[Upgrade to pro and remove adverts]

Harry Heyes



Date Contest Band Position Points Draw
28th Oct 1961 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Jaguar Cars 7
16th Sep 1961 British Open Jaguar Cars 5
27th May 1961 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare Workmen's 3 177 4
13th May 1961 Grand Shield Jaguar Car Works 1 178 8
29th Apr 1961 Midlands Area (Second Section) Jaguar Cars 1 185
5th Mar 1961 Birmingham BBA v. Gloucester BBA Contest (Class A) Jaguar Cars Works 1 190
20th Nov 1960 Birmingham Association Contest (Section A) Jaguar Cars 2 187
18th Apr 1959 Midlands Area (Championship Section) Fisher & Ludlow Works
25th May 1957 Welsh Area (Championship Section) Parc & Dare Workmen's 1 2
11th May 1957 West of England Area (Third Section) City of Hereford 10
4th May 1957 Daily Herald Midlands Festival (Third Section) City of Hereford 3
4th May 1957 Daily Herald Midlands Festival (Championship Section) Revo Works 12
23rd Mar 1957 Midlands Area (Championship Section) Revo Works
15th Dec 1956 Birmingham Association Contest (Section A) Revo Works 1 88
16th Jun 1956 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Stenalees Silver 1 180
16th Jun 1956 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees 3 165
12th May 1956 West of England Area (Third Section) City of Hereford 3 165
17th Mar 1956 Midlands Area (Championship Section) Works 9
26th Nov 1955 Wigan Contest Revo Works 1 3
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Parc & Dare 14
21st May 1955 Spring Festival (Junior Shield) Wood End WMC 4 180 13
22nd Aug 1954 Birmingham Association Contest (Section A) Revo Works 1 194
20th Mar 1954 Midlands Area (Championship Section) Revo Electric Works
30th Aug 1953 Birmingham Association Contest (Section A) Revo Works 1 188
9th May 1953 Rhyl Contest (First Section) Revo Works 4 85
13th Sep 1952 Butlins (Pwllheli) Contest (Class C) Llanberis Silver 4 84
24th May 1952 Rhyl Contest (Second Section) Revo Works 1 187
24th May 1952 Rhyl Contest (First Section) Revo Works 3 138
24th May 1952 Rhyl Contest (Third Section) Llanberis Silver
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Llanberis Silver 1
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Llanberis Silver 1
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Llanberis Silver 2
13th Oct 1951 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Llanberis Silver
26th Aug 1951 Birmingham Association Contest (Section A) Revo Works 3
6th Aug 1951 National Eisteddfod of Wales (Class C) Llanberis 2
26th May 1951 Belle Vue May Contest (Class B) Birfield Industries Works
5th May 1951 Rhyl Contest (Third Section) Llanberis Silver 1 176
26th Mar 1951 Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Coventry Colliery 1
21st Oct 1950 Birmingham Association Contest (Section A) Fisher and Ludlow Works 1 188
21st Oct 1950 Birmingham Association Contest (Section A) Coventry Colliery 3 178
21st Oct 1950 Birmingham Association Contest (Section B) Wood End W.M.C. 3
14th Oct 1950 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Llanberis Silver 1
14th Oct 1950 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Llanberis Silver 2
14th Oct 1950 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Llanberis Silver 2
14th Oct 1950 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Llanberis Silver 3
27th Aug 1950 Birmingham Association Contest (Section A) Fisher and Ludlow Works 1
27th Aug 1950 Birmingham Association Contest (Section B) Wood End WMC 1
27th Aug 1950 Birmingham Association Contest (Section A) Coventry Colliery 2
15th Jul 1950 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Stenalees 4 169
10th Apr 1950 Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Coventry Colliery 1
11th Mar 1950 Midlands Area (Championship Section) Fisher and Ludlow Works 5 180
11th Mar 1950 Midlands Area (Third Section) Wood End W.M.C 5 173
3rd Dec 1949 Birmingham Association Contest (Section A) Coventry Colliery 2
3rd Dec 1949 Birmingham Association Contest (Section B) Wood End W.M.C. 2
3rd Dec 1949 Birmingham Association Contest (Section A) Fisher and Ludlow 3
12th Nov 1949 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Parc & Dare 2
10th Sep 1949 Coventry Parks Contest Coventry Colliery 4
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Stenalees 1 90
16th Jul 1949 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Stenalees Silver 1 180
21st May 1949 Rhyl Contest (First Section) Fisher and Ludlow Works 1
25th Nov 1948 Birmingham Association Contest (Section A) Fisher and Ludlow 1
29th Mar 1948 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Fisher and Ludlow's 4
6th Mar 1948 Midlands Area (Third Section) Wood End WMC 3
6th Mar 1948 Midlands Area (Championship Section) Fisher and Ludlow works 5
25th Oct 1947 Birmingham Association Contest (Section A) Fisher and Ludlow Works 1
19th Jul 1947 Tamworth Contest Wood End 2
26th Apr 1947 London and Southern Counties (Fourth Section) Banbury St John's Ambulance
5th Oct 1946 Reepham Contest Dereham British Legion 1
31st Aug 1946 West Bromwich Contest (Section 1) Coleshill and Maxstoke 5
24th Aug 1946 Newhall Contest Wood End Working Men's Club 1
24th Aug 1946 Newhall Contest Coleshill and Maxstoke 3
2nd Apr 1945 Midlands Area (Championship Section) City of Coventry 4
2nd Sep 1944 British Open City of Coventry 5
6th May 1944 Belle Vue May Contest (Class B & C) Fisher and Ludlow H.G. 4
4th Sep 1943 British Open City of Coventry 3
5th Sep 1942 British Open City of Coventry 3 175 6
6th Sep 1941 British Open City of Coventry 3 5
8th Jul 1939 Fairford Contest (Section 1) Metropolitan Works 3
24th Jun 1939 Norfolk Band Festival (Championship Section) Reepham 1
17th Jun 1939 Butlins Holiday Camp Contest (Championship Section) Metropolitan Works 4
24th Sep 1938 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 10
27th Nov 1937 League of Band Associations (First Section) Metropolitan Works 2
7th Nov 1937 England Inter-Association Contest (Championship Section) Metropolitan Works 2
25th Sep 1937 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 1
6th Sep 1937 British Open Metropolitan Works 2
10th Jul 1937 Fairford Contest (Section 1) Birmingham Metropolitan 3
31st Oct 1936 League of Band Associations (First Section) Metropolitan Works 1
26th Sep 1936 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 23
7th Sep 1936 British Open Metropolitan Works 6 18
11th Jul 1936 Fairford Contest (Section 1) Birmingham Metropolitan 1
2nd Jun 1936 Inter-Association Contest Parc and Dare 5
1st Jun 1936 Llandovery Contest (Class A) Parc and Dare 1
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Shield - B) Sankey's Castle Works 1
28th Sep 1935 Crystal Palace (Junior Shield - A) Walsall L.M.S. 2
28th Sep 1935 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 20
22nd Apr 1935 Walford Contest Pillowell Silver 2
29th Sep 1934 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 19
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Shield - A) Lydney Town 21
14th Jul 1934 Fairford Contest (Section 2) Lydney Town 1
9th Jun 1934 Ruardean Contest Pillowell Silver 2
22nd May 1934 Lydney Contest Pillowell Silver 3
28th Oct 1933 North Wales Association (Class B Junior) Cadwgan 2
28th Oct 1933 North Wales Association (Class B) Llanberis 2
30th Sep 1933 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 4 7
29th Jul 1933 Conway Contest Llanberis 3
15th Jul 1933 Colwyn Bay Contest (Class B) Llanberis 2
1st Oct 1932 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 22
5th Sep 1932 British Open Metropolitan Works 3 6
13th Aug 1932 Oxford Annual Contest Birmingham Metropolitan 1 6
25th Jun 1932 Colwyn Bay Contest (Class B) Caernarvon 3
26th Mar 1932 Birmingham Contest Metropolitan Works 3
5th Mar 1932 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Metropolitan Works (Birmingham)
26th Sep 1931 National Championship of Great Britain (Crystal Palace) Metropolitan Works 9
15th Aug 1931 Headington Contest (Section 1) Birmingham Metropolitan 1
3rd Aug 1931 National Eisteddfod of Wales (Class C) Cadwgan 1
3rd Aug 1931 National Eisteddfod of Wales (Class B) Cadwgan 3
4th Apr 1931 Birmingham Contest Metropolitan Works 3
7th Mar 1931 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Metropolitan Works 3
27th Sep 1930 Crystal Palace (Junior Cup - B) Walsall L.M.S.
23rd Aug 1930 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Stenalees Silver 2
7th Sep 1929 Nuneaton Contest Donnington Wood Colliery 1
2nd Sep 1929 British Open Nantlle Vale 21
3rd Aug 1929 North Wales Association (Class B Junior) Moeltryfan 1
3rd Aug 1929 North Wales Association (Class B) Moeltryfan 1
20th Apr 1929 North Wales Association (Class B Junior) Moeltryfan 1
20th Apr 1929 North Wales Association (Class A) Nantlle Vale Royal 2
20th Apr 1929 North Wales Association (Class B) Llanberis Silver 2
3rd Nov 1928 Caernarfon Contest (Class A) Llanberis 2
3rd Sep 1928 British Open Nantlle Vale Royal 13
9th Jun 1928 Machynlleth Contest Nantlle Vale 2
24th Mar 1928 North Wales Association (Class B) Llanberis 1
24th Mar 1928 North Wales Association (Class B Junior) Caernarvon Town 2
24th Mar 1928 North Wales Association (Class A) Nantlle Vale Royal 2
17th Sep 1927 Conway Contest Llanberis 2
6th Aug 1927 National Eisteddfod of Wales (Class A) Nantlle Vale Royal 2
1st Aug 1927 Corwen Contest Nantlle Vale 1
7th May 1927 Caernarfon March Contest Nantlle Vale 1
7th May 1927 Caernarfon Contest (Class A) Nantlle Vale 1
7th May 1927 Caernarfon Contest (Class B) Llanberis 1
7th May 1927 Caernarfon March Contest Llanberis 2
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Oakdale Colliery 2
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Oakdale Colliery 3
26th Sep 1925 Crystal Palace (Grand Shield) Oakdale Colliery
22nd Aug 1925 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Oakdale Colliery 2
22nd Aug 1925 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Oakdale Colliery
25th Jul 1925 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Oakdale 1
23rd May 1925 Lydbrook Contest Oakdale 2
14th Apr 1925 Pontypool Contest Oakdale Colliery 1
13th Apr 1925 Kerne Bridge Contest Oakdale 1
27th Sep 1924 Crystal Palace (Grand Shield) Oakdale Colliery 13
12th Jul 1924 Belle Vue July Contest Oakdale Colliery 8
21st Apr 1924 Kerne Bridge Contest Oakdale Colliery 1
29th Sep 1923 Crystal Palace (Grand Shield) Oakdale Colliery 6 14
4th Aug 1923 Cinderford Contest Oakdale 1
14th Jul 1923 Belle Vue July Contest Oakdale Colliery 10
2nd May 1923 Lydney Contest Oakdale Colliery 2
2nd Apr 1923 Kerne Bridge Contest Oakdale 1 4
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Junior Cup) Aldridge Colliery 5
5th Aug 1922 St.George's (Wellington) Contest Aldridge Colliery 1 2
22nd Jul 1922 Spondon Band Contest Aldridge Colliery 2 1
24th Sep 1921 Crystal Palace (Grand Shield) Caerau 3 7
25th Sep 1920 Crystal Palace (Junior Cup) Caerau 2
18th Sep 1920 West Wales BBA Contest (Class B) Caerau
Date Contest Winner
1971 Northumberland Miners Gala (Open Section)
2nd Dec 1962 Edinburgh Charities Contest 7th Argyll & Sutherland Highlanders
13th Oct 1962 National Mineworkers (Second Section) Betteshanger Colliery
7th Oct 1962 Southend United Contest (Section 2) Cable and Wireless
15th Sep 1962 British Open Fairey
8th Sep 1962 Ross-on-Wye Contest (Section B) City of Gloucester
8th Sep 1962 Ross-on-Wye Contest (Section A) Berry Hill Silver
12th Aug 1962 Horden Contest Blackhall Colliery
16th Jun 1962 Northumberland Miners Gala (Confined Class) Backworth Colliery
16th Jun 1962 Northumberland Miners Gala (Section B) Crookhall Colliery
2nd Jun 1962 Blaydon Races Centenary Contest (Section 1) Crookhall Colliery
26th May 1962 Glasgow Charities Contest Scottish C.W.S.
12th May 1962 West of England Area (Second Section) Swindon British Railways
12th May 1962 West of England Area (Championship Section) 383 Field Regt R.A. T.A
14th Apr 1962 London and Southern Counties (Fourth Section) Bethnal Green Silver
14th Apr 1962 London and Southern Counties (Third Section) Dereham Silver
10th Mar 1962 North of England Area (Fourth Section) Dawdon Lodge Silver
10th Mar 1962 North of England Area (Second Section) 105 Corps Engineering Regt
3rd Mar 1962 North West Area (Second Section) Storeys of Lancaster Works
3rd Mar 1962 North West Area (Third Section) Mirrlees Works
11th Feb 1962 North East Midlands Contest (First Section) Heage Silver
11th Feb 1962 North East Midlands Contest (Second Section) Pleasley Colliery
10th Dec 1961 National Coal Board (Durham Area) Section C Hetton Silver
10th Dec 1961 National Coal Board (Durham Area) Section A Crookhall Colliery
2nd Dec 1961 Edinburgh Charities Contest Kinneil Colliery
7th Oct 1961 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class C) Bala Town and District
7th Oct 1961 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class B) Deudraeth Silver
7th Oct 1961 North Wales Brass Band Association March Contest (Class D) Ifton Colliery
7th Oct 1961 North Wales Brass Band Association Selection Contest (Class D) Northop Silver
7th Oct 1961 North Wales Brass Band Association March Contest (Class C) Llanrug and District
7th Oct 1961 North Wales Brass Band Association March Contest (Class B) Deudraeth Silver
2nd Sep 1961 Edinburgh International Contest Scottish C.W.S
1st Jul 1961 Cirencester Brass Band Festival (Class 2) Shipston on Stour
1st Jul 1961 Cirencester Brass Band Festival (Class 1) Aldbourne Silver
1st Jul 1961 Cirencester Brass Band Festival (Class 1 March) Aldbourne
24th Jun 1961 Crewkerne Contest (Section 3) Winsham Coronation
24th Jun 1961 Crewkerne Contest (Section 1) Paulton Silver
24th Jun 1961 Crewkerne Contest (Section 2) Woodfalls Silver
11th Mar 1961 North of England Area (Fourth Section) Hetton Silver
11th Mar 1961 North of England Area (Third Section) Pegswood Colliery Prize Band
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Fourth Section) Celynen Colliery
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Third Section) Shirley Silver
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Championship Section) Hanwell
4th Feb 1961 Southern Bands Open Festival (Second Section) Tredegar Workmen's
29th Oct 1960 Leigh Contest Haigh Prize
15th Oct 1960 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Poynton Brass
17th Sep 1960 British Open CWS (Manchester)
18th Jun 1960 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Morris Motors
18th Jun 1960 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Indian Queens Silver
18th Jun 1960 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Gweek Silver
30th Apr 1960 Midlands Area (Third Section) Bulkington Silver
9th Apr 1960 Scottish Championship (Championship Section) Scottish CWS
2nd Apr 1960 City of Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Bulkington Silver
2nd Apr 1960 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section) Atherstone
2nd Apr 1960 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Loughborough Borough
26th Mar 1960 North of England Area (Championship Section) Crookhall Colliery
6th Mar 1960 CISWO Yorkshire (2nd Section) Houghton Main Colliery Band
21st Nov 1959 Wigan Contest Skelmersdale Temperance
15th Nov 1959 North East Midlands Contest (Second Section) Whitwell Colliery
15th Nov 1959 North East Midlands Contest (First Section) Langwith Miners
24th Oct 1959 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Kinneil Colliery
17th Oct 1959 Bury Contest Hepworth Silver
13th Jun 1959 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Southsea Silver Prize
13th Jun 1959 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Luton
9th May 1959 Spring Festival (Junior Shield) Linthwaite Silver Prize
25th Apr 1959 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section)
25th Apr 1959 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Loughborough Borough
25th Apr 1959 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Bulkington
11th Apr 1959 London and Southern Counties (Fourth Section) Heath Excelsior
21st Mar 1959 Cornwall BBA Contest (Championship Section) St Dennis
21st Mar 1959 Cornwall BBA Contest (Fourth Section) St Gennys Silver
21st Mar 1959 Cornwall BBA Contest (3rd Section) Lostwithiel Silver
21st Mar 1959 Cornwall BBA Contest (2nd Section) St Austell
14th Feb 1959 Scottish Championship (Fourth Section) Winchburgh Public
14th Feb 1959 Scottish Championship (Third Section) Armadale Public
6th Dec 1958 NWABBA Contest (Third Section) Tintwistle Public
22nd Nov 1958 Wigan Contest Holme Silver
1st Nov 1958 Ross-on-Wye Contest (Section B) Cwm Town
1st Nov 1958 Ross-on-Wye Contest (Section A) Lydbrook Silver
25th Oct 1958 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Slaithwaite
6th Sep 1958 British Open Carlton Main Frickley Colliery
17th May 1958 Spring Festival (Junior Trophy) Tintwistle Public
26th Apr 1958 North West Area (Second Section) Hoggarth's Tractor Works
19th Apr 1958 North West Area (Third Section) Haigh Prize
29th Mar 1958 North of England Area (Fourth Section) Cowpen and Crofton
8th Mar 1958 London and Southern Counties (Second Section) Betteshanger Colliery
7th Dec 1957 Wigan Contest Whaley Bridge
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Langley Prize
5th Oct 1957 Oxford Annual Contest (Section B) Spring Gardens Silver
27th Jul 1957 Severn Tunnel Contest Parkend
22nd Jun 1957 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Alderholt
22nd Jun 1957 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Southampton Albion
22nd Jun 1957 Wessex Brass Band Association (Third Section) Downton
22nd Jun 1957 Wessex Brass Band Association (Second Section) Wincanton
18th May 1957 Spring Festival (Junior Trophy) Gresford Colliery Welfare
13th Apr 1957 London and Southern Counties (Third Section) Medway Towns
7th Apr 1957 Durham League Contest (Section B) Blackhall Colliery
7th Apr 1957 Durham League Contest (Section D) Brancepeth Colliery
27th Oct 1956 National Championship of Great Britain (Second Section Final) Pontardulais
19th May 1956 Welsh Area (Third Section) Garw Valley Silver
19th May 1956 Welsh Area (Championship Section) Cory
28th Apr 1956 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band
24th Sep 1955 Oxford Annual Contest (Section C) Dannemora Steel Works
25th Jun 1955 Crewkerne Contest (Section 2) Yorkley Onward
25th Jun 1955 Crewkerne Contest (Section 3) Watchet Town
25th Jun 1955 Crewkerne Contest (Section 1) Fovant Silver
16th Apr 1955 North West Area (Second Section) Chapel-en-le-Frith
11th Apr 1955 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Gainsborough Britannia
2nd Apr 1955 London and Southern Counties (Third Section) Southampton Albion
2nd Apr 1955 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors
19th Mar 1955 North Eastern Area (Second Section) Skelmanthorpe Silver
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation Works
25th Sep 1954 Oxford Annual Contest (Section C) Lydbrook Silver
25th Sep 1954 Oxford Annual Contest (Section A) Marston Valley
23rd Jan 1954 Aylesbury Contest (Section A) Marston Valley Brick Company
23rd Jan 1954 Aylesbury Contest (Section B) Woodstock Town
5th Dec 1953 Scottish Championship (Championship Section) Govan Burgh
21st Nov 1953 SWBBA Contest (Third Section) Newton Abbot Town
21st Nov 1953 SWBBA Contest (Youth Section) Bude Town Juniors
21st Nov 1953 SWBBA Contest (First Section) Kingsbridge Silver
21st Nov 1953 SWBBA Contest (Second Section) Bude Town Silver
19th Sep 1953 National Championship of Great Britain (Second Section Final) British Legion (Oldham Branch) Band
11th Jul 1953 Fairford Contest (Section 2) Glynneath
11th Jul 1953 Fairford Contest (Section 1) Hanwell Silver
11th Jul 1953 Fairford Contest (Section 3) Cinderford Town
27th Jun 1953 Fife Charities Band Association Contest Barry Ostlere & Shepherd
1st Nov 1952 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation
4th Oct 1952 Oxford Annual Contest (Section 1) Hanwell Silver
4th Oct 1952 Oxford Annual Contest (Section 2) Yiewsley & West Drayton Silver
6th Sep 1952 Consett Contest Jarvis Industrial Welfare
23rd Aug 1952 Romford Contest (Second Section) Croydon Borough
23rd Aug 1952 Romford Contest (Third Section) Yiewsley and West Drayton
23rd Aug 1952 Romford Contest (Open Section) Borough of Barnes
17th May 1952 Senior Cup Clipstone Colliery Welfare
10th May 1952 North of England Area (Championship Section) Crookhall Colliery
5th Apr 1952 London and Southern Counties (Second Section) Odhams Press
5th Apr 1952 London and Southern Counties (Fourth Section) Yiewsley & West Drayton
8th Dec 1951 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Wigston Temperance
8th Dec 1951 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Second Section) Ratby Silver
1st Dec 1951 Bletchley Brass Band Contest (Division 3) Bowaters Lloyd
27th Oct 1951 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills
6th Oct 1951 Oxford Annual Contest (Section 1) Finedon Old
6th Oct 1951 Oxford Annual Contest (Section 3) Barton Town
8th Sep 1951 Consett Contest Chopwell Colliery
14th Jul 1951 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Hanwell
14th Jul 1951 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Second Section) Bedford Trades
7th Apr 1951 North West Area (Fourth Section) Middlewich Centenary Band
2nd Jul 1949 Eynsham Contest Marsh Gibbon
25th Jun 1949 Romford Contest (Open Section) Hanwell
25th Jun 1949 Romford Contest (Second Section) Hayes and Harlington
25th Jun 1949 Romford Contest (Third Section) Boxmoor Silver
4th Oct 1947 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Butterfield's Tank Works
10th May 1947 Belle Vue May Contest (Class D Section 2) Skelmanthorpe
2nd Nov 1946 Wigan Contest Dobcross
13th Jul 1946 Morpeth Contest North Seaton
16th Mar 1946 North West Area (Second Section) Wigan Borough
7th Aug 1943 Walthamstow Contest (Section 2) Grays Temperance
De Havilland Works
7th Aug 1943 Walthamstow Contest (Youth Section) 2nd Enfield Coy B.B.
7th Aug 1943 Walthamstow Contest (Section 1) Hanwell Silver
29th Aug 1942 Birmingham Contest Amington
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class D) N.F.S. No.27 Area L. Division
12th Apr 1941 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
12th Apr 1941 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Blaengarw
12th Apr 1941 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Pontycymmer
19th Aug 1939 Newark Contest Butterley Company Ambulance
12th Aug 1939 Aveley Contest (Third Section) Thurrock District
12th Aug 1939 Aveley Contest (Second Section) Thurrock Silver
12th Aug 1939 Aveley March Contest Thurrock Silver
1st Jul 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Sevenoaks Town
1st Jul 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Open Section) Strood Mission
1st Jul 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) City of Canterbury
1st Jul 1939 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Snowdown Colliery
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class A) Phoenix Works (Rotherham)
8th Apr 1939 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Cardiff Corporation Transport
8th Apr 1939 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Parc and Dare
8th Apr 1939 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Barry Silver
21st May 1938 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Marsden M.I
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 1) Northfleet Silver
13th Nov 1937 East Ham Contest (Section 2) Yiewsley and West Drayton
4th Sep 1937 Huddersfield & District BBA September Contest (Section A) Denby Dale
4th Sep 1937 Huddersfield & District BBA September Contest (Section B) Golcar Subscription
21st Aug 1937 Walthamstow Contest (Section 2) Luton Public
21st Aug 1937 Walthamstow Contest (Section 1) Friary Brewery
17th Jul 1937 Wincanton Contest (2nd Section) Crewkerne Silver
17th Jul 1937 Wincanton Contest (Open Section) Wincanton Silver
17th Jul 1937 Wincanton Contest (3rd Section) Bath Spa Imperial
14th Jul 1937 Holbeach Contest Cawston Silver
26th Jun 1937 Romford Contest (Third Section) Romford Silver
26th Jun 1937 Romford Contest (Second Section) Leyton Borough
5th Jun 1937 Falmouth Contest (Third Section) St Keverne
5th Jun 1937 Falmouth Contest (Open Section) Redruth Town
5th Jun 1937 Falmouth Contest (Second Section) Redruth
5th Jun 1937 Falmouth Contest (Fourth Section) St Keverne
20th Mar 1937 Bradford Contest Bradford City
20th Mar 1937 Bradford Contest (Section 2) Batley Old
14th Nov 1936 East Ham Contest (Section 3) Welwyn Garden City
14th Nov 1936 East Ham Contest (Section 1) Enfield Central
22nd Sep 1936 London and Home Counties BBA Contest (Second Section) Shepherds Bush Silver
22nd Sep 1936 London and Home Counties BBA Contest (First Section) Enfield Central
22nd Sep 1936 London and Home Counties BBA Contest (Third Section) Hoo St Werburgh
15th Aug 1936 Orpington Contest (Village and Junior Section) Hoo St Werburgh
15th Aug 1936 Orpington Contest (First Section) Enfield Central
15th Aug 1936 Orpington Contest (Third Section) Shepherds Bush Silver
15th Aug 1936 Orpington Contest (Second Section) Dartford Borough and B.L.
15th Jul 1936 Holbeach Contest Skegness Excelsior
27th Jun 1936 Leeds Contest (Section Two) Bradford City
4th May 1935 Belle Vue May Contest (Class B) Rowntree Cocoa Works
17th Nov 1934 East Ham Contest (Section 3) Brixton and Clapham
21st Jul 1934 Oldham Contest (Section B) Scapegoat Hill
21st Jul 1934 Oldham Contest (Section A) Abram Colliery
23rd Jun 1934 Southern Counties Association Contest (2nd Section) Betteshanger Colliery
23rd Jun 1934 Southern Counties Association Contest (3rd Section) Oxted
23rd Jun 1934 Southern Counties Association Contest (1st Section) Lambeth Borough
5th May 1934 Belle Vue May Contest (Class A) Whitworth Vale and Healey
2nd Sep 1933 Walthamstow Contest (Section 2) Watford Silver
2nd Sep 1933 Walthamstow Contest (Section 1) Wood Green Excelsior
22nd Jul 1933 Oldham Contest (Section A) Abram Colliery
22nd Jul 1933 Oldham Contest (Section B) Clifton and Lightcliffe
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class B Group 1) Askern
23rd Jul 1932 Belle Vue July Contest (Class B) Barrow Shipyard
16th Jul 1932 Cawston Contest (Section 2) Stibbard Silver
16th Jul 1932 Cawston Contest (Section 1) Cawston Silver
12th Jul 1930 Stenalees Contest (Open Section) St Dennis
12th Jul 1930 Stenalees Contest (First Section) St Dennis
12th Jul 1930 Stenalees Contest (Second Section) Penzance Independent
9th Jun 1930 Sidmouth Contest (Open section march) Sidmouth Town Band
9th Jun 1930 Sidmouth Contest (Junior Section) 1st Wessex Batt. B.B.
9th Jun 1930 Sidmouth Contest (Open section) Sidmouth Town Band
9th Jun 1930 Sidmouth Contest (Champion section) Sidmouth Town Band
24th May 1930 Marazion Contest (Class C) Penzance Independent Silver
24th May 1930 Marazion Contest (Junior Section) St. Pinnock Temperance
28th Sep 1929 Crystal Palace (Junior Cup - A) Palmer's Works
Name Composer Arranger Year
March: Underhill House Harry Heyes

Notes

Born 18th June 1894 at Aspull, Wigan, Lancashire. Moved to South Wales 1917, died 23/01/1963





Printed from https://brassbandresults.co.uk/