[Upgrade to pro and remove adverts]

Barry Thompson

Known For: Grimethorpe Junior / Vickers


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
5th Mar 2011 Yorkshire Area (Fourth Section) Friendly Band (Sowerby Bridge) 3 3
5th Mar 2005 Yorkshire Area (Second Section) West Yorkshire Police 2 181 9
6th Mar 2004 Yorkshire Area (Second Section) West Yorkshire Police 4 184 9
1st Mar 2003 Yorkshire Area (Second Section) West Yorkshire Police 6 173 5
7th Jul 2002 Brighouse March & Hymn Tune West Yorkshire Police
2nd Mar 2002 Yorkshire Area (Second Section) West Yorkshire Police 5 178 11
1st Jul 2001 Brighouse March & Hymn Tune West Yorkshire Police
4th Mar 2001 Yorkshire Area (Third Section) West Yorkshire Police 3 186 4
4th Mar 2000 Yorkshire Area (Third Section) West Yorkshire Police 5 180 1
28th Feb 1999 Yorkshire Area (Third Section) West Yorkshire Police 6 174 9
17th Mar 1991 North of England Area (Championship Section) York Railway Institute (Intercity) 3
18th Nov 1990 Pilkington Northern Open (Section A) York Railway Institute Intercity 10 176 3
6th May 1990 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) York Railway Institute (Intercity) 1
18th Mar 1990 North of England Area (Championship Section) York Railway Institute (Intercity) 3
26th Nov 1989 Malton Entertainments Contest (Class A) York Railway Institute 2 183 5
21st Oct 1989 National Mineworkers (Championship Section) Shirland Miners Welfare Band 8   556 11
10th Sep 1989 Hardraw Scar York Railway Institute 3 342 19
2nd Jul 1989 Great Grimsby Brass Band Festival Shirland 3 177
11th Mar 1989 Midlands (North) Area (Championship Section) Shirland Miners Welfare 6 183 1
4th Feb 1989 CISWO Nottinghamshire (Championship Section) Shirland Miners 2 187 3
22nd Oct 1988 National Mineworkers (Championship Section) Shirland Miners' Welfare 8 543 1
24th Sep 1988 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival Shirland M.W. 1 190 3
24th Sep 1988 Royal Leamington Spa Open Championship Shirland Miners Welfare 2 192 5
3rd Jul 1988 Dudley Zoo Brass Band Festival Shirland Miners 2 274
15th May 1988 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Shirland Miners
1st May 1988 Buxton Festival (Section A) Shirland Miners Welfare 2 191 8
27th Mar 1988 Amber Valley Entertainments Contest Shirland Miners Welfare 1   187
13th Mar 1988 Yorkshire Area (Third Section) Ireland Alloys 4 185 11
6th Mar 1988 CISWO Yorkshire (3rd Section) Ireland Alloys 3 182 7
5th Mar 1988 Midlands (North) Area (Championship Section) Shirland Miners Welfare 6
28th Jun 1987 Great Grimsby Brass Band Festival: Class 'B' - 3rd & 4th Section Bands Ireland Alloys 1 191 5
14th Jun 1987 Nostell Priory Entertainment Contest Ireland Alloys 3 183
17th May 1987 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Ireland Alloys
15th Mar 1987 North of England Area (Championship Section) York Railway Institute 3 188 2
8th Mar 1987 Yorkshire Area (Third Section) Ireland Alloys 5 179 3
1st Mar 1987 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys 2
8th Nov 1986 National Mineworkers (Second Section) Ireland Alloys 4 180 2
9th Mar 1986 Yorkshire Area (Second Section) Ireland Alloys 18 174 1
2nd Feb 1986 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys 2 188
15th Dec 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section A) Kippax 2
9th Nov 1985 National Mineworkers (Second Section) Ireland Alloys Band 3
13th Oct 1985 Home Charm Paints Band Knockout Contest (Section A) Kippax 1
19th May 1985 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Kippax
5th May 1985 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Kippax
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Second Section) Kippax 14
10th Mar 1985 Yorkshire Area (Second Section) Ireland Alloys 19
3rd Mar 1985 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys 2 185
2nd Dec 1984 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Kippax 1 186 3
27th Oct 1984 Pontins (Second Section) Kippax 17
30th Jun 1984 Easingwold March Contest Kippax 3 85
24th Jun 1984 Bacchus Hotel Brass Band Entertainment Contest Kippax 2 240
22nd Apr 1984 Pontins Brean Sands (Second Section) Kippax 2 186 15
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Second Section) Kippax 4 188 11
11th Mar 1984 Yorkshire Area (Second Section) Ireland Alloys 13
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (2nd Section) Kippax 2 185 1
4th Mar 1984 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys 4 178 4
5th Nov 1983 National Mineworkers (Second Section) Kippax 5 191 3
22nd May 1983 Joshua Tetley Leeds Open (Second Section) Ireland Alloys
6th Mar 1983 CISWO Yorkshire (2nd Section) Ireland Alloys Band 4 1
27th Feb 1983 Yorkshire Area (Second Section) Ireland Alloys 16
21st Nov 1982 Barnsley Metropolitan Borough Annual Contest (Group A) Ireland Alloys 3 182
10th Apr 1982 Pontins Southport (Third Section) Grimethorpe Colliery Junior 6
29th Nov 1981 Barnsley Contest (Group A) Dodworth Colliery Band 3 180 4
7th Nov 1981 National Mineworkers (Third Section) Grimethorpe Colliery Junior Band 1 192 12
3rd Oct 1981 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Dodworth Colliery
28th Jun 1981 Dudley Zoo Brass Band Festival Dodworth Colliery 3
21st Jun 1981 Chatsworth House Contest Dodworth Colliery 10
8th Mar 1981 Yorkshire Area (Third Section) Grimethorpe Colliery Junior 10 176 9
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (3rd Section) Grimethorpe Juniors 3 184 11
1st Mar 1981 CISWO Yorkshire (Championship Section) Dodworth Colliery 3
22nd Feb 1981 Yorkshire Area (Second Section) Dodworth Colliery 2 185 1
23rd Nov 1980 Barnsley Contest (Group A) Dodworth Colliery 2 90 4
23rd Nov 1980 Barnsley Contest (Group B) Grimethorpe Colliery Junior 2 89 9
8th Nov 1980 National Mineworkers (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Junior 4
4th Oct 1980 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Grimethorpe Colliery Juniors 6 177 2
14th Jun 1980 Chatsworth House Contest Dodworth Colliery 2 223 2
17th May 1980 Senior Trophy Grimethorpe Colliery Junior 19
9th Mar 1980 Yorkshire Area (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Junior 1 190 3
2nd Mar 1980 CISWO Yorkshire (4th Section) Grimethorpe Colliery Junior Band 2 187 7
1st Dec 1979 Tyne and Wear Contest (Championship Section) Vickers Barrow 3 184
23rd Sep 1979 Skelmersdale Contest (Section A) Vickers Barrow Works 2 188 4
25th Aug 1979 Edinburgh International Contest Vickers Barrow
19th May 1979 Grand Shield Vickers Barrow Works 20 15
1st Apr 1979 North West Area (Championship Section) Vickers Barrow Works Band 10 8
18th Mar 1979 Allerdale Own Choice Contest (Section A) Vickers Barrow 2 178
18th Feb 1979 NWABBA Contest (Championship Section) Vickers Barrow 2
24th Sep 1978 Skelmersdale Contest (Section A) Barrow Shipyard 3 182
7th May 1978 Grand Shield Vickers Barrow Works
2nd Apr 1978 North West Area (Second Section) Vickers Barrow Works 4 184 5
19th Mar 1978 Cumbria BBA Contest (Grade A) Vickers Barrow 1 185
5th Mar 1978 Oldham Contest (Section A) Vickers Barrow 4 190
19th Feb 1978 NWABBA Contest (Second Section) Vickers Barrow 2 183 8
8th Oct 1977 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Vickers Barrow Works
22nd May 1977 Grand Shield Vickers Barrow
3rd Apr 1977 North West Area (Second Section) Vickers Barrow Works 2 173 9
30th Jan 1977 Rochdale Contest (Section A) Vickers Barrow 9
28th Nov 1976 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Vickers Barrow Works 3 88 2
9th May 1976 Grand Shield Vickers Barrow Works 9
28th Mar 1976 North West Area (Second Section) Vickers Barrow Works 4
15th Nov 1975 Reading Contest (Second Section) Grimethorpe Colliery Juniors 3 190
11th Oct 1975 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Grimethorpe Colliery Junior
16th Feb 1975 Yorkshire Area (Third Section) Grimethorpe Colliery Junior 1 188 7
1975 CISWO Yorkshire (2nd Section) Grimethorpe Colliery Junior 6
2nd Nov 1974 National Mineworkers (Third Section) Grimethorpe Colliery Junior 3 180 8
4th May 1974 Spring Festival (Junior Shield) Grimethorpe Colliery Junior 15
Mar 1974 CISWO Yorkshire (3rd Section) Grimethorpe Colliery Junior Band 1 185 2
17th Feb 1974 Yorkshire Area (Third Section) Grimethorpe Colliery Junior 5
14th Apr 1973 Wills Championships Grand Finals (3rd Section) Grimethorpe Juniors 3 176 16
10th Dec 1972 Wills Regional Championships - Barnsley (3rd Section) Grimethorpe Colliery Juniors 1 186
6th May 1972 Spring Festival (Junior Shield) Grimethorpe Colliery Junior 10
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (4th Section) Grimethorpe Colliery Juniors 1 190 13
11th Dec 1971 Wills Regional Championships - Bradford (4th Section) Grimethorpe Colliery Junior 1 186
13th Nov 1971 National Mineworkers (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Juniors 3 186 11
8th May 1971 Spring Festival (Junior Shield) Grimethorpe Colliery Junior 2 184 10
7th Mar 1971 CISWO Yorkshire (4th Section) Grimethorpe Colliery Institute Junior Band 1 195
7th Feb 1971 Rochdale Contest (Section B) Grimethorpe Colliery Junior 6
10th Oct 1970 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Grimethorpe Colliery Juniors 21
9th May 1970 North Eastern Area (Fourth Section) Grimethorpe Colliery Juniors 3 175 4
Date Contest Winner
16th Jan 2016 Butlins Mineworkers (Third Section) Crofton Silver
1st Nov 2014 SWBBA Contest (Open Section) Verwood Concert Brass
1st Nov 2014 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
1st Nov 2014 SWBBA Contest (Second Section) Bodmin
1st Nov 2014 SWBBA Contest (Training Section) St Keverne Training
19th Oct 2014 Pogson Bray Entertainment Contest Elland Silver
16th Mar 2014 Welsh Area (Championship Section) Cory
16th Mar 2014 Welsh Area (Fourth Section) Northop Brass
15th Mar 2014 Welsh Area (Second Section) Blaenavon Town
9th Mar 2014 North West Area (Championship Section) Fairey
18th Jan 2014 Butlins Mineworkers (Third Section) BMP Goodshaw
10th Mar 2013 North West Area (Third Section) Marple
2nd Mar 2013 Yorkshire Area (Second Section) Cornerstone
11th Mar 2012 Midlands Area (Second Section) Bilton Silver (Rugby)
10th Mar 2012 Midlands Area (Third Section) Daventry Brass
22nd Jan 2012 Butlins Mineworkers (Junior Section) Youth Brass 1000
22nd Jan 2012 Butlins Mineworkers (Youth Section) Youth Brass 2000
21st Jan 2012 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Coppull & Standish
24th Sep 2011 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Melingriffith 2
6th Mar 2011 Yorkshire Area (First Section) Hammonds Saltaire
20th Feb 2011 North East Midlands Contest (Second Section) Leicestershire Coop Band
20th Feb 2011 NEMBBA (Third Section) Chapeltown Silver
20th Feb 2011 North East Midlands Contest (Fourth Section) Trentham Brass
6th Feb 2011 Brass At The Guild (Preston) Contest (Fourth Section) Boarshurst Silver
6th Feb 2011 Brass At The Guild (Preston) Contest (Third Section) Besses Boys
23rd Jan 2011 Butlins Mineworkers (Youth Section) Youth Brass 2000
22nd Jan 2011 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Dronfield CMW
14th Mar 2010 North West Area (First Section) Freckleton
Feb 2010 North East Midlands Contest (Third Section)
Feb 2010 North East Midlands Contest (Second Section)
Feb 2010 North East Midlands Contest (First Section)
Feb 2010 North East Midlands Contest (Fourth Section)
7th Nov 2009 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
7th Nov 2009 South West Brass Band Association (Fourth Section) Hatherleigh Silver Band
7th Nov 2009 SWBBA Contest (Third Section) Sidmouth Town Band
7th Nov 2009 SWBBA Contest (Second Section) City of Bristol Band
7th Nov 2009 SWBBA Contest (Open Section) St Dennis
21st Jun 2009 Morley March & Hymn Tune Contest Marsden Silver Band
5th Jun 2009 Dobcross (Whit Friday) Black Dyke Band
26th Apr 2009 Holme Valley Brass Band Contest Skelmanthorpe
21st Mar 2009 North of England Area (Fourth Section) Kirkby Lonsdale
20th Sep 2008 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Stannington
30th Mar 2008 Tameside Open Championships (Fourth Section) Darwen Brass
30th Mar 2008 Tameside Open Championships (Third Section) Oldham (Lees)
2nd Mar 2008 Yorkshire Area (Second Section) Slaithwaite
25th Nov 2007 Swiss National Championships (Excellence Section) Brass Band Fribourg
24th Nov 2007 Swiss National Championships (Fourth Division) Brass Band Frohsinn Laupersdorf
24th Nov 2007 Swiss National Championships (First Division) Ensemble de Cuivres Euphonia
7th Oct 2007 NEMBBA Bolsover United Co-op Crewe
20th May 2007 SCABA Entertainment Contest (A Section) Ocean Brass
20th May 2007 SCABA Entertainment Contest (B Section) Thundersley Brass
11th Mar 2007 West of England Area (Championship Section) PolySteel
10th Mar 2007 West of England Area (First Section) Hyde
10th Mar 2007 West of England Area (Third Section) Camborne B
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (Third Section) Leicester Co-op
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (Second Section) Kippax
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (First Section) United Co-op Crewe
18th Feb 2007 North East Midlands Contest (Fourth Section) Whitwell
20th Jan 2007 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Thoresby Colliery Youth
26th Nov 2006 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Enderby Band
26th Nov 2006 West Midlands Brass Band Association Contest (1st section) Kibworth Band
26th Nov 2006 West Midlands Brass Band Association Contest (2nd section) Unity Brass
5th Nov 2006 Pontins (Second Section) The Kippax Band
4th Nov 2006 Pontins (First Section) Chalford
2nd Jul 2006 Brighouse March & Hymn Tune Contest Marsden Riverhead Brewery
5th Mar 2006 Yorkshire Area (Third Section) Horbury Victoria
5th Feb 2006 Brass At The Guild (Preston) Contest (Fourth Section) Oldham Band (Lees)
5th Feb 2006 Brass At The Guild (Preston) Contest (Second Section) Flixton Band
27th Nov 2005 Durham League Contest (Section B) Easington Colliery
27th Nov 2005 Durham League Contest (Section A) BHK (UK) Ltd Horden
24th Sep 2005 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Valley Brass (Haydock)
18th Sep 2005 Buxton Entertainment Contest Vernon Building Society Poynton
19th Jun 2005 Entertaining Brass (NEMBBA) Stonesfield Silver
7th May 2005 Northern Counties Open Contest Granite City Brass
22nd Jan 2005 Butlins Mineworkers (First Section) Hatfield Coal Power
18th Sep 2004 Exmouth Entertainments Contest Soundhouse Brass
12th Sep 2004 Hardraw Scar Marsden
3rd Apr 2004 National Youth Brass Band Championships - Community Section Smithills School Senior Brass Band
21st Mar 2004 London and Southern Counties (Fourth Section) Waterbeach Brass
7th Mar 2004 Midlands Area (Championship Section) Travelsphere Holidays
30th Nov 2003 Butlins Mineworkers (Championship Section) Desford Colliery
29th Nov 2003 Butlins Mineworkers (Fourth Section) Kirkby Colliery Welfare
23rd Nov 2003 Manchester District Contest (Fourth Section) Greenfield
23rd Nov 2003 Manchester District Contest (Third Section) Hebden Bridge
11th May 2003 Cumbria Band Association Contest (3rd Section) Lostock Hall Memorial
11th May 2003 Cumbria Band Association Contest (2nd Section) GT Group Peterlee
11th May 2003 Cumbria Band Association Contest (4th Section) Five Rivers Brass
11th May 2003 Cumbria Band Association Contest (1st Section) Holme Silver (Disposables UK Group)
9th Mar 2003 Midlands Area (Fourth Section) Phoenix West Midlands Brass
8th Mar 2003 Midlands Area (Second Section) Shirley Band
2nd Feb 2003 North East Midlands Contest (First Section) United Co-op (Crewe)
2nd Feb 2003 North East Midlands Contest (Second Section) Silk Brass Astrazeneca
2nd Feb 2003 North East Midlands Contest (Third Section) Carlton Brass
2nd Feb 2003 North East Midlands Contest (Fourth Section) Bakewell Silver
1st Dec 2002 West Midlands Brass Band Association Contest (4th section) Phoenix West Midlands
1st Dec 2002 West Midlands Brass Band Association Contest (3rd section) Carlton Brass
1st Dec 2002 West Midlands Brass Band Association Contest (First Section) Kibworth
17th Nov 2002 Brass In Concert Grimethorpe Colliery (UK Coal)
28th Sep 2002 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Thoresby Colliery
7th Apr 2002 West of England Area (Fourth Section) St. Dennis
3rd Mar 2002 Yorkshire Area (Fourth Section) Linthwaite
3rd Feb 2002 Durham League Contest (Section C) Cockerton
3rd Feb 2002 Durham League Contest (Section D) Ellington Colliery
25th Nov 2001 Manchester District Contest (Second Section) BMP (Europe) Goodshaw
25th Nov 2001 Manchester District Contest (Youth Section) Rochdale Borough Youth
25th Nov 2001 Manchester District Contest (Open Section) Vernon Building Society Poynton
18th Nov 2001 Wilkinson Northern Open (Section C) Diggle Band
18th Nov 2001 Wilkinson Northern Open (Section D) Trinity Girls Band
18th Nov 2001 Wilkinson Northern Open (Section A) Hepworth
18th Nov 2001 Wilkinson Northern Open (Section B) Flookburgh Band
7th Oct 2001 Fleetwood Contest (Fourth Section) Nelson Brass
7th Oct 2001 Fleetwood Contest (Third Section) Old Hall Brass
8th Jun 2001 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) YBS
29th Apr 2001 Yorkshire & Humberside BBA Contest (First Section) Harrogate
29th Apr 2001 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Fourth Section) Stape Silver
29th Apr 2001 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Second Section) Stape Silver
29th Apr 2001 Yorkshire & Humberside BBA Contest (Third Section) Langbaurgh
11th Mar 2001 North West Area (First Section) Mossley
3rd Mar 2001 Midlands Area (Second Section) Towcester Studio
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (First Section) Gresley Old Hall
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (Second Section) Ilkeston Brass
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (Third Section) Silk Brass Astrazeneca
4th Feb 2001 North East Midlands Contest (Fourth Section) Shirland Welfare Training
11th Nov 2000 SWBBA Contest (Youth Section) Mount Charles Youth
4th Nov 2000 SWBBA Contest (Second Section) St. Austell Kernow
4th Nov 2000 SWBBA Contest (Third Section) Lympstone South West Telecoms
4th Nov 2000 SWBBA Contest (Fourth Section) St Dennis
4th Nov 2000 SWBBA Contest (First Section) Sherborne Town
7th Oct 2000 National Mineworkers (Third Section) Wilfreda Beehive Hatfield Band
16th Jun 2000 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Grimethorpe Colliery Band
19th Mar 2000 North of England Area (First Section) Cottingham
5th Mar 2000 Midlands Area (Third Section) Warwick University
6th Feb 2000 North East Midlands Contest (Third Section) Newhall
6th Feb 2000 North East Midlands Contest (Fourth Section) Rolls Royce (Derby)
6th Feb 2000 North East Midlands Contest (Second Section) City of Stoke on Trent
6th Feb 2000 North East Midlands Contest (First Section) Newstead Welfare
23rd Oct 1999 Pontins (Third Section) Eccles Borough
18th Sep 1999 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Holme Silver
28th May 1999 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) JJB Sports Leyland
14th Nov 1998 National Mineworkers ( Second Section ) Wilfreda Beehive Hatfield Band
5th Jun 1998 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) JJB Sports Leyland
8th Mar 1998 Midlands Area (Fourth Section) University of Warwick
14th Oct 1997 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Invitation Entertainment) Rhodian Brass
27th Sep 1997 National Championship of Great Britain (Third Section Final) Ashton-under-Lyne
23rd May 1997 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Bodmin
4th May 1997 Buxton Festival (Second Section) Cottingham
4th May 1997 Buxton Festival (Third Section) Blackley
20th Apr 1997 SCABA Spring Contest (First Section) Hyde
20th Apr 1997 SCABA Spring Contest (Third Section) Battle Town
16th Mar 1997 North of England Area (First Section) Skipton
15th Mar 1997 North of England Area (Second Section) The Cottingham Band
9th Mar 1997 London and Southern Counties (Second Section) Brighton (Buses) Silver Band
2nd Mar 1997 Midlands Area (First Section) Ratby Co-operative
16th Nov 1996 National Mineworkers (Third Section) Frickley South Elmsall Standard Fireworks Band
2nd Nov 1996 SWBBA Contest (Second Section) St Stythians
2nd Nov 1996 SWBBA Contest (Third Section) St Pinnock
2nd Nov 1996 SWBBA Contest (Fourth Section) St Breward
31st May 1996 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Williams Fairey
30th Mar 1996 West of England Area (Third Section) Yeovil Town
4th Feb 1996 Durham League Contest (Section B) E.Y.M.S.
4th Feb 1996 Durham League Contest (Section A) Fishburn Band
24th Sep 1995 Buxton Entertainment Contest Skelmanthorpe
9th Jun 1995 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Grimethorpe Colliery
21st May 1995 North West Leicestershire Brass Band Festival (Youth Section)
21st May 1995 North West Leicestershire Brass Band Festival (Section 2) Unity Brass
21st May 1995 North West Leicestershire Brass Band Festival (Section 3) Stannington Brass
21st May 1995 North West Leicestershire Brass Band Festival (Section 1) Ratby Co-operative
21st May 1995 North West Leicestershire Brass Band Festival (Section 4)
12th Mar 1995 Midlands Area (Fourth Section) Kirkby Colliery Welfare
26th Nov 1994 North Wales Rally (Section Three) Deiniolen
26th Nov 1994 North Wales Rally (Section Two) Ifton
26th Nov 1994 North Wales Rally (Section Four) Royal Oakeley
26th Nov 1994 North Wales Rally (Section Five) Frodsham Silver
26th Nov 1994 North Wales Rally (Youth Section) Lions Youth Brass
26th Nov 1994 North Wales Rally (Section One) Beaumaris
25th Jun 1994 Easingwold March Contest Northumbria Police
27th May 1994 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Besses o' th' Barn
13th Mar 1994 North West Area (Third Section) Delph
6th Mar 1994 Midlands Area (Third Section) Glossop Old
13th Feb 1994 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Enderby Youth
20th Nov 1993 National Mineworkers (Fourth Section) Frickley South Elmsall Colliery Band
7th Nov 1993 LHCBBA Watford Contest (First Section) City of Oxford
7th Nov 1993 Watford (Championship Section) London Electricity Redbridge Brass
24th Oct 1993 Pontins (First Section) Vernon Building Society Poynton
25th Sep 1993 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Four) Enderby Youth
25th Sep 1993 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Old Silkstone
18th Sep 1993 West Wales BBA Contest (Fourth Section) RAF St. Athan
18th Sep 1993 West Wales BBA Contest (Third Section) Ammanford Town
12th Sep 1993 Wychavon Contest (First Section) Vernon BS Poynton
12th Sep 1993 Wychavon Contest (Second Section) United Co-op Crewe
Sep 1993 West Wales Contest (Fourth Section)
4th Jun 1993 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Williams Fairey
12th Apr 1993 Pontins Hemsby (First Section) Ireland Colliery Chesterfield
10th Apr 1993 Pontins Hemsby (Third Section)
9th Apr 1993 Pontins Hemsby (Fourth Section) Ellesborough Silver
27th Mar 1993 West of England Area (Third Section) Mere Manor
14th Mar 1993 North West Area (Fourth Section) Eccles Borough
27th Feb 1993 SWBBA Spring Brass Band Festival (Fourth Section) Lostwithiel Brass 88
27th Feb 1993 SWBBA Spring Brass Band Festival (Championship Section)
27th Feb 1993 SWBBA Spring Brass Band Festival (Youth Section) Torrington Youth
27th Feb 1993 SWBBA Spring Brass Band Festival (Third Section) Lostwithiel Brass 88
27th Feb 1993 SWBBA Spring Brass Band Festival (Second Section)
14th Feb 1993 Milton Keynes Brass Band Festival (Fourth Section) Enderby Youth
31st Jan 1993 Durham League Contest (Section C) Newbiggin Welfare
31st Jan 1993 Durham League Contest (Section D) Barnard Castle
21st Nov 1992 Reading Contest (Fourth Section) Pangbourne District Silver
12th Jul 1992 Southern Open (Section C) Stoke Sub Hamdon
11th Jul 1992 Southern Open (Section B) Torbay Brass
12th Jun 1992 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Grimethorpe Colliery
24th May 1992 Isle of Man Festival (Section A) Yorkshire Electricity (Drighlington)
24th May 1992 Isle of Man Festival (Section B) Ramsey Town
23rd May 1992 Isle of Man Festival (Marching) Yorkshire Electricity (Drighlington)
19th Apr 1992 Pontins Southport (Second Section) Lancastrian Building Society Tyldesley
17th Apr 1992 Pontins Southport (Fourth Section) Lyceum Brass
1st Mar 1992 National Mineworkers Yorkshire Qualifying Contest (Fourth Section) Frickley South Elmsall Colliery
1st Mar 1992 CISWO Yorkshire (3rd Section) Hatfield Main Colliery
27th Oct 1991 Pontins (Second Section) Blackburn & Darwen
26th Oct 1991 Pontins (Fourth Section) Beaumaris & District
9th Jun 1991 Swindon Entertainment Contest (Open Section) Aldbourne
9th Jun 1991 Swindon Entertainment Contest (Section 3) Daw Mill Colliery
9th Jun 1991 Swindon Entertainment Contest (Section 2) Marchwood Vodafone
24th May 1991 Hurst (Ashton United) (Whit Friday) Brighouse & Rastrick
31st Mar 1991 Pontins Brean Sands (Second Section) Sovereign Brass
29th Mar 1991 Pontins Brean Sands (Fourth Section) Croft Silver
24th Mar 1991 Pogson Bray (Section B) Sharlston Colliery
24th Mar 1991 Pogson Bray (Section A) Yorkshire Bus Company
24th Feb 1991 Wansbeck British Alcan Brass Band Contest (First Section) Northumbria Police
24th Feb 1991 Wansbeck British Alcan Brass Band Contest (Second Section) Lanchester (Grorud) Band
17th Feb 1991 Wansbecks Brass Band Contest (Second Section, Heat 2) Lanchester
17th Feb 1991 Wansbecks Brass Band Contest (First Section, Heat 2) Northumbria Police
10th Feb 1991 Wansbecks Brass Band Contest (First Section, Heat 1) Newcastle Brown Ale
10th Feb 1991 Wansbecks Brass Band Contest (Second Section, Heat 1) Ellington Colliery
4th Nov 1990 Bradford and District BBA Annual Contest (Section A) Wallace Arnold (Rothwell)
4th Nov 1990 Bradford and District BBA Annual Contest (Youth Section) Drighlington Junior
4th Nov 1990 Bradford and District BBA Annual Contest (Section C) Sharlston Colliery
4th Nov 1990 Bradford and District BBA Annual Contest (Section B) Aceprint Gawthorpe Victoria
4th Mar 1990 CISWO Yorkshire (4th Section) Goldthorpe Colliery (Ceramia) Band

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!