[Upgrade to pro and remove adverts]

Fred Mortimer



Date Contest Band Position Points Draw
16th Feb 1952 Midlands Area (Second Section) Ferodo Works 5 1
26th Mar 1951 Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Chapel-en-le-Frith 2 184 5
6th May 1950 Newtown Contest (Class A) Parc and Dare 3 175
17th Sep 1949 National Championship of Great Britain (Second Section Final) ICI Alkali 5 170
9th Jul 1949 Belle Vue July Contest (Class A) I.C.I. Alkali 5 176 2
7th Jun 1949 Treorchy Contest (Class A) Parc and Dare 1 88
14th May 1949 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Scottish C.W.S. 4
7th May 1949 Belle Vue May Contest (Class A) I.C.I. (Alkali) Northwich 3 180 4
18th Apr 1949 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Chapel-en-le-Frith 2 185 7
2nd Apr 1949 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band 1 186 7
26th Feb 1949 North West Area (Second Section) ICI Alkali 2 180 5
23rd Oct 1948 Rochdale Contest I.C.I. Alkali 5
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Scottish CWS 13
11th Sep 1948 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 1 192 11
10th Apr 1948 North West Area (Championship Section) Fodens 4 165 5
13th Mar 1948 North West Area (Third Section) Summers' Steel Works 3 158
1st Nov 1947 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 3 190 11
18th Oct 1947 Rochdale Contest ICI Alkali 2
27th Sep 1947 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 1
30th Aug 1947 West Bromwich Contest (Section 2) Greenway Moor 1
30th Aug 1947 West Bromwich Contest (Section 1) Greenway Moor 3
24th May 1947 Glasgow Charities Contest Scottish C.W.S. 2 1
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class B) Summers' Steelworks
3rd May 1947 North Wales Association Contest (First Section) Summers' Steel Works 2
15th Feb 1947 Scottish Area (Daily Herald Qualifying) Contest, Championship Section Scottish C.W.S 3
1st Feb 1947 North West Area (Championship Section) Fodens 2
1st Feb 1947 North West Area (Fourth Section) Summer's Steel Works 2
28th Sep 1946 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS 1
21st Sep 1946 Rhos Contest (Class B) Summer's Steel Works 2
25th May 1946 Glasgow Charities Contest Scottish C.W.S. 1
4th May 1946 Welsh Area (Second Section) Varteg 1
16th Feb 1946 London and Southern Counties (Championship Section) Luton 3
6th Oct 1945 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Luton 2
11th Aug 1945 London and Southern Counties (Championship Section) Luton 1
2nd Sep 1944 British Open ICI (Alkali) 16
25th Sep 1943 Scottish A.B.A. Contest Scottish C.W.S. 4 86
4th Sep 1943 British Open ICI (Alkali) 8
29th May 1943 Glasgow Charities Contest Scottish C.W.S. 1 4
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class B & C) Barton Hall Works 2
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class A) Rolls Royce Works 2
7th Sep 1940 British Open Sankey's Castle Works 7 6
30th Sep 1939 British Open Fairey Aviation 2
30th Sep 1939 British Open Baxendales 6
7th Aug 1939 National Eisteddfod of Wales (Class A) Nantlle Vale Royal 2
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Championship Section) Luton 1
20th May 1939 Hanwell Contest (Division 1) Luton 1
4th Mar 1939 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Luton 1
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 1 15
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton 6 12
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Baxendales 4
10th Sep 1938 Butlins Holiday Camp Contest (Championship Section) Bickershaw Colliery 2
5th Sep 1938 British Open Luton Red Cross Silver 3 23
5th Sep 1938 British Open Bickershaw 2
5th Sep 1938 British Open Baxendales 3
11th Jun 1938 Leeds Contest (Section One) Bickershaw Colliery 1 1
11th Jun 1938 Leeds Contest (Section One) Luton 3 7
5th Mar 1938 City of Leicester Brass Band Festival (4th Section) Lilleshall Colliery 5
25th Sep 1937 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 1 18
25th Sep 1937 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Baxendales 6
25th Sep 1937 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton 11
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 1 18
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Luton 5 4
18th Apr 1936 Southport Music Festival Contest Foden Motor Works Band 1 20
28th Sep 1935 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Heworth Colliery 3
29th Sep 1934 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 1 10
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 1 23
20th May 1933 Headingley Contest Fodens Motor Works 4
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 1 4
5th Sep 1932 British Open Fodens Motor Works 2
5th Mar 1932 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Kettering Town
26th Sep 1931 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 6 11
26th Sep 1931 Crystal Palace (Grand Shield) Dunlop Works 7
7th Sep 1931 British Open Fodens Motor Works 1
7th Mar 1931 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) John Thompson's Works 5
27th Sep 1930 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 1 14
28th Sep 1929 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Fodens Motor Works 15
28th Sep 1929 Crystal Palace (Grand Shield) Kettering Town 16
29th Sep 1928 Crystal Palace (Grand Shield) Wolverton Town and Works 8
18th Aug 1928 Oxford Annual Contest (Section 2) Kettering Town Silver 1 7
18th Aug 1928 Oxford Annual Contest (Section 1) Kettering Town Silver Prize 7
9th Jun 1928 Hanslope Contest (Second Section) Kettering Town 1
9th Jun 1928 Hanslope Contest (First Section) Kettering Town 2
24th Sep 1927 Crystal Palace (Grand Shield) Kettering Town 16
12th Jul 1927 Plymouth Contest (Championship Section) Foden's Motor Works 1 135
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - B) Royston (Herts)
27th Sep 1924 Crystal Palace (Junior Cup - A) Bedford Town 19
21st Aug 1924 Cambridge Contest Royston Herts 3
7th Jun 1924 Kibworth Contest Kettering Town 1
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Shield - A) Royston Town 19
29th Sep 1923 Crystal Palace (Grand Shield) Kettering Town 23
28th Jul 1923 Barwell Contest Kettering Town 2
14th Jul 1923 Thrapston Contest Kettering Town 1
7th Jul 1923 Irthlingborough Contest Kettering Town 1
16th Jun 1923 Kibworth Contest Kettering Town 1
16th Jun 1923 Kibworth Contest Leicester Ivanhoe 4
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Shield - B) Royston (Herts.) 2 16
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Cup) Bedford Town 22
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Cup) Bedford Town 4 22
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Cup) Wolverton Town 15
24th Sep 1921 Crystal Palace (Junior Shield) Royston Town 27
18th Jul 1914 West Drayton Contest (Section 1) Kilburn Gaslight and Coke Co. 2
15th Jul 1914 Blandford Contest Broadchalke 3 3
28th Sep 1912 Crystal Palace (Junior Cup) Bedford Town 15
28th Sep 1912 Crystal Palace (Preliminary Cup) Letchworth 17
8th Apr 1912 Redhill Contest (First Section) Chichester City 2 5
16th Jul 1911 Earl's Court Contest (Championship Section) Luton Red Cross 1
25th Jun 1910 Newtown Contest Hebden Bridge 9
21st May 1910 New Brighton Contest Hebden Bridge 6 1
17th May 1910 Huddersfield Band of Hope Union Contest Hebden Bridge 1 3
26th Mar 1910 Barnoldswick Contest Hebden Bridge 2 5
4th Apr 1904 Abergavenny Contest Hebden Bridge 2  
4th Apr 1904 Mountain Ash Contest (First Section) Hebden Bridge 2   2
25th Jul 1903 Elslack Contest Hebden Bridge 1 2
Date Contest Winner
17th May 1952 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hade Edge
14th Jul 1951 Seaton Contest (Class B) Maryport Albion
14th Jul 1951 Seaton Contest Broughton Rechabites
14th Jul 1951 Seaton Contest (Class A) Barrow Youth Club
11th Dec 1948 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls
26th Jun 1948 Ruardean Contest (Open Section) Cory Workmens
26th Jun 1948 Ruardean Contest (Local Section) Drybrook
15th May 1948 Tamworth Contest Snibstone Colliery
12th Jul 1947 Stenalees Contest (Fourth Section) Carharrack and St Day
12th Jul 1947 Stenalees Contest (Third Section) Bugle
12th Jul 1947 Stenalees Contest (Second Section) Indian Queens
5th Jul 1947 Ruardean Contest Langley
13th Nov 1946 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 55th Old Boys Association Silver Band
12th Oct 1946 Rochdale Contest Goodshaw Prize
12th Jun 1946 Treorchy Contest (Class A) Cory Workmen's
6th Apr 1946 North Eastern Area (Championship Section) Brighouse and Rastrick
6th Apr 1946 North Eastern Area (Youth Section) Marsden Senior School
24th Sep 1945 Blackpool Contest Brodsworth Colliery
28th Jul 1945 Sunderland Contest (Second Section)
14th Jul 1945 Sunderland Contest (First Section) Thornley Colliery
22nd Jul 1944 Sunderland Contest (First Section) Horden Colliery
22nd Jul 1944 Sunderland Contest (Second Section) Wheatley Hill Colliery
2nd Oct 1943 Wigan Contest Cheetham Hill Public
28th Aug 1943 Birmingham Contest Amington
28th Nov 1942 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Blaengarw
28th Nov 1942 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Cory Brothers Workmen
28th Nov 1942 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Troedyrhiw N.F.S
14th May 1940 Treorchy Contest (Class A) Melingriffith
2nd Sep 1939 Matlock Contest
8th Jul 1939 Fairford Contest (Section 2) Lydney Town
10th Jun 1939 Ruardean Contest (Local Section) Pillowell Silver
10th Jun 1939 Ruardean Contest (Open Section) Fishponds British Legion
29th May 1939 Hawarden Contest Llay Main
13th May 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Hooe
13th May 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Strood Mission
13th May 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) Glynn Vivian Miners Mission (Aylesham)
13th May 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Glynn Vivian Miners (Deal)
3rd Sep 1938 Matlock Contest Kirkby Old
20th Aug 1938 Dearham Contest Barrow Shipyard
23rd Jul 1938 Banbury Contest (Section 3) Thrapston Town
23rd Jul 1938 Banbury Contest (Section 2) Headington Silver
23rd Jul 1938 Banbury Contest (Section 1) Headington Silver
6th Jun 1938 Hawarden Contest Barrow Shipyard
14th May 1938 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Strood Mission
14th May 1938 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Turner's Hill and Worth
14th May 1938 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Oxted and District
14th May 1938 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) Forest Row
4th Sep 1937 Matlock Contest Stanton Ironworks
10th Jul 1937 Belle Vue July Contest (Class A) Slaithwaite
5th Jun 1937 Narborough Contest (Section 2) Sileby Town
5th Jun 1937 Narborough Contest (Section 1) North Evington
18th May 1937 Treorchy Contest (Class A) Emlyn Colliery
5th Sep 1936 Huddersfield & District BBA September Contest (Section B) Ravensthorpe Subscription
5th Sep 1936 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Flockton United
25th Jul 1936 Banbury Contest (Section 1) Finedon Old
25th Jul 1936 Banbury Contest (Section 3) Wollaston Town
25th Jul 1936 Banbury Contest (Section 2) Luton Public
27th Jun 1936 Leeds Contest (Section Two) Bradford City
20th Jun 1936 Lesmahagow Contest Glasgow Corporation Gas Department
2nd Jun 1936 Inter-Association Contest Ystalyfera Town
16th May 1936 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Slaithwaite
9th May 1936 Royal Tunbridge Wells Contest (Open Section) Callender's Cables
9th May 1936 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Copthorne Prize
9th May 1936 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Strood
4th Apr 1936 West Riding Contest (2nd Section) Ossett Borough
4th Apr 1936 West Riding Contest (1st Section) Bradford City
16th Nov 1935 Scottish Championship (Third Section) Portobello Boys Brigade
1st Jun 1935 Falmouth Contest (Second Section) Indian Queens Silver Band
25th May 1935 Hull Contest (Section B) Waltham B.L.
25th May 1935 Hull Contest (Section A) Hull Waterloo
19th Apr 1935 Fakenham Contest (Section 1) Soham Comrades
19th Apr 1935 Fakenham Contest (Section 2) Dereha
19th Apr 1935 Fakenham Contest (Section 3) New Buckenham
27th Oct 1934 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS
21st Jul 1934 Banbury Contest (Section 1) Rushden Temperance
21st Jul 1934 Banbury Contest (Section 3) Luton Public
21st Jul 1934 Banbury Contest (Section 2) Rushden Wesleyan Mission
21st May 1934 Llandovery Contest (Class C) Gwaun-cae-Gurwen
21st May 1934 Llandovery Contest (Class A) Emlyn Colliery
21st May 1934 Llandovery Contest (Class B) Clydach
22nd Jul 1933 Banbury Contest (Section 1) Rushden Temperance
22nd Jul 1933 Banbury Contest (Section 3) Bletchington
22nd Jul 1933 Banbury Contest (Section 2) Rushden Wesleyan
8th Jul 1933 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver
8th Jul 1933 Fairford Contest (Section 2) Aldridge Colliery
8th Jul 1933 Fairford Contest (March Section) Aldridge Colliery
9th Jun 1933 Whit Friday Newton Heath Cadishead Public
23rd Jul 1932 Banbury Contest (Section 3) Newport Pagnell Excelsior
23rd Jul 1932 Banbury Contest (Section 1) Headington Silver
23rd Jul 1932 Banbury Contest (Section 2) Towcester Studio
16th May 1932 Llandovery Contest (Class C) Ammanford
16th May 1932 Llandovery Contest (Class B) Ystradgynlais
16th May 1932 Llandovery Contest (Class A) Emlyn Colliery
7th May 1932 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) City of Canterbury
7th May 1932 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Goudhurst
7th May 1932 Royal Tunbridge Wells Contest (Open Section) Callender's Cables
7th May 1932 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Hooe Silver
5th Sep 1931 Conway Contest Colwyn Bay
6th Jun 1931 Matlock Contest Dove Holes
1st Sep 1930 British Open Eccles Borough
31st May 1930 Matlock Contest Dove Holes
22nd Feb 1930 Dursley Contest Bream Silver
8th Feb 1930 Manchester and District Association (Class B) Bolton Subscription
8th Jun 1929 Aylesbury Printing Works Band Contest (Test Piece Contest - Division 3) Watford Silver Band
8th Jun 1929 Aylesbury Printing Works Band Contest (Test Piece Contest - Division 1) Callenders Cable Works A
8th Jun 1929 Aylesbury Printing Works Band Contest (Test Piece Contest - Division 2) Chesham Silver Band
28th Jul 1928 Wigan Contest Abram Colliery
14th Jul 1928 Plymouth Contest (Class C) St Dennis
14th Jul 1928 Belle Vue July Contest Baxendale's Works
14th Jul 1928 Plymouth Contest (Championship Section) Camborne Town
14th Jul 1928 Plymouth Contest (Class B) Greensplat
12th May 1928 Ardley and Fewcott Band Contest (Section 2) Chinnor Silver
12th May 1928 Ardley and Fewcott Band Contest (Section 1) Rugby Steam Sheds
7th Apr 1928 Pudsey Contest Hade Edge
16th Jul 1927 Newhall Contest Metropolitan Works
11th Jul 1925 Newhall Contest Swadlincote
28th Aug 1915 Wellingborough Contest (Second Section) Wellingborough Temperance
28th Aug 1915 Wellingborough Contest (First Section) Finedon Old

Notes

Born 1879 at Cleckheaton, Yorkshire., died 20th June 1953. Father of Harry, Alex and Rex.





Printed from https://brassbandresults.co.uk/