[Upgrade to pro and remove adverts]

From the New World [arr. Rimmer], Antonin Dvořák arranged Drake Rimmer

Contest Test Pieces (36)

Date Contest Winner
3rd Dec 2005 Wessex Brass Band Association (Second Section) Swindon Brass
10th Nov 2001 SWBBA Contest (Third Section) Lympstone
26th Oct 1991 Pontins (Third Section) Flixton
19th Nov 1989 Pilkington Northern Open (Section C) Ifton Welfare
15th Oct 1989 NWABBA Preston District Contest (Third Section) Flimby Saxhorn
17th Jun 1989 West of England Bandsmen's Festival (Class B) Mount Charles
25th Oct 1986 Pontins (Third Section) Marple
4th May 1986 East Anglian BBA Class A Connells Sounding Brass
15th Sep 1979 North East Derbyshire District Council Annual Brass Band Festival (Grade Three) Riddings
3rd Feb 1979 Northants & District (Section A) Rushden Windmill
26th Sep 1976 NSW State Championships (C Grade) Moree & District
1st Dec 1973 Wessex Brass Band Association Winter Contest (Second Section) Junior Leaders Regiment
26th Nov 1972 City of Leicester Brass Band Festival (2nd Section) Shirland Miners Welfare
13th Jun 1971 Buxton Festival (Section A) Slaithwaite
8th May 1971 Senior Cup City of Coventry B
15th Sep 1967 NSW State Championships (C Grade) Willoughby Municipal
27th May 1967 Brimscombe Contest (Open Section) Aldbourne Silver
1st Oct 1966 Oxford Annual Contest (Section A) Fisher & Ludlow Works
30th Oct 1965 North Wales Rally (Open Section) Edge Hill B.R.
2nd Oct 1965 National Mineworkers (Second Section) Hoyland Town Silver
1st Aug 1965 National Eisteddfod of Wales (Class A) Ystalyfera Public
19th Jun 1965 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St Dennis
25th Apr 1965 Durham League Contest (Section B) Dawdon Lodge
21st Nov 1964 Reading Contest (Championship Section) Aldbourne
27th Jun 1964 Yorkshire Brass Bands Summer Festival (Class B) Stocksbridge Works
10th Feb 1963 Council of Brass Band Associations (Section B) Mirrlees Works
4th Mar 1962 CISWO Yorkshire (2nd Section) Rawmarsh Prize Band
13th May 1961 Senior Cup Leeds Model
26th Mar 1961 Manchester District Contest (Open Section) Mirrlees Works
19th Nov 1960 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery
27th Sep 1959 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class A) Lindley
6th Dec 1958 NWABBA Contest (Championship Section) Hoggarths
20th Apr 1958 Durham League Contest (Section B) Craghead Colliery
9th Nov 1957 Northants Amateur Brass Band Association (Championship Section) Rushden Temperance
31st Oct 1956 NIBA Championship of Ireland (Championship Brass) Agnes Street Silver Band
26th Feb 1955 Wessex Brass Band Association (Championship Section) Woodfalls Silver

Usage


Own Choice Test Pieces (96)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
3rd May 2009 Buxton Festival (Second Section) Hoover (Bolton) 1
6th Sep 2008 NSW State Championships (D Grade) Liverpool Brass 2
11th Apr 1998 Australian Championships (D Grade) Narrabri Shire (NSW) 6
7th Dec 1997 West Midlands Brass Band Association Contest (Third Section) Alcester Victoria 4
12th Oct 1997 Tasmanian Band Championships (C Grade Brass) City of Devonport Brass 3
28th Nov 1993 Hartlepool Brass Band Contest (Third Section) Washington Welfare
11th Sep 1993 NSW State Championships (D Grade) Yagoona District Juniors 4
12th Sep 1992 NSW State Championships (D Grade) Orange PCYC 6
18th Apr 1992 Australian Championships (C Grade) Tuggerah Lakes District (NSW) 6
27th May 1990 NSW State Championships (Junior B Grade) Bankstown City Brass Band 1
14th Apr 1990 Australian Championships (C Grade) Marist Brothers -- Bendigo (Vic) 3
28th Jan 1990 Rochdale Contest (Section B) Marple B 2
28th Jan 1990 Rochdale Contest (Section B) Uppermill
24th Sep 1988 NSW State Championships (D Grade) Canberra Brass 2
2nd Apr 1988 Australian Championships (D Grade) Hall Village (ACT) 2
2nd Apr 1988 Australian Championships (D Grade) Cardiff Northlakes (NSW) 7
27th Jun 1987 NSW State Championships (Junior B Grade) Gunnedah Shire 1
18th Apr 1987 Australian Championships (D Grade) Narrabri Shire (NSW) 1
18th Apr 1987 Australian Championships (C Grade) Marong Municipal (Vic) 3
16th Nov 1986 West Midlands Brass Band Association Contest (Open section) Amington 4
12th Oct 1986 Harborough Band Contest Section A City of Leicester Everards Brewery
27th Sep 1986 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (Open Section) Huthwaite Prize 13
22nd Sep 1984 NSW State Championships (D Grade) Gunnedah Shire Band 1
20th Apr 1984 Australian Championships (D Grade) Moree District (NSW) 2
20th Apr 1984 Australian Championships (B Grade) City of Ballarat (Vic) 4
9th Oct 1983 NSW State Championships (C Grade) Maitland City Brass 1
1st Apr 1983 Australian Championships (Junior Grade) Yagoona District (NSW) 9
5th Dec 1982 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Thurlstone
25th Sep 1982 NSW State Championships (D Grade) Bankstown City Brass Band 1
1st Aug 1982 NSW State Championships (Junior B Grade) St Patrick's College (Sutherland) 1
4th Oct 1981 NSW State Championships (C Grade) Miner Federation ( Wollongong ) 3
3rd Oct 1981 NSW State Championships (D Grade) Kogarah Municipal 1
8th Nov 1980 National Mineworkers (Second Section) Llwydcoed Silver
18th May 1980 Huddersfield & District BBA Spring Contest (Section B) Ryburn and Blackburn Valley
2nd Dec 1979 Aylesbury (Buckinghamshire & District BBA) Contest (Section A) Chinnor Silver 3
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Holmfirth
2nd Dec 1979 Huddersfield & District BBA December Contest (Section B) Marsden Silver
24th Sep 1978 NSW State Championships (C Grade) Waratah - Mayfield 4
7th Aug 1977 NSW State Championships (Junior B Grade) Toronto District 1
7th Aug 1977 NSW State Championships (Junior A Grade) Toronto District 2
15th May 1977 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest (Section C) Earby
1st Aug 1976 NSW State Championships (Junior A Grade) Blue Mountains City Band 2
16th May 1976 Weston-super-Mare (Fourth Section) Bideford Town 1
17th Apr 1976 Australian Championships (C Grade) Moree District (NSW) 2
16th Apr 1976 Australian Championships (B Grade) Redcliffe R S L & Municipal (Qld) 9
15th Feb 1976 Hammersmith Contest (Second Division) Egham
1st Feb 1976 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Oxford Concert Brass 2
30th Mar 1975 Australian Championships (C Grade) Dubbo Citizens (NSW) 4
30th Mar 1975 Australian Championships (C Grade) N S W Railway Institute (NSW) 6
28th Mar 1975 Australian Championships (Junior Grade) Return Soldiers Memorial (Tas) 5
28th Mar 1975 Australian Championships (Junior Grade) Boys Town (Engadine NSW ) 16
20th Oct 1974 Skelmersdale Contest (Section B) Hindley
20th Oct 1974 Skelmersdale Contest (Section B) Chester Blue Coat
15th Sep 1974 Leamington Spa Contest (Open Section) Croft Silver 9
11th Mar 1973 Manchester District Contest (Fourth Section) Urmston & Davyhulme 3
11th Mar 1973 Manchester District Contest (Third Section) Dobcross 3
5th Nov 1972 Tyldesley Contest (Section B) Haigh Prize
10th Sep 1972 Leamington Spa Contest (Open Section) Wigston Temperance
10th Sep 1972 Leamington Spa Contest (Open Section) Market Rasen
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Dobcross Silver
5th Dec 1971 Huddersfield & District BBA Contest (Section C) Oughtibridge Silver
7th Nov 1971 Wigan Contest (A Section) Golborne 4
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section B) Dobcross 4
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section A) Hatfield Colliery
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section A) Leigh Silver
24th Oct 1971 Skelmersdale Contest (Section A) Prescot
10th Apr 1971 Australian Championships (D Grade) Sydney Boys High School (NSW ) 6
9th Apr 1971 Australian Championships (Junior Grade) Sydney Boys High School (NSW) 4
6th Feb 1971 Wiltshire and Neighbouring Guilds Contest City of Oxford
16th Aug 1970 Australian Championships (Junior Grade) St. Leo's College -- Wahroonga (NSW) 1
14th Jun 1970 Australian Championships (A Grade) Melbourne Fire Brigade (Vic) 1
14th Jun 1970 Australian Championships (C Grade) Campbelltown - Camden (NSW) 8
13th Jun 1970 Australian Championships (B Grade) Tuggerah Lakes District (NSW) 2
28th Sep 1969 NSW State Championships (C Grade) Waverley Municipal 3
7th Apr 1969 Australian Championships (C Grade) Launceston City (Tas) 9
21st Apr 1968 Blackpool Contest (B Section) Blackpool Brass
23rd Mar 1968 Leigh Contest (Section A) Skelmersdale
20th Oct 1967 Australian Championships (C Grade) Tuggerah Lakes District (NSW) 2
12th Nov 1966 Leigh Contest Radcliffe Borough
25th Jun 1966 Ruardean Contest Yorkley Onward 3
24th Apr 1966 Blackpool Contest (C Section) Lancashire Constabulary 2
13th Mar 1966 Darwen Contest (Section B) Lancashire Constabulary 2
13th Mar 1966 Darwen Contest (Section A) Lancashire Constabulary
26th Sep 1965 Golborne Contest (Section C) Lower Ince Temperance 1
26th Sep 1965 Golborne Contest (Section C) Lancashire Constabulary 3
Apr 1964 East Anglian BBA Spring Festival (Championship Class) Soham Comrades 1
10th Sep 1961 Harrogate and District BBA Contest (First Section) Leeds Model 1
15th May 1960 Yorkshire Federation Contest (Section 2) Clifton and Lightcliffe 3
6th Dec 1959 Huddersfield and District BBA December Contest (Section B) Clifton and Lightcliffe 1
6th Dec 1959 Huddersfield and District BBA December Contest (Section A) Hade Edge 3
29th Nov 1959 York & District BBA Contest (1st Section) Yorkshire Transport 3
31st Aug 1957 Edinburgh International Contest Agnes Street Temperance
4th May 1957 Daily Herald Midlands Festival (Championship Section) Tredegar Workmen
20th Oct 1955 Australian Championships (D Grade) Port Kembla Town (NSW) 4
2nd May 1955 Scottish Miners Gala Contest Lochgelly Public
1st May 1950 Scottish Miners Gala Contest Bowhill Colliery 2




Printed from https://brassbandresults.co.uk/