 Frank Jaques
22nd Mar 1970 Wills Championships Grand Finals (3rd Section) 5 The Pacemakers 14 Frank Jaques
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Second Section) Coriolanus 15 Frank Jaques
21st Feb 1970 Nottingham Championship (Third Section) 18 Frank Jaques
11th Jan 1970 Wills Regional Championships - Wolverhampton (3rd Section) Sea Dogs 3 Frank Jaques
1970 CISWO Yorkshire (3rd Section) 1 Sea Dogs Frank Jaques
1st Nov 1969 South Yorkshire BBA Contest (Section 3) 1 Frank Jaques
1st Nov 1969 South Yorkshire BBA Contest (Section 2) 2 Frank Jaques
18th Oct 1969 National Mineworkers (Fourth Section) 1 Voices of Youth 3 Frank Jaques
10th May 1969 Yorkshire Area (Fourth Section) 1 Petite Suite de Ballet 4 Frank Jaques
22nd Mar 1969 Derby & District Festival (Third Section) 3 3 Frank Jaques
1st Feb 1969 Nottingham Championship (Fourth Section) 1 Four Little Maids 7 Frank Jaques
1st Feb 1969 Nottingham Championship (Third Section) 1 Othello 14 Frank Jaques
1969 CISWO Yorkshire (4th Section) 2 Glastonbury Frank Jaques
12th Oct 1968 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Homeward Frank Jaques
25th May 1968 Spring Festival (Junior Trophy) 3 Partita Piccola 14 Frank Jaques
12th May 1968 Buxton Festival (Fourth Section) 2 Partita Piccola 9 Frank Jaques
11th May 1968 Yorkshire Area (Fourth Section) 2 Threshold 6 Frank Jaques
10th Dec 1967 Horbury Victoria Prize Band Annual Brass Band Contest (Section B) 3 Unknown, do you know?
7th Oct 1967 Brigg Contest (Section 4) 1 Divertimento [Ball] Unknown, do you know?
5th Mar 1967 CISWO Yorkshire (4th Section) Neapolitan Suite P. V. Lewis
25th Feb 1967 Yorkshire Brass Band Championship (Fourth Section) Neapolitan Suite P. V. Lewis
28th May 1966 Spring Festival (Junior Cup) Little Suite for Brass [Arnold] P. V. Lewis
15th May 1966 Buxton Festival (Section D) Little Suite for Brass [Arnold] P. V. Lewis
6th Mar 1966 CISWO Yorkshire (4th Section) Northward Ho! V. Mason
31st May 1964 Buxton Festival (Section C) A Rural Suite 4 V. Mason
3rd Mar 1963 CISWO Yorkshire (4th Section) Four Little Maids 8 V. Mason
13th May 1961 Spring Festival (Junior Cup) Suite in Bb [Purcell] 19 T. Pettinger
5th Mar 1961 CISWO Yorkshire (3rd Section) Call of the Sea 15 T. Pettinger
6th Mar 1960 CISWO Yorkshire (2nd Section) 10 J. Stevenson
9th May 1959 Spring Festival (Junior Cup) W Thanksgiving
7th Mar 1959 North Eastern Area (Fourth Section) A Souvenir of Shakespeare Albert Smith
3rd Aug 1958 Nottinghamshire Miners Welfare Music Festival Championship Section 3 Albert Smith
27th Apr 1958 Blackpool Contest (B Section) Unknown, do you know?
1st Mar 1958 North Eastern Area (Fourth Section) The Joy of Youth Albert Smith
18th May 1957 Spring Festival (Junior Cup) 2 Sailors' Songs [F. Wright] Albert Smith
8th May 1954 Rhyl Festival of Brass (Second Section) Call of the Sea 5 Winston Moore
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Call of the Sea Winston Moore
7th Mar 1954 CISWO Yorkshire (2nd Section) 2 Oberon [unknown arranger] Unknown, do you know?
24th Oct 1953 Rochdale Contest Winston Moore
26th Sep 1953 Altrincham Borough Band Brass Band Contest Recollections of England 21 Winston Moore
6th Apr 1953 Leicester Brass Band Festival (Section 2) 1 Bianca e Fernando Winston Moore
8th Mar 1953 CISWO Yorkshire (2nd Section) 1 Bianca e Fernando Unknown, do you know?
17th May 1952 Senior Cup Othello 3 G. Williamson
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class B) Indian Summer Albert Smith
26th Mar 1951 Leicester Brass Band Festival (3rd Section) 1 Indian Summer Albert Smith
10th Mar 1951 North Eastern Area (Third Section) Hinchingbrooke Albert Smith
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class B) Mirella [arr. Godfrey] 10 Albert Smith
23rd Apr 1949 North Eastern Area (Fourth Section) 3 Pride of the Forest Albert Smith
8th May 1948 Belle Vue May Contest (Class B) 4 Gems of Wagner Albert Smith
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class D Section 2) 2 Wayside Scenes Albert Smith
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class B) Loving Cup Memories Albert Smith
9th Jul 1938 Belle Vue July Contest (Class B) 4 Recollections of Schumann Albert Smith
8th May 1937 Belle Vue May Contest (Class A) A Northern Rhapsody Albert Smith
10th Aug 1936 Wentworth Contest 3 Unknown, do you know?
9th May 1936 Belle Vue May Contest (Class A) Die Feen 21 Albert Smith
12th Oct 1935 Sheffield (City Hall) Contest (Second Section) L'Arlesienne Albert Smith
4th May 1935 Belle Vue May Contest (Class A) Victory [Jenkins] Unknown, do you know?
5th May 1934 Belle Vue May Contest (Class B Group 2) 2 Recollections of Wallace Albert Smith
18th Nov 1933 Sheffield & District (Open Section) 2 Albert Smith
8th Jul 1933 Belle Vue March Contest Albert Smith
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class B Group 1) 3 Gems of Italian Opera Albert Smith
18th Feb 1933 Sheffield & District (Class B) 2 I Capuleti [unknown arranger] Albert Smith
23rd Jul 1932 Sheffield Contest A Summer Day Albert Smith
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) 5 A Summer Day Albert Smith

Whit Friday

Whit Friday results are not included in the statistics and charts above.

Date Contest Position Conductor March
24th May 2013 Diggle (Whit Friday) 23 Unknown, do you know? March: Mephistopheles
24th May 2013 Dobcross (Whit Friday) 26 Unknown, do you know? March: Mephistopheles
24th May 2013 Greenacres (Whit Friday) 27 Unknown, do you know? March: Mephistopheles
24th May 2013 Delph (Whit Friday) 36 Unknown, do you know? March: Mephistopheles
24th May 2013 Lydgate (Whit Friday) 57 Unknown, do you know? March: Mephistopheles
1st Jun 2012 Denshaw (Whit Friday) 17 Unknown, do you know?
1st Jun 2012 Greenacres (Whit Friday) 27 Unknown, do you know?
1st Jun 2012 Diggle (Whit Friday) 29 Unknown, do you know? March: Ravenswood
1st Jun 2012 Lees (Whit Friday) 33 Unknown, do you know? March: Ravenswood
1st Jun 2012 Grotton (Whit Friday) 34 Unknown, do you know?
1st Jun 2012 Delph (Whit Friday) 35 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Greenacres (Whit Friday) 18 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Mossley (Whit Friday) 18 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Lees (Whit Friday) 24 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Scouthead (Whit Friday) 32 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Denshaw (Whit Friday) 32   Rob Straw
17th Jun 2011 Lydgate (Whit Friday) 35 Unknown, do you know?
17th Jun 2011 Delph (Whit Friday) 35 Rob Straw
28th May 2010 Mossley (Whit Friday) 12 Unknown, do you know?
28th May 2010 Dobcross (Whit Friday) 18 Unknown, do you know?
28th May 2010 Delph (Whit Friday) 23 Unknown, do you know?
28th May 2010 Grotton (Whit Friday) 24 Unknown, do you know?
28th May 2010 Uppermill (Whit Friday) 41 Unknown, do you know?
16th May 2008 Scouthead (Whit Friday) 22 Unknown, do you know?
16th May 2008 Delph (Whit Friday) 23 Unknown, do you know?
16th May 2008 Dobcross (Whit Friday) 31 Unknown, do you know?
16th May 2008 Lydgate (Whit Friday) 34 Unknown, do you know?
16th May 2008 Uppermill (Whit Friday) 39 Unknown, do you know?
16th May 2008 Greenfield (Whit Friday) 42 Unknown, do you know?
1st Jun 2007 Millbrook (Whit Friday) 7 Unknown, do you know?
1st Jun 2007 Carrbrook (Whit Friday) 17 Unknown, do you know?
1st Jun 2007 Uppermill (Whit Friday) 17 Unknown, do you know?
1st Jun 2007 Heyrod (Whit Friday) 19 Unknown, do you know?
1st Jun 2007 Micklehurst (Whit Friday) 22 Unknown, do you know?
1st Jun 2007 Dobcross (Whit Friday) 23 Unknown, do you know?
9th Jun 2006 Micklehurst (Whit Friday) 15 Unknown, do you know?
9th Jun 2006 Scouthead (Whit Friday) 15 Unknown, do you know?
9th Jun 2006 Dobcross (Whit Friday) 17 Unknown, do you know?
9th Jun 2006 Carrbrook (Whit Friday) 17 Unknown, do you know?
9th Jun 2006 Mossley (Whit Friday) 20 Unknown, do you know?
9th Jun 2006 Heyrod (Whit Friday) 26 Unknown, do you know?
20th May 2005 Dobcross (Whit Friday) 8 John Hopkinson March: Roll Away Bet
20th May 2005 Denshaw (Whit Friday) 13 Unknown, do you know? March: Roll Away Bet
20th May 2005 Delph (Whit Friday) 15 John Hopkinson March: Roll Away Bet
20th May 2005 Micklehurst (Whit Friday) 18 John Hopkinson March: Roll Away Bet
20th May 2005 Mossley (Whit Friday) 21 John Hopkinson March: Roll Away Bet
20th May 2005 Carrbrook (Whit Friday) 22 John Hopkinson March: Roll Away Bet
20th May 2005 Lydgate (Whit Friday) 26 John Hopkinson March: Roll Away Bet
4th Jun 2004 Delph (Whit Friday) 15 Unknown, do you know?
4th Jun 2004 Grotton (Whit Friday) 21 Unknown, do you know?
4th Jun 2004 Heyrod (Whit Friday)   Unknown, do you know?
13th Jun 2003 Stalybridge Labour Club (Whit Friday) 14 Unknown, do you know? March: The Australasian
13th Jun 2003 Heyrod (Whit Friday) 17 Unknown, do you know? March: The Australasian
13th Jun 2003 Micklehurst (Whit Friday) 17 Unknown, do you know? March: The Australasian
13th Jun 2003 Broadoak (Whit Friday) 17 Unknown, do you know? March: The Australasian
13th Jun 2003 Mossley (Whit Friday) 18 Unknown, do you know? March: The Australasian
13th Jun 2003 Carrbrook (Whit Friday) 23 Unknown, do you know? March: The Australasian
13th Jun 2003 Stalybridge Celtic (Whit Friday) 33 Unknown, do you know? March: The Australasian
23rd May 1986 Grotton (Whit Friday) 3 Unknown, do you know?
Years Contest
1983 1984 1985 1986 CISWO Yorkshire (2nd Section)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Do you know full results from contests this band played at? Please enter them here.

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!