[Upgrade to pro and remove adverts]

Harry Mortimer


Date Range (use slider to change):


Date Contest Band Position Points Draw
7th Sep 1957 British Open Fairey Aviation 6 186 16
7th Sep 1957 British Open Munn & Feltons 1
27th Apr 1957 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band 2 185 5
13th Apr 1957 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 1 190
6th Apr 1957 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills
1st Sep 1956 British Open Fairey Aviation 1 192 13
28th Apr 1956 North West Area (Championship Section) Foden Motor Works Band 1 196 9
28th Apr 1956 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation Works 2 192 5
14th Apr 1956 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills 1 185
7th Apr 1956 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 1 193
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Munn & Felton's Works 1 190 19
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 5 181 8
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Morris Motors 6 180 18
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 5
29th Oct 1955 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 6
23rd Apr 1955 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills 1 196 7
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation Works 1 192 6
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 3 188 1
16th Oct 1954 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Morris Motors 3
3rd Apr 1954 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 2 178 3
27th Feb 1954 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation 1 198. 5
17th Oct 1953 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 1 190 10
17th Oct 1953 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 6 182 6
17th Oct 1953 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Morris Motors 7
5th Sep 1953 British Open Fairey Aviation 2 192 15
5th Sep 1953 British Open Foden Motor Works 5 185 9
5th Sep 1953 British Open Ransome & Marles 3
13th Jun 1953 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Morris Motors 3 181
28th Mar 1953 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 2 181
21st Mar 1953 North West Area (Championship Section) Fodens Motor Works 1 195. 7
1st Nov 1952 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 1 188 5
1st Nov 1952 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 2 187 16
1st Nov 1952 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Morris Motors 5 174 12
1st Nov 1952 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Ransome & Marles 8
6th Sep 1952 British Open Foden Motor Works 2 193 13
6th Sep 1952 British Open Fairey Aviation 7 180 1
6th Sep 1952 British Open Ransome & Marles 7
19th Jul 1952 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Enfield Central
26th Apr 1952 North Eastern Area (Championship Section) Y.E.W.Co. Works 3 188 3
5th Apr 1952 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 2 182
22nd Mar 1952 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation Works 1 192
22nd Mar 1952 North West Area (Championship Section) Fodens 2 186
27th Oct 1951 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 2 193 15
27th Oct 1951 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 4 190 1
27th Oct 1951 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Morris Motors 9
1st Sep 1951 British Open Fairey Aviation 6 183 2
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Championship Section) Fodens 1 198
16th Jun 1951 Bournemouth Festival of Britain Contest (Championship Section) Fairey Aviation Works 2 195
5th May 1951 Rhyl Contest (First Section) Fairey Aviation 1 96 6
21st Apr 1951 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 1 187
7th Apr 1951 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation 1 199
28th Oct 1950 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 1 198 15
2nd Sep 1950 British Open Fairey Aviation 1 195 6
22nd Apr 1950 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation Works 3 184 2
25th Feb 1950 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 3 184 8
12th Nov 1949 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 1 194 9
12th Nov 1949 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fodens Motor Works 2 192 10
12th Nov 1949 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Morris Motors 17
3rd Sep 1949 British Open Fairey Aviation 1 190 10
16th Jul 1949 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Morris Motors 1 194
9th Apr 1949 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 1 180 6
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 1 195 12
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Morris Motors 1
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 2
16th Oct 1948 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Forfar Instrumental 10
4th Sep 1948 British Open Fairey Aviation 2 189 14
4th Sep 1948 British Open Black Dyke Mills 2
3rd Apr 1948 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation 2 185 1
7th Feb 1948 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 1
1st Nov 1947 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Black Dyke Mills 1 194 15
1st Nov 1947 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 2 192 10
6th Sep 1947 British Open Fairey Aviation 1 190 20
6th Sep 1947 British Open Bickershaw Colliery 5 178 7
6th Sep 1947 British Open Black Dyke Mills 6 175 2
26th Apr 1947 London and Southern Counties (Championship Section) Morris Motors 3
22nd Mar 1947 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke 1
1st Feb 1947 North West Area (Championship Section) Fairey Aviation 1
19th Oct 1946 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 2 189 4
7th Sep 1946 British Open Bickershaw Colliery 1 193 21
7th Sep 1946 British Open Fairey Aviation 2 190 23
22nd Jun 1946 Oxfordshire & District Contest (Section 1) Morris Motors 1
6th Oct 1945 National Championship of Great Britain (Championship Section Final) Fairey Aviation 1 180 6
1st Sep 1945 British Open Fairey Aviation 1 189 21
1st Sep 1945 British Open Bickershaw Colliery 3 180 12
2nd Sep 1944 British Open Fairey Aviation 1 182 22
24th Jun 1944 Bristol and West Contest (Championship Section) Fairey Aviation 1 4
11th Jun 1944 Belle Vue Marching Contest (ATC Section) Crewe Wing ATC 3
4th Sep 1943 British Open Fairey Aviation 2 192 20
4th Sep 1943 British Open Brighouse & Rastrick 4 187 16
5th Sep 1942 British Open Fairey Aviation 1 185 9
5th Sep 1942 British Open Brighouse & Rastrick 4 173 13
5th Sep 1942 British Open ICI (Alkali) 14
16th May 1942 Belle Vue May Contest (Class A) 38th Batt. Cheshire Home Guard 4
6th Sep 1941 British Open Fairey Aviation 1 12
6th Sep 1941 British Open ICI (Alkali) 6 8
10th May 1941 Belle Vue May Contest (Class B) Rolls Royce (Crewe)
7th Sep 1940 British Open ICI (Alkali) 4 168 5
4th May 1940 Belle Vue May Contest (Class B) ICI Alkali 1
4th May 1940 Belle Vue May Contest (Class B) Lilleshall Colliery 4
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class C Group 2) Askern 1
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class D) ICI Alkali Northwich 1 15
6th May 1939 Belle Vue May Contest (Class D) Lilleshall Colliery 2 16
25th Mar 1939 Sale (Lido) Contest Fairey Aviation
4th Mar 1939 City of Leicester Brass Band Festival (Fourth Section) Askern Silver 1
29th Oct 1938 Stalybridge Contest Boarshurst 1
24th Sep 1938 Crystal Palace (Grand Shield) Fairey Aviation Works
5th Sep 1938 British Open Fairey Aviation 8
9th Jul 1938 Belle Vue July Contest (Class A) Fairey Aviation 1 11
9th Jul 1938 Belle Vue March Contest Fairey Aviation Works 5
9th Jul 1938 Belle Vue July Contest (Class A) Boarshurst 14
6th Sep 1937 British Open Baxendales 5 184 11
6th Sep 1937 British Open Luton 6 182 19
2nd Aug 1937 National Eisteddfod of Wales (Class A) Ammanford 1
12th Jun 1937 Leeds Contest (Section One) Luton 2 7
12th Jun 1937 Leeds Contest (Section One) Baxendale's Works 3
26th Sep 1936 Crystal Palace (Junior Shield - A) Walsall L.M.S. 5
7th Sep 1936 British Open Luton 3 16
27th Jun 1936 Leeds Contest (Section One) Luton 3
29th Sep 1934 Crystal Palace (Junior Shield - B) Salt Union Ltd. (Winsford Works) 4 9
2nd Jun 1934 Hanwell Contest (Division 1) Munn and Feltons 1
30th Sep 1933 Crystal Palace (Junior Shield - B) Burslem Imperial 3 4
27th May 1933 Hanwell Contest (Division 1) Luton 1 3
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Burbage 1
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Congleton 2
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Llangollen Town 3
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Congleton Town
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class C Group 1) Oswestry Borough and B.L.
6th May 1933 Belle Vue May Contest (Class A) Leek British Legion 5
1st Oct 1932 Crystal Palace (Junior Shield - A) Leek British Legion 1 15
10th Sep 1932 Pendleton Contest Burbage Prize 5
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class B) Leek British Legion 3 5
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class A) Greenway Moor
5th Mar 1932 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Greenway Moor (Biddulph) 6
26th Sep 1931 Crystal Palace (Junior Shield - A) Leek British Legion 3
5th Sep 1931 Gatley Contest Biddulph Moor 1
2nd May 1931 Belle Vue May Contest (Class D) Leek British Legion 1 6
2nd Mar 1929 Leicester Brass Band Festival (1st Section) Kettering Town
2nd Mar 1929 City of Leicester Brass Band Festival (Third Section) Knutsford V. Cross
29th Sep 1928 Crystal Palace (Junior Shield - A) Knutsford and Cross
24th Sep 1927 Crystal Palace (Junior Shield - B) Knutsford Cross Town 4
Date Contest Winner
8th Nov 1986 SWBBA Contest (Youth Section) Hayle Youth
18th May 1986 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) Yorkshire Imperial
25th Nov 1984 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Cleethorpes
13th May 1984 Joshua Tetley Leeds Open (Third Section) Chapeltown
28th May 1983 European Championships Black Dyke Mills
23rd Apr 1983 Challenging Brass Chertsey and Addlestone
23rd May 1982 Joshua Tetley Leeds Open (Championship Section) City of Coventry
14th Nov 1981 SWBBA Contest (Third Section) Teignbridge
14th Nov 1981 SWBBA Contest (Championship) Bodmin
14th Nov 1981 SWBBA Contest (Second Section) St Stythians
13th Jun 1981 Northumberland Miners Gala (Section B) Washington Welfare
13th Jun 1981 Northumberland Miners Gala (Open Section) Ashington Colliery
7th Dec 1980 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Open Section) Luton
7th Dec 1980 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section B) Egham
16th Nov 1980 Danish National Championship (Championship Division) Hjørring Blæseorkester
23rd Aug 1980 Edinburgh International Contest Bo'ness & Carriden
22nd Mar 1980 Southampton Open Contest (Championship Section) Hampshire Youth Concert
22nd Mar 1980 Southampton Open Contest (Second Section) Hampshire Concert Brass
22nd Mar 1980 Southampton Open Contest (Entertainment Section) Hampshire Youth Concert
14th May 1978 Weston-super-Mare (Second Section) Yorkley Onward
14th May 1978 Weston-super-Mare (Fourth Section) Shipston Town
14th May 1978 Weston-super-Mare (Entertainment Contest) Rogerstone
14th May 1978 Weston-super-Mare (Championship Section) Yorkley Onward
14th May 1978 Weston-super-Mare (Third Section) Yeovil Town
15th Apr 1978 Lansing Bagnall (Championship Section) William Davis
15th May 1977 BBC Radio Oxford 'Brass Bound' (Preliminary Round) Towcester Studio Band
7th Nov 1976 Watford (Second Section) Clacton-on-Sea
7th Nov 1976 Watford (Championship Section) Hanwell
1st Aug 1976 Teesside International Eisteddfod (Section 2)
1st Aug 1976 Teesside International Eisteddfod (Section 1)
30th Nov 1975 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Towcester Studio
30th Nov 1975 City of Leicester Brass Band Festival (3rd Section) Ratby
2nd Mar 1975 Hammersmith Contest (Second Division) Ratby
2nd Mar 1975 Hammersmith Own Choice (Youth Division) Wycombe Youth
2nd Mar 1975 Hammersmith Contest (Championship) Redbridge
2nd Mar 1975 Hammersmith Contest (Third Division) Crystal Palace
28th Jul 1974 Teesside International Eisteddfod (Section 1) Carlton Main Frickley Colliery
28th Jul 1974 Teesside International Eisteddfod (Section 2) Calverton Colliery
1st Dec 1973 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Patcham Parish Church
1st Dec 1973 Royal Tunbridge Wells Contest (Junior Section) Ringmer School
1st Dec 1973 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Heathfield Silver
1st Dec 1973 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Betteshanger Colliery
21st Jul 1973 British Youth Band Championships Wakefield Youth
10th Mar 1973 Scottish Championship (Championship Section) Lochgelly Public
10th Mar 1973 Scottish Championship (Third Section) Greenock and District Silver
11th Feb 1973 North West Association Contest (Fourth Section) Crewe Co-operative
11th Feb 1973 North West Association Contest (Second Section) Leigh Silver
11th Feb 1973 North West Association Contest (Third Section) Christ Church
11th Feb 1973 Watney Mann Championship Desford Colliery
4th Nov 1972 National Mineworkers (Championship Section) Cory
22nd Apr 1972 Wills Championships Grand Finals (Championship Section) Luton
27th Feb 1972 Hammersmith Contest (Third Division) Epsom and Ewell
27th Feb 1972 Hammersmith Contest (Championship) Aldershot Brass Ensemble
27th Feb 1972 Hammersmith Contest (Second Division) Tadley
27th Feb 1972 Hammersmith Contest (Youth Division) Richmond on Thames Youth
9th May 1971 Weston-super-Mare (Fourth Section) Treherbert & District Silver
9th May 1971 Weston-super-Mare (Second Section) Rogerstone & District Silver
9th May 1971 Weston-super-Mare (Third Section) Ogmore Valley Silver
9th May 1971 Weston-super-Mare (Championship Section) Cory Workmen's Club
14th Nov 1970 SWBBA Contest (Championship Section) St Austell
14th Nov 1970 SWBBA Contest (Youth Section) Lostwithiel Youth
14th Nov 1970 SWBBA Contest (Fourth Section) Lympstone
14th Nov 1970 SWBBA Contest (Second Section) Junior Leaders Regiment
14th Nov 1970 SWBBA Contest (Third Section) Junior Leaders Regiment
29th Aug 1970 Edinburgh International Contest Whitburn
9th May 1970 Grand Shield Desford Colliery Welfare
28th Sep 1969 Newcastle Invitation Contest Ever Ready Craghead
21st Oct 1967 National Mineworkers (Championship Section) Grimethorpe Colliery
29th Apr 1967 Grand Shield Cowpen and Crofton Workmen's Band
10th Dec 1966 Wessex Brass Band Association (Championship Section) 383rd Field Regt.T.A.
10th Dec 1966 Wessex Brass Band Association (Second Section) Gillingham Imperial
10th Dec 1966 Wessex Brass Band Association (Third Section) Portsmouth City
10th Dec 1966 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Junior Leaders Regt.
21st May 1966 Thurrock Arts Council (Open Championship Section) Hanwell
8th Apr 1966 BBC Challenging Brass Final Hanwell
26th Mar 1966 Derby & District Brass Festival (First Section) Langwith MW Band
26th Mar 1966 Derby & District Festival (Second Section) Newhall Town Band
26th Feb 1966 Lewis's Entertainment Contest Final Fairfield Silver
20th Nov 1965 Reading Contest (Championship Section) Hanwell
20th Nov 1965 Reading Contest (Second Section) Barnet
Mar 1965 CISWO Yorkshire (3rd Section) Kippax Old
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section D) Leigh Silver
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section A) Hoggarths
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section C) Haydock Prize
14th Feb 1965 Council of Brass Band Associations (Section B) Hesketh Bank
1965 CISWO Yorkshire (Championship Section) Markham Main Colliery
15th Nov 1964 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Templemore Silver Band
9th May 1964 Grand Shield West Bromwich
30th Nov 1963 SWBBA Contest (Championship Section) Bodmin Town
30th Nov 1963 SWBBA Contest (Youth Section) Junior Leaders Regt
30th Nov 1963 SWBBA Contest (Fourth Section) Boscastle Silver
30th Nov 1963 SWBBA Contest (Third Section) Sherborne Town
30th Nov 1963 SWBBA Contest (Second Section) Exeter British Railways
16th Nov 1963 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Hanwell
16th Nov 1963 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) Spring Gardens
5th Oct 1963 National Mineworkers (Championship Section) Carlton Main Frickley Colliery
14th Sep 1963 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Grade Two) Stanton Iron Works
14th Sep 1963 Chesterfield Rural District Council Invitation Contest (Championship) Creswell Colliery Welfare
29th Jun 1963 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Championship Section) Grimethorpe Colliery
9th Mar 1963 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) 1st Old Boys
18th Nov 1962 Birmingham Association Contest (Section C) Stafford Borough & British Legion
18th Nov 1962 Birmingham Association Contest (Open Section) City of Coventry
18th Nov 1962 Birmingham Association Contest (Championship Section) Langley
18th Nov 1962 Birmingham Association Contest (Section B) Aldridge Town
17th Nov 1962 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Luton
3rd Nov 1962 Dewsbury Centenary Contest (Championship Section) Grimethorpe Colliery
7th Oct 1962 Southend United Contest (Section 1) East Ham Borough
29th Sep 1962 SCABA Autumn Contest (Third Section) Guildford Silver
29th Sep 1962 SCABA Autumn Contest (Second Section) Woodfalls Junior
29th Sep 1962 SCABA Autumn Contest (Championship Section) John Dickinson
29th Sep 1962 SCABA Autumn Contest (First Section) Crystal Palace
26th May 1962 Grand Shield Slaithwaite
7th Apr 1962 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Newtownards
7th Apr 1962 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore
7th Apr 1962 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) 3rd Carrickfergus
7th Apr 1962 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Newmills
25th Nov 1961 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Luton
25th Nov 1961 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) Aldbourne Silver
19th Nov 1961 Birmingham Association Contest (Open Section) Jaguar Cars
19th Nov 1961 Birmingham Association Contest (Section B) Shirley Silver
19th Nov 1961 Birmingham Association Contest (Section C) Coleshill E.M.C.
19th Nov 1961 Birmingham Association Contest (Championship Section) City of Coventry
1st Oct 1961 Southend United Contest (Section 2) Southend United Football Supporters Club
3rd Jun 1961 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (Third Section) Hathern
3rd Jun 1961 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Kibworth
3rd Jun 1961 Leicestershire BBA (Leicester) Contest (First Section) Snibston Colliery
22nd May 1961 SCABA Spring Contest (Second Section) Tadley Silver
22nd May 1961 SCABA Spring Contest (Third Section) Guildford Silver
22nd May 1961 SCABA Spring Contest (Championship Section) Hanwell
13th May 1961 Grand Shield Jaguar Car Works
8th Apr 1961 Brass Band League (NI) Spring Festival (Third Section) Comber
8th Apr 1961 Brass Band League (NI) Spring Festival (Fourth Section) Bruce Hamilton
8th Apr 1961 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Strandtown
8th Apr 1961 Brass Band League (NI) Spring Festival (Unaffiliated Section) Wolfe Tone
8th Apr 1961 Brass Band League (NI) Spring Festival (Championship Section) Templemore
25th Mar 1961 North Eastern Area (Third Section) Marsden Musical Institute Silver
12th Nov 1960 Northants Amateur Brass Band Association (3rd Section) Corby Silver
12th Nov 1960 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Towcester Studio Silver
12th Nov 1960 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
6th Jun 1960 SCABA Spring Contest (Championship Section) City of Cambridge
6th Jun 1960 SCABA Spring Contest (Third Section) Snowdown Colliery
6th Jun 1960 SCABA Spring Contest (Second Section) Spring Gardens
28th May 1960 Spring Festival (Junior Cup) Dove Holes Public
21st May 1960 Glasgow Charities Contest Scottish C.W.S.
22nd Nov 1959 Birmingham Association Contest (Section A) City of Coventry
22nd Nov 1959 Birmingham Association Contest (Section C) Atherstone Miners
22nd Nov 1959 Birmingham Association Contest (Section B) Jaguar Cars
21st Nov 1959 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) Aldbourne Silver
21st Nov 1959 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Hanwell Silver
27th Sep 1959 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class B) Mirrlees
27th Sep 1959 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class C) Hammonds Sauce Junior
27th Sep 1959 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class A) Lindley
23rd May 1959 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Snowdown Colliery
23rd May 1959 Royal Tunbridge Wells Contest (Open Section) Hanwell
23rd May 1959 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Hastings and St Leonards
23rd May 1959 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Buxted and Warbleton
18th May 1959 SCABA Spring Contest (Championship Section) Hanwell
18th May 1959 SCABA Spring Contest (Second Section) Spring Gardens
18th May 1959 SCABA Spring Contest (Third Section) Snowdown Colliery
9th May 1959 Grand Shield Blackhall Colliery
14th Mar 1959 North Eastern Area (Championship Section) Black Dyke Mills
1st Mar 1959 CISWO Yorkshire (Championship Section) Wharncliffe Silkstone Colliery
10th Jan 1959 Wessex Brass Band Association (Second Section) Verwood
10th Jan 1959 Wessex Brass Band Association (Fourth Section) Rushall and Charlton
10th Jan 1959 Wessex Brass Band Association (Championship Section) 256(Wessex)L.A.A.Regt R.A.
10th Jan 1959 Wessex Brass Band Association (Third Section) Lockerley
10th Jan 1959 Wessex Brass Band Association (Grading Section) Wroughton
22nd Nov 1958 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Rushden Temperance
23rd Aug 1958 Edinburgh International Contest Scottish CWS
5th Jul 1958 Weymouth Contest (Section 3) Shaftesbury Town
5th Jul 1958 Weymouth Contest (Section 1) Hanwell
5th Jul 1958 Weymouth Contest (Section 2) Pressed Steel Works
5th Jul 1958 Weymouth Contest (Section 4) Gillingham Imperial
5th Jul 1958 Weymouth Contest (Section 2) Woodfalls
28th Jun 1958 Romford Contest (Open Section) East Ham Borough
28th Jun 1958 Romford Contest (Championship of Essex) East Ham Borough
28th Jun 1958 Romford Contest (Second Section) Dartford and Erith
26th May 1958 SCABA Spring Contest (Second Section) St Sebastians Wokingham
26th May 1958 SCABA Spring Contest (First Section) Croydon Borough
26th May 1958 SCABA Spring Contest (Third Section) Glynde and Beddingham
17th May 1958 Grand Shield Wharncliffe Silkstone Colliery
30th Nov 1957 SWBBA Contest (Second Section) Newton Abbot
30th Nov 1957 SWBBA Contest (Championship Section) Bodmin Town
30th Nov 1957 SWBBA Contest (Ungraded Section) Torrington Voluntary Silver
30th Nov 1957 SWBBA Contest (Youth Section) Bideford Juvenile
30th Nov 1957 SWBBA Contest (Third Section) Bovey Tracey
23rd Nov 1957 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) 256 (Wessex) LAA Regt. R.A. (T.A.)
9th Nov 1957 Northants Amateur Brass Band Association (3rd Section) Ramsey Town Silver
9th Nov 1957 Northants Amateur Brass Band Association (2nd Section) Stamford Town
9th Nov 1957 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
6th Jul 1957 Weymouth Contest (Section 4) Handley
6th Jul 1957 Weymouth Contest (Section 3) Wincanton
6th Jul 1957 Weymouth Contest (Section 1) Fishponds British Legion
6th Jul 1957 Weymouth Contest (Section 2) Wincanton
8th Jun 1957 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Ferodo Works
8th Jun 1957 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Second Section) Wellworthy Works
22nd Apr 1957 City of Leicester Brass Band Festival (1st Section) Sankeys Castle Works
22nd Apr 1957 City of Leicester Brass Band Festival (Second Section) Kibworth
23rd Feb 1957 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh
28th Oct 1956 Australian Championships (B Grade) Maryborough Citizens ( Vic )
28th Oct 1956 Australian Championships (C Grade) Ringwood Citizens
28th Oct 1956 Australian Championships (D Grade) Geelong West City
27th Oct 1956 Australian Championships (A Grade) St. John Ambulance ( NSW)
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 2) Woodfalls Silver
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 1) Fishponds British Legion
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 4) Yeovil Workmen
7th Jul 1956 Weymouth Contest (Section 3) Shaftesbury Town
23rd Jun 1956 Pontypridd Contest (Class C) Garw Valley
23rd Jun 1956 Pontypridd Contest (Class A) Melingriffith
23rd Jun 1956 Pontypridd Contest (Class B) Ystalyfera Public
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (2nd Section) Betteshanger Colliery
9th Jun 1956 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Ferodo Works
12th May 1956 West of England Area (Third Section) Lydbrook Silver
12th May 1956 West of England Area (Championship Section) Camborne Town Band
12th May 1956 West of England Area (Second Section) Bodmin Town
2nd Apr 1956 East Anglian BBA Championship Class Drayton and District B.L.
2nd Apr 1956 East Anglian BBA Class A Great Yarmouth and Gorleston
17th Mar 1956 Midlands Area (Third Section) Langwith Colliery Welfare
25th Feb 1956 Edinburgh Charities Contest Scottish CWS
19th Nov 1955 SWBBA Contest (Ungraded Section) Wessex Youth
19th Nov 1955 SWBBA Contest (Third Section) Dartmouth Borough
19th Nov 1955 SWBBA Contest (Youth Section) Bodmin Town Youth
19th Nov 1955 SWBBA Contest (First Section) Bideford Town
19th Nov 1955 SWBBA Contest (Second Section) Crewkerne Town
24th Sep 1955 Oxford Annual Contest (Section B) Kettering Rifle
1st Aug 1955 National Eisteddfod of Wales (Class A) Deiniolen and District
1st Aug 1955 National Eisteddfod of Wales (Class B) Mynyddygarreg
23rd Jul 1955 Weymouth Contest (Section 2) Burley Silver
23rd Jul 1955 Weymouth Contest (Section 3) Yeovil Workmen
23rd Jul 1955 Weymouth Contest (Section 1) Southsea Silver
21st May 1955 Grand Shield Markham Main Colliery
14th May 1955 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) Billingshurst
14th May 1955 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Hobourn Aero Works
14th May 1955 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 2) Heathfield Silver
14th May 1955 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) Rye Town
7th May 1955 Rhyl Contest (Third Section) John Thompson Works
7th May 1955 Rhyl Contest (Second Section) City of Leicester Special Constabulary
11th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Grade 3 Brass) Banbridge
10th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Grade 2 Brass) Bloomfield Amateur Silver Band
10th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) 55th Old Boys Association Silver Band
10th Nov 1954 NIBA Championship of Ireland (Grade 4 Brass) Ballyholme Silver Band
19th Jun 1954 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Munn & Felton's Works
19th Jun 1954 West of England Bandsmen's Festival (Class C) Mount Charles
19th Jun 1954 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Bodmin Town
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (2nd Section) Marston Valley
12th Jun 1954 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Championship Section) Luton
22nd May 1954 Welsh Area (Championship Section) Parc and Dare
22nd May 1954 Welsh Area (Third Section) Llansaint Silver
8th May 1954 West of England Area (Championship Section) Camborne Town Band
8th May 1954 West of England Area (Second Section) Aldbourne Silver
8th May 1954 West of England Area (Fourth Section) Portland Town
8th May 1954 West of England Area (Third Section) Cinderford Town
19th Apr 1954 Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Munn and Felton's Works
10th Apr 1954 NWABBA Preston District Contest Freckleton Subscription
5th Dec 1953 Bletchley Brass Band Contest (Division 2) Marston Valley Brick Company
5th Dec 1953 Bletchley Brass Band Contest (Division 3) Arley Welfare
5th Dec 1953 Bletchley Brass Band Contest (Championship Section) Hanwell Silver
21st Nov 1953 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 2) Markham and District
21st Nov 1953 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Military Band Section) Chiswick Memorial Club
4th Nov 1953 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Lisburn Silver Band
24th Oct 1953 Rochdale Contest Y.E.W.C.O. Works
19th Sep 1953 National Championship of Great Britain (Second Section Final) British Legion (Oldham Branch) Band
13th Jun 1953 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Marston Valley Brick Company
16th May 1953 Grand Shield Royston New Monckton Colliery Band
9th May 1953 Rhyl Contest (Second Section) Llay Welfare
9th May 1953 Rhyl Contest (First Section) Gwaun-cae-Gurwen
6th Apr 1953 Leicester Brass Band Festival (Championship Section) Ferodo Works
15th Nov 1952 SWBBA Contest (Youth Section) Bude Town Boys
15th Nov 1952 SWBBA Contest (First Section) Kingsbridge Silver
15th Nov 1952 SWBBA Contest (Second Section) Launceston Municipal
8th Nov 1952 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) Boscombe Silver
8th Nov 1952 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Lewis Merthyr
19th Jul 1952 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (3rd Section) Haywards Heath
5th Jul 1952 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Portsmouth City Fire Brigade
5th Jul 1952 Wessex Brass Band Association (Third Section) Portland Town and Social Centre
5th Jul 1952 Wessex Brass Band Association (Second Section) Michelmersh
24th May 1952 Rhyl Contest (First Section) Gwaun-cae-Gurwen
14th Apr 1952 East Anglian BBA Class A March Railway
14th Apr 1952 East Anglian BBA Championship Class Drayton & District British Legion
14th Apr 1952 East Anglian BBA Class B Cawston and District
14th Apr 1952 East Anglian BBA Class C Long Melford Silver
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Championship Section) Raunds Temperance
3rd Nov 1951 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Section 1) John Dickinson (Apsley)
14th Jul 1951 Daily Herald Brighton Open Brass Band Festival (Third Section) Sittingbourne
Crawley Silver
26th Mar 1951 East Anglian BBA Class A Littleport British Legion
26th Mar 1951 East Anglian BBA Championship Class Soham Comrades
25th Feb 1951 Edinburgh Charities Contest Clydebank Burgh
2nd Dec 1950 Bletchley Brass Band Contest (Championship Section) Hanwell
5th Mar 1950 CISWO Yorkshire (Championship Section) Royston New Monckton Colliery Institute Band
3rd Dec 1949 SWBBA Contest (Third Section) Axminster Evening Institute
3rd Dec 1949 SWBBA Contest (First Section) Exeter and District B.R
3rd Dec 1949 SWBBA Contest (Second Section) Topsham Silver
22nd Oct 1949 Rochdale Contest Hade Edge
1st Oct 1949 Oxford Annual Contest (Section 1) Rushden Temperance
1st Oct 1949 Oxford Annual Contest (Section 2) Finedon Old Prize
21st May 1949 Rhyl Contest (First Section) Fisher and Ludlow Works
20th Apr 1946 Midlands Area (Youth Section) City of Coventry A.T.C.
20th Apr 1946 Midlands Area (Championship Section) Munn and Felton's
4th Nov 1944 Wigan Contest Edge Hill L.M.S.
30th May 1944 Treorchy Contest (Class A) Parc and Dare
Gwaun-cae-Gurwen
8th May 1943 Belle Vue May Contest (Class A) Horwich Old
10th Jun 1939 Hayes Contest (Third Section) Berkhamsted St Peter's
10th Jun 1939 Hayes Contest (Championship Section) Erith British Legion
13th May 1939 Alderley Edge Contest Alderley Edge
7th Apr 1939 East Anglian BBA Section 3 Burwell Excelsior
7th Apr 1939 East Anglian BBA Section 1 Soham Comrades
7th Apr 1939 East Anglian BBA Section 2 Drayton British Legion
18th Jun 1938 Redruth Contest (Section 1) Falmouth Town
18th Jun 1938 Redruth Contest (Section 2) Indian Queens
18th Jun 1938 Redruth Contest (Section 3) Hayle Town
18th Apr 1938 Great Bentley Contest (Class A) Drayton British Legion
18th Apr 1938 Great Bentley Contest (Class B) Braintree Town
5th Mar 1938 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Ashby Public Subscription
30th Oct 1937 West Riding Contest (2nd Section) Altofts West Riding Colliery
30th Oct 1937 West Riding Contest (1st Section) Yorkshire Copper Works
8th May 1937 Belle Vue May Contest (Class A) Bolton Borough
9th May 1936 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 3) West Chiltington
9th May 1936 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 4) Buxted
9th Jul 1932 Fairford Contest (Section 2 March) Friary Brewery
9th Jul 1932 Fairford Contest (Section 1) Rothwell Temperance
9th Jul 1932 Fairford Contest (Section 2) Friary Brewery
7th May 1932 Belle Vue May Contest (Class B) Ollerton Colliery
7th Mar 1931 Manchester and District Association (Class B) Rivington and Adlington
7th May 1927 Belle Vue May Contest Farnworth Old
26th Sep 1925 Crystal Palace (Grand Shield) Carlisle St. Stephens
29th Sep 1923 Crystal Palace (Junior Cup - A) Carlisle St. Stephens
23rd Sep 1922 Crystal Palace (Grand Shield) Watford Silver

Comments or Corrections?

Is something on this page incorrect? Tell us what's wrong in the box below and click send. Include your email address if you like. If you're including contest results please remember to include the date, and as much detail about the contest as you can (conductor, adjudicators, set test piece etc.). Don't forget you can always register and add missing results yourself!