[Upgrade to pro and remove adverts]

Oberon [unknown arranger], Carl Maria von Weber

Contest Test Pieces (35)

Date Contest Winner
19th Nov 1960 Northumberland Brass Band League (Section B) Cambois Colliery
3rd Aug 1959 National Eisteddfod of Wales (Class A) Ystalyfera Public
18th Jun 1955 North East Midlands Contest (First Section) Houghton Main
18th Sep 1954 Bletchley Brass Band Contest (Championship Section) John White Footwear
7th Mar 1954 CISWO Yorkshire (2nd Section) Bentley Colliery Silver Band
22nd Nov 1952 GBBA Annual Contest (Open Section) Bristol Aeroplane Company
13th Aug 1949 Whitchurch (Glamorgan) Contest Aberaman
19th Feb 1949 Northumberland Brass Band League (Section A) North Seaton Colliery
24th Mar 1943 West Riding Contest (1st Section) Halifax Home Guard
16th Aug 1942 Huddersfield & District BBA Contest (Section A) Hade Edge
2nd May 1931 Royal Tunbridge Wells Contest (Section 1) Horsham Borough
2nd Oct 1926 Buxton Contest [1800s] Baxendale's Works
4th Sep 1926 Cumberland and Furness Championship (Class B) Barrow Iron and Steel Works
21st Aug 1926 West of England Bandsmen's Festival (Class A) St. Dennis Silver
14th Aug 1926 Trawden Contest Colne Borough
31st Jul 1926 Tideswell Contest Bolsover Colliery
17th Jul 1926 West Wales BBA Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
12th Jun 1926 Hardraw Scar Carlton Main
5th Jun 1926 Douglas (Isle of Man) Contest Skelmersdale Old
29th May 1926 Leigh Contest Foden's Motor Works
25th May 1926 Huddersfield Band of Hope Union Contest Holme Silver
22nd May 1926 Llandovery Contest (Class A) Gwaun-cae-Gurwen
8th May 1926 Holme Valley Brass Band Contest (Section A) Hinchcliffe Mill
5th Apr 1926 Slaithwaite Contest Sowerby Bridge
3rd Apr 1926 Abbey Lakes Contest Glazebury
1926 Oxfordshire & District Contest Morris Motors Band
11th Aug 1900 Rochdale Contest Mossley
23rd Jun 1900 Meltham Contest Lindley
5th Jun 1900 Pontymister Contest Arael Griffin
4th Sep 1899 Clydach Vale Contest Cory's Temperance
7th Aug 1899 Llandilo Contest Trebanos
7th Aug 1899 Barry Dock Contest (Class B) Cory's Temperance
15th Jul 1899 Pontypridd Contest (Class B) Burry Port
3rd Jul 1899 Ystrad-Pentre Contest Mountain Ash
7th Aug 1869 Todmorden Contest Bacup Old

Usage


Own Choice Test Pieces (113)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
7th Nov 1981 National Mineworkers (Fourth Section) Cwmaman Institute
21st Apr 1968 Blackpool Contest (C Section) Thornton Cleveleys
12th Dec 1954 Northumberland Brass Band League (Section C) Woodhorn Colliery 2
8th Oct 1949 West Wales BBA Contest (Class B) Mynyddygarreg 4
8th Oct 1949 West Wales BBA Contest (Class B) Ammanford
9th Apr 1949 West Wales BBA Contest (Class B) Mynyddygarreg 3
9th Apr 1949 West Wales BBA Contest (Class B) Ammanford 4
29th May 1944 Shirebrook Contest Stanton Ironworks 4
6th May 1944 Edinburgh Charities Contest Bowhill Colliery
19th Feb 1938 South Wales & Monmouthshire Brass Band Association (C Section) Barry Silver 2
6th Feb 1938 NSW State Championships (C Grade) Cessnock District 2
26th Jan 1935 NSW State Championships (B Grade) Corrimal Citizens 3
25th Jan 1932 NSW State Championships (B Grade) Westmead Boys Home 5
30th May 1931 Maryhill (Glasgow) Contest St. Hilda's 2
30th May 1931 Maryhill (Glasgow) Contest Bonnybridge 4
26th Jan 1931 Australian Championships (B Grade) Marrickville Municipal (NSW) 3
26th Jan 1931 Australian Championships (B Grade) Parramatta Citizens ( NSW) 7
25th Jan 1930 NSW State Championships (B Grade) Parramatta Citizens 3
26th Jan 1929 NSW State Championships (B Grade) Parramatta Citizens 4
26th Jan 1929 NSW State Championships (B Grade) Concord District 5
26th Jan 1929 NSW State Championships (B Grade) Corrimal Town 9
26th Jan 1928 Australian Championships (C Grade) Concord District (NSW) 2
26th Jan 1928 Australian Championships (C Grade) Corrimal Town (NSW) 3
26th Jan 1928 Australian Championships (B Grade) Corrimal Town (NSW) 9
26th Jan 1928 Australian Championships (B Grade) Concord District (NSW) 11
4th Sep 1926 Sheffield Contest Dove Holes Public 1
24th Jan 1924 NSW State Championships (B Grade) Willoughby Citizens 5
15th Dec 1923 Northern Band Association (Championship Section) Harton Colliery 5
26th Jan 1923 NSW State Championships (A Grade) Kogarah Municipal 2
2nd Dec 1922 Northern Band Association (Championship Section) St Hilda Colliery 1
29th Oct 1922 Australian Championships (B Grade) Canterbury District (NSW) 7
17th Apr 1922 Queensland State Brass Band Championship (B Grade) Kurri Kurri (NSW) 5
25th Jan 1922 NSW State Championships (C Grade) Young Enterprise 1
24th Jan 1922 NSW State Championships (B Grade) Young Enterprise 2
24th Jan 1922 NSW State Championships (B Grade) Kogarah Municipal 3
26th Jan 1921 Australian Championships (B Grade) St.George District (NSW) 6
23rd Oct 1920 Australian Championships (B Grade) Brunswick Municipal (Vic) 4
26th Jan 1920 Australian Championships (A Grade) Newcastle Municipal (Vic) 2
26th Jan 1920 Australian Championships (A Grade) Lidcombe Borough (NSW) 4
26th Jan 1920 NSW State Championships (B Grade) RA Naval Brigade 14
26th Jan 1919 NSW State Championships (A Grade) South Sydney Model 2
26th Jan 1919 NSW State Championships (A Grade) Lidcombe Borough 3
14th Sep 1912 Choppington Contest St Hilda Colliery 1
28th Oct 1911 Australian Championships (A Grade) Brisbane Municipal (Qld) 5
18th Aug 1900 Armley Contest Holme Silver 1
18th Aug 1900 Armley Contest Rothwell Temperance 3
18th Aug 1900 Armley Contest Richardshaw Lane 4
11th Aug 1900 Rochdale Contest Irwell Springs 2
11th Aug 1900 Rochdale Contest Rochdale Old 4
11th Aug 1900 Rochdale Contest Norland 5
11th Aug 1900 Rochdale Contest Stacksteads
11th Aug 1900 Rochdale Contest Millgate
11th Aug 1900 Rochdale Contest Pendleton Old
11th Aug 1900 Rochdale Contest Shaw
11th Aug 1900 Rochdale Contest Boarshurst
21st Jul 1900 Mexborough Contest Matlock United 1
21st Jul 1900 Mexborough Contest East Kirkby 2
21st Jul 1900 Mexborough Contest Kilnhurst Alliance 7
23rd Jun 1900 Lincoln Contest Besses o' th' Barn 1
5th Jun 1900 Huddersfield Band of Hope Union Contest Rothwell Temperance 1
5th Jun 1900 Huddersfield Band of Hope Union Contest Holme Silver 2
5th Jun 1900 Huddersfield Band of Hope Union Contest Armley and Wortley 3
5th Jun 1900 Huddersfield Band of Hope Union Contest Hinchcliffe Mill 5
19th May 1900 Marsden Contest Lindley 2
19th May 1900 Marsden Contest Cleckheaton Victoria 3
19th May 1900 Marsden Contest Hinchliffe Mill 4
19th May 1900 Marsden Contest New Mills Old 5
19th May 1900 Marsden Contest Copley & Skircoat 6
19th May 1900 Marsden Contest Shaw
19th May 1900 Marsden Contest Royal George
19th May 1900 Marsden Contest King Cross
19th May 1900 Marsden Contest Holme Bridge
19th May 1900 Marsden Contest Dobcross
19th May 1900 Marsden Contest Bradford City
19th May 1900 Marsden Contest Boarshurst
12th Aug 1899 Wemyss Contest Townhill 4
26th Jul 1884 Lindley Contest Heptonstall
12th Jul 1884 Batley Contest Dewsbury Old
9th Sep 1882 Preston Contest Black Dyke 5
13th May 1882 Droylsden Contest Heptonstall
6th Aug 1881 Peel Park Contest (Bradford) - Own Choice Black Dyke 3
6th Aug 1881 Peel Park Contest (Bradford) - Own Choice Boarshurst 4
23rd Jul 1881 Leeds Horticultural Gardens Black Dyke 1
26th Jun 1880 Padiham Contest Enfield Old 4
2nd Aug 1879 Cob Wall Contest Clayton-le-Moors 4
14th Jun 1879 Haigh Band Contest Clayton-le-Moors 1
31st May 1879 Chorley Contest Clayton-le-Moors (27th L.R.V.) 3
22nd Jul 1876 Blackburn Contest Clayton-le-Moors 6
8th Jul 1876 Whalley Contest 2nd L.R.V. (Clayton-le-Moors) 1
8th Jul 1876 Whalley Contest Enfield Old Original 6
17th Jun 1876 Huddersfield Contest Clayton-le-Moors 2
6th May 1876 Rishton Contest Enfield Old Original
6th May 1876 Rishton Contest 88th L.R.V. Haslingden
24th Jul 1875 Hawick Contest Cornholme 1
30th May 1874 Marsh Contest Berry Brow
4th Apr 1874 Trawden Contest Cornholme 1
4th Apr 1874 Trawden Contest 4th L.R.V. Newchurch 2
4th Apr 1874 Trawden Contest Goodshaw Fold 5
4th Apr 1874 Trawden Contest Mirfield
19th Dec 1873 St George's Hall, Bradford, Contest Buttershaw Mills 4
5th Jul 1873 Bury Contest Trawden 2
5th Jul 1873 Bury Contest Darwen Temperance 3
31st May 1873 Nelson Contest Darwen Temperance 3
20th Aug 1872 Elland Contest Greetland and West Vale
17th Aug 1872 Stainland Contest Greetland and West Vale
20th Jul 1872 Dalton Gardens Contest Buttershaw Mills 1
30th Jul 1870 Preston Contest Bacup Old 1
23rd Jul 1870 Bacup Contest Colne 5
28th May 1870 Mirfield Contest Bacup Old 1
28th May 1870 Mirfield Contest Colne W
30th Aug 1869 Blackpool Contest Colne 4
28th Aug 1869 Ramsbottom Contest Bacup Old 1
8th May 1869 Burnley Contest Colne Original 2




Printed from https://brassbandresults.co.uk/