[Upgrade to pro and remove adverts]

Halevy [arr. Round] (1895), Jules Halevy arranged Harry Round

Contest Test Pieces (30)

Date Contest Winner
30th May 1944 Treorchy Contest (Class A) Parc and Dare
8th Sep 1934 Ystradgynlais Contest Emlyn Colliery
1st Sep 1934 West Wales BBA Contest (Class A) Ystalyfera Town
2nd Sep 1933 Northamptonshire Amateur Band Association Contest Munn and Felton's
15th Nov 1930 East Ham Contest (Section 1) Edmonton Silver
20th Aug 1927 West of England Bandsmen's Festival (Class A) Camborne Town
6th May 1923 Merthyr Contest Aberaman
1923 Southern Counties Association Contest (1st Section) Horsham Borough
3rd Aug 1912 Maesteg Contest (Class A) Ferndale
4th Aug 1906 Loftus Contest Skinningrove
10th Feb 1906 Northfleet Contest Northfleet
16th Apr 1900 Mountain Ash Contest (First Section) Arael Griffin
1st Jul 1899 Northampton Contest (First Section) Kettering Rifles
4th Feb 1899 Aston Contest Kettering Rifles
24th Jul 1897 Edgbaston Contest Hucknall Temperance
17th Apr 1897 Barmouth Contest Royal Oakley
16th Apr 1897 Aberystwyth Contest (First Section) Linthwaite
6th Oct 1896 Cardiff Contest Abertillery Temperance
1st Sep 1896 Hawarden Contest Black Dyke
1st Aug 1896 Wombwell Contest Barnsley Borough
4th Jul 1896 Queensbury Contest Wyke Temperance
27th Jun 1896 Scarborough Contest Linthwaite
26th May 1896 Huddersfield Band of Hope Union Contest Linthwaite
2nd May 1896 Keighley Contest Black Dyke
6th Apr 1896 Clough Hall Contest Besses o' th' Barn
4th Apr 1896 Nelson Contest Black Dyke
5th Aug 1895 Blackpool Contest Besses o' th' Barn
11th Jul 1895 Swansea Contest Blaina
15th Jun 1895 Agricultural Hall, London, Contest Wyke Temperance
13th Apr 1895 Colne Contest Irwell Bank

Usage


Own Choice Test Pieces (88)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
5th Mar 1961 CISWO Yorkshire (2nd Section) Brodsworth Main 2
15th May 1960 Yorkshire Federation Contest (Section 2) Brodsworth Colliery 2
6th Mar 1960 CISWO Yorkshire (2nd Section) Brodsworth Main Colliery Welfare and Institute Band 3
10th Apr 1954 Edinburgh Charities Contest Whitburn Miners
28th Nov 1942 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Blaengarw 1
28th Nov 1942 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Aberaman Original 2
23rd Mar 1940 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Blaina 3
19th Feb 1938 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ogmore Vale 3
13th Feb 1937 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (A Section) Melingriffith 1
7th Mar 1936 Pontypridd Contest (Class C) Troedyrhiw Town 1
3rd Mar 1934 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Blaina 1
14th Feb 1931 Sheffield & District (Open Section) Darnall Institute
16th Aug 1930 Auchtermuchty Contest Burntisland 1
19th Jul 1930 Sheffield Contest Darnall Institute
17th Sep 1927 Eggleston Contest Brancepeth Colliery 2
13th Sep 1924 Sheffield & District (Class A) Rotherham Borough 2
15th Dec 1923 Northern Band Association (Second Section) Coxlodge Institute 1
15th Dec 1923 Northern Band Association (Championship Section) Coxlodge Institute 6
22nd Jun 1918 Swansea Contest (Class A) Blaengwynfi 2
16th May 1914 Rushden Contest Irthlingborough Town
28th Feb 1914 Bolton Contest South Salford 2
19th Feb 1912 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (B Section) Ynyshir Standard Colliery 1
30th Jul 1910 Alloa Contest Stirling Burgh 4
5th Aug 1907 Whitby Contest Kildwick and District 4
1st Jun 1907 Workington Contest Askam Town
29th Dec 1902 NSW State Championships (B Grade) Irish Rifles 3
16th Aug 1902 Lower Broughton Contest Middleton Borough 1
14th Jun 1902 Bradford Contest Bradford City 1
20th May 1902 Colwick Contest Black Dyke 1
20th May 1902 Colwick Contest Kettering Rifles 2
20th May 1902 Colwick Contest Rushden Temperance 3
20th May 1902 Colwick Contest Church Gresley
20th May 1902 Colwick Contest Riddings
20th May 1902 Colwick Contest Leicester Imperial
20th May 1902 Colwick Contest South Notts Temperance
20th May 1902 Colwick Contest Kettering Town
20th May 1902 Colwick Contest Rotherham Borough
27th Oct 1901 Australian Championships (A Grade) Soldiers Hill (Vic) 16
24th Aug 1901 Workington Contest Workington Artillery 1
24th Aug 1901 Workington Contest Dalton Town 2
24th Aug 1901 Workington Contest Frizington St Joseph's 3
24th Aug 1901 Workington Contest Frizington Volunteers 4
29th Jul 1901 Whitehaven Contest Frizington St Joseph's 1
29th Jul 1901 Whitehaven Contest Workington Artillery 2
29th Jul 1901 Whitehaven Contest Dalton-in-Furness 3
20th Jul 1901 Brierley Hill Contest Aston Waterworks 2
20th Jul 1901 Brierley Hill Contest Halesowen Temperance
15th Sep 1900 Wishaw Contest Coltness 3
10th Nov 1899 Australian Championships (A Grade) Bathurst District (NSW) 5
10th Nov 1899 Australian Championships (A Grade) N S W Lancers -- Parramatta (NSW) 9
9th Nov 1899 Intercolonial Band Contest (Second Class) Lismore Town 1
14th Oct 1899 Leicester Contest (First Section) Wednesbury Crown Tube 5
14th Oct 1899 Leicester Contest (First Section) Chesterfield Rifles 9
14th Oct 1899 Leicester Contest (First Section) Hucknall Excelsior 9
14th Oct 1899 Leicester Contest (First Section) Loughborough Rifles 12
19th Aug 1899 Gravesend Contest. (First Section) Rushden Temperance 1
19th Aug 1899 Gravesend Contest. (First Section) Luton Red Cross 2
7th Aug 1899 Peterborough Contest Irthlingborough 5
12th Aug 1897 Leighton Buzzard Contest Bedford 1
12th Aug 1897 Leighton Buzzard Contest Olney Town 2
3rd Jul 1897 Middlesbrough Contest Spennymoor Temperance 4
19th Apr 1897 Bedford Contest Finedon Old 4
5th Sep 1896 Harrogate Contest Haworth Public 3
5th Sep 1896 Harrogate Contest Ovenden Subscription
22nd Aug 1896 Bedford Contest Earls Barton Old 1
22nd Aug 1896 Whittington Moor Contest Gleadless Church
3rd Aug 1896 Stamford Contest Kettering Rifles 1
3rd Aug 1896 Stamford Contest Gainsborough Britannia 2
1st Aug 1896 Cleator Moor Own Choice Contest Frizington St. Joseph 1
1st Aug 1896 Cleator Moor Own Choice Contest Frizington Town 2
1st Aug 1896 Halifax Contest Ovenden
1st Aug 1896 Halifax Contest King Cross
25th Jul 1896 Shepley Own Choice Contest King Cross
25th Jul 1896 Shepley Own Choice Contest Ovenden Subscription
11th Jul 1896 Tow Law Contest Spennymoor Temperance 1
11th Jul 1896 Pateley Bridge Own Choice Contest Skipton Prize 2
4th Jul 1896 Llandudno Contest Besses o' th' Barn 1
23rd May 1896 Lea Mills Contest Hucknall Temperance 1
23rd May 1896 Lea Mills Contest Kettering Rifles 2
23rd May 1896 Lea Mills Contest Rushden Temperance 3
23rd May 1896 Lea Mills Contest Derby United 4
16th May 1896 Bo'ness Contest Lassodie 1
16th May 1896 Bo'ness Contest Carron Iron Works 3
9th May 1896 Broxburn Contest Lassodie 4
11th Apr 1896 Rotherham Contest Honley 3
22nd Jun 1895 Northampton Contest Kettering Rifles 1
22nd Jun 1895 Northampton Contest Rushden Temperance 3
11th May 1895 Frosterley Contest Linthwaite 1




Printed from https://brassbandresults.co.uk/